loc de munca in GERMANIA

...ca nu se mai poate
zatarra
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 21, 2006 5:18 pm

loc de munca in GERMANIA

Postby zatarra » Mon Oct 29, 2007 8:27 pm

PENTRU CEI INTERESATI....loc de munca in Germania cu pregatire in specialitatea ortopedie si traumatologie...Conditia esentiala este limba germana...Pot incerca si cei care nu sunt inca rezidenti...Amanunte ofer prin mail : crisz1979@yahoo.com
PS: Sunt din Cluj, rezidenta pe ortopedie si lucrez la clinica aceasta, din Nordrheinwestfallen. Avem nevoie de inca 2 rezidenti.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Tue Oct 30, 2007 12:14 pm

Nu se inghesuie nimeni?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby vmc » Tue Oct 30, 2007 1:28 pm

zatarra wrote:Conditia esentiala este limba germana...

Pai conditia aceasta este atat de eliminatorie... :D
nicht wahr?

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Tue Oct 30, 2007 3:46 pm

anestezisti nu aveti nevoie?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Tue Oct 30, 2007 8:40 pm

cum adica pot incerca si cei ce nu sunt rezidenti. adica cine sa mai incerce? studentii? absolventii? ca sa ce? :shock:
Red Apple

radgabi
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Mar 12, 2007 7:45 pm
Location: Arnsberg-Germania
Contact:

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby radgabi » Tue Oct 30, 2007 11:14 pm

zatarra wrote:PENTRU CEI INTERESATI....loc de munca in Germania cu pregatire in specialitatea ortopedie si traumatologie...Conditia esentiala este limba germana...Pot incerca si cei care nu sunt inca rezidenti...Amanunte ofer prin mail : crisz1979@yahoo.com
PS: Sunt din Cluj, rezidenta pe ortopedie si lucrez la clinica aceasta, din Nordrheinwestfallen. Avem nevoie de inca 2 rezidenti.

cat de bine trebuie sa stii germana???? cu atestat si chestiii?? eu stiu dar nu am nici un atestat la mana....daca nu imi place orto se recunosc stagiile de ex sa fac in continuare chirurgie???
astept raspuns.eu sunt absolvent 2007.....

zatarra
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 21, 2006 5:18 pm

Postby zatarra » Thu Nov 01, 2007 4:17 pm

medstud : anestezisti nu.
danhia: pot incerca si absolventii, am inteles ca trebuie sa ai nu stiu cate ore facute in facultate, care sa corespunda cu ale lor. In general, e bine sa ai 2 ani deja lucrati, ca medic. Dar de asta am zis ca pot incerca si absolventii, pentru ca mie asa mi-i s-a spus ca se poate. Clinica ofera pregatire in domeniul ortopediei si traumatologiei. Adica daca ai deja 2 ani lucrati pe chirurgie, in 4 ani poti sa ajungi facharzt. Daca nu ai lucrat inca, probabil ca iti trebuie 6 ani. In orice specialiazare in Germania, chirurgicala ma refer, iti trebuie 2 ani facuti(in orice specialitate chirurgicala), iar apoi inca 4 in domeniul in care vrei sa ajungi facharzt.

zatarra
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Sep 21, 2006 5:18 pm

Postby zatarra » Thu Nov 01, 2007 4:20 pm

radgabi: iti trebuie mittelstufe. Cred ca poti sa faci 2 ani la noi, apoi sa iti cauti o clinica de allgemein chirurgie. Daca vrei sa aplici la noi, scrie-mi pe mail.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21959
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Sat Nov 03, 2007 12:16 am

Aveti grija la ce va bagati, in Germania se munceste. ;)

radgabi
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Mar 12, 2007 7:45 pm
Location: Arnsberg-Germania
Contact:

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby radgabi » Fri Nov 21, 2008 10:44 pm

post de chirurgie generala la http://www.karolinen-hospital.de/aktuelles_stellen.php se poate si chirurgie vasculara....daca e cineva interesat astept intrebari, e treaba serioasa e important sa stiti limba germana undeva pe la nivelul mediu....

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby vmc » Sun Nov 23, 2008 4:10 am

"pe la nivelul mediu" e B2?

si la noi este un loc, insa aici e concurenta mare si un Auslander, in acest moment, nu are prea multe sanse.
nicht wahr?

radgabi
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Mar 12, 2007 7:45 pm
Location: Arnsberg-Germania
Contact:

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby radgabi » Sun Nov 23, 2008 6:53 pm

pe la nivel mediu e B1/B2 dar nu cred ca e necesar sa ai certificat B2, cel putin ptr mine nu a fost in urma cu 3 luni, dar daca e cineva foarte interesat de post pot sa sun ptr el la Bezierksregierung si sa intreb de certificat.....
si aici e destul aconcurenta dar cred ca eu am facut o impresie buna despre scoala romana de medicina si sunt priviti bine romani :lol: :lol:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby vmc » Tue Nov 25, 2008 5:28 am

Hai sa nu fim ipocriti! Chestia cu "scoala romaneasca de medicina" aproape ca m-a socat. Te asigur ca din punctul de vedere al neamtului scoala de medicina romaneasca e aproape nula.

Concret. Ce te-a invatat pe tine "scoala de medicina" din Romania si iti foloseste in Germania? Sa pui o canula? Sa citesti in urgenta un RX? Sa faci suturi? Sa faci transfuzii? Sa pui un gips? Sa dai mana cu pacientul la vizita? In mod sigur nu am facut aceeasi scoala romaneasca de medicina...

Scoala romaneasca de medicina te-a invatat sa rezemi peretii, sa bei 5 cafele pana la 11 cand incepe cursul, sa te intrebi unde naiba ti-e asistentul de grupa ca inca nu stii pe cine sa saluti respectuos dupa 4-5 zile de stagiu. Sa te bucuri daca stai inghesuit intre colegii tai cu ochii holbati la monitorul de la eco. Sa dai slujbe la biserica daca te-a lasat sa intri in sala de operatii. Si pot continua la infinit.

Sunt aproape sigura ca o sa primesc replica "daca vrei poti sa inveti si in Romania". De acord! Poti sa te lingusesti pe langa asistentul de grupa sa-ti dea 10 minute din timpul lui pretios si sa-ti explice cate ceva, poti sa mergi in urgenta si sa te inchini respectuos la medicul de garda sa te lase si pe tine pe-acolo, poti sa-ti faci o "pila" la sala si sa ai acces. POTI! Dar ca sistem de invatatamant...

Cand dintre colegii tai nu au facut nici macat o injectie (im, iv, etc) in timpul intregii facultati? Cati dintre colegii tai nu stiu cum se pune o canula? Cati dintre colegii tai habar n-au sa faca un eco de pleura? Sa mai continui? Cati dintre colegii tai nu au facut un nod chirurgical vreodata? Dar o sutura adevarata?

Lucruri absolut normale in Germania. Sa nu inducem lumea in eroare. Daca in Romania un rezident e axat anamneze, EO, probabil si indicatii terapeutice (in foarte putine cazuri), aici un rezident are domeniul de activitate mult diferit.

*Eu, personal, am fost dintre cei care "pot" sa faca medicina si in Romania. Mi-am pierdut noptile prin garzi cand eram studenta si am mai invatat cate ceva. Eram foarte sigura ca nu o sa am surprize cand am sa ajung in Germania, ca sunt pregatita de orice. Dupa vreo saptamana m-a trimis sefu sa fac unui pacient punctie pleurala ecoghidata. Am crezut ca nu inteleg ce vrea de la mine, dar m-am lamurit ca stie ce vrea si ca e destul de socat ca eu NU stiu sa fac asa ceva. M-a trimis urgent la un curs de ecografie. Si va jur ca e diferenta ca de la cer la pamant intre a sta cu ochii holbati in monitor si a tine transductorul in mana. Mda, provin de la scoala romaneasca de medicina.

Iar in ceea ce priveste preferintele unui sef de clinica pentru romani, motivele sunt cat se poate de simple. Intr-un oras vecin este un spital unde seful prefera romanii si si-a adus vreo 4 pana acum: sunt docili, harnici, fara fite, usor de controlat...
nicht wahr?

radgabi
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Mar 12, 2007 7:45 pm
Location: Arnsberg-Germania
Contact:

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby radgabi » Tue Nov 25, 2008 8:10 pm

sa nu dam in extreme,ok... in parte sunt deacord cu tine dar cu o singura remarca nici nemti nu sunt copii de docent asa ca adevarul e undeva pe la mijloc wie immer :lol: , eu le urez tuturor celor ce vor sa vina in germania mult succes si fara frica inainte ca se poate incepe de la 0 si nu se moare.... sa privim totusi cu obtimism caci vmc a cam bagat spaima in colegi.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby vmc » Wed Nov 26, 2008 12:30 am

revin: n-am vrut sa "introduc spaima". si sunt de acord ca se poate incepe de la zero. dar am si colegi care au esuat doar pentru ca au venit aici cu gandul la masina (noua) pe care si-o cumpara din primul salar si au fost coplesiti de ce este aici.

probabil ca ar fi benefic pentru cei din tara sa facem un topic separat si sa ne povestim viata de medic de aici. incepand cu trezirea de la 5.30-6...noi doi avem doar experienta pe chirurgie, dar sunt sigura ca si cei de pe medicale au multe de povestit (nu stiu cum se face, dar cei de pe medicale pleaca mult mai tarziu acasa decat noi)
nicht wahr?

green
junior
junior
Posts: 81
Joined: Thu Jul 31, 2008 5:37 am

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby green » Thu Nov 27, 2008 7:27 pm

Inca nu ati deschis noul topic despre viata de medic in Germania sau numai eu nu gasesc? Eu sunt foarte curioasa si ar fi o mare bucurie pentru mine sa va pot citi experientele.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: loc de munca in GERMANIA

Postby vmc » Thu Nov 27, 2008 10:37 pm

nicht wahr?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests