Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Sat Jun 30, 2007 3:05 pm

Pun intrebarea urmatoare pt o colega:pana cand trebuie sa isi dea step 2 cs anu asta ca sa poate intra la match-ul din 2008?spune ca nu mai sunt locuri decat in decembrie.

Am aflat si eu ca am luat CS-ul dat in aprilie.Pt cei care nu mai apuca loc decat in Houston cum am fost eu ,pot sa zic ca nu e rau in Houston.Am avut numai 2 pacienti negrii care vorbeau f bine.Zona este plina de hispanici si negrii ,dar cred ca nu au trecut testul de limba pt a fi pacienti pt CS.Biletul de avion costa insa cu 150 $ mai mult decat pana in nord dar cazarea este f ieftina,cam la jumate din preturile din nord.Daca cineva se duce sa da acolo examen poate sa ma mai intrebe detalii
medicina se face cu pasiune

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Sat Jun 30, 2007 3:10 pm

Si inca o problema de care ma lovesc in perspectiva observership-ului pe care o sa il fac in toamna: Caut modalitati de cazare mai ieftine pe parcursul a aprox 3 luni ,in nord unde o sa aplic la spitale si o sa merg la interviuri.
Cei care sunteti in SUA deja dati-mi si mie cateva indicii de site-uri pt ca ce am gasit eu pana acum imi cam rupe buzunarul.
Multumesc
medicina se face cu pasiune

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Postby criscito » Wed Jul 18, 2007 2:22 pm

im poate spune si mie cineva de ce acte am nevoie pt inscriere la step 1?
multumesc mult

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Wed Jul 18, 2007 3:57 pm

uita-te pe http://www.ecfmg.org la sectiunea step 1.de pe site-urile oficiale se iau cele mai bune informatii si nu din auzite.
medicina se face cu pasiune

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Postby criscito » Wed Jul 18, 2007 4:54 pm

multomesc mult.

sarrad
Posts: 2
Joined: Sat Apr 16, 2005 8:14 pm

Carti USMLE

Postby sarrad » Mon Jul 23, 2007 5:13 pm

Buna ziua, oameni buni!
Iaca si eu pe drumul anevoios al rezidentiatului in State.
Pana una alta vreau sa-mi fac loc in rafturi si niste bani in buzunare pentru a face rost de carti pentru urmatoarele stepuri. Asa ca vand ce carti am si nu-mi mai trebuie. Stau in Bucuresti, Regie.
In mare parte sunt xeroxate, indosariate si le dau la 40 bani (400 lei) pagina, adica cu cat le-am tras si eu.

STEP1CK:
a) carti originale
- Microbiology - Made ridicoulously simple - 2004 - 40RON
b)xerox
-Microbi&Imuno - Lange - 2000
-Biochimie - Lippincott - 2005
-Cell&mollecular biology - High Yield - 1999
-Histology - High Yield - 2000
-Neuroanatomy - High Yield - 2000
-Pathology - Goljean - 2004
-Kaplan - toate 2002 - Microbi&Imuno
- Behavioral
- Phisiology
- Pharmacology
- Biochemistry
- Histo&Neuroanatomy
-QBook
-Clinical Vignettes - la grile nu stiu anul
-BSS
-First Aid - 2006

STEP2CK
b)xerox - Blueprints
-Surgery - 1998 si 2004
-Internal Medicine 1998 si 2001
-OG - 1998
-Pediatrics - nu stiu anul


STEP2CS:
b)xerox
-Kaplan - 2004
-USMLE WORLD - cazurile deexersat 2004 si 2006

Dati PM.

criscito
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 17, 2007 3:39 pm
Location: tm

Postby criscito » Wed Jul 25, 2007 4:45 pm

la http://www.ecfmg.org am gresit parola. nu ma mai lasa sa ma loghez. am cerut schimbarea ei,am primit alta dar nu ma lasa sa ma loghez ca am gresit inainte. daca astept o zi voi putea sa ma loghez? a mai avut cineva pb aceasta?

pufulet
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jul 03, 2006 4:15 pm

Postby pufulet » Thu Jul 26, 2007 9:39 am

Vreau sa ma inscriu pt Step1 si caut pe cineva care a trecut deja prin asta, ca absolvent al facultatii Carol Davilla Bucuresti, sa discut prin mess/telefonic toate detaliile, mai ales partea cu decanul/rectorul si secretariatul UMF.
Id mess ivanov_daniel
Multumesc anticipat
Daniel

rramona
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri May 27, 2005 8:35 pm
Location: bucuresti
Contact:

cineva in chicago?

Postby rramona » Fri Aug 10, 2007 3:53 am

am ajuns de o saptamna in chicago. daca este cineva pe aici care ar putea sa-mi raspunda la niste intrebari ii multumesc mult!!!
One day at a time!

vd1
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Mar 28, 2004 9:52 pm

Postby vd1 » Wed Aug 15, 2007 2:02 pm

Caut study partner in Bucuresti pentru step2 Cs.

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Mon Sep 03, 2007 7:54 pm

Am si eu nevoie de First Aid pt step 3.Dati-mi si mie un PM daca il aveti si mi-l pute ida.Eu am crush step 3 si multe grile pt step 3.
medicina se face cu pasiune

darwin
Posts: 3
Joined: Thu Oct 26, 2006 6:57 pm

Postby darwin » Mon Sep 03, 2007 8:10 pm


iulia2na
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Oct 30, 2004 9:39 pm

echivalare note romanesti cu cele americane

Postby iulia2na » Fri Sep 07, 2007 10:57 am

Buna!

Ma scuzati, stiu ca subiectul nu se incadreaza topicului, dar sincer, nu am stiut ce topic sa aleg din zecile create, si unul in plus nu vedeam rostul sa creez.

Ma poate ajuta cineva, explicandu-mi cum se echivaleaza notele romanesti cu cele americane? Adica ce valori ale notelor romanesti corespund notarii americane cu A, B, C......

Am nevoie de acest lucru pentru o eventuala aplicare la un doctorat in State.

Multumesc mult anticipat!

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Mon Sep 10, 2007 7:51 pm

Tocmai a primit sotia mea interviu la un spital din NY pe pediatrie.Ea aplica pe pediatrie si eu pe medicina interna.Voiam sa va intreb daca este ok ca ea sa scrie PD-lui de pe pedi intr-un mod foate politicos ca am aplicat si eu pe medicina interna in acelasi spital?
In felul asta poate PD-ul de pe pedi vorbeste cu cel de pe medicina interna si ma cheama si pe mine,avand in vedere ca ne-am inscris si ca un cuplu in NRMP.
Ce parere aveti?
medicina se face cu pasiune

User avatar
unika1106
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Tue Aug 07, 2007 9:05 pm

Re: echivalare note romanesti cu cele americane

Postby unika1106 » Thu Sep 13, 2007 12:36 am

iulia2na wrote:Buna!

Ma scuzati, stiu ca subiectul nu se incadreaza topicului, dar sincer, nu am stiut ce topic sa aleg din zecile create, si unul in plus nu vedeam rostul sa creez.

Ma poate ajuta cineva, explicandu-mi cum se echivaleaza notele romanesti cu cele americane? Adica ce valori ale notelor romanesti corespund notarii americane cu A, B, C......

Am nevoie de acest lucru pentru o eventuala aplicare la un doctorat in State.

Multumesc mult anticipat!



a explicat tapirul aici: http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=16

[/list]
It's not the hours you put in your work that counts, it's the work you put in the hours.

User avatar
Heimdallr
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 06, 2006 2:44 pm

Postby Heimdallr » Sun Sep 30, 2007 3:49 pm

Buna ziua,

As avea nevoi de un sfat in privinta materialelelor de studiu.
Am citit in "How to study for USMLE" ca cea mai buna tehnica este sa inveti dupa cat mai multe diagrame, grafice, poze. Mai ales cand vine vorba de anatomie, histologie, patologie si radiologie. Stie cineva care ar fi cele mai bune atlase la materiile respective? Pe langa materialele pt USMLE.

Multumesc anticipat.

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Wed Oct 03, 2007 7:33 pm

Cei care ati fost sau mergeti la interviuri in NY.imi puteti da si mie cateva sugestii pentru cazare in NY pt cele 3 sapt. cat planuiesc sa stau acolo pt interviuri? Multumesc
medicina se face cu pasiune

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Sat Oct 13, 2007 8:17 pm

Pt. toti cei care aveti nevoie sa trimiteti acte prin fedex,uite un clue care v-ar putea ajuta.se pare ca daca va duceti la filiala de la piata victoriei si platiti in euro direct si nu in lei nu se mai plateste TVA-ul.Eu am aflat amanuntul asta de la o functionara de acolo dupa ce am platit in lei 3 curse cu fedex.
medicina se face cu pasiune

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Mon Oct 15, 2007 4:23 pm

Aveti cumva idee cum pot gasi ceva cazuri (ccs-uri)pt step 3 ,inafara de cele din first aid pt step 3?thanks
medicina se face cu pasiune

User avatar
american wannabe
Posts: 2
Joined: Tue Jul 26, 2005 11:21 pm
Location: Bucuresti

shuntez facultatea

Postby american wannabe » Thu Nov 22, 2007 7:43 pm

De cand am inceput tot procesul asta cu USMLE , azi am avut prima satisfactie in ceea ce priveste facultatea mea draga .
Am descoperit ca pot sa ii shuntez cu plata unor taxe platite degeaba si exact asta am facut .
Ce banuiam eu , dar nu stiam exact cum se face e ca la inscrierea pentru examen , Certification of Identification nu e neaparat sa fie semnat de Secretarul Sef de la Facultate . Mai scrisesera unii despre asta pe forum , dar nu eram sigura . Fiind din provincie , ar fi fost un deranj de vreo 2 mil transportul la Bucuresti + taxa achitata la Pricina ( School Registrar ) de vreo 26 euro parca . In schimb am preferat sa dau 300 mii la un notar , am printat Form-ul care era cu varianta " semnat in fata notarului " si exact asta am facut . A trebuit sa-i explic notaritei ce scria in Engleza si nu au fost probleme . Cu banii pe care i-as fi dat pe transportul pana la Bucuresti , i-am dat pe DHL si actele mele au ajuns in 3 zile . Procesarea a durat 3 zile lucratoare , asa ca in vreo saptamana in total am completat si mi-a fost si acceptata aplicatia pentru examen si acum ma pot deja inscrie .
Per total , economia nu a fost foarte mare , dar si numai satisfactia ca nu am mai platit sumele astea la facultate mi-a dat un sambure de satisfactie si m-am gandit sa-l impartasesc.

Exact la fel si in ceea ce priveste verificarea diplomei de catre ECFMG . Desi la Rectorat mi s-a spus de nenumarate ori ca trebuie sa vin personal sa achit in Lei si cash , le-am scris celor de la ECFMG si le-am spus ca nu-mi convine treaba asta pentru ca sunt din provincie . Mi-au raspuns dandu-mi un cont in Euro de la BCR al Facultatii . Din localitatea unde stau am facut transfer bancar si le-am trimis prin fax chitanta la Rectorat . Cu alte cuvinte , cu greu si fortati , dar pana la urma intra si Rectoratul in secolul nostru .

Mesajul meu nu are valoare pentru cei ce sunt prin Bucuresti . Eu fiind absolventa m-am mutat din Capitala si experienta mea poate fi de ajutor celor care vor sa evite un drum la Bucuresti degeaba .
Succes !

User avatar
Heimdallr
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 06, 2006 2:44 pm

Postby Heimdallr » Mon Dec 03, 2007 6:00 pm

Salut,
Ma puteti ajuta, va rog, cu niste raspunsuri ?
M-am hotarat sa aplic si eu pentru step1, dar inainte mai am cateva nelamuriri:

1.Daca aplic in februarie am timp sa dau examenul in perioada septembrie-octombrie-noiembrie 2008?Adica e suficient timp pt implinirea tuturor formalitatilor?

2.Kaplan series si un atlas de patologie (Cotran& Robins) sunt suficiente ca materiale de studiu pt step1?

3.Dupa step1 step2 CK si step2 CS urmeaza residency match si apoi step3?

4. Pe timpul residency program esti platit?

5. Se poate obtine o viza definitiva sau green card pt a fi physician in US?


Stiu ca intrebarile mele acopera un larg domeniu, dar de un an ma documentez si nu am reusit sa ma lamuresc in privinta acestor aspecte.
Va multumesc anticipat!

PS Am fost si la centrul Prometric de la Grozavesti (Ayash) dar nu au stiut sa imi spuna mai nimic, doar ca ziua de testare pt step este miercurea in afara unor perioade (care nu se stiu dinainte) cand se testeaza de luni pana vineri si ca ar trebui sa caut pe forumuri :shock:
Mi-au dat in schimb o brosura...din 2002!! si acolo scria ca e necesar si TOEFL dar din cate stiu acum e suficient sa treci Step2 CS.

cami_p
Posts: 2
Joined: Sun Mar 04, 2007 10:08 pm

Postby cami_p » Sun Dec 09, 2007 3:12 pm

Carti grozave pentru toate stepurile si nu numai pe http://www.learnerstv.com

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Re: shuntez facultatea

Postby Luci Sandor » Fri Dec 14, 2007 12:40 am

american wannabe wrote:Exact la fel si in ceea ce priveste verificarea diplomei de catre ECFMG . Desi la Rectorat mi s-a spus de nenumarate ori ca trebuie sa vin personal sa achit in Lei si cash , le-am scris celor de la ECFMG si le-am spus ca nu-mi convine treaba asta pentru ca sunt din provincie . Mi-au raspuns dandu-mi un cont in Euro de la BCR al Facultatii .

In emailul de la ecfmg mai scrie si ca taxa e 26 de dolari, ca asa au auzit ei de la prorectorul UMF. Voi cit ati platit?
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Dec 14, 2007 4:36 am

ha ha, 26$ ? cred ca astia incaseaza acum peste 100E. Chiar sunt curios cat e taxa oficiala. Maica-mea mi-a platit de curand o taxa, n-am calculat exact da iesea bine peste 100$.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby maria_m » Sun Feb 03, 2008 10:37 pm

vand materiale step 1, inclusiv audio-video (Pass Program si Kaplan audio-video). Pentru informatii ligiameli@yahoo.com (sau pm, daca merge imedul).

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Kaplan pt. Step 2 CS

Postby jj » Mon Feb 04, 2008 1:53 pm

Caut/Cumpar Kaplan pentru Step 2 CS, editia a treia (2007) paper/format electronic.

pufulet
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jul 03, 2006 4:15 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby pufulet » Tue Feb 05, 2008 9:12 am

pentru cine e interesat, mai am ~ 1luna de acces la UW (pana in 2 martie), o dau cu 100 lei - ym: yahid_s
Daniel

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby maria_m » Fri Feb 08, 2008 11:50 pm

[quote="maria_m"]vand materiale step 1, inclusiv audio-video (Pass Program si Kaplan audio-video). Pentru informatii ligiameli@yahoo.com (sau pm, daca merge imedul).[/quote]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

ciuleandra
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciuleandra » Thu Feb 21, 2008 8:08 pm

Salutare si bine v-am gasit

sunt student la Medicina Generala, an I, Craiova.
de vreo doi ani incoace am inceput sa strang materiale despre "usmle", desi nu stiam ce inseamna prea bine atunci. am materiale Kaplan din 2004 si dinainte, lecturi video+audio step 1 si doi si muuulte carti si materiale in limba engleza, din apropape toate domeniile testate de Step1.

Intrebarea mea: pot sa incep sa invat pentru Step1? ieri mi-am listat Kaplan Lecture Notes Biochemistry, Physiology [maaare mai e], urmeaza anatomia si First Aid 07. Vreau pentru inceput sa trec prin capitolele pe care deja le-am parcurs la facultate.
La anatomie, pentru examenul de pe sem I am invatat din Gray's for students+Netter + la inceput papilian. La BioCel, Molecular Biology de Alberts, capitolele pentru exam. [asta in legatura cu step-urile]


O "strategie de atac", se poate?
Anul 3 suna a un target ok pentru Step1?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby originaltup » Fri Feb 22, 2008 6:28 am

daca iti permiti sa nu iei poate cele mai bune note in facultate invata majoritar din materiale USMLE. Probabil profesorii nu o sa fie f incantati dar daca chiar esti pe drumul stepurilor, se merita. Anul 3-4 pt step 3 daca inveti de pe acum din cartile lor e realizabil.
Eu in anul 6 am invatat 90% din materie doar din cartile USMLE. N-am avut cele mai grozave note dar am luat rezonabil pe la examene si mi-a folosit la step 2.
Totul e sa fii hotarat(a) sa mergi pe aceasta cale, caci in 6-7 ani multe lucruri se schimba, poate si in Romania.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ciuleandra
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciuleandra » Sat Feb 23, 2008 8:43 am

originaltup wrote:daca iti permiti sa nu iei poate cele mai bune note in facultate invata majoritar din materiale USMLE. Probabil profesorii nu o sa fie f incantati dar daca chiar esti pe drumul stepurilor, se merita. Anul 3-4 pt step 3 daca inveti de pe acum din cartile lor e realizabil.
Eu in anul 6 am invatat 90% din materie doar din cartile USMLE. N-am avut cele mai grozave note dar am luat rezonabil pe la examene si mi-a folosit la step 2.
Totul e sa fii hotarat(a) sa mergi pe aceasta cale, caci in 6-7 ani multe lucruri se schimba, poate si in Romania.


Nu ar fi cam devreme?
Apropo, editiile de 2004 de la Kaplan difera cu mult fata de ce se foloseste anul acesta?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby danhia » Sat Feb 23, 2008 10:25 am

mah nush cum se face asa ceva? colegii mei care invatau pt steprui in fac aveau note maxime. de unde am dedus eu ca medicina fiind aceeasi atata vreme cat o stii bine se puncteaza la fel.
Red Apple

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby originaltup » Sat Feb 23, 2008 7:47 pm

danhia wrote:mah nush cum se face asa ceva? colegii mei care invatau pt steprui in fac aveau note maxime. de unde am dedus eu ca medicina fiind aceeasi atata vreme cat o stii bine se puncteaza la fel.


Ai facut facultatea in Romania, nu? Cand un profesor dicteaza cursurile: "din experienta mea, cel mai bun tratament .." medicina nu e la fel. Plus ca uiti ca in multe discipline au pretentia sa le spui exact ca la curs. La gyneco de exemplu am invatat fazele nasterii din Williams. Din nefericire erau denumite un pic diferit si impartite un pic diferit fata de cum au fost prezentate la cursuri, suficient insa ca se la fac varza.
In anii mai mici cand invatam din cursuri aveam note de bursa.

Dar oricum, discutia nu-si are rostul daca tu zici ca o sa iei note mari oricum, deci esti safe in caz ca te razgandesti, nu?

Nu ar fi cam devreme?
Apropo, editiile de 2004 de la Kaplan difera cu mult fata de ce se foloseste anul acesta?


Poate. Probabil cel mai bun an ar fi 4-5 pt primul step, insa sunt ani importanti sa inveti clinicul. Daca poti sa te imparti, e mai bine. Poti insa sa te gandesti sa-l dai dupa anul 3. Problema pe care o avem noi (la vremea mea, si imi e greu sa cred ca s-a schimbat) e ca in preclinic (anii 1-3) nu prea te arunca in multe aplicatii clinice, cum e la step 1.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ciuleandra
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciuleandra » Sat Feb 23, 2008 7:51 pm

Nu ar fi cam devreme?
Apropo, editiile de 2004 de la Kaplan difera cu mult fata de ce se foloseste anul acesta?


Poate. Probabil cel mai bun an ar fi 4-5 pt primul step, insa sunt ani importanti sa inveti clinicul. Daca poti sa te imparti, e mai bine. Poti insa sa te gandesti sa-l dai dupa anul 3. Problema pe care o avem noi (la vremea mea, si imi e greu sa cred ca s-a schimbat) e ca in preclinic (anii 1-3) nu prea te arunca in multe aplicatii clinice, cum e la step 1.[/quote]


eu am intrebat pentru ca tu in primul raspuns la postul meu, ai zis step 3 in anul 3-4 , asta mi s-a parut un pic ciudat, adica limita pentru step1 din cate stiu e sa ai primii doi ani de medicina terminati.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby originaltup » Sat Feb 23, 2008 7:57 pm

Si poate ca respectivii colegi invatau bine de felul lor, si mai citeau si din cursuri nu doar din materia de stepuri.
Din nefericire intr-o masura mai mare decat ar trebui medicina din Romania nu e aceeasi ca cea din US, si nu doar din motive financiare.


Referitor la Kaplan 2004: nu stiu. Intreaba lumea care a dat stepurile mai recent (eu le-am dat in 2003-2004).
Cand am zis de anul 3 cel putin nu ma gandeam la criteriile de eligibilitate, ci la un timeframe rezonabil ca sa acumulezi suficiente cunostinte sa iei un scor bun.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby maria_m » Sat Feb 23, 2008 9:17 pm

nu e mare diferenta intre editiile 2002 si 2004. la farma sunt cateva tabele schimbate.
in anul 6 am invatat la infectioase din cartile de step. si am luat 7 desi eram sigura ca ceea ce am spus era corect. profa s-a prins ca nu am invatat dupa cartile ei si m-a intrebat din ce secol sunt cartile dupa care am invatat...in schimb au fost materii la care nu am avut probleme. depinde de profi.
cred ca ideal e anul 4 sa te apuci de step 1.

ciuleandra
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciuleandra » Sun Mar 02, 2008 9:33 am

acum cateva zile am vazut cum arata "pe bune" cartea de FirstAid. pretul=110 Ron, noua evident. Step 1 QBook=139 Roni, Step2 CK 100 Roni, nu stiu sigur. nu e mare diferenta intre cele "printate" la cine stie ce copyshop si cele originale, ar fi copertile, marimea hartiei si gramajul ei

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby originaltup » Mon Mar 03, 2008 2:16 am

pai ce diferenta te asteptai sa fie? ca doar textul e acelasi ...
Diferenta majora e de pret (si parca era mai usor sa mazgalesti pe o copie).
O alta diferenta mai e ca daca stai in US cam trebuie sa iei cartea originala ca nu gasesti copii pe aici, si decat sa aduci din tara mai bine te lasi pagubas.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ciuleandra
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciuleandra » Fri Mar 14, 2008 7:38 pm

originaltup wrote:pai ce diferenta te asteptai sa fie? ca doar textul e acelasi ...
Diferenta majora e de pret (si parca era mai usor sa mazgalesti pe o copie).
O alta diferenta mai e ca daca stai in US cam trebuie sa iei cartea originala ca nu gasesti copii pe aici, si decat sa aduci din tara mai bine te lasi pagubas.


s-ar parea ca video-urile kaplan 2007 au cateva slide-uri in plus fata de materialul din lecture notes-urile 2006. apropo, a incercat cineva sa urmareasca cineva video-urile kaplan pe DVD-player[nu pe calculator]? daca da, ce "model" e dvd-player-ul pe care l-ati folosit?

User avatar
jeromeKjerome
elder
elder
Posts: 1031
Joined: Tue Jul 04, 2006 1:03 pm
Location: Bucuresti

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby jeromeKjerome » Sat Mar 15, 2008 1:54 am

ciuleandra wrote:
originaltup wrote:pai ce diferenta te asteptai sa fie? ca doar textul e acelasi ...
Diferenta majora e de pret (si parca era mai usor sa mazgalesti pe o copie).
O alta diferenta mai e ca daca stai in US cam trebuie sa iei cartea originala ca nu gasesti copii pe aici, si decat sa aduci din tara mai bine te lasi pagubas.


s-ar parea ca video-urile kaplan 2007 au cateva slide-uri in plus fata de materialul din lecture notes-urile 2006. apropo, a incercat cineva sa urmareasca cineva video-urile kaplan pe DVD-player[nu pe calculator]? daca da, ce "model" e dvd-player-ul pe care l-ati folosit?


Eu le-am vazut pe un Philips DVP 5100.
He aprendido que la vida es dura. Pero yo lo soy más !


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests