Intrebari generale "cum pleci din tara"

...ca nu se mai poate
User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Intrebari generale "cum pleci din tara"

Postby giaserbu » Wed Jan 17, 2007 5:05 pm

Poate suna stupid,dar as vrea sa-mi spuna si mie cineva care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a pleca din tara si sa lucrezi ca medic in alta tara(Franta,Spania...etc...)...Pana acum nu m-am gandit serios la chestia asta,dar acum ma gandesc din ce in ce mai serios sa plec,dar nu stiu absolut nimic despre cum se procedeaza...Tocmai am trecut anul 2 de rezidentiat si dupa ce m-am mai confruntat cu alte probleme legate de...sistemul medical din Romania...m-am hotarat...va rog sa nu radeti sau sa faceti comentarii rautacioase....Va multumesc!!!

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Wed Jan 17, 2007 5:27 pm

citeste topicul de plecat din tara si afli acolo.
Red Apple

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Jan 17, 2007 5:54 pm

depinde cat de mult te grabesti....dar in general pasii depind de tara in care vrei sa pleci si ai mai multe posibilitati de a actiona:

o varianta e sa astepti cateva luni pana reusesc organismele din tarile respective sa primeasca un raspuns de la institutiile romanesti in ceea ce priveste diferentele dintre sistemul nostru si al lor.

a doua varianta e sa te hotarasti la o tara (sau doua, cum au facut unii pe care ii stim :P ) si sa citesti threadul despre plecarea in tara respectiva. problema e ca topicurile au fost incepute acum ceva timp si unele informatii nu mai sunt de actualitate dar sunt un bun punct de plecare in gasirea informatiilor.

a treia ... sa contactezi institutiile care se ocupa de recunoasterea diplomelor sau chiar colegiile medicale din tarile ¨tinta¨ si sa le ceri informatii despre modul cum trebuie sa procedezi (o sa fi uimit ca in cele mai multe cazuri o sa primesti un raspuns la mailuri :), chestie cu care nu suntem prea obisnuiti, noi, romanii)

iar ca idee generala, e mult mai usor sa obtii informatii daca postezi intr-un topic anume, de preferinta dupa ce ai citit celelalte posturi chiar daca sunt 10-15 pagini.

bafta multa la adunat informatii si ... succes in demersuri

User avatar
giaserbu
senior
senior
Posts: 117
Joined: Wed Jan 12, 2005 4:25 pm
Location: Galati

Postby giaserbu » Wed Jan 17, 2007 5:59 pm

multumesc de raspuns....O sa mai caut prin topicurile mai vechi si sper sa mai gasesc si niste linkuri care sunt de actualitate....

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Jan 17, 2007 10:31 pm

sambata asta am un exam dar dupa .... in caz ca te axezi pe spania sau uk si ai vreo nelamurire DUPA ce parcurgi topicurile respective ... trimite-mi un pm sau posteaza in topicul respectiv si o sa-ti raspund cu placere (ca si ceilalti de-acolo) daca pot sa te ajut. doar ca nu stiu mare lucru despre varianta de echivalare a specialitatii.....am cunostinte doar despre inceputul de jos, ca si recently postgraduate doctor :)

User avatar
miruna_ral
junior
junior
Posts: 55
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:20 pm
Contact:

Postby miruna_ral » Thu Jan 18, 2007 7:39 pm

Ma intereseaza si pe mine sa plec, dar inca nu cunosc mai nici un detaliu, este cineva care sa imi poate da mai multe informatii?
Daca plec pot sa practic specialitatea care vreu, sau ajung sa practic cine stie ce?
bla, bla,bla....


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests