Certificate of good standing.

...ca nu se mai poate
User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Certificate of good standing.

Postby ciresar1988 » Thu Jan 04, 2007 2:46 am

Ma poate lamuri si pe mine cineva in ce consta acest certificat si care e modalitatea de obtinere a lui?
Multumesc.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Jan 04, 2007 3:18 am

Certificat/Adeverinta de Buna Practica Medicala

cum ca n-ai avut issues de malpraxis si bla-bla-bla... se elibereaza de colegiul medicilor in care esti inscris. sau in care ai fost inscris in ultimii 5 ani dc ai mai practicat medicina si prin alte parti. unii spun ca ar trebui vizat si de cmr. dar ¨viza¨ respectiva este o semnatura ilizibila si o data, fara seal. nu stiu cata importanta are.

daca nu ma insel scrie mai multe pe threadul de UK. eventual un search pe forum, desi n-am incercat niciodata :))

toate cele.

sau asta era ceea ce-mi aminteam eu....desi am incercat searchul de care iti spuneam si uite ce am gasit:
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php? ... e+standing

se intampla si la case mai mari. 8)

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Thu Jan 04, 2007 3:18 pm

:oops:

In apararea mea...era 2 dimineatza cand am postat...

Pe dracu in aparare ! Am fost cascata ! Scuze !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Thu Jan 04, 2007 5:14 pm

suparat is Doamne, suparat.... :)) :)) :)))

suparat ca imi aminteam aiurea de unde se ia respectiva tzidula....am intrat pe situl gmc si .... sa vezi dracie: cica se elibereaza de colegiul medicilor din romania (deci nu de ministerul sanatatii). ce bine ca nu ma lasa inca procesorul..... :)

oricum, trebuie sa fi inscris in colegiu pt asta

toate cele

anamaria2
Posts: 1
Joined: Tue Feb 06, 2007 10:48 pm

Postby anamaria2 » Tue Feb 06, 2007 11:13 pm

Am sunat la CM din judetul in care locuiesc si au spus ca ei imi elibereaza certificatul. Problema e ca valabilitatea lui e numai 3 luni asa ca nu l-am scos inca. De taxa nu au zis nimic. Bafta !

dia_nuca
Posts: 1
Joined: Sat Nov 22, 2008 8:42 am

Re: Certificate of good standing.

Postby dia_nuca » Sat Mar 06, 2010 9:19 am

se ridica de la colegiul unde esti inscris iar taxa acum este de 500 Ron (martie 2010) pt cei interesati. de la ministerul sanatatii se elibereaza alt certificat.Ambele sunt necesare pt a lucra in UE pt cei care au inceput facultatea inainte de 2003.Cei de dupa primesc recunoasterea automat

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Certificate of good standing.

Postby Enemy » Mon Mar 29, 2010 4:48 pm

dia_nuca wrote:se ridica de la colegiul unde esti inscris iar taxa acum este de 500 Ron (martie 2010) pt cei interesati. de la ministerul sanatatii se elibereaza alt certificat.Ambele sunt necesare pt a lucra in UE pt cei care au inceput facultatea inainte de 2003.Cei de dupa primesc recunoasterea automat



Uau! cate prostii pe centimetru patrat

taxa e 20 Ron (Romania, tot martie, tot 2010). Se elibereaza de catre CMB (pentru Bucuresti), daca vrei si in engleza mai dai 20 ron.
Pentru a lucra in UE nu e necesar nici un certificat de la MS pentru promotiile post 2007 (deci cei care au inceput facultatea dupa 2001, nu 2003)

Numai bine

User avatar
matrix
elder
elder
Posts: 519
Joined: Mon Jul 07, 2003 9:03 am

Re: Certificate of good standing.

Postby matrix » Sun May 02, 2010 9:02 am

cum obtin certificatul de good standing daca nu am fost niciodata membru in colegiul med ?
Viata lunga si prospera!

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby auerbach » Sun May 02, 2010 7:00 pm

matrix wrote:cum obtin certificatul de good standing daca nu am fost niciodata membru in colegiul med ?



pai intai te inscrii in colegiul medicilor...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby Calico » Mon May 03, 2010 6:35 pm

Se poate si fara sa te inscrii.
Am un prieten care a putut sa-l obtina asa, n-am apucat sa vorbesc prea mult cu el, sa-mi zica cum, dar mi-a zis ca a fost intai la Ministerul Sanatatii, apoi la Colegiul Medicilor din Romania (de pe bulevardul timisoara) si a rezolvat problema destul de rapid. Du-te la Minister si intreaba-i.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Certificate of good standing.

Postby Chingachgook » Mon May 03, 2010 9:36 pm

cam greu sa il obtina fara sa fie membru

ala e o hartie eliberata de col medicilor. cum sa iti elibereze aia ceva daca nu au nicio info despre tine

poate s-a si inscris in aceeasi zi, nu era inscris inainte.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby Calico » Mon May 03, 2010 10:01 pm

O sa-l rog sa-mi dea mai multe amanunte cand o sa vorbesc cu el. Indiferent ce-o fi facut, stiu ca a rezolvat foarte repede in 1 sau 2 zile, iar inscrierea pe calea clasica si obtinerea certificatului dureaza destul de mult.

User avatar
andrita
elder
elder
Posts: 1006
Joined: Tue Feb 13, 2007 4:26 pm
Location: mi
Contact:

Re: Certificate of good standing.

Postby andrita » Sat May 08, 2010 1:32 pm

salutare!
am o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns.
am nevoie de acest certificat de good standing. stiu ca se ia de la cm de care apartii sau in care esti inscris. eu am apartinut( fiind in evidenta lor, dar nu inscrisa in cm, in 2008) de brasov cat am fost rezi pe mf, acum sunt in evidenta altui cm, 2009-2010. de la care cm iau certificatul? sau mai ibne zis, in care cm sa ma inscriu? daca as lua certif de la cm gj, as avea 1 an de gap in continuitatea profesionala. daca iau de la bv, nu mi se acopera ultimi 2 ani.
ce ma sfatuiti sa fac? nu am vazut niciodata un astfel de certificat. imi inchipui ca este trecut un interval de timp, atata timp cat ai fost in "curtea" acelui cm.
multumesc.
Tot ce-i trebuie raului ca sa reuseasca este ca oamenii buni sa nu faca nimic.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby marmotul » Wed May 19, 2010 3:00 pm

Enemy wrote:
dia_nuca wrote:se ridica de la colegiul unde esti inscris iar taxa acum este de 500 Ron (martie 2010) pt cei interesati. de la ministerul sanatatii se elibereaza alt certificat.Ambele sunt necesare pt a lucra in UE pt cei care au inceput facultatea inainte de 2003.Cei de dupa primesc recunoasterea automat



Uau! cate prostii pe centimetru patrat

taxa e 20 Ron (Romania, tot martie, tot 2010). Se elibereaza de catre CMB (pentru Bucuresti), daca vrei si in engleza mai dai 20 ron.
Pentru a lucra in UE nu e necesar nici un certificat de la MS pentru promotiile post 2007 (deci cei care au inceput facultatea dupa 2001, nu 2003)

Numai bine

am citit tot topicul asta si nu mai pricep nimic..
deci...ma duc la cm din judetul meu si imi dau aia o hirtie( valabila tot 3 luni?) si aia de la minister din buc alta hirtie, dar asta doar daca am terminat inainte de 2007? ama auzit ca aia de la minister stau o groaza pina iti dau certificatul, asa e?
qpepsi.gif

borisul2000
junior
junior
Posts: 32
Joined: Sun Dec 02, 2007 1:27 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby borisul2000 » Wed May 19, 2010 3:42 pm

Certif. profesional curent (sinonim cu Certif. de good-standing) ti-l elibereaza Colegiul Medicilor in Judetul unde profesezi si esti implicit colegiat.
Daca nu esti inca inscris in respectivul Colegiu, trebuie sa o faci, pentru ca ulterior sa iti dea Certif profesional curent.
Bineinteles, ca ai nevoie de diverse acte, inclusiv Cazier Judiciar de la Politia Judetului respectiv, printre altele, deci dureaza ceva timp, asta vreau sa zic. Intr-adevar, e valabil 3 luni de la data emiterii. Acest certificat atesta faptul ca nu ai avut, in Ro antecedente de mal praxis, in perioada asta de 3 luni, logic sa fie doar pe 3 luni, ca greseli pot aparea ....
Acum depinde unde vrei sa pleci, ulterior, la tara ma refer.
Dupa ce ai acest Certificat, trebuie traducere legalizata dupa el, in limba tarii unde o tai, care iti va servi la Colegiere in tarishoara unde pleci. Sper ca pana aici e clar.

Legat de Certificatul de Conformitate, eliberat de Ministerul Sanatatii Bucuresti, obtinerea lui implica alte acte cerute de aceasta Institutie. Eliberarea lui necesita 6 saptamani (aprox.). Actele necesare, se gasesc pe topicul Certif de Conformitate.
De asemenea, si acest Certif eliberat de autoritatile romane, spre a-ti servi ulterior in tara unde pleci, in traducere legalizata in limba respectiva, atesta faptul ca am absolvit, conform normellor U. E., Facultatea de Medicina Generala. Eu am terminat in 2004, nu stiu ce se intampla pt cei de dupa 2007, sorry. Eu in 6 sapt. l-am avut si se poate elibera altei persoane, ii faci Imputernicire la Notar acesteia, ii dai Buletinul si cei de la Minister i-l elibereaza si ei, in caz ca nu poti ajunge sa il ridici tu personal.

Sper ca te-am lamurit, oricum, trebuie intrebate si persoanele care lucreaza la fata locului, sa fii bine informat si obiectiv !
Bafta !

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby marmotul » Wed May 19, 2010 4:00 pm

saru'mina.
m-am lamurit
qpepsi.gif

copanu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Mar 27, 2009 11:47 pm

Re: Certificate of good standing.

Postby copanu » Tue Aug 17, 2010 10:10 pm

MumaPadurii wrote:Se poate si fara sa te inscrii.
Am un prieten care a putut sa-l obtina asa, n-am apucat sa vorbesc prea mult cu el, sa-mi zica cum, dar mi-a zis ca a fost intai la Ministerul Sanatatii, apoi la Colegiul Medicilor din Romania (de pe bulevardul timisoara) si a rezolvat problema destul de rapid. Du-te la Minister si intreaba-i.


probabil i s-a dat o adeverinta de non-membru. daca nu ai dat rezi nu ai cum sa te inscrii in niciun colegiude medici. in acea adeverinta se spune ca nu esti membru CMR si ca atare nu figurezi cu abateri profesionale.
am si eu aceasta adeverinta, iar cei de la ministerul sanatatii din spania mi-au zis ca tot nu e suficienta si ca am nevoie din cate am inteles si de cazierul judiciar.(o atestare de catre un organ al statului ca nu am fapte penale.).
acum o sa le trimit zilele astea acest cazier judiciar si sa vad ce zic.:)
sper sa fie ok
succes

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Certificate of good standing.

Postby manolo » Tue Aug 17, 2010 10:35 pm

eu n-am practicat in RO, asadar nu am fost membru CMR. am fost la CMJ CT, am facut cerere sa imi elibereze o adeverinta cum ca nu ma au in evidenta, am platit o taxa modica, a fost gata la 2 zile. impreuna cu cazerul judiciar, a fost de ajuns ptr Approbation in DE.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 71 guests