information about spain

...ca nu se mai poate
Oracales_ygg
Posts: 4
Joined: Sat Feb 03, 2007 10:02 am
Contact:

information about spain

Postby Oracales_ygg » Tue Feb 06, 2007 8:57 pm

Poate un pic trasa de par postarea aici dar after all ca sa pleci din tara trebuie sa iei tren, autobuz sau avion, nu ?



Asa ca intreb care sint cele mai convenabile modalitati de transport, dpdv al pretului dar si al confortului (ca si cu autostopul pana la urma e foarte ieftin, nu ? ).



Pentru inceput Anglia (orice orash, desi m-ar interesa Manchester)



Eu am gasit prin Student Travel 244€ (Blue Ticket) (acelasi pretz si pentru Londra) + taxe de aeroport (care am inteles ca sint ca 50E) dar trebuie inceputa calatoria pana la 31 octombrie._________________Avea un profesor de la Medicina o vorba "Daca n-ai nici un talent, dai la Medicina"

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Postby vmc » Tue Feb 06, 2007 9:52 pm


User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: information about spain

Postby otalen » Wed Feb 07, 2007 12:00 pm

Oracales_ygg wrote:Pentru inceput Anglia (orice orash, desi m-ar interesa Manchester)


information about spain pt plecarea...in anglia? :))) good one :)

oricum: raspunsul cel mai simplu e "avion, bineinteles". daca stai mai prin vest (de la cluj incolo...) merita sa mergi cu easyjet.com cu plecare din budapesta. un return ticket budapesta-londra nu te costa mai mult de 150 euro (ba chiar poate fi mult mai putin). ai microbuze din cluj/oradea cu vreo cateva sute de mii sau tren de noapte chiar din bucuresti cu vreo 1,5mil (asta in caz ca te intereseaza sa salvezi bani in detrimentul duratei calatoriei). asta in caz ca nu au aparut si in romania, ca stiu ca aveau de gand. parca si ryanair aveau zboruri de la budapesta.
pentru cei mai comozi...se poate pleca oricand de pe otopeni....pt asta eu am folosit in special expedia.com (vreo $350 return ticket cu klm).

la vremea cand faceam eu drumurile astea nu exista wizzair.com, care se pare ca are tarife destul de dragute. ma rog...nu atat de "dragute" ca pentru main land europe...dar ok. doar ca observ ca au zboruri dupa-masa/seara/noaptea....asa ca ar trebui eventual sa te gandesti ce conexiuni ai spre orasul de destinatie si dc nu cumva ai nevoie de un hostel pt o noapte (desi, la o adica....iti spun sigur ca se poate dormi si in aeroport, in luton - si n-ai fi singurul) :)

si vorbind de transport....in uk iti recomand sa te "plimbi" cu megabus.com. daca stii cu 2-3 sapt inainte de unde vrei sa pleci si unde vrei sa ajungi....te poate costa...obscen de putin :)))

drum bun :))


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests