Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Dec 17, 2003 12:21 am

Pentru H1 OBLIGATORIU dai Step 3. Dar nu ai NICI O GARANTIE ca vei prinde H1.

User avatar
The Hobbit
junior
junior
Posts: 41
Joined: Wed Oct 01, 2003 10:06 pm
Location: The Shire
Contact:

Postby The Hobbit » Fri Dec 19, 2003 7:26 am

cnicu wrote:Kaplanurile sint FOARTE bune. Problema e cit a cerut pe ele? Ca daca ai bani poti sa le cumperi online. Plus ca daca nu ai invatat inainte din ALTE carti medicina o sa-ti vina foarte greu sa inveti din Kaplan.

Putetzi sa-mi spunetzi si mie cat ar trebui sa dau pe ele? Sunt bune, intr-adevar :roll: , ca altzii zic doar "bunicele" si e rather confusing...
To avoid delay, please have all your symptoms ready.
(Notice in an English doctor's waiting room).

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Dec 19, 2003 8:57 pm

ioana20 wrote:
:)
Hi, guys! I'm new around here! Am citit aproape toate "post"-urile voastre si consider ca e o idee foarte buna sa se faca schimb de informatii pe tema USMLE si USMLE-linked chestii.
Si eu sunt o viitoare abonata la USMLE intrucat si pentru ca vreau sa o sterg din tara. Sunt in anul IV si imi fac un plan de bataie. Eu vreau sa plec din tara spre amplasarea USA si mai exact "The US Army Medical Corps".
Nu ca m-ar manca sa plec in Iraq dar, vedeti voi am si eu o pasiune pentru uniforme si nu ma las pana n-o sa port si eu una. Cum s-ar zice"unii are pasarele,eu am stoluri".Ce sa-i faci? Legat de asta, ma intreb daca mai are cineva ganduri de-asta,ca poate ne conversam si noi!?
Sa nu ziceti ca sunt o tradatoare si alte shit din astea pentru ca daca e s-o iei cam toti suntem tradatori. Daca porcii astia discriminatori sexuali ar fi acceptat si fete la medicina militara cand am dat eu admitere poate s-ar fi schimbat situatia.Acum e prea tarziu. Sorry pt.ei!
_________________
Winners never lose and losers never win!


tapirul: post mutat dintr-un thread nou. Please nu deschideti topicuri noi daca subiectul se discuta deja

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Fri Dec 19, 2003 11:00 pm

Kaplanurile sint bune. Acum depinde ce se ofera. Uita-te aici:

http://www.kaptest.com/catalog/template ... TID=200152

Este un exemplu. Dar grilele acum vad ca sint doar online, deci nu stiu ce e cu cele de pe CD. Poti sa te frigi.

Daca le cumperi zi aici cit ai dat si ce e cu ele.

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

six weeek training

Postby doctorpieleanu » Fri Dec 19, 2003 11:57 pm

Mi-a picat recent in mana ,de la un coleg ,un program de pregatire pentru
Step 1 ,pe nume Six Week Trainer.L-a mai folosit cineva?
Da randament?
El asa pare bine organizat! Iti spune cu ce sa incepi ,din ce carte,cate ore sa citesti capitolul respectiv,cate ore pe zi(media e cam 8-9),in ce zile sa iei pauza samd! totul timp de 42 zile!
Poate mai aflu de la voi vreo parere!
Merci!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Dec 20, 2003 9:32 am

Daca inmultesti zilele si orele de 4-5 ori s-ar putea sa mearga. Eu nu prea sunt adeptul acestor programe, pt ca nu sunt individualizate. Fiecare are alte alte puncte tari si alte slabiciuni si in functie de asta trebuie facut programul.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sat Dec 20, 2003 12:42 pm

doctorpieleanu wrote:El asa pare bine organizat! Iti spune cu ce sa incepi ,din ce carte,cate ore sa citesti capitolul respectiv,cate ore pe zi(media e cam 8-9),in ce zile sa iei pauza samd! totul timp de 42 zile!


eu nu as folosi asa ceva. Te depersonalizeaza total. Se potriveste perfect pe mania americanilor de a avea totul in viata cu "instructiuni de folosire" (aici poti sa cumperi si "Kitul Inventatorului" daca iti poti imagina asa ceva, cu manual si tot ce trebuie), dar nu cred ca ar da rezultate. Daca poti sa stick cun un schedule asa de strict si masurat inseamna ca este in natura ta, si poti sa o faci si fara programul asta. Daca ai alt stil de invatat, nu la fel de riguros-distantat-masurat, o sa te lasi de programul asta intr-o saptamana.
Rezultatele obtinute folosind un astfel de program cu foarte mare greutate ar putea fi atribuibile acestui program. Ar fi prea multi confound factors.

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Sun Dec 21, 2003 12:29 am

Am retinut parerile voastre despre programele de pregatire !
Dar vreau sa completez cu ceva:nu cred ca te "depersonalizeaza",ci daor iti sporesc eficienta,ajutandu-te sa parcurgi o materie stufoasa intr-un timp limitat si intr-o ordine logica.
Noi ca medici o sa lucram cu ghiduri,protocoale...Vezi IMA,BLS etc
Asata inseamna ca vom fii depersonalizati?!? sau poate stiu eu?!
Initial si eu l-am privit cu scepticism! Nu credeam ca in 42 de zile se poate citi toata materia de step1! dar analizandu-l pe zile am vazut ca e posibil!

Om mai vedea!

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Sun Dec 21, 2003 12:35 am

Sa stii ca materia cred ca se poate citii in 42 de zile, dar numai dupa ce ai invatat-o. Nu cred ca poti invata 3000 de pagini in 42 de zile. Sa fim seriosi....

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Sun Dec 21, 2003 12:52 am

Daca judecam matematic se poate!
42 zile x 10h =420 ore
Apoi 3000pagini:420=7pagini
Hai mai ca 7 pagini pe ora se pot citi!
Si apoi daca te tin neuronii si poti sa duci ziua de invatat la 12-13-14ore..
poti termina chiar mai repede! Glumesc!

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Urari

Postby doctorpieleanu » Tue Dec 23, 2003 3:20 pm

Vreau sa urez La Multi Ani tuturor celor care au intrat pe acest forum,pe parcursul anului care se va incheia in curand!
Multe urari de bine "personalului" acestui forum:administratori,moderatori!
Mult succces celor care la anu vor sustine examene USMLE,dar si celor care vor avea alte examene la fel de importante!
Sa ne intalnim cu bine la anu!

tipistetz
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Oct 10, 2003 1:35 pm
Location: bucuresti
Contact:

meri cRismas :)

Postby tipistetz » Tue Dec 23, 2003 8:37 pm

subscriu la dr.Pieleanu,

Craciun fericit, in bucurie si lumina pentru tot romanul si la toata lumea! si sa va ajute Domnul in tot lucrul bun ! :lilangel:

P.S. sunt offtopic? tapire, iarta ma pana dupa sarbautori, zau, si p orma taie ma cum vrei tu :bday:
some

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Dec 23, 2003 8:55 pm

nope.
Doamne ce reputatie mi-am facut!
La Multi Ani tuturor si Craciun Fericit si mult, mult succes la examene si interviuri si restul.

User avatar
raluca25
senior
senior
Posts: 210
Joined: Fri Sep 19, 2003 12:54 pm

La multi ani!

Postby raluca25 » Fri Dec 26, 2003 10:19 pm

"Craciun fericit!" si tot ce va doriti sa se implineasca, iar anul care vine sa fie mult mai bun ca cel care trece! :)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Dec 27, 2003 11:56 am

http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=824
asa, sa stiti ca exista si topic special pt asta :roll:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Wed Dec 31, 2003 10:52 pm

salut, e bine ca exista forum-ul asta, acum l-am descoperit si eu; sunt in anul 5 si am inceput sa invat pt step 1 , vroiam sa il dau in septembrie, dar cred ca am sa-l dau dupa ce termin; pentru vacanta viitoare mi se pare o idee mai buna sa merg in state cu work&travel pentru "recunoasterea terenului..." plus pt improving my spoken english, la urma urmei step 2 CS e oral ... ce parere aveti de asta???tinand cont si de faptul ca a amina un lucru nu e bine

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Jan 01, 2004 2:22 am

da in septembrie!

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Thu Jan 01, 2004 7:23 pm

ok cerbu, i get your point! poti sa-mi zici si mie cum a fost CSA? si inca o nedumerire a mea, ce-i cu specialitatile acelea la care IMGs au acces, si la ce specialitati nu au acces? ce stii despre hemato, dermato din acest punct de vedere?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jan 01, 2004 7:26 pm

de dermato pot sa-ti zic si eu: cam poti sa-ti iei gandul de la ea, decat daca nu stii pe cineva pe acolo si ai dosar beton (scoruri, etc)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Thu Jan 01, 2004 11:04 pm

thanks, cam asta mai auzisem si eu; pt ca tot ai deschis subiectul, ce inseamna dosar bun in afara de scoruri peste....95%?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Jan 01, 2004 11:14 pm

ddiaconescu wrote:ok cerbu, i get your point! poti sa-mi zici si mie cum a fost CSA? si inca o nedumerire a mea, ce-i cu specialitatile acelea la care IMGs au acces, si la ce specialitati nu au acces? ce stii despre hemato, dermato din acest punct de vedere?


nu stiu, ca nu am dat CSA. am un prieten care l-a picat initial, dupa care l-a luat fluierand( dupa ce a facut un externat aici)

dermato este, intr-adevar, imposibil. Heme-onc este relativ usor. trebuie sa faci Internal medicine core 3 ani, dupa care faci fellowship( pentru fellowship aplici cam din anul 2 de rezi si mergi la interviuri, conteaza mult si norocul. am un prieten ungur care face Heme-onc in Georgetown-DC, deci nu e imposibil). cred ca exista si program combinat medicina interna-heme onc( adica mai scurt)

alte specialitati accesibile pentru FMG sunt Infectioase, Endocrine, Cardio, Pulmonary, Nephro, you get the picture...

despre chirurgicale nu stiu mare lucru, e mai greu dar nu imposibil.

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Fri Jan 02, 2004 12:55 am

...si eram convinsa ca practici emergency medicine in state...nu mai ai cazuri clinice??

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Jan 02, 2004 3:44 am

de ce sa nu mai aiba cazuri clinice?
Cerbu nu a dat CSA pen'ca CSA s-a introdus chiar in anul de dupa el. (in '99 parca)

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Jan 02, 2004 4:12 am

nu am avut timp sa scriu cazuri clinice.

specialitatea mea e Medicina Interna, dar e oarecum diferit de Ro. E un amestec de medicina de familie( adica am cabinet) cu Medicina Interna( adica lucrez si in spital), Terapie Intensiva(primesti training pentru asta in rezidentiat) si Camera de Garda( pentru care nu iti trebuie neaparat un rezidentiat special, trebuie numai sa dai ATLS-Advanced Trauma Life Support si ACLS-Advanced cardiac...) si sa lucrezi cu contract la o firma care se ocupa de chestia asta( altfel te indoaie asigurarea). De fapt am cam renuntat la ER, eram prea busy elsewhere.

am uitat sa adaug pediatria pe lista de posibilitati-o sa se bucure tapirul

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Fri Jan 02, 2004 12:47 pm

1. deci intuitia mea a fost buna in legatura cu your job
2. nu am stiut ca era o vreme( asa apropiata) cand nu se dadea nici un fel de clinical skills exam, my fault!
3.acum incerc sa ma informez despre externships si internships, cred ca sunt niste treburi good to know pt un candidat USMLE, voi ce mai stiti despre asta?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Jan 02, 2004 2:53 pm

internship se numeste primul an de rezi.
externship se face in general dupa ce dai step-urile, le scrii si ii bati la cap( in general ei presupun ca esti interesat(a) de programul lor. trebuie sa ai step1-2 date, sunt o gramada de cereri si nu au cum sa faca selectia altfel. nu este platit, desi iti dau sa mananci, dar in general nu prea ai unde sa stai. unele spitale au camere disponibile-ideal, pentru ca elimina transportul, depinde de la caz la caz. avantajele externatului sunt:

1. poti ramane acolo-adica elimini surpriza matchului
2. daca nu ramai, te ajuta mai departe la alte interviuri-toata experienta din ro nu conteaza cat o luna de externat, asta pentru ca ei nu vor superinteligente, ci oameni eficienti si muncitori, nu e un avantaj neaparat sa vii cu niste reflexe din ro.
3.ajuta enorm la CSA, i cannot emphasize enough. iti da confidence, te misti mai usor in jurul bolnavului.

capisci?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sat Jan 03, 2004 12:58 am

mersi cu pediatria, ma speriasesi :wink:

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Sat Jan 03, 2004 1:07 am

yup, si iti multumesc pt lamuriri!
uite tot invartindu-ma eu prin diferite forumuri in loc sa invat, aflu ca externshipul asta se obtine destul de greu, putine spitale ofera locuri, si in plus am mai intalnit un termen: observership!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sat Jan 03, 2004 5:03 am

externship-observership
tomeito-tomato( n-am cum sa scriu altfel)

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Tue Jan 06, 2004 1:29 am

Noul format Step2-CK/CS modifica in vreun fel situatia expusa de voi mai sus? Multumesc!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jan 06, 2004 3:42 am

good point!

care e noul format?( scuze, nu sunt la curent)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jan 06, 2004 8:40 am

Singura diferenta majora de care stiu eu este ca Step2 CS (fostul CSA) include si testul de limba deci nu se mai da Toefl-ul. In rest schimbarile (cel putin din punctul nostru de vedere) sunt doar de nume.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jan 06, 2004 12:36 pm

sau mai pe larg, aici
USMLE Step 2 Clinical Skills (CS) Examination

A clinical skills examination was part of the original design of USMLE. The NBME was charged with including a test of clinical skills using standardized patients when such an examination was shown to be valid, reliable, and practical. NBME research and the work of other organizations administering clinical skills examinations demonstrate that clinical skills examinations measure skill sets different from those measured by traditional multiple-choice questions. Mastery of clinical and communication skills, as well as cognitive skills, by individuals seeking medical licensure is important to the protection of the public.

Implementation of the clinical skills examination will occur in the second or third quarter of 2004. The clinical skills examination will be a separate component of Step 2, and will be referred to as Step 2 Clinical Skills, or Step 2 CS. The current Step 2 will be referred to as the Clinical Knowledge Component, or Step 2 CK.

In order to be eligible to register for USMLE Step 3, students and graduates of LCME- or AOA-accredited medical schools will be required to not only meet current examination requirements (i.e., passing Step 1 and passing Step 2 CK) but also to pass Step 2 CS if they: (a) have graduation dates in 2005 or later, or (b) have graduation dates prior to 2005 and have not passed the CK component of Step 2 taken on or before June 30, 2005.

When Step 2 CS is implemented, it will replace the Clinical Skills Assessment (CSA®) administered by the ECFMG and required for ECFMG certification of international medical graduates.

In order to be eligible to register for USMLE Step 3, international medical graduates will be required to not only meet current requirements (i.e., passing Step 1 and Step 2 CK and being certified by ECFMG), but also to pass Step 2 CS. However, international medical graduates who have passed the ECFMG CSA will not be required to pass Step 2 CS to register for USMLE Step 3.

To be eligible to register for Step 3, ECFMG-certified international medical graduates who have not passed the ECFMG CSA, as well as individuals who successfully complete a “Fifth Pathway” program, may also be required to pass Step 2 CS. These individuals should monitor the USMLE website for the effective date of this requirement.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jan 06, 2004 2:50 pm

singura diferenta majora e ca acum tebuie sa-l dea si americanii. in rest, mi se pare doar o schimbare de nume. interesant cum nimeni nu s-a scandalizay cand a fost introdus pentru straini, dar am auzit o gramada de comentarii de genul additional hardship pentru am grads, inclusiv mentiuni despre pret si travel expenses( foarte scump, in situatia in care astia au deja datorii). ca si cum in ro venitul e de $50000 pe luna si noi ne permitem. jenant!

bottom line, nu cred ca e vreo diferenta.

User avatar
Elefantica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Sep 25, 2003 9:44 pm
Contact:

Postby Elefantica » Wed Jan 07, 2004 11:23 pm

:help:
Ce e "Fifth Pathway" exactly: se poate numai in NY sau in orice spital , si cat costa?

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Thu Jan 08, 2004 12:00 am

Este calea pe care o urmeaza cetatenii americani care au studiat in alta tara. Nu se aplica imigrantilor...

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Jan 08, 2004 3:28 am

pt cerbu
si de ce ar fi trebuit sa se scandalizeze ei cand era numai pentru straini? Ce, tu te scandalizai cand la Mamaia hotelul avea doua preturi, pentru romani si pentru straini? Stii prea bine ca americanii respecta foarte tare zicerea "câinele moare de drum şi prostul de grija altuia". Iti spun eu, americanii nici macar nu aveau habar ca pentru straini e altfel.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jan 08, 2004 8:36 am

La o adica e normal sa-i favorizeze pe ai lor, nu?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Jan 08, 2004 2:25 pm

mda, dar tot jenant. ma refeream la pretentia ca ai lor nu-si pot permite si ai nostri sunt plini de bani. la mamaia situatia era oarecum invers. ( i'm not endorsing discrimination)

ideea era ca e destul de mult lobby aici impotriva FMG-mai ales din partea AMA, de aia nu ma fac membru desi ma bombardeaza cu spam mail

ddiaconescu
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 31, 2003 10:08 pm

Postby ddiaconescu » Sat Jan 10, 2004 2:01 am

citisem pe undeva un articol al unui med student din state care se simtea ff impovarat si incorsetat, ba chiar deprimat ca el/ea facuse un imprumut sa plateasca facultatea, era acum dator vandut, avea ff mult de invatat si un rezidentiat ff time consuming in fata; concluzia cat de multumit de conditia lui poate fi un student american si cum e normal sa reactioneze el la un examen in plus + o scumpire?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 68 guests