study partener step 1

...ca nu se mai poate
cindrellaa_1
Posts: 4
Joined: Sun Apr 23, 2006 12:38 pm

study partener step 1

Postby cindrellaa_1 » Wed Nov 29, 2006 10:50 pm

Buna eu m-am apucat acum de invatat pt step 1 si stiu din experienta pentru rezidentiat ca se invata mult mai bine in 2.Daca e cineva din Bucuresti interesat Id-ul meu de yahoo mess e m_ilie2001 la fel ca si mailul.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Fri Dec 01, 2006 9:06 pm

salutare! din pacate nu sunt din bucuresti dar ma intereseaza stepul 1. m-am apucat si eu si as vrea sa incerc sa-l dau prin august. in centrul universitar din care provin se sufera de secretomanie cand vine vorba de stepuri asa ca nu reusesc sa aflu nimic de la cei care invata pt step 1. intrebarea mea este daca cele 7 carti de la Kaplan sunt suficiente ca am auzit atatea variante...eu initial auzisem ca cea mai buna varianta e cea de 6000-7000 de pagini. mai invata cineva dupa kaplan? eu am invatat biochimia dupa lippincott si acum m-am apucat de microbi dupa levinson dar mi se pare mult

User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Postby filhiol86 » Fri Dec 01, 2006 11:19 pm

maria_m wrote:salutare! din pacate nu sunt din bucuresti dar ma intereseaza stepul 1. m-am apucat si eu si as vrea sa incerc sa-l dau prin august. in centrul universitar din care provin se sufera de secretomanie cand vine vorba de stepuri asa ca nu reusesc sa aflu nimic de la cei care invata pt step 1. intrebarea mea este daca cele 7 carti de la Kaplan sunt suficiente ca am auzit atatea variante...eu initial auzisem ca cea mai buna varianta e cea de 6000-7000 de pagini. mai invata cineva dupa kaplan? eu am invatat biochimia dupa lippincott si acum m-am apucat de microbi dupa levinson dar mi se pare mult


In centrul universitar din care provii se sufera de secretomanie in general avand in vedere ca nu ne spui cum se numeste acel centru!

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Postby maria_m » Sat Dec 02, 2006 12:05 pm

:lol: scuze....m-am molipsit si eu probabil.. :lol: timisoara e centrul minune..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Postby Calico » Sat Dec 02, 2006 8:15 pm

cindrellaa_1, ce intelegi prin invatat in 2 pt Step 1?
Poate sunt eu individualista dar nu-mi imaginez cum ai putea sa inveti in 2 ceva legat de medicina... Te rog, spune-mi si mie la ce te referi, m-ai facut curioasa.

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Sun Dec 03, 2006 9:38 am

ce inteleg eu...isi fac impreuna un program de invatat...adica citesc aceeasi carte...etc...iar unul din avantaje e ca isi pot explica unul altuia eventualele neintelegeri...grile...etc..

iuriparaico
junior
junior
Posts: 68
Joined: Mon Nov 21, 2005 12:45 am
Location: USA
Contact:

Postby iuriparaico » Sun Dec 03, 2006 1:47 pm

ralucutza wrote:ce inteleg eu...isi fac impreuna un program de invatat...adica citesc aceeasi carte...etc...iar unul din avantaje e ca isi pot explica unul altuia eventualele neintelegeri...grile...etc..


ralucutza cred ca se mai pune un bonus!
cand vine pauza la jumatatea programului de invatat, timp in care vrei sa faci altceva decat step, pentru un refresh in lobii frontali > ai cu cine sa stai de vorba si sa te descarci
FREE YOUR MIND

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Postby ANKKON » Sun Dec 03, 2006 3:03 pm

Imi spuneti si mie va rog cam de cati bani as avea nevoie sa imi dau toate stepurile...Experienta de aici din tara este recunoscuta?Va multumesc

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Postby ANKKON » Sun Dec 03, 2006 3:33 pm

si cand iti dau viza dupa ce step?si unde se dau in BUcuresti?

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

centru de testare..si informare???

Postby Allay » Fri Apr 06, 2007 1:19 am

Centrul de testare este in Bucuresti langa statia de metrou Grozavesti , in centrul Ayach... Am fost acolo zilele trecute ca sa mai cer niste informatii suplimentare. Domnisoara de la Centrul IREX, CENTRU' care se voia pe afisul de la intrare- de testare si informare-, nu a putut sa imi dea nici un fel de relatii... mi-a zis ca ea nu stie decat ca acolo se dau Step 1 si Step 2... nimic mai mult. A... chiar mi-a recomandat sa vizitez si forumuri de discutie... Iata ca i-am urmat sfatul :shock:
Sunt oarecum in ceata si de aceea cautam parteneri ca sa gasim luminita... Vrea cineva sa mi se alature?
ID mess: allay_st

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Fri Apr 06, 2007 10:23 am

Eu le-am trimis un e-mail in care solicitam cateva informatii si anume: cu cat timp inainte de sustinerea examenelor sa ma inscriu, care e procedura de inscriere, zilele de examen, ordinea sustinerii examenelor, si am primit raspuns.

Ii dau copy/paste: "Toate informatiile solicitate sunt disponibile pe site-ul http://www.ecfmg.org. Privind inscrierea, veti forma mai intai un dosar pe care il trimiteti in SUA, dupa care vi se ofera o perioada de eligibilitate. Din intervalul de timp primit veti alege data de testare. Inscrierea pentru data respectiva se efectueaza on-line (http://www.toefl.org) sau telefonic (0031 320 239 540) la Centrul Prometric din Olanda. Datele de testare disponibile sunt zilele de miercuri de peste an. Ordinea examenelor nu conteaza."

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Postby Allay » Fri Apr 06, 2007 11:17 pm

deci trebuie sa imi dau si toefl-ul ..am inteles sa traiti ...cale lunga si batuta!

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Fri Apr 06, 2007 11:23 pm

Nu stiu daca trebuie dat si toefl...din ce am mai citit eu aici pe forum nu s-ar mai da toefl pentru ca cumva inclus in step 2...daca gresesc, my fault...Probabil ca trebuie numai inscrierea pe acel site. Asta a fost tot raspunsul de la IREX/PROMETRIC, asa l-am copiat si postat.

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Sun Apr 08, 2007 3:38 am

Allay wrote:deci trebuie sa imi dau si toefl-ul ..am inteles sa traiti ...cale lunga si batuta!


Nu trebuie sa dai toefl pentru a obtine certificatul ECFMG, cu care te inscri in rezidentiat sau fellowship in US. Proba de engleza e mai concreta de atat, daca nu te descurcurci sa citesti repede grile nu reusesti sa faci bine la step 1 sau step 2 ck; daca nu vorbesti engleza satisfcator de bine nu te puncteaza bine standardized patients la step 2 cs.

User avatar
mister
senior
senior
Posts: 162
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:35 am

Postby mister » Sun Apr 08, 2007 3:46 am

oya wrote:Eu le-am trimis un e-mail in care solicitam cateva informatii si anume: cu cat timp inainte de sustinerea examenelor sa ma inscriu, care e procedura de inscriere, zilele de examen, ordinea sustinerii examenelor, si am primit raspuns.



http://www.usmle.org/bulletin/default.htm - usmle buletin of information, starting point pentru regulamente.

Inscrierea pentru primul step presupune mai multe lucruri, toate iau timp

vezi pe scurt aici: https://iwa2.ecfmg.org/studentgradoverview.asp
detalii despre inscriere le gasesti la ecfmg. Va trebui sa iti iei un ID de la ECFMG (dureaza pana la o saptaman), sa completezi inscrierea online, sa le trimiti un formular prin posta cu semnatura ta ca certifici ce ai completat online, sa platesti examenul, ECFMG sa te verifice la universitatea la care ai terminat ca intr-adevar datele care le oferi sunt reale, sa platesti la universitatea la care ai terminat sa raspunda la ECFMG la ceea ce cer etc.

vezi si articolul asta, e un rezumat: http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?p=107385#107385

sau - si mai bine - incepe sa citesti prima parte din first aid for step 1.

succes

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Sun Apr 08, 2007 9:08 am

@ mister. Multumesc :)

sunflower
Posts: 3
Joined: Wed Apr 11, 2007 12:00 am

vrea cineva sa invatam pt step 1?

Postby sunflower » Wed Apr 11, 2007 4:45 pm

vreau sa ma apuc de invata si caut pe cine dispus sa invete

sunflower
Posts: 3
Joined: Wed Apr 11, 2007 12:00 am

Postby sunflower » Wed Apr 11, 2007 4:45 pm

pt step 1


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests