stagii mici rezidentiat spania

...ca nu se mai poate
mirabela
junior
junior
Posts: 28
Joined: Thu Dec 21, 2006 6:13 pm

stagii mici rezidentiat spania

Postby mirabela » Wed Jul 04, 2007 6:11 pm

stie cineva daca se pot face stagii din rezidentiat in spania? daca da, cine poate oferi informatii in acest sens? mersi anticipat.

mira_bela
Posts: 2
Joined: Mon Jul 03, 2006 3:01 pm

Postby mira_bela » Thu Jul 12, 2007 11:20 pm

Rezidentiatul din Romania nu este recunoscut in Spania, deci nu poti face stagii acolo oficial. Poti face doar voluntariat si atat.

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

Stagii Spania

Postby lucid » Mon Aug 06, 2007 1:34 pm

bine , dar exista o forma de incadrare?ceve de genul stagii formative ?ca nu suntem recunoscuti inca acolo e o treba ,dar daca putem face ceva stagii , de la care sa venim apoi cu o hartie care sa spuna ce am facut si sa incercam sa o echivalam cu activitate de stagiu aici , tot ar fi o soluie.

coralia00
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed May 16, 2007 3:39 pm

Postby coralia00 » Mon Aug 06, 2007 2:10 pm

Salutare, ma intereseaza si pe mine aceasta problema, eu as fi vrut sa stiu daca se pot face stagii mici in Italia?
orice informatie este binevenita, va rog !

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Mon Aug 06, 2007 4:04 pm

in principiu cei de la CNPDS recunosc stagii facute in UE f usor si mai greu din afara UE da merita intrebat acolo care e procedura de recunoastere: acte, perioada...
puteti sa scrieti email clinicilor unde vreti sa faceti stagiile respective si sunt convins ca nu vor zice nu daca atata timp cat va platiti cazarea, mancarea si transportul...desi cred ca sunt clinici care mai acopera cate ceva. pe de alta parte in perioada asta cred ca nu sunteti nici pontati (atat in romania cat si in tara unde mergeti la stagii) dar asta merita intrebat la CNPDS...
o alta solutie ar fi o bursa prin societatiile romane, europene, din tara respectiva pe specialitatea fiecaruia si care iar sunt recunoscute aici tot de CNPDS.
asa ca....intrebati...
si dc aflati ceva concret postati si voi pe topic...in spiritul altruist al forumistului din voi

lucid
junior
junior
Posts: 52
Joined: Wed Oct 11, 2006 1:47 pm

"estacias formativas"

Postby lucid » Tue Aug 07, 2007 5:55 pm

Asta stiu eu despre stagii...reiese ca se poate, trebuie numai batut la usa si intrebat la fiecare centru universitar
http://www.msc.es/profesionales/formaci ... ativas.htm
Daca afla careva ceva dati un semn!
Spor!

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Tue Aug 21, 2007 9:33 pm

masquenada wrote:in principiu cei de la CNPDS recunosc stagii facute in UE f usor si mai greu din afara UE da merita intrebat acolo care e procedura de recunoastere: acte, perioada...
puteti sa scrieti email clinicilor unde vreti sa faceti stagiile respective si sunt convins ca nu vor zice nu daca atata timp cat va platiti cazarea, mancarea si transportul...desi cred ca sunt clinici care mai acopera cate ceva. pe de alta parte in perioada asta cred ca nu sunteti nici pontati (atat in romania cat si in tara unde mergeti la stagii) dar asta merita intrebat la CNPDS...
o alta solutie ar fi o bursa prin societatiile romane, europene, din tara respectiva pe specialitatea fiecaruia si care iar sunt recunoscute aici tot de CNPDS.
asa ca....intrebati...
si dc aflati ceva concret postati si voi pe topic...in spiritul altruist al forumistului din voi


Dar sunr platite???

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Tue Aug 21, 2007 10:36 pm

nu prea :P

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Fri Aug 24, 2007 11:17 pm

poate intereseaza pe cineva
macar ca punct de cautare

http://www.hggm.es/docencia/mir.htm

User avatar
adidum81
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 07, 2004 9:44 am
Location: Venezia
Contact:

stagiu in Italia

Postby adidum81 » Sun Aug 26, 2007 1:01 pm

coralia00 wrote:Salutare, ma intereseaza si pe mine aceasta problema, eu as fi vrut sa stiu daca se pot face stagii mici in Italia?
orice informatie este binevenita, va rog !


Ciao, Coralia! Eu sunt in Italia, in Mestre (Venezia). In noiembrie anul trecut m-am inscris la un curs de voluntari in spital,asa am cunoscut un medic care venise sa ne vorbeasca de nevoile bolnavilor etc...m-am dus la el, i-am expus problema mea (aceea de a fi licentiata in Medicina in Romania, dar in anul I la Univ din Padova pt o problema administrativa), l-am intrebat daca as putea veni la spital la el sa mai vad si eu una alta. Omul a fost super de treaba si mi-a zis ca da.
Asa ca din ianuarie am inceput sa merg in spital (care este privat, in cel de stat sunt foarte reticenti cu strainii), am facut o cerere la adminitratia spitalului, am prezentat asigurarea pe care mi-a facut-o univ din Padova si uite asa, oficial aveam dreptul sa ma invart prin spitalul asta, dar fara a pune mana pe nimic. Neoficial, medicul asta mi-a permis sa fac examen obiectiv, anamneza, mi-au dat carti sa citesc, daca m-as mai fi dus poate prindeam si o paracenteza...ideea e ca era totusi o sectie de suport pt bolnavii de cancer in faza terminala, asa ca dupa vreo 2 luni chiar m-am plictisit si, gasindu-mi intre timp si un job de secretara la o clinica medicala am renuntat la stagiul meu voluntar...
Evident n-am primit niciun ban in perioada asta, iar medicii de la alte sectii mi s-au parut chiar uraciosi...nu stiu de ce, probabil unde sunt obisnuiti numai cu romance care le ingrijesc batranii, e greu sa vada una care este medic si vine gratis sa invete ceva...Sau poate ca e asa aici unde sunt, in Mestre, e ca si cand as sta la Calarasi (nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar, in general, orasele mici si neuniversitare sunt si mai inchise).
Cam asta este experienta mea...
"Tineretea e o betie continua"


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 85 guests