Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Fri Jul 16, 2004 12:20 am

Cred ca potii sa ti-o prelungesti cu vize turistice dupa aceea, o perioada destul de lunga. Oricum, nu ai vrea sa ramii dupa expirarea vizei, pentru ca stepurile astea le dai ca sa ramii acolo si eventual sa devii cetatean, dar daca te prinde ca ai stat acolo fara viza, te expulzeaza, te interzic si iti taie si "vechimea" care ar putea contribui la obtinerea cetateniei.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Jul 16, 2004 2:10 am

bai omule, esti f..... hai ca mai scriu o data, cu litere mari:

INTRAREA DE PE VIZA DE LA BUCURESTI NU ARE NICI O LEGATURA CU SEDEREA. ESTI LEGAL AICI CATA VREME TE INCADREZI IN TERMENUL CARE TI SE DA LA AEROPORT i-94( ARRIVAL/DEPARTURE RECORD)

http://www.foreignborn.com/visas_imm/en ... l.htm#what


http://www.foreignborn.com/visas_imm/en ... ofstay.htm


PS. post editat de administratia forumului.

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Sat Jul 17, 2004 1:00 pm

salutare! mutumim lui nea' cerbu pentru linkurile care au mai clarificat cate ceva... am atasat Q-bankul (este imagine de cd...va descurcati voi :wink: ), care sper sa va fie de folos.
Succese!


Editat de Administratia Forumului

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Sat Jul 17, 2004 1:01 pm

...de fapt nu e imagine de CD, dar tot va descurcati! :D

Chayenne
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2004 11:19 pm

Postby Chayenne » Mon Jul 19, 2004 11:00 am

Pentru Originaltup : N-am raspuns pana acum fiindca n-am mai accesat site-ul de fata si asadar n-am stiut ca am fost intrebata ceva. Eu am dat step 2 in vechea prezentare, cat despre cum mi s-a parut examenul - obositor si dificil. Nu ma asteptam sa fie altfel, dar desi multi spun ca step 1 e mai greu, mie acesta mi s-a parut a avea un grad mai mare de dificultate. E drep ca materia pentru step 2 e mai placuta, dar examenul in sine e mai greu; am avut parte de grile foarte lungi si un aspect enervant era sa oscilez intre 2 raspunsuri ( la grilele ce vizau paraclinicul ) si sa nu fiu absolut convinsa care ar fi mai potrivit ca prima intentie. Ar fi destule de scris, dar degeaba as povesti eu aici cu mi s-a parut examenul, totul este subiectiv si subiectivitatea nu prea ajuta. Desigur ca fiecare percepe si trece diferit prin experienta unui examen.
Mersi mult pentru ceea ce mi-ai scris legat de observership. M-ar interesa acest lucru mai mult pentru limba engleza, nu ca m-ar ajuta din punct de vedere medical prea mult pentru step 2 -CS.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jul 19, 2004 12:33 pm

limba engleza cred ca ti-o perfectionezi la fel de bine si plimbandu-te printr-un oras american.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jul 19, 2004 2:08 pm

pe strada, totusi nu-ti poti rafina interviul. eu cred ca un observership ajuta mult la CSA si iti creste mult increderea. si nu e vorba numai de engleza, ci te cum te misti in jurul pacientului.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jul 19, 2004 5:05 pm

problema e ca eu stiu oameni care au facut observer si au picat CSA (si au zis ca ne te ajuta f mult observer-ul), si stiu si altii care nu au facut observer si au trecut.
Probabil e o experienta care poate deveni utila doar daca muncesti la fel de mult ca unul care nu face observer. Din cate am mai auzit principalele probleme sunt lipsa de rutina (esti cu timpul la limita si trebuie sa te misti repede) si dificultatile lingvistice, acestea primand.

Eu de exemplu daca as fi avut ocazia sa fac observer l-as fi facut, dar cu conditia sa nu-mi incurce programul.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Tue Jul 20, 2004 10:38 am

Pentru Chayenne: cat timp ai invatat tu pentru step 2ck si ce carti ai folosit?
de asemenea, grile de unde ai facut?
mersi si bafta pe viitor! :)

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Tue Jul 20, 2004 12:45 pm

Imi poate spune cineva ce dimensiuni trebuie sa aiba pozele trimise pt inscriere? In Information Booklet nu specifica asta, asa ca initial m-am gandit ca tip pasaport ar trebui sa fie ok; acum insa, dupa ce am vazut dimensiunea rezervata pozei de pe certification statement... surprinzator de mare!, m-am cam nedumerit :roll: ; o sa para cam mica in ditai chenarul :P ... voi ce poze ati trimis?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jul 20, 2004 1:42 pm

pentru MMM

iti faci prea multe griji cu poza si nu e cazul. poza tip pasaport e ok.

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Tue Jul 20, 2004 2:15 pm

Mersi mult, cerbule!

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Tue Jul 20, 2004 6:11 pm

si tot pentru Chayenne: toate intrebarile erau mari? ...si cat de mari erau? :roll:

Chayenne
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2004 11:19 pm

Postby Chayenne » Tue Jul 20, 2004 8:48 pm

Pentru Originaltup : Am inteles ca un observership nu te ajuta cu multe, nici macar pentru engleza, cum zici tu, dar daca ai obtine o recomandare buna....ce zici?

Pentru Digital : Eu am citit pentru step 2 CK aproape 6 luni, n-as putea sfatui pe cineva cit timp sa citeasca, daca in privinta bibliografiei s-ar mai putea da sfaturi, in privinta timpului de pregatire... In ceea ce priveste cartile studiate - colectia Kaplan si vreo doua ( atatea am reusit sa fac rost ) din colectia Blueprints, grile de Kaplan si NMS. Cat despre dimensiunile grilelor, nu m-am apucat sa numar rindurile :), dar comparabil cu grilele din Kaplan sau NMS...

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Fri Jul 23, 2004 4:37 pm

Chiar oameni buni, cei care sunt acum in Romania, dar si cei din SUA, ati auzit/cunoasteti pe careva care sa fi terminat rezidentiatul acolo (roman fiind) si sa se fi intors inapoi in Romania? ...sa nu reuseasca sa se stabileasca acolo?
Ar fi cam naspa...dupa atata munca! :roll: plus ca ce viitor ai mai avea aici?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 23, 2004 5:10 pm

o recomandare ar fi intradevar misto, ar ajuta mult, dar ce garantii ai ca un doctor american care nu te vede la treaba cu adevarat o sa-ti scrie una?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sat Jul 24, 2004 12:27 pm

digital wrote:Chiar oameni buni, cei care sunt acum in Romania, dar si cei din SUA, ati auzit/cunoasteti pe careva care sa fi terminat rezidentiatul acolo (roman fiind) si sa se fi intors inapoi in Romania? ...sa nu reuseasca sa se stabileasca acolo?
Ar fi cam naspa...dupa atata munca! :roll: plus ca ce viitor ai mai avea aici?

Cu putin efort (pile? shpaga?), MS iti va recunoaste anii de rezidentiat in America ca fiind ani de practica, asftel ca nu ti se va suspenda dreptul de practica. Daca nu reusesti asa, sint niste examene pentru cei care s-au lasat de medicina si vor sa-si "recupereze" dreptul de practica - dupa munca in America, acest examen nu va fi o problema.
Dreptul de practica romanesc va fi peste 5 ani drept de practica in intreaga UE. Incepi iar rezidentiatul in Portugalia sau unde mai vrei tu...
Cel putin, asta e backup-ul nostru.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

Anca_Caplan
Posts: 4
Joined: Sat Jul 24, 2004 6:18 pm

Postby Anca_Caplan » Sat Jul 24, 2004 6:33 pm

Sal'tare tuturor si multa bafta la examene!
V-am descoperit forumul asta din greseala si sunt extrem de multumita de discutii.
Stie cineva cat este de bun cursul de la Kaplan Institute? Eu una incep in Octombrie Center Preparation for step1 si 2 la Kaplan Institute din Miami. Am dat step 1 acum 2 ani si am picat f. aproape de limita.
Am o viza turistica pe 10 ani cu multiple intrari si am vorbit cu cei de la Kaplan care mi-au spus ca nu este nevoie de viza de student pt. a face scoala la ei si nici TOEFL nu am nevoie pt. a sustine cursurile lor.
Careva dintre voi este pe-aproape de Miami sau stie pe cineva care este de pe-acolo pt. un study partner?

Merci,
Anca

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Sat Jul 24, 2004 8:24 pm

Mai Anca, lecture notes-urile de la kaplan sunt ele singure foarte bune, asa ca daca mai adaugi si "pregatirea" care ti-o dau ei acolo, ar trebui sa fie ok.... insa pentru miile de dolari pe care ti le cer aia de la Kaplan, mai bine vii in Romania si platesti doar xeroxul :D si gasesti si study partner aproape de...Crangasi! 8)

Anca_Caplan
Posts: 4
Joined: Sat Jul 24, 2004 6:18 pm

Postby Anca_Caplan » Sun Jul 25, 2004 3:32 pm

Merci, dar de romani de bine m-am cam saturat! Eu am intrebat despre cei de-acolo nu de-aici! Capisci?

Anca_Caplan
Posts: 4
Joined: Sat Jul 24, 2004 6:18 pm

Postby Anca_Caplan » Sun Jul 25, 2004 3:34 pm

Si nu cred ca mai conteaza cati bani dau pentru cursuri!
Sunt my money! Poate ne auzim pe net si facem schimb de materiale pt. step 1. Ce zici?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Jul 25, 2004 9:19 pm

anca, cred ca daca sapi un pic pe internet o sa afli raspunsurile tale. Sunt o gramada de forumuri de discutii specializate. Petrece cateva ore cu google in brate si cred ca o sa gasesti ce cauti.

Uite (daca nu cumva chiar tu esti Rumy) vezi aici (a durat trei minute sa caut)
http://www.prep4usmle.com/community/topic7031.html

PS astia studiaza pentru step 2, dar cred ca asa poti incepe sa afli info

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sun Jul 25, 2004 10:31 pm

Anca_Caplan wrote:Merci, dar de romani de bine m-am cam saturat! Eu am intrebat despre cei de-acolo nu de-aici! Capisci?

ne-a zis-o...
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

Anca_Caplan
Posts: 4
Joined: Sat Jul 24, 2004 6:18 pm

Postby Anca_Caplan » Sun Jul 25, 2004 11:22 pm

Buna si sorry daca am jignit pe cineva, dar am mai intalnit romani de "bine" care erau interesati de castigat ceva nu de studii. Exemplu: nu poti sa-mi dai si mie niste carti de studiu, ca iti trimit si eu niste cd-uri? I-am dat. Si cu datul am ramas! Si alte asemenea ca m-am saturat. Eu una am strans din **** ca sa-mi cumpar carti si materiale si altii le vor gratis(fara sa dea ceva la schimb, ca nu le am eu pe toate).
O chestie ciudata, cum un roman reuseste si se angajeaza in state ca medic uita de forumurile pe care le-a frecventat inainte si de unde a aflat de la altii o multime de chestii utile. Cool, nu-i asa? :evil:
Eu am intrebat de scoala Kaplan ca vreau s-o fac si nu stiu pe ce loc este intre alte scoli la pregatire pt. Stepuri.
As fi bucuroasa sa pot ajuta cumva pe altii, daca pot. Si nu sunt Rumy. Asta este chiar numele meu Anca Caplan-Stoian si am terminat in Cluj in 97.

Pa,
Anca

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Jul 26, 2004 12:24 am

anca, imi pare rau ca te-ai suparat, eu voiam doar sa te ajut. Am gasit forumul ala in care un user numit Rumy cauta exact ce cauti si tu, un study partener in Miami, si am zis ca poti verifica forumul asta, dar exista si posibilitatea ca sa o fi facut-o deja si sa fi gasit deja forumul cu pricina si sa te fi inscris sub numele Rumy. Ai verificat macar linkul pe care ti l-am dat?

chestie ciudata, cum un roman reuseste si se angajeaza in state ca medic uita de forumurile pe care le-a frecventat inainte si de unde a aflat de la altii o multime de chestii utile. Cool, nu-i asa?


asta ce legatura are cu ce ai intrebat tu? Nu uita ca under "Cum pleci din tara" se dau si primesc informatii si atat, alte discutii se duc la alte sectiuni ale forumului. Asa e valabil si pentru Luci Sandor dealminteri.

User avatar
fuzzball
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Jun 03, 2004 7:10 am
Location: Los Angeles

Postby fuzzball » Mon Jul 26, 2004 10:14 am

Salutare!
Pt Anca
Printr-o coincidenta, in octombrie voi incepe si eu cursurile pt step 1 si 2 la un centru Kaplan, insa in Los Angeles.
Chiar daca nu putem forma un real study group, ar fi super daca am tine legatura pe parcurs...
De ce m-am inscris pt curs? E simplu: pt ca vreau sa fiu cat mai eficienta in pregatire si pt ca vreau sa ma pot inscrie in match-ul pt 2006.
Desi am terminat facultatea doar anul acesta - in Cluj- (inca am de dat licenta)- ma pregatesc de ceva vreme pt stepuri.
Parerea mea e ca la Kaplan ai acces la cele mai recente modificari la adresa examenului; se bazeaza exact pe materialul care e cel mai probabil sa fie testat. In plus, ti se "impune" un program strict de invatat si ai o avantajul de a intalni o multime de alti IMGs...Eu sunt f multumita ca am ales sa invat asa.

Pt Cerbu: nu-mi este f clar si as vrea sa te intreb unde esti in State si daca lucrezi ca doctorand sau rezident sau ????

Va salut!

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

salut anca

Postby Tavi 27 » Mon Jul 26, 2004 12:21 pm

Eu unul vreau sa ma duc prin chicago sa fac kaplan step two CS(cel de cinci zile) si daca te intereseaza sa mai comunicam ar fi nice.Cit despre study partner oare nu gasesti acolo la kilogram si nu de bine ca astia de aici?Ma gindesc ca asta ar fi un avantaj in plus facind cursurile la Kaplan.Bafta multa.!te rog sa-mi dai reply (daca o sa ai chef) pe mesageria personala.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jul 26, 2004 2:15 pm

Anca_Caplan wrote:Merci, dar de romani de bine m-am cam saturat! Eu am intrebat despre cei de-acolo nu de-aici! Capisci?


draga an caca plan. ai debutat fulminant spunand magarii. eu zis sa te opresti aici, sa-ti faci alt username si sa incepi din nou, de data asta cu mai mult bun simti. get it?

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jul 26, 2004 2:19 pm

fuzzball wrote:
Pt Cerbu: nu-mi este f clar si as vrea sa te intreb unde esti in State si daca lucrezi ca doctorand sau rezident sau ????

Va salut!


lucrez ca doctor si nu doctorand. am terminat rezi pe IM acum doi ani. va salut si eu, dar te formalizezi cam mult :lol:

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Mon Jul 26, 2004 3:49 pm

cerbu, tu cu ce fel de viza ai plecat din tara? daca j1, cum ai reusit sa-ti scoti waiver? banuiesc ca acum 5-6 ani cand probabil ai plecat, erau cam aceleasi conditii cu vizele.
...si dupa parerea ta, cat de usor e sa ramai acolo? :) mersi

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jul 26, 2004 7:12 pm

da, am fost pe j-1.

waiver am scos cum scoate toata lumea, cu perseverenta. trimis cam 1000 e-mail, fax si scrisori, gasit 3 interviuri si un job. se poate, si eu personal nu cunosc pe nimeni care s-a intors. as putea spune ca ar trebui sa fie mai usor acum, din moment ce cererea ramana iar numarul de j-1 scade. problema e ca s-ar putea sa nu-ti placa unde nimeresti. o idee foarte proasta e sa platesti bani la recruiter, sunt niste sarlatani.

succes.

ps, cred ca cel mai sigur e sa emigrezi in mexic, iei cetatenia, treci granita ilegal si prinzi o amnistie( glumesc)

catamih
junior
junior
Posts: 96
Joined: Tue May 18, 2004 7:48 pm

Postby catamih » Tue Jul 27, 2004 2:41 pm

Stiti cumva cam care e treaba cu psihiatria pe acolo?

Thanks!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jul 27, 2004 6:24 pm

iti pot spune ca nu m-am matchiut la psihiatrie si ca interviurile au fost destul de scarboase( mai ales daca vrei H-1). am auzit de romani care fac psihiatrie, totusi, stiu ca se poate.

nu e foarte bine platit, iar daca vii pe J-1 si vei avea nevoie de waiver va trebui sa vezi medicaid( cam toti bolnavii psihici care nu lucreaza au medicaid, doar daca nu au asigurare de la sot/sotie), pe care majoritatea psihiatrilor ii evita, pentru ca serviciile nu sunt platite bine, deci vei munci mult mai mult pe bani putini.

mergi pe psihiatrie numai daca iti place foarte mult si iti displace medicina interna. altfel poti trata depresie, anxietate, panici si cam tot ce vrei in office ca general practitioner. doar ca nu poti trata psihoze majore, dar cine vrea?

catamih
junior
junior
Posts: 96
Joined: Tue May 18, 2004 7:48 pm

Postby catamih » Tue Jul 27, 2004 6:42 pm

Multumesc pentru sfaturi! :wink:

User avatar
fuzzball
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Jun 03, 2004 7:10 am
Location: Los Angeles

Postby fuzzball » Wed Jul 28, 2004 6:42 am

Stiti cumva cam care e treaba cu psihiatria pe acolo?


Aproximativ 45% din rezidentii de psihiatrie sunt IMGs; si e platita cam la fel cu pediatria si medicina generala, poate chiar mai putin.
Oricum, parerea mea e ca e mai usor sa obtii rezi pe psihiatrie decat pe multe alte specialitati.

User avatar
fuzzball
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Jun 03, 2004 7:10 am
Location: Los Angeles

Postby fuzzball » Wed Jul 28, 2004 6:48 am

lucrez ca doctor si nu doctorand. am terminat rezi pe IM acum doi ani. va salut si eu, dar te formalizezi cam mult


Ok, voiam de fapt sa te intreb cum a decurs matchul in cazul tau. Nu care sunt etapele, asta imi e clar.
Dar la cate programe ai aplicat si cam la cate interviuri ai fost chemat ...daca ai timp pt niste amanunte de genul asta... :)
M-ar interesa mai ales care crezi ca sunt zonele IMG-friendly...eu visez la nordul Californiei, dar e aproape imposibil...

deead
Posts: 1
Joined: Wed Jul 28, 2004 11:55 pm
Location: louisiana
Contact:

Postby deead » Thu Jul 29, 2004 12:02 am

Buna sa va fie inima ! :wink:

E primul meu mesage pe care il postez pe acest forum dar l-am mai vizitat de mai multe ori pana acum :lol: .As dori sa va dau doua link-uri pe care eu le consider utile ( poate le stiti si atunci imi cer mii de scuze ).
Primul e cu niste notite de la Kaplan care sunt FREE si al doilea este un forum despre USMLE.
http://www.kaplanlogin.com/usmlestep1/v ... frame_.cfm

http://www.usmleforum.com

Sper sa va fie de folos!
Va doresc spor la invatat si mult succes!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Jul 29, 2004 3:16 am

fuzzball wrote:
lucrez ca doctor si nu doctorand. am terminat rezi pe IM acum doi ani. va salut si eu, dar te formalizezi cam mult


Ok, voiam de fapt sa te intreb cum a decurs matchul in cazul tau. Nu care sunt etapele, asta imi e clar.
Dar la cate programe ai aplicat si cam la cate interviuri ai fost chemat ...daca ai timp pt niste amanunte de genul asta... :)
M-ar interesa mai ales care crezi ca sunt zonele IMG-friendly...eu visez la nordul Californiei, dar e aproape imposibil...


matchul nu a decurs deloc, eu am aplicat pe psihiatrie din motive obiective( atunci se introdusese eras pe im si nu prea am avut bani sa ma incadrez in deadline. ca urmare, am avut 4 interviuri la psihiatrie, foarte raspandite( new york, houston, springfield, illinois si charllottesville va)sprngfield a fost groaznic, directoarea de prigram era racita si intr-o dispozitie foarte proasta, la houston nu prea am inteles de ce m-au chemat la interviu, nu mi s-a parut ca ii intereseaza deloc ce e cu mine, am avut senzatia ca sunt de umplutura. in NY si in charlottesville nu erau interesati sa dea H-1 si nici eu nu le-am spus ca as veni si pe j.

la match evident nimic, iar scramble post match e imposibil.

am venit acasa prin mai, iar in iunie am primit o oferta la la un program de IM care nu se umpluse, pe j. am acceptat, pentru ca nu vroiam sa mai stau un an pe bara, si nu-mi pare rau. oferta am primit-o fiind recomandat de un roman pe care il cunoscusem la fullbright si pe care l-am ajutat( dezinteresat) cu niste copii xerox. asta le-a spus si el alora cand l-au intrebat daca cunoaste pe cineva, nu i-a mintit cum ca ce doctor tare sunt, pentru ca nu ma cunostea. am dat interviu prin telefon( eram intr-un bar in regie, a trebuit sa ies afara de urgenta si in doua saptamani eram plecat.)

eu raman la parerea mea ca trebuie sa ajuti pe altii si sa nu ai o atitudine gen " eu am strans din butschi", pentru ca nu stii niciodata cum se intoarce binele facut. si trebuie sa faci asta tocmai pentru ca dai si peste "binevoitori" sau egoisti, pentru ca asta ar trebui sa te faca sa apreciezi mai mult pe cei care ajuta dezinteresat si sa vrei sa faci si tu la fel. de-aia ma enervez cand vad oameni gen anca( si cacofonia) care reusesc sa se planga de altii in acelasi mesaj in care declara ca nu vor sa ajute pe nimeni.

in legatura cu zonele pentru IMG, asta e ca aia cu zonele erogene la romani( vaslui, botosani, etc). fiecare program cu experienta lui in materie de straini, dar in general sunt mai mult pe coasta de est sau in mideast. evident ca sunt si exceptii. last time i checked( acum 6 ani) in california era greu fara green card.

Can
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Jul 30, 2004 8:55 am

Postby Can » Fri Jul 30, 2004 10:30 am

Azi am aflat de forumul asta si am tot citit in incercarea de a afla cate ceva despre step 2CS. Nu prea am avut noroc sau poate nu am citit tot. Am vazut insa ca sunt cativa interesati de o parere despre step 2CK si cum eu l-am dat si l-am si luat (96/238) am zis ca poate experienta mea o sa va ajute. In primul rand mie personal mi s-a parut mult mai usor decat step 1, poate am fost si mai obisnuita cu genul de intrebari. Oricum intrebarile mi s-au parut mult mai abordabile. Pentru cine a facut Obank si usmleworld mie mi s-au parut a fii mai grele decat Qbank dar mult mai usoare decat cele de la usmleworld. Am citit in special din kaplan( desi sigur nu acopera tot parerea mea e ca sunt foarte bune si in momentul inc are le stii bine iei examenul fara probleme), dar am mai aruncat un ochi si prin altele ( blueprints de exemplu). Intrebari insa am facut cat am putut de multe, cam tot ce am gasit :kaplan, uslmeworld, usmleasy,NMS,Mock si cred ca pana la urma astea m-au ajutat cel mai mult. Nu stiu ce as mai putea sa adaug:MULTA BAFTA si sa auzim de bine.
Si poate s-o gasi vrun suflet milostiv sa-mi zica si mie cate ceva despre step 2CS ( ce carti foloseste, ce alte materiale sau poate ne spune cineva cum a fost la examen). :) :byebye:

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 30, 2004 8:43 pm

zici ca ti s-a parut mai usor ca step 1: la step 1 cat ai luat?
la step 2 CK: cum ti s-au parut intrebarile fata de NMS sa zicem? si cam cat scoteai la QBank si la NMS? caci si eu o sa-l dau curand si sunt asa curios cam pe unde as sta.

cat despre Step 2 CS nu am auzit si nu am de gand sa folosesc decat OSCE. cred ca e suficient, e mai important sa exersezi cu prieteni drept pacienti, exact ca la examenul real.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests