Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
dr.pogonici
junior
junior
Posts: 69
Joined: Wed Oct 29, 2008 10:58 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby dr.pogonici » Wed Sep 30, 2009 9:59 am

gusacinschi wrote:Salutari tuturor!!! As vrea si eu ffff mult sa incep sa ma preg de step1, dar nu sunt chiar informat referitor la acest subiect. Eu sunt student la medicina generala anul 5 in republica moldova. daq ar putea cineva sami spuna cu ce trebuie sa incep, care este procedura, si daq este necesar de a sustine inainte de toate testul TOEFL? Este necesar de a pleca in usa pentru a sustine examenele sau sunt centre de testare si in romania? unde pot sa ma inregistrez? cit mar costa aprox step1? Va multumesc anticipat.



Cu ce sa incepi? Cu asta... https://www.usmleworld.com/home.aspx, si cu asta.. http://www.usmle-courses.eu/?gclid=CLS7g7eehZ0CFaBb4wodlU0QAQ, dar MAI ALES cu asta...http://razvandadu.wordpress.com/ Adica? Incepi cu INFORMAREA....Aceste 3 site-uri cred ca te vor lamuri.Examenele, pana de curand se puteau da si in Romania, din cate stiu eu.Dar, din cate am inteles au fost ceva probleme organizatorice si momentan au fost sistate.Le mai poti da si in Debrecen, Ungaria, unde, daca ai fonduri suficiente si timp la dispozitie, se organizeaza si cursuri (costa peste 1000 dolari!).Bafta!

stoica
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Mar 02, 2009 9:09 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby stoica » Thu Oct 01, 2009 10:47 am

Salut! Pt cine e interesat am de vanzare materiale pt. step 1 si step 2 ck; lasati pm

vd1
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Mar 28, 2004 9:52 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby vd1 » Sat Oct 03, 2009 7:28 pm

Am o intrebare pentru cei care ati fost in acesta situatie sau stiti vreun coleg:
Ce implica un contract de RESEARCH pe viza J de 1-2 ani?
1. in ce fel influenteaza accesul intr-un rezidentiat pe viza H/J ?
2. ce obligatii implica : underserved areas/ homecountry ?
Bafta sa avem cu totii!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby originaltup » Tue Oct 06, 2009 3:33 am

In principiu J1 pe reasearch nu are conditia din medicina sa te duci 2 ani in tara sau sa underserved area, cata vreme iei scrisoare de la noi parca ca nu au nevoie de mine.
Cand intri in rezidentiat ai mai multi ani de H.

Verifica oricum, nu mai am informatii recente.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

vd1
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Mar 28, 2004 9:52 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby vd1 » Tue Oct 06, 2009 9:47 pm

Originaltup , ai putea sa imi trimiti un pm cu un email al vreunui coleg roman ( daca cunosti cumva) care a facut tranzitia J research -J clinical sau J research -H clinical , sa fiu sigur ca nu imi scapa ceva.
Thank you

omc
Posts: 2
Joined: Wed Oct 07, 2009 11:23 pm

Re: caut partener studiu USMLE step 1

Postby omc » Wed Oct 07, 2009 11:25 pm

salut. nu stiu prea multe despre usmle dar am o parte din carti si imi surade ideea sa ma apuc de invatat.se da examenul si in bucuresti? mersi

blackkitty
Posts: 1
Joined: Thu Oct 08, 2009 2:19 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby blackkitty » Thu Oct 08, 2009 9:53 pm

Buna! Sunt studenta in anul 2 la medicina in bucuresti si as dori sa ma apuc din timp de invatat pt step 1 doar k nu stiu de unde as putea face rost de carti si cd-uri.Ma poate ajuta cineva?:D

mikx
Posts: 2
Joined: Fri Nov 06, 2009 7:49 pm

Re: caut partener studiu USMLE step 1

Postby mikx » Fri Nov 06, 2009 8:18 pm

hi guys!

eu sunt anu 5 si as dori sa am apuc de invatzat pt step1. problema este ca nu prea am materiale de studiu asa ca cer ajutorul oricui are bunavointza sa il ofere. :)

oblio606
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Mar 10, 2006 8:52 pm
Location: Targu Mures
Contact:

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby oblio606 » Thu Jan 14, 2010 6:49 pm

Vreau sa ma apuc de invata pt Step1 in speranta ca il voi si da in 2010 pana in toamna.
E cineva care vrea sa dea Step1 anul asta? Poate schimbam ceva pareri. Astept PM. :allright:

Cristian0001
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:32 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Cristian0001 » Fri Jan 29, 2010 9:52 am

Imi poate spune si mie ce sanse as avea sa prinmesc rezidentiat pe chirurgie.Stiu ca este greu dar vreau sa imi spuna cineva daca este chiar posibil sau imi fac sperante aiurea. :help:

User avatar
Electric
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Mar 04, 2009 1:37 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Electric » Fri Jan 29, 2010 1:38 pm

Cristian0001 wrote:Imi poate spune si mie ce sanse as avea sa prinmesc rezidentiat pe chirurgie.Stiu ca este greu dar vreau sa imi spuna cineva daca este chiar posibil sau imi fac sperante aiurea. :help:


In principiu, nimeni de pe site nu iti poate spune ce sanse ai sa ajungi chirurg.Cu atat mai mult in Sua. Asta daca vrei in Sua. Irelevant.
Nu de alta, dar nimeni nu te cunoaste. Tu esti cel care care detine raspunsul.
Pentru alte raspunsuri ai putea spre exemplu sa citesti o parte din topicurile deja existente si apoi sa formulezi intrebari concrete.
Nimeni nu pierde timpul sa raspunda unor pseudo-intrebari.
Recitind postul tau...nu inteleg...Rezidentiatul se primeste? Sau doar ala pe chirurgie?
You don't need eyes to see,
You need vision !

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby kcuf_di » Fri Jan 29, 2010 4:58 pm

Cristian sa ti-o spun sincer, la cat esti de ager, las-o balta.
cse kestie

Cristian0001
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:32 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Cristian0001 » Sat Jan 30, 2010 5:40 pm

Nu pot decat sa le multumesc stimatilor care nu mau ajutat cu nimik...si mai zici dc este romania asta asa cum este...rusine!!! tot singur trebuie sa ma descurc...mersi pentru nimik :allright:

Cristian0001
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Dec 15, 2009 10:32 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Cristian0001 » Sat Jan 30, 2010 5:42 pm

nu astept referiri la felul in care se scrie ,,mau'' ...Am scris asa ca poate inteleg si analfabetii ceva...

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ssss » Sat Jan 30, 2010 7:51 pm

Cristian0001 wrote:Imi poate spune si mie ce sanse as avea sa prinmesc rezidentiat pe chirurgie.Stiu ca este greu dar vreau sa imi spuna cineva daca este chiar posibil sau imi fac sperante aiurea. :help:


Ok, Cristian, daca asta e singura chestie pe care o vrei, iti spun eu cu toata fermitatea : este posibil.

Daca ai fi avut rabdare sa citesti tot topicul ai fi gasit acolo o gramada de raspunsuri. Stiu ca topicul este mai vechiutz, dar sunt totusi informatii foarte pertinente. Eu tocmai l-am recitit cu mare placere.

Chestii cu mau si analfabeti nu-si au locul aici. Poluezi un topic util si nu e frumos, zau asa.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Electric
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Mar 04, 2009 1:37 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Electric » Mon Feb 01, 2010 4:19 pm

Cristian0001 wrote:Nu pot decat sa le multumesc stimatilor care nu mau ajutat cu nimik...si mai zici dc este romania asta asa cum este...rusine!!! tot singur trebuie sa ma descurc...mersi pentru nimik :allright:

Ti-am trimis pe privat adresa unui site unde poti afla informatii.
Dar ar trebui ca TU personal sa citesti posturile.
Ceri ajutor,dar nu il primesti.
Inseamna ca iti place sa te crezi victima.
Declar subiectul inchis.
You don't need eyes to see,
You need vision !

aretse
Posts: 3
Joined: Sat Dec 12, 2009 10:29 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby aretse » Tue Feb 02, 2010 3:46 am

Hello! Are cineva materialele pt step 2 CK? Daca da, let me know. Thanks and good luck! :peace:

aretse
Posts: 3
Joined: Sat Dec 12, 2009 10:29 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby aretse » Tue Feb 02, 2010 3:53 am

Hello!
Are cineva materialele pt step 1 si 2? (Kaplan, Goljan, Lippincot-Pharma, Microbiology made ridiculously simple). As dori sa le cumpar. multumesc!

Electric wrote:
Cristian0001 wrote:Nu pot decat sa le multumesc stimatilor care nu mau ajutat cu nimik...si mai zici dc este romania asta asa cum este...rusine!!! tot singur trebuie sa ma descurc...mersi pentru nimik :allright:

Ti-am trimis pe privat adresa unui site unde poti afla informatii.
Dar ar trebui ca TU personal sa citesti posturile.
Ceri ajutor,dar nu il primesti.
Inseamna ca iti place sa te crezi victima.
Declar subiectul inchis.

aretse
Posts: 3
Joined: Sat Dec 12, 2009 10:29 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby aretse » Wed Feb 03, 2010 12:24 am

Hello!!!

Are cineva materiale pt step 2 CK? Daca da...let me know! 10x!!! :) :allright:

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby gaurav_singh_md » Thu Feb 04, 2010 10:36 pm

aretse wrote:Hello! Are cineva materialele pt step 2 CK? Daca da, let me know. Thanks and good luck! :peace:

download it from maxiwarez/avaxhome/docspedia etc. print out what u need. (mostly kaplan notes and dvds)

vali17_unik
Posts: 3
Joined: Wed Mar 10, 2010 10:11 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby vali17_unik » Wed Mar 10, 2010 10:22 pm

Salutare eu sunt vali este primul meu post aici daca este cineva care da anul asta step 1 let me know, numele din username este acelasi cu idul de ym da stiu.....ca suna aiurea unik and shit.....Ce am gasit pana acum pe paginile din .ro sunt numai oameni care scriau de prin 2005-2008 ciudat si forumul de pe prep4usmle la romania este mort....poate asa reusim sa ne strangem concret si nu doar vorbe, intrebari unde sunt carti etc etc
Invat de pe cartile pentru 2010 de Kaplan(cele verzi), si toate cursurile video.
Momentan am terminat anato,fizio si farmaco am programat in sept-oct

vali17_unik
Posts: 3
Joined: Wed Mar 10, 2010 10:11 pm

partener studiu USMLE Craiova

Postby vali17_unik » Thu Mar 11, 2010 7:34 pm

Cum spune titlul caut partener de studiu pentru stepul 1 USMLE.
Am 23 de ani anul IV am examenul programat pt la toamna.
id: vali17_unik

vali17_unik
Posts: 3
Joined: Wed Mar 10, 2010 10:11 pm

Re: partener studiu USMLE Craiova

Postby vali17_unik » Sun Mar 14, 2010 6:56 pm

+1
multumesc imed.ro

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby yookah » Tue Mar 30, 2010 5:04 pm

Hey!

Cunoasteti cazuri in care a fost refuzata viza pt step 2 CS?

User avatar
Anddie
Posts: 3
Joined: Thu Mar 25, 2010 3:25 pm
Location: romania
Contact:

Solutii??!! USMLE -The United States Medical Licensing Exam

Postby Anddie » Mon Apr 05, 2010 5:47 pm

USMLE ( The United States Medical Licensing Examination ) mult de tras dar cred ca merita . :shock: :roll:

Suntem pe penultimul loc dintre tarile europene la capitolul 'salariile medicilor' ...am ajuns in ultimul hal .Pe primul loc ar fi Luxemburg apoi Olanda,Belgia,Irlanda,Anglia,Germania.....s.a.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby zubenelgenubi » Sat Apr 10, 2010 1:25 pm

Salut tuturor! Stiti cumva cum se traduce in engleza "doctor-medic"? Adica, ceea ce primim noi la sfarsitul facultatii. Merge spus "license degree in medicine"? ..ca doar nu o fi "MD degree"... :?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

RainMaker
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon May 23, 2005 8:26 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby RainMaker » Sat Apr 10, 2010 1:44 pm

Medical Doctor de traduce

Are cineva kaplan step 1 lecture notes 2009-2010 in format electronic, sau stie cineva de unde le pot downloada?

Multe multumiri!

yookah
junior
junior
Posts: 67
Joined: Mon May 26, 2008 12:35 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby yookah » Mon Apr 12, 2010 10:19 pm

Nu cred ca vei gasi 2009-2010, pe net sunt numai 2006-2007..
Insa am auzit f multi zicand ca nu sunt mari diferente intre editii, unii invata chiar dupa 2004.. Gandeste-te ca anatomia, biochimia etc nu se schimba!
Pt step 2 e alta poveste, apar diferente la tratament, diagnostic.. Atunci da, iti va trebui o editie cat mai recenta.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby gaurav_singh_md » Sat Apr 17, 2010 12:50 pm

yookah wrote:Nu cred ca vei gasi 2009-2010, pe net sunt numai 2006-2007..
Insa am auzit f multi zicand ca nu sunt mari diferente intre editii, unii invata chiar dupa 2004.. Gandeste-te ca anatomia, biochimia etc nu se schimba!
Pt step 2 e alta poveste, apar diferente la tratament, diagnostic.. Atunci da, iti va trebui o editie cat mai recenta.

read the latest CMDT (current medical diagnosis and treatment) for step 2. Surgical branches don't evolve fast compared to medical ones. Surgery isn't tested all that much in USMLE anyway.

aldumitrache
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 09, 2009 3:31 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby aldumitrache » Sat Apr 17, 2010 5:10 pm

Mai Gaurav, dar ce le mai stii tu pe toate si de prin toate tarile.
Doar din curiozitate, daca nu ti-o fi cu suparare, de unde esti si ce faci? Esti roman sau nu? Ca ba scrii in romana, ba in engleza.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby gaurav_singh_md » Sun Apr 18, 2010 3:59 pm

aldumitrache wrote:Mai Gaurav, dar ce le mai stii tu pe toate si de prin toate tarile.
Doar din curiozitate, daca nu ti-o fi cu suparare, de unde esti si ce faci? Esti roman sau nu? Ca ba scrii in romana, ba in engleza.

cati romani cunosti dumneata cu prenumele Gaurav?

victoria777
Posts: 1
Joined: Sat Apr 21, 2012 9:54 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby victoria777 » Sat Apr 21, 2012 10:24 pm

Salut.Am si eu o intrebare?Am inceput si eu sa ma pregatesc pt Step 1 de aproape 8 luni,si as vrea sa ma inscriu,dar nustiu cum se face?Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati.Orice informatie m-ar ajuta...M-am uitat pe Prometric,dar nu inteleg nimic acolo.Si daca stiti cumva,daca pentru 2012 se va organiza examenul in Bucuresti?
Va multumesc

rock_andie
Posts: 2
Joined: Wed Jun 27, 2012 10:40 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby rock_andie » Fri Jul 20, 2012 2:11 pm

hello. as vrea sa ma pregatesc sa invat pentru step 1.
si sper k nu vin cu o intrebare ciudata dar ce carti imi trebuie?.
am gasit kaplan lecture notes si nu stiu daca sa imi cumpar si lecture notes si cartile pentru fiecare materie de la Heigh yelds. va rog frumos pentru un raspuns.
multumesc mult anticipat si succes tuturor

ciceu4
Posts: 4
Joined: Mon Sep 03, 2012 8:18 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciceu4 » Mon Sep 03, 2012 8:31 pm

@victoria777 examenul nu se organizeaza la noi in tara cel mai apropiat centru este in grecia sau Olanda . VA trebui sa intri pe site te inregistrezi vei plati taxa si iti programezi examenul si mergi la examen .
@rock_andie Kaplan sunt foarte bune daca sunt insotite de video . Ai putea sa cumperi high yield doar la materiile unde simti ca nu esti destul de pregratit .

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Jerome » Mon Sep 03, 2012 8:33 pm

nu se mai dau examene nici la Budapesta??

ciceu4
Posts: 4
Joined: Mon Sep 03, 2012 8:18 pm

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby ciceu4 » Fri Sep 07, 2012 2:10 am

Nu se poate sustine xamenul in Ungaria doar pregatire prin Kaplan .Uite aici o lista cu tarile unde se poate sustine examenul .
http://www.ecfmg.org/2011ib/centers.html

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby md.md » Wed Oct 03, 2012 12:41 am

Salut!

Am citit o parte din ce ati postat (inca nu am terminat de parcurs tot topicul), asadar imi cer scuze daca raspunsul e deja postat. M-ar interesa cat de greu ar fi de obtinut un rezidentiat pe neurochirugie in state. Intreb pentru ca sunt dispusa sa invat/muncesc pentru scorurile si cv-ul necesar, dar vreau sa stiu daca neurochirurgia e ceva din start inaccesibil studentilor straini (si fara pile) - cum spuneati mai la inceputul topicului despre dermato.

Multumesc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Chingachgook » Wed Oct 03, 2012 4:25 am

pai o sa concurezi cu niste americani care au ca si tine scor maxim doar ca in plus mai au si experienta in sistemul lor + scrisori de recomandare. din experienta unor colegi e aproape imposibil.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby md.md » Thu Oct 04, 2012 12:48 am

kooksee, sunt constienta cu cine voi concura, de asta si intrebam. ai totusi idee, din experinta prietenilor, ce anume din cv face sa fie "aproape imposibil" si nu imposibil? (am retinut partea cu experienta si scrisorile de recomandare, intreb doar in cazul in care ar mai putea fi ceva care sa faca diferenta)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Comunicare intre candidatii USMLE

Postby Chingachgook » Thu Oct 04, 2012 1:00 am

practica de vara in spitalele lor de ex.
ce an esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests