Master Franta

...ca nu se mai poate
User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Master Franta

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 8:48 pm

Buna,
Am deschis topicul deoarece inca nu s-a vorbit pe forum nimic de posibilitatea de a face un master in timp ce lucrezi in Franta.Este cineva la fata locului?lCare sunt modalitatile birocratice de urmat si daca te primesc la specializare in cazul un care te intretii singur, fara bursa.Sunt satula de statul la cheremul altuia pana prind o bursa asa ca as vrea sa mi-o platesc singura.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 25, 2007 9:01 pm

De ce vrei sa faci master ?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 9:37 pm

Vreau sa fac doctoratul in franta, dar am citit ca ptr a fi acceptat la o scoala de doctorat trebuie sa faci masteul prima data.Asa ca acum incerc sa lucrez si as vrea ca sa nu mai pierd timpul, masterul tinand 2 ani si doctoratul vreo 5, sa incep totul mai repede.
Stii ce orar este la un master?Cat de des trebuie sa mergi la curs?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 25, 2007 9:44 pm

Bun, si de ce vrei sa faci doctoratul ? :)

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 9:49 pm

Scuza-ma dar parca esti un bebe.
Deci:fiindca pot si este ceea ce imi doresc.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 9:49 pm

:D

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 25, 2007 9:55 pm

Nu întreb la misto, ci sunt curios de finalitate.

Finalitate pe care n-ai pomenit-o înca.

Chestiile astea îti mânca ani multi din viata si multi bani, eram curios spre ce finalitate îti doresti astfel de sacrificii. Ca în Fr nu conteaza daca ai sau nu doctorat, nu esti mai bagat în seama, ca în Ro. Doar cine are o oportunitate ferma de post didactic, îl face. Tu ai asa ceva ?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 10:16 pm

Vreau sa pot la un moment dat sa ma opresc din munca, sa pot sa ma uit in urma fara nici un regret, gen daca eram mai tanar, sau daca as fii putut as fii facut...dar...NU
Acum sunt tanara si pot,asa ca merg inainte si cand o sa ma satur imi dau eu seama.
Asa sunt ardelenii, incet si sigur. :D

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 25, 2007 10:18 pm

Raspuns scurt si la obiect ... not.

Ok, daca vrei sa faci masterat si doctorat ca sa n-ai regrete mai târziu, go for it.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 10:22 pm

Nu, nu am nici un post universitar care ma asteapta, nici aici nici dincolo.
Ceea ce ma intereseaza este master neuroscience.
Stii ceva de asta?

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Sat Aug 25, 2007 10:23 pm

master researche.

User avatar
skippy
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:38 pm

Re: Master Franta

Postby skippy » Thu Feb 21, 2008 12:46 pm

masterul tine in principiu 2 ani si nu e exorbitant de scump, e cam 300 euro pe an.
in cadrul anului 2 de master va fi obligatoriu un stagiu de 6 luni, pt validarea masterului.
de obicei cine te ia la stagiu, vrea sa fii la fatza locului, deci nu prea poti lucra in alta parte in acelasi timp. poti cere in schimb o remunerare de la locul de unde faci stagiu, dar in general e doar vreo 3-400 euro pe luna, si mai penibil e ca nu toti conducatorii de stagiu ofera remunerarea aceasta.
pt a te inscrie la master, "modalitatile birocratice" sunt cam aceleasi ca si pt fostul AFS: te accepta la inscriere conducatorul de master apoi faci dosar de inscriere la facultate.
in anul 2 de master ai dreptul la cazare in camine universitare, in anul 1 NU ai!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Master Franta

Postby Riley » Sun May 25, 2008 5:27 pm

Salutare! As fi si eu interesat de un master in Franta ceva pe imunologie si/sau genetica, am vazut pe la Universitatea din Strasbourg ceva interesant. Oricum, niste informatii despre demersurile necesare? Din ce am inteles eu(adica cautand singur pe net :D ), este de completat un dosar si ulterior te cheama ei la un interviu. In mod normal diploma UMF ar trebui sa fie recunoscuta in Fr, nu? Multumesc anticipat!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests