Student Travel/Work and Travel USA

...ca nu se mai poate
amnesty_and_worship
Posts: 4
Joined: Sat Dec 18, 2004 6:42 pm
Location: Romania

Postby amnesty_and_worship » Thu Jan 20, 2005 2:59 pm

Multumesc de raspunsuri. In martie vin interviurile la ambasada :? , deci succes tuturor participantilor.
" Avem arta pentru a nu muri din cauza adevarului "

User avatar
vasiB
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Jan 22, 2005 5:25 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby vasiB » Sat Jan 22, 2005 5:58 pm

Se poate lua viza cu o restanta, daca esti medicinist?

Care e termenul limita pana la care iti poti depune dosarul la o agentie? Ceva recomandari in privinta zonei Transilvania?

Cum sta treaba cu viza, ca asta e cel mai naspa lucru? Ceva "secrete" ?

amnesty_and_worship
Posts: 4
Joined: Sat Dec 18, 2004 6:42 pm
Location: Romania

Postby amnesty_and_worship » Sat Jan 22, 2005 8:08 pm

Am auzit ca au fost cazuri cand s-a dat viza si cu restante, deci incercarea moarte n-are.

Daca nu ma insel, te mai poti inscrie, insa trebuie sa o faci repede, pentru ca in februarie deja este targul de joburi...sau cam asa cred.

Pentru Transilvania in Cluj e cel mai bine sa cauti o firma care se ocupa cu asta. Eu iti recomand Zip Travel.

Secrete despre viza nu cred ca ar fi. Doar sa ii convingi ca vrei sa te intorci in tara, cam atat.
" Avem arta pentru a nu muri din cauza adevarului "

User avatar
vasiB
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Jan 22, 2005 5:25 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby vasiB » Sat Jan 22, 2005 8:20 pm

amnesty_and_worship wrote:Am auzit ca au fost cazuri cand s-a dat viza si cu restante, deci incercarea moarte n-are.
.


numai vreo 350 $ in minus :D

da mai trebuie s asi riste omu`

Ce e cu targul ala al joburilor?

amnesty_and_worship
Posts: 4
Joined: Sat Dec 18, 2004 6:42 pm
Location: Romania

Postby amnesty_and_worship » Sat Jan 22, 2005 9:52 pm

Eu zic sa intri pe http://www.ziptravel.ro si sa le scrii lor, pentru ca acolo se da batalia.
" Avem arta pentru a nu muri din cauza adevarului "

User avatar
vasiB
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Jan 22, 2005 5:25 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby vasiB » Sun May 15, 2005 6:57 pm

Am viza, bafta sa mai am cand ajung acolo...

Stie careva cu cate zile se poate pleca mai repede fata de data care e pe DS?

Ce riscuri sunt daca ajungi prea repede (ex. cu 14 zile inainte de data de pe DS)?

A fost careva in Ocean City Maryland? Stiticareva informatii despre acest loc?
http://www.medicinist.go.ro - siteul studentului la medicina !

User avatar
adrian
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat Nov 15, 2003 10:49 pm
Location: bucuresti-militari

Postby adrian » Mon May 16, 2005 8:50 am

Din cate stiu nu ai voie sa intre mai devreme de 5 zile fata de data de pe DS;riscul e sa te trimita inapoi visa officer de pe aeroport.Eu zic sa nu te risti.Am fost in OC Maryland si mi-a placut foarte mult.E chestie si de bafta cu joburile pt ca orasul e plin de studenti straini(f multi rusi,polonezi etc);e insa un student center (undeva pe strada 1) si acolo poti sa gasesti romani cu care sa share cazarea etc.Bani poti sa faci destui daca esti baiat muncitor si serios(eu nu am preferat sa stau pe bara nici macar o zi chiar daca trebuia sa muncesc te miri ce-btw daca o sa te duci sa mananci vreodata la Applebee's ai grija cum calci pe mocheta ca eu am pus-o :P :lol: ).Cam dupa 20 iulie am avut 2 joburi stabile si bine platite si nu in ultimul rand mai elegante(asta dupa ce am fost mochetar :lol: ,bucatar houseman,si dupa ce am intrat in peste 50 de hoteluri si discutat cu tot atatia manageri).Lucram fronts desk la 2 hoteluri-ma platea cu 7.5$/h la un hotel,si 8$/h la altul(la asta faceam si night audit-un fel de contabilitate banala in care calculam profitul din ziua respectiva);every once in a while mai dadeau si extratime pt ca eram dispus sa lucrez ca un zombie.

Bottom line: ai sansa sa stai pe plaja la atlantic 3 luni si sa faci si bani frumosi daca esti muncitor si serios.joburi se gasesc....depinde ce esti dispus sa faci(aveam colegi de apartament care strambau din nas la multe joburi).

bafta!!

User avatar
adrian
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat Nov 15, 2003 10:49 pm
Location: bucuresti-militari

Postby adrian » Mon May 16, 2005 8:51 am

Din cate stiu nu ai voie sa intre mai devreme de 5 zile fata de data de pe DS;riscul e sa te trimita inapoi visa officer de pe aeroport.Eu zic sa nu te risti.Am fost in OC Maryland si mi-a placut foarte mult.E chestie si de bafta cu joburile pt ca orasul e plin de studenti straini(f multi rusi,polonezi etc);e insa un student center (undeva pe strada 1) si acolo poti sa gasesti romani cu care sa share cazarea etc.Bani poti sa faci destui daca esti baiat muncitor si serios(eu nu am preferat sa stau pe bara nici macar o zi chiar daca trebuia sa muncesc te miri ce-btw daca o sa te duci sa mananci vreodata la Applebee's ai grija cum calci pe mocheta ca eu am pus-o :P :lol: ).Cam dupa 20 iulie am avut 2 joburi stabile si bine platite si nu in ultimul rand mai elegante(asta dupa ce am fost mochetar :lol: ,bucatar houseman,si dupa ce am intrat in peste 50 de hoteluri si discutat cu tot atatia manageri).Lucram fronts desk la 2 hoteluri-ma platea cu 7.5$/h la un hotel,si 8$/h la altul(la asta faceam si night audit-un fel de contabilitate banala in care calculam profitul din ziua respectiva);every once in a while mai dadeau si extratime pt ca eram dispus sa lucrez ca un zombie.

Bottom line: ai sansa sa stai pe plaja la atlantic 3 luni si sa faci si bani frumosi daca esti muncitor si serios.joburi se gasesc....depinde ce esti dispus sa faci(aveam colegi de apartament care strambau din nas la multe joburi).

bafta!!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Mon May 16, 2005 12:21 pm

Bafta zic si eu. N-am nimic de zis, habar n-am despre ce e vorba, dar stiu ca am avut colegi care s-au intors tare fericiti de acolo. Inca o data, drum bun si succese multiple.

User avatar
vasiB
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Jan 22, 2005 5:25 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby vasiB » Sun May 22, 2005 4:38 pm

Cu 8 zile inainte de data de pe DS vi se pare mult, avand in vedere ca celor de la Ameritrex li s-a zis oficial de catre sponsorul american ca au voie cu 14 zile inainte iar pe siteul Ambasadei SUA scrie ca se poate intra cu 30 de zile inainte de inceperea programului, daca sponsorul tau nu are alte reglementari?
http://www.medicinist.go.ro - siteul studentului la medicina !

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Tue Oct 25, 2005 7:28 pm

hello sunt anul 1 si tot am auzit de acesta varianta de a castiga bani pe timpul vacantei.ar putea cineva sa-mi explice si mie exact cand tre sa pleci?care sunt optiunile mai pe scurt ? ca daca stau sa citesc variantele de mai sus ma buimacesc si nu reusesc sa retin esentialul.un pm ceva pls
for true metal

The Truth
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sun May 16, 2004 12:02 am

Postby The Truth » Wed Oct 26, 2005 12:35 pm


User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Mon Nov 28, 2005 12:34 am

Adira a fost o varianta foarte buna si pentru mine anul trecut.

In rest, ce sa-ti zic. Daca esti in anul, grija mare la note. Restul se rezolva.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Jan 24, 2006 4:18 pm

cam cat ajunge programul in 2006?

User avatar
alona
senior
senior
Posts: 107
Joined: Wed Apr 14, 2004 1:01 pm
Location: Bucuresti

Postby alona » Thu Jan 26, 2006 4:11 pm

A plecat cineva cu Zip Travel? E vreo diferenta fata de Student Travel? Cu ce companii aeriene lucreaza?

Multumesc
:)

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Wed Feb 22, 2006 8:20 pm

Eu am mers cu student travel si e ok.De zip nu stiu nika.
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

ides
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 21, 2005 8:35 pm

word and travel

Postby ides » Sun Feb 26, 2006 12:54 am

Vreau sa aflu si eu ceva mai multe detalii de la cei mai experimentati, cei ce au fost plecati cu acest program.
Sunt in anul doi la UMF CArol davila bucuresti.. si as vrea sa plec la vara . Cam ce ar trebui sa stiu ? cam spre ce job sa ma orientez , unde sa fie , cum sa fie , cam cati bani imi tb cu toate cheltuielile ce pot aparea?!
Mai ales, cam ce pot face cu sesiunea de vara care e asa de lunga? se pot da examenele mai repede?! sunt importante mediile de pe semestru doi , daca cele de pe primul sunt ok? important e doar sa treci!?
lucruri de genul... si alte lucruri ca poate le-am scapat eu din vedere si sunt importante ...
merci anticipat si astept si eu un mic ajutor.

oko
Posts: 1
Joined: Sun Mar 05, 2006 3:47 pm

Salve

Postby oko » Sun Mar 05, 2006 4:24 pm

> va scriu pe un ton mai mult nedumerit ... pt ca asa ma simt

> am aplicat la o firma din CLUJ... si ar urma sa lucrez in Amuzement Park ... dar nu vreau sa indes grasunii americanilor in scaunele ... ca cica se plateste rau ...
> de la voi am inteles insa ca v-ati gasit singuri contracte (chelneri, housekeeper etc)... cum ??? pe INTERNET ?
> voi fiind studenti la med nu stiti nik despre JOBurile de mai sus, nu v-au cerut sa aveti experienta ? (ca as incerca si eu asa)
> eu nu-s student (am terminat) si prin H2B cica nu ar fi problema cu asta ... insa cred ca am sanse mai mici sa obtin viza in acest caz, ce ziceti ?
> spuneati ceva si de unele firme care nu prea ar fi credibile ... e 1 oara cand aplic ... de cine sa ma feresc?

> multzam si sper sa imi raspunda cat mai multa lume

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Tue Mar 14, 2006 4:18 pm

oko, daca mergi cu H2B tre sa stai unde mergi.daca pleci ai probleme cu viza, aka ti-o anuleaza,adica cand iesi din SUA s-ar putea sa iti puna interdictie. joburile de chelneri si deastea le gasesti sau nu la fata locului.mergi acolo,cazeaza-te si apoi te orientezi.iti cauti si joburi suplimentare.pote vchiar sa pleci de la amusement park, platesc slabut,daca nu te intereseaza sa stai in sua pe viata atunci asteapta pana iti vine social security number la park si dupa ce il ai in mana pleci de acolo unde vrei in sua.cu ala te poti angaja semi-legal, adica legal.Dar fara ala chiar esti la negru si tre sa gasesti romani la constructii.si eu am lucrat asa :) parchet chiar!
experienta nu iti trebuie, daca ai e grozav daca nu e bine.
ai sanse bune sa obtii 60%.daca nu esti student este singura sansa sa mergi la lucru in SUA cu acte.except turist...iti trebuie garantii, bani in banca, casa, sotie, copii, servici, orice...
despre firme- eu am fost cu ccusa, http://www.gasiti.ro sunt bune si ameritrex in principiu orice ce are sediu in cluj.dar intreaba aici mai intai, eu am fost de 3 ori in SUA.
succes
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Tue Mar 14, 2006 4:29 pm

Pt. ides
-iti recomand sa mergi cu toata increderea
-ai de unde alege ca firme, vezi mai sus
-joburi:chelneri,housekeeper, bussboy,in principiu conteaza cat te plateste la ora:minim accepta 7$ la ora, gandete-te ca se trag si taxe jos si ramai cu 6,25 la ora,mai recuperezi dupa o parte de taxe inapoi da nu le calcula astea
-sa incerci sa te feresti de parcuri de distractii ca se plateste putin si multe sunt ambulante-adica adio al 2lea job, sau sa iti gasesti altceva de lucru.
-cauta de lucru in statiuni la ocean
-gadeste-te ca iti vei cauta si un al 2lea job
-daca nu gasesti ceva calumea din tara de lucru, accepta ce iti dau ei, si acolo poti pleca de la ei, unde vei vrea tu-mai bine platit si destea
-incearca sa nu pleci singur, iti va fi mai usor, cazare si psihic

-ar cam fi timpul sa aplici, ca trece timpul pt anul asta

Bafta
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Tue Mar 14, 2006 4:30 pm

-ca medii sa nu ai restante, in rest e ok
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Sat Apr 29, 2006 5:59 pm

in privinta recuperarii taxelor...la ce interval de timp le-ati recuperat? cate sanse sunt sa nu le recuperezi? merci:)

Kamomille
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 07, 2004 3:14 pm

Recuperare taxe

Postby Kamomille » Wed May 03, 2006 11:24 am

Eu am recuperat taxele foarte tarziu - prin iunie, anul urmator; si a fost o mare magarie - Taxback - mi-au spus initial la prima calculare ca trebuie sa ma aleg cu 280$ , dupa care mi-ai trimis 75$, si au mai facut si misto de mine, ca daca doresc mi-i pot trimite prin nu stiu ce metoda rapida pentru care trebuia sa mai platesc 50$ :)) Pana la urma am primit cecul si i-am incasat prin banca, care mi-a mai luat 5$; o bataie de joc Taxback, neseriozitate totala.

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Tue May 09, 2006 3:04 pm

Legat de taxe, statul american retine la returnarea lor 10% din suma ce depaseste 3200 $ ca si taxe federale, lucru pe care firmele de recuperare "omit" sa-l aminteasca la inceput, tocmai pentru a atrage clienti. La fel, in unele state taxele statale nu se returneaza daca veniturile nu depasesc un anumit plafon. De aici diferentele intre calculul anterior (facut sa atraga clienti) si ceea ce-ti ofera firme de recuperare la final. Plus ca multe firme iti spun ca au un comision de 8, 9 sau 10%, dar scriu mic de tot undeva jos ca e 8%, dar minim 50$ per taxa de exemplu.

Legat de taxele federale, daca ai castigat 5200$ intr-o vara in state, ti se va impozita 5200-3200 deci 2000 $, ceea ce inseamna ca din taxele federale platite vei primi inapoi mai putin cu 10% din cei 2000, deci mai putin cu 200$. La care mai adaugi comisionul firmei si alte taxe si vezi cu ce mai ramai.

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Tue May 09, 2006 5:22 pm

sa stii Vasi ca nu ai dreptate. Eu anul trecut am recuperat TOTI banii (toata suma care era scrisa pe W2), mai putin evident comisionul firmei.si am castigat peste 8000$ (de fapt taxele erau peste 1000$)

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Tue May 09, 2006 5:33 pm

Mie asa mi s-a confirmat de la sponsor (Inter Exchange). La fel am gasit si pe siteul IRS si acelasi lucru mi-au zis si cei de la IRS telefonic.
Eu am aplicat singur, o sa vad daca e asa dupa ce verifica IRS formularul (cred ca va mai dura ceva vreme).
Tu cum ai aplicat, prin ce firma?

In rest... te cred pe cuvant cu doua conditii: 1. sa nu reprezinti vreo firma de recuperare a taxelor (am intalnit pe un forum unu care ridica in slavi firma cu care fusese el in State, si de fapt era firma cu care lucra) si 2. sa nu se fi schimbat ceva pentru anul 2005. Eu mi-am calculat singur valoarea taxelor dupa instructiunile formularului 1040nre si mi-a dat cam aceeasi valoare ca si pe calculatorul TaxBack si al inca unei firme.

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Tue May 09, 2006 8:29 pm

nu reprezint nici o firma...de fapt nici nu stiu exact cum se numeste firma...are sediul in cluj..si mi-am facut si anul asta tot la ei..si mi-au dat iarasi toti banii inapoi, mai putin parca vreo 20$...SI am multi colegi care si-au facut tot la ei taxele...si au fost la fel de multumiti...Iar comisionul este de 10% (au si ei o suma minima, dar nu stiu cat este exact)

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Thu May 18, 2006 3:32 pm

A fost careva pe coasta de vest pe undeva? Sa zicem California sau Nevada? Cam cat costa un bilet de avion pana acolo (ptr un student?)

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Thu May 18, 2006 9:46 pm

Intra pe pagina unei companii de turism si cere o oferta de bilete de avion, acest lucru nu te obliga la nimic. Specifica tanar sub 25 ani.

Eu am gasit anul trecut oferte bune la Happy Tour (http://www.happytour.ro), firma de la care mi-am si luat biletul de fapt sau Eximtur (http://www.eximtur.ro), ca vad ca tot esti clujean.

Fa-ti rezervare cat mai repede daca firma te lasa sa-ti faci rezervarea pe cont propriu, si platesti dupa interviu, altfel risti ca biletele bune sa se cumpere si sa-ti ramana cele mai scumpe.

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Tue May 30, 2006 1:51 pm

i-auzi ce mi-o zis unu' azi. eu nu m-am gandit la asta:

suntem amandoi studenti ce vrem sa plecam dupa absolvire in state.. ne vom da stepurile.. etc da' intre timp vreau sa ma mai duc odata cu un W&T (a 2a oara)

l-am intrebat daca nu o aplicat la loterie si el mi-a zis ca cica aplicarea la loterie ar putea sa ii determine p-astia de la ambasada sa nu iti dea viza ptr W&T.. oare e chiar asa? apare undeva in baza de date a astora de la ambasada ca ai aplicat la loterie?

tin minte ca anul trecut, cand am aplicat ptr viza j1 m-o intrebat daca am aplicat pana acum ptr viza de state si daca am fost acceptat/respins, da' nu tin minte sa ma fi intrebat de loterie. multumesc de raspunsuri

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Tue May 30, 2006 4:07 pm

am aplicat in ultimii 3 ani in fiecare an la loterie, si am si fost in state vara , tot in fiecare an...:) nu m-a intrebat nimeni nimic de loterie...Asa ca stati linistiti

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Fri Jun 02, 2006 10:13 pm

Iti cer aia pe forumular sa completezi daca ai aplicat pt Loterie sau daca esti in curs de procesare pt un alt tip de viza?

Oricum ar fi, nu sunt probleme. Daca te intreaba, le zici adevarul, daca nu te intreaba, foarte bine. Numai sa nu-i minti.

Si eu stiu o colega care aplicase vreo doi ani la loterie si a primit inclusiv a doua oara J1.

Si dupa mine a aplica pentru green card (loterie) nu inseamna a te inscrie la tragerea la sorti, ci a fi extras si a incepe procesul de obtinere a vizei. Ca asa te poate inscrie altcineva, vreo ruda sau prieten, fara sa stii, pe net, pt loterie.

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Sun Jun 11, 2006 1:11 pm

j1visa versus DV visa

j1 visa = viza care o primesti prin programul "work and travel" , 3 luni cu drept de munca

DV visa = viza care o primesti prin loteria vizelor , iti da dreptul sa mergi in USA unde aplici pt obtinerea green cardului.

Am fost plecata cu j1 visa si am castigat si loteria.
Prietenii mi-au spus :
" nu o sa treci interviul pentru DV visa din cauza ca ai fost cu j1 visa si timp de 3 ani nu ai voie sa aplici/obti alt fel de viza pt USA ! "

ZVONURI !!!

Am sunat la Ambasada USA din Bucuresti , unde mi s-a raspuns :
" j1 visa si DV visa nu au nici o treaba una cu alta !
j1 visa e o viza non-imigrant , iar DV visa e o viza imigrant
nu se influenteaza in nici un fel"

Concluzie : dormiti linistiti !

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Mon Jun 12, 2006 12:04 pm

to georgia (de curiozitate):
-cati ai aplicat?
-banuiesc ca anul asta ai castigat loteria; care a fost data la care ai aplicat si cand te astepti sa trebuiasca sa parasesti tara?

multumesc mult ptr raspunsuri!

User avatar
georgia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Tue Dec 13, 2005 10:39 am
Location: cluj napoca

Postby georgia » Mon Jun 12, 2006 12:32 pm

am aplicat : 30decembrie2003
mi-a venit plicul : 17iunie2004
urma sa plec in 2005

Nu pleci dupa cand te astepti tu ci dupa cand te cheama la interviula ambasada USA din Bucuresti. La interviu esti chemat in ordinea numarului de inregistrare (fiecare castigator are un numar de inregistrare pe plicul care il primesti in posta , ala pe care il asteptati toti :) )

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Mon Jun 12, 2006 12:50 pm

merci

foarte helpfull

User avatar
dragamaia
senior
senior
Posts: 257
Joined: Sun Sep 19, 2004 8:36 am

Postby dragamaia » Thu Sep 07, 2006 4:02 pm

in privinta recuperarii taxelor, as avea nevoie de ceva lamuriri. m-au anuntat ca au venit banii si mi-au propus vreo 3 modalitati de incasare:
1. imi trimit cecul, eu il incasez, chestie care ma costa cam 100$ :(
2. incaseaza ei cecul si vireaza in contul meu..pierd cam 35 $. asa ca aveti idee care e treaba cu contul, ce banca permite un astfel de transfer?
3. transfer international, ma scutura de 75 $
V-as fi recunoscatoare pentru lamuriri celor cu experienta:)

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sat Jan 27, 2007 5:33 pm

pleaca cineva la avra cu work and travel si are nevoie de job???cel la care am stat acum 2 ani cand am fost in state, mi-a scris ca are nevoie de 2 baieti, le da 9$ pe ora, 40h pe sapt, cazare FREE la ei, zona, Orleans,CAPE COD, MA...oamenii sunt fff de treaba..si poti gasi second job f usor..pt ca la ei ar trebui sa lucrezi dimineata....


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests