Anul I in France?Internat à titre étranger?

...ca nu se mai poate
cryss
Posts: 3
Joined: Mon Aug 28, 2006 4:25 pm
Contact:

Anul I in France?Internat à titre étranger?

Postby cryss » Tue Aug 29, 2006 2:01 pm

Buna,
Ma adresez tuturor acelora care au inceput demersurile de a pleca in Franta sau care intentioneaza sa o faca....Preferati sa incepeti anul I si sa faceti ulterior anul VI?stiind apoi ca veti avea drepturi depline atat materiale cat si profesionale cu ale francezilor?sau ati inclina mai degraba spre Internat à titre étranger,stiind ca va vet intoarce apoi obligatoriu in tara?Aderarea la Ue nu va aduce mare lucru pt a ne ajuta din ce stiu eu in urmatorii 5 ani post aderare....:lol:
eu eram adepta Internatului pt straini dar sincer,dupa o analia mai atenta cred ca desi mai stai doi ani ,timp in care inveti sa inveti ,cred ca pna a rma se MERITA....
Voi ce ziceti?
Ma poate indruma si sfatui cineva catre cea mai eficienta si mai stabila cale?
merci mult,astept raspunsurile voastra!!! :?:

User avatar
raluca25
senior
senior
Posts: 210
Joined: Fri Sep 19, 2003 12:54 pm

Examen

Postby raluca25 » Tue Aug 29, 2006 7:13 pm

Ca sa repeti anul 1 trebuie sa te inscrii, sa faci cursurile, sa dai doua sesiuni de examene (ca sa intri in anul 2) pe care nu multi francezi le trec din prima, totalul de incercari fiind de doua. Trebuie sa fii foarte motivata si sa ai suport financiar pentru viata din Franta care nu e ieftina deloc. Dupa care repeti anul 6. Dupa care dai internatul pentru francezi, la concurenta directa cu ei (tot doua incercari maximum). Nu vreau sa te descurajez, exista romani care au reusit. Dar nu e deloc usor. Internatul pt straini este greu de luat de asemenea, nu sunt multe locuri, iar la sfarsit te intorci, dupa cum stii.

cryss
Posts: 3
Joined: Mon Aug 28, 2006 4:25 pm
Contact:

Postby cryss » Sat Sep 09, 2006 8:01 pm

andrey ,as vrea sa iau legatura cu tine,am nevoie de mai multe lamuriri si sfaturi privind anul 1 in Fr ,pe care am hotarat sa il fac.....stiu ca tu ai trecut prin el si esti cel mai in masura sa ma sfatuiesti!!!!in ce oras esti?imi poti da adresa de mail,please?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests