Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jun 21, 2004 11:56 pm

laurapopescu wrote:Poate fac un tratament cu lecitina totusi


scuze, la ce ajuta lecitina?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Mon Jun 21, 2004 11:59 pm

- cel mai rapid e cu card; altfel cu un cec catre ecfmg, merge la Tiriac si la BCR si poate si la altele

- USMLE ID e dupa ce te inscrii prima oara

- semnarea hartiei trebuie sa o faci in prezenta cuiva de la facultate, dar doar teoretic (oricum trebuie semnate de cineva de la facultate, si o sa trimita verificare); dupa ce te inscrii on-line ai un formular pe care il printezi si cu care mergi la facultate sa ti-l semneze aia (tot ei trebuie sa-l trimita dar tot doar teoretic, cateodata si practic)

- fata de traducere legalizarea costa putin asa ca nu se merita sa nu le legalizezi

- cel putin la primul examen te verifica la facultate! te anunta si ei dar e bine sa faci vizite regulate pe la registratura cand stii ca te paste
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
laurapopescu
junior
junior
Posts: 74
Joined: Wed Feb 25, 2004 6:34 pm

Postby laurapopescu » Tue Jun 22, 2004 12:35 pm

cerbu wrote:scuze, la ce ajuta lecitina?


Placebo...chestii...

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Tue Jun 22, 2004 2:00 pm

Da' nu sunt nici un fel de probleme cu cardul? Am vrut sa-mi fac odata unul special ca sa-mi cumpar niste carti de pe net, numai ca aia de la banca mi-au zis ca-i foarte nesigura Romania pt astfel de tranzactii, ca ar fi hacker-i la panda care-ti golesc cardul imediat, si ca, prin urmare, el se blocheaza pana la cererea ta expresa, din imediata apropiere a folosirii lui si bla, bla, bla... deci parea cam imposibila actiunea...

Cine de la facultate? Decanul? sau oricine de pe la vre-un birou de la rectorat, care au stampila facultatii?
Si nu prea am inteles cum se face cu verificatul, unde-i registratura si ce trebuie eu sa intreb acolo. Daca ei fac o verificare si constata ca figurez in dosarele facultatii, cu ce mai trebuie sa ma implic eu?
10x 4 your time!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jun 22, 2004 10:00 pm

posibil sa fie nesigura, dar eu mi-am facut un card de debit cu care platesc catre ecfmg de exemplu (si doar atat)

Mergi la rectorat, la secretariat si le zici alora (teoretic trebuie sa platesti 26$, eu ultima oara am scapat ca era una noua); registratura e tot la rectorat, la subsol.

Cu verificatul: ei trimit scrisoare la facultate, facultatea ti-o verifica contra cost (26$) si trimit inapoi confirmarea ca esti in regula.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Wed Jun 23, 2004 12:28 pm

Iti multumesc mult! Bafta la pasii care ti-au mai ramas!

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Wed Jun 23, 2004 10:55 pm

Am studiat amanuntit formularul de inscriere si tot mi-au mai ramas 2 nelamuriri:
-la "clinical clerkships" trebuie trecute toate materiile clinice cu spitalele la care au fost facute? si, eventual, si stagiile de vara? io cam asta am inteles, dar mi s-a parut putin cam straniu :roll: ...
-poate tu stii, la rectorat exista cineva care se ocupa de traduceri oficiale? (era trecuta ca varianta); daca nu, ramane notariatul.
Iti multumesc (iar :) ) si sorry for bothering you that much...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jun 23, 2004 11:19 pm

de traducator la rectorat nu stiu; le traduci la un traducator autorizat

cam trebuie sa le scrii: mergi la secretara ta de an, le scoti si apoi le scrii. Cel mai rezonabil e sa le scrii cand te inscrii on-line ca eu le-am trimis initial printate dar le-a fost fost lene cateva luni sa mi bage ei in baza de date; iti ia un pic timp dar scapi si e si mai sigur ca nu gresesti (ma refer la completatul on-line)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Chayenne
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2004 11:19 pm

Postby Chayenne » Wed Jul 07, 2004 9:04 pm

PENTRU ORIGINALTUP SAU ORICINE ALTCINEVA care ma poate lamuri. Am dat step 1 in decembrie, acum o saptamina - step 2 si astept rezultatul. As vrea sa aplic la un spital din State pentru o luna, in octombrie- nov. , inainte de step 2 -CS, pentru observership si nu stiu unde sa ma adresez. Un site sau o lamurire, te rog.
Multumesc mult.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jul 07, 2004 9:14 pm

intra pe freida, ia mailurile de la coordonatorii de programe si trimite-le un mail cu intrebarea asta (despre observership) si vezi care se lasa, destul de putini probabil, pt ca teoretic observershipurile sunt ilegale la ora actuala.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Jul 07, 2004 11:58 pm

Mai originaltup, ai un link despre ilegalitatea observership-urilor? Ca eu tot gasesc astfel de programe in diverse spitale din SUA si daca ar fi ilegale nu cred ca ar mai aparea pe net:
http://spauldingrehab.org/body.cfm?id=265
http://www.hssanes.org/hsa-physician_academic.htm
http://www.mch.com/doctors_caregivers/s ... index.html
http://www.im.msu.edu/applicants/obscriteria.htm
http://www.texaschildrenshospital.org/a ... nalEd.aspx
Cu alte cuvinte aplicati, ca este legal. Numai bani sa aveti ca trebuie sa platiti cazarea si masa din buzunarul prorpiu!

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Thu Jul 08, 2004 8:53 am

Exista printre voi cineva care si-a dat NBME? Merita banii?

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Thu Jul 08, 2004 9:18 am

Cum adica sa dai NBME? Ca eu nu inteleg?! Sau poate e prea dimineata si nu m-am trezit.....

User avatar
MMM
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Apr 16, 2004 5:27 pm

Postby MMM » Thu Jul 08, 2004 9:33 am

National Board of Medical Examiners
Cica simuleaza f bine the real exam; te orienteaza, iti pregateste moralul si punctajul obtinut se poate corela destul de precis cu scorul pe care -o sa-l faci la step. Cam asta am citit pe diverse forumuri; vroiam sa stiu si parerea romanilor despre el. ca ei (de fapt, noi) nu arunca banii cu atata usurinta...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jul 08, 2004 1:15 pm

mai cnicu, poate m-au pacalit programele alea care mi-au raspuns la mailuri. M-am mai uitat acum prin ele, si in programe din cel putin 2 state (PA si NY) mi-au zis chestia asta. Dar nu ai decat sa aplici, ca pana la urma e problema lor.
Oricum acum vreo juma de an din vreo 200 de programe doar 2 mi-au zis ca ar da observership.

Cat despre NBME, si eu am auzit ca ar aproxima performanta la examen, dar eu nu il dau.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jul 08, 2004 1:24 pm

legea suna ceva de genul ca non-LCME acreditati nu ar avea voie prin spitale. Link nu am timp sa caut acum.

PS. chestia e valabila doar pt cei care au terminat facultatea, nu si pt studenti
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Chayenne
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Jul 05, 2004 11:19 pm

Postby Chayenne » Thu Jul 08, 2004 11:13 pm

VA MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSURI !

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Fri Jul 09, 2004 1:02 am

Totusi, care ar fi relevanta unui astfel de observership? Am citit multe confesiuni de candidati CSA/Step2-CS care, per total, emiteau doua idei fundamentale si anume ca:

- le-a fost greu din cauza ca nu petrecusera timp in spitalele americane si nu stiau, deci, cum se lucreaza acolo, care este "atmosfera", obiceiurile pamantului etc.

- le-a fost greu sa se ajusteze cu simularea in sine care nu are multe in comun cu day-to-day practice si cu faptul ca nu reusita diagnosticului, efectuarea corecta a manevrelor sau mai stiu eu ce contau in mare masura ci parcurgerea unor anumite etape intr-o anume ordine astfel incat pe chestionare rigide de evaluare sa apara cat mai multe puncte.

Pe care sa ii crezi?... Chiar daca ii credem pe amandoi:....

Intrebarea mea: o data ce avem cat de cat acces la cele chestionare, nu e mai facil / ieftin sa exersam approach-ul ala virtual, in rest inutil si acasa, pe pacientii nostri? Asta ar presupune, eventual, ca limba o exersam in alt fel, intr-adevar. Dar, pe de alta parte, din cate citeam aici si aiurea, chiar legal, observershipu` nu iti da dreptul sa te "joci" cu pacienti, deci, poate ca inveti multe, dar ratezi tocmai skill-ul esential pentru povestea asta: "cin'shpe minute, taticu' "... .

PS: voi cand/cum stiti ca veti da / ati dat Step 3?
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jul 09, 2004 3:52 pm

eu nu o sa fac observer, am vrut dar m-am razgandit, nu cred ca o sa ma ajute.

Pt Chayenne: zici ca ai dat step 2 de curand. In ce format a fost examenul, ca step 1 (prometric) sau au trecut la noua varianta de software, FRED pe numele ei?
Si evident, daca poti sa arunci ceva impresii despre examen :D
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Jul 10, 2004 1:05 pm

pt cei interesati
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Jul 11, 2004 7:54 pm

si ca sa continui, a dat cineva step 2 in ultima vreme? si ne poate spune cateva impresii?

PS. sper sa fie si unii care sa ma surprinda si sa raspunda, desi sunt sanse mici; la noi lumea doar cere :(
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Mon Jul 12, 2004 9:40 pm

originaltup wrote:si ca sa continui, a dat cineva step 2 in ultima vreme? si ne poate spune cateva impresii?

PS. sper sa fie si unii care sa ma surprinda si sa raspunda, desi sunt sanse mici; la noi lumea doar cere :(


...cam asa se pare ca stau lucrurile!
Eu dau step 2 in august si voi merge cat de curand pana la prometric sa-i intreb ce varianta de testare se foloseste acum. Asa ca imediat cum aflu, o sa scriu aici.

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Mon Jul 12, 2004 9:50 pm

Si am uitat sa si intreb ceva :)
Cunoasteti pe cineva care sa fi avut probleme cu vreun tip de viza? (de ex pentru interviu, sau J1/H1 dupa interviu). Citeam in urma cu ceva timp pe un forum pe prep4usmle.com un post chiar al unei romance careia ii fusese refuzata o a doua viza turistica ce i-ar fi fost necesara pt interviuri pe motiv ca a stat prea mult cu prima viza atunci cand a dat CSA ( desi s-a incadrat in perioada de valabilitate a vizei). Fusese refuzata de 3 ori. Nu stiu pana la urma ce s-a mai intamplat. Si daca stiti pe cineva, aveti idee cum au procedat, sau ce e de facut intr-o situatie ca asta? :?
Multumesc!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jul 12, 2004 11:09 pm

cel mai probabil ca tipa aia a stat mai mult decat i s-a permis. viza din pasaport e valabila pentru intrare, nu pentru sedere( adica poti intra in timp de...) cand ajungi aici, la aeroport, ti se pune un cartonas pe pasaport cu o stampila, si aia e durata sederii. daca nu depasesti chestia aia, nu ar trebui sa ai probleme.

iti pot spune ca eu am depasit cand am venit prima data, dar neaplicand pentru viza turistica dupa aia, a fost ok.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jul 13, 2004 8:47 am

yap, cerbu
multi confunda viza de USA (oricare ar fi ea) cu dreptul de sedere in USA. Sunt doua lucruri absolut diferite. Viza iti da dreptul sa te prezinti la un port de intrare in USA si sa ceri voie sa intri, asta e tot. Cat stai si sum stai depinde de alte chestii. A, si chiar si cu o viza perfect valabila intrarea iti poate fi refuzata. Ai dreptul, cu viza, sa soliciti intrarea, nu sa intri.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jul 13, 2004 12:45 pm

deci daca astia de la ambasada imi dau viza pe 3 luni, sa zicem :iulie-septembrie, eu intru in state in septembrie, si aia imi pun stampila 6 luni, adica septembrie-februarie, pot sa stau in state pana in februarie si sa nu fie nici o problema ca mi-am depasit viza de la ambasada?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Jul 13, 2004 2:04 pm

Desi e greu sa se intample chiar asa (adica 6 luni), da: perioada de sedere e aia care iti e data la intrare, n-are nici o legatura cu valabilitatea vizei. Exista insa, anumite specificatii suplimentare pe vize: pe unele se poate specifica o durata maxima de sedere pe care, la intrare, nu o poate depasi nenea cu cartonasu` sau poate fi specificat clar si explicit scopul si arealul geografic al trebushoarei pentru care mergi acolo.

Se mai spune si ca daca esti in perioada de valabilitate a vizei, dar iti expira durata de sedere, un workaroud care ar functiona este urmatorul: pasesti cumva in afara teritoriului SUA (spre Canada, Mexic, whatever), iar la reintrare ti se da alt cartonas cu o noua durata de sedere. Suna SF, dar stiu oameni care chiar au facut asta. (NB: evident, tre` sa ai multiple entry pt. cascadoria asta).

In esenta, din ce am aflat de colo-colo, nu asta e problema demna de panica ci cea legata de "viza de apoi" ca sa zic asa, recte J1 vs. H1B sau cum naibii le-o zice. Habar nu am si nu reusesc sa pricep cum anume te "invarti" de H1... . Despre asta poate sa imi spuna si mie cineva ceva?

Multzam, bafta etc.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jul 13, 2004 8:14 pm

despre FRED: http://www.usmle.org/news/newstestsoftware.htm
(ideea e ca se va schimba dupa Octombrie)

despre H1, e cam mult de vorbit; cel mai bine ar fi sa spuna cineva care e deja acolo. Oricum nu e mare diferenta dpvd "invartit" fata de j1.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Tue Jul 13, 2004 8:47 pm

Ideea e ca ar cam trebui sa te "invarti" pentru o viza H1, ca ai mai putina bataie de cap dupa ce ajungi acolo. Chestia e ca pentru H1 iti trebuie stepul 3. In rest, ar mai fi costul, care e mai mare pentru H1...
Acuma ce nu inteleg eu este alt lucru. Numarul de H1 care se acorda in timpul unui an fiscal (incepand din octombrie in fiecare an) se pare ca, dupa ce in anii trecuti a fost in jur de 200.000, acum s-a redus la 65.000
Iar americanii ziceau ca datorita numarului mare de cereri, se asteapta ca vizele sa se epuizeze pana prin ianuarie... ori in conditiile in care matchul e in martie, cum vor mai primi viitorii rezidenti tipul asta de viza?

Si a propos, mai exista varianta de prematch, ca am auzit tot felul de pareri contradictorii? (ca s-ar fi scos de anul trecut....de anul asta...apoi altii care au primit prematch prin ianuarie anul asta).

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jul 13, 2004 8:58 pm

anul asta vizele H1 s-au terminat in februarie or so. E naspa situatia, probablly you'll settle for a J1 visa and see later.
's curios cate vize se vor scoata la anul (din octombrie anul asta) Stie cieva unde se poate afla?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jul 14, 2004 9:12 am

din cate stiu university-based hospitals (sau affiliated) sunt exceptate de la cap-ul de H1 (s-ar putea sa ma insel)
Prematch-ul stiu ca s-a scos. (idem sus)

PS. si oricum nu mi se pare asa nasol J1, doar ca iti reduce serios sansele de fellowship. Dar poate unii nu vor sa faca, de exemplu Tapiru' cred ca vrea doar pediatrie, nu?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Jul 14, 2004 2:03 pm

it's the other way around, most fellowships are on J-1. it's just harder to find employment afterwards( since you cannot get a waiver on IM once you have a fellowship-except geriatrics)

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Jul 14, 2004 5:28 pm

http://www.uoworks.com/laws.html m-a cam lamurit.... e corect?

http://usmleguide.com/visa.htm desi e vechiut, principial ar trebui sa fie valabil...
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jul 14, 2004 6:45 pm

pt Cerbu: asta vroiam sa zic si eu, ca daca intri pe J1 trebuie sa renunti la fellowship daca vrei sa iei waiver (care se poate lua si pe specialitate de IM dar mult mai greu)
pe de alta parte daca intri pe H1, nu prea iti mai gasesti fellowship (ca majoritatea sunt pe J1)
Deci oricum ai da-o cam greu sa faci fellowship.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Jul 15, 2004 4:06 am

da bre, asat spun si eu,ca NU POTI RENUNTA LA FELLOWSHIP( NU AI VOIE), si deci nu te poti intoarce la primary care.

pe de alta parte, poti schimba de pe H-1b pe J-1.

asa ca:

1.daca vrei neaparat fellowship nu conteaza pe ce viza vii.
2 cum nu esti sigur ca gasesti fellowship( si afli numai prin anul 2) poti veni pe H-1,( daca ai energie si bani pentru step 3 si avocat. )
3. daca iti iese fellowship il iei pe J-1( dar atunci te-ai chinuit degeaba cu avocatul, step 3 oricum trebuie dat deci nu e o paguba)
4. daca nu iese fellowship, ai mai multe sanse la employment in Primary Care/ Hospitalist fara restrictia de waiver.

dupa cum vezi, lucrurile sunt destul de clare

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jul 15, 2004 8:06 am

da cerbu, cam asa sta treaba (btw, eu cand am zis sa renunti la fellowship vroiam sa spun sa renunti sa mai faci fellowship ca sa ai sanse mai mari sa gasesti waiver).
Problema e cu H1 si waiver ca vad ca astia de pe acolo se dau de ceasu' mortii sa reduca influxul de IMG :(
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Thu Jul 15, 2004 9:02 am

Cerbu, ce rol are avocatul? am mai auzit si de la altii, dar n-am inteles exact. Este neaparat necesar? ...obtii viza mai usor sau te ajuta cumva cu capul ala de H1? Si cam cat te costa un avocat pe-acolo pentru treburi d-astea? mersi

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jul 15, 2004 1:37 pm

cateodata ti-o face avocatul spitalului, cand nu, ia si tu un punct de reper 3000$.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
digital
junior
junior
Posts: 45
Joined: Mon Jul 12, 2004 9:32 pm
Location: la bloc...

Postby digital » Thu Jul 15, 2004 2:02 pm

ohooo... :shock:
3000? ca sa ce? sa-ti faca niste amarate de acte pentru o viza? daca e asa, e naspa rau, dar parca tot nu-mi vine a crede :roll:
Oricum stiu ca mai trebuie sa platesti niste bani ca sa ti-o prelucreze aia rapid, deci daca se mai adauga si astia 3000, cine mai vrea viza de-asta? :(

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Thu Jul 15, 2004 5:16 pm

daca o iei isi face banii :wink: Dar nu stiu daca e asa pt toti, eu stiu un singur caz care a dat atat la avocat.

Am si eu cateva intrebari referitoare la viza:
- sa presupunem ca am viza de acum pana pe 15 ianuarie, dar mie mi-ar trebui inca o saptamana, poate doua, peste perioada asta. Sa zicem ca ajung in state pe la inceputul lui sept sau al lui oct. Care ar fi cea mai buna varianta ca sa acopar perioada aceea in plus:
1. sa stau ca nesimtitu
2. sa ma intorc si sa aplic iar pt viza
3. sa incerc sa o prelungesc de acolo
- exista vreo sansa ca cei de la aeroport sa-mi dea o viza care sa depaseasca perioada vizei inscrisa pe pasaport?

Thanks
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests