Comunicare intre candidatii USMLE

...ca nu se mai poate
User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Comunicare intre candidatii USMLE

Postby doctorpieleanu » Mon Oct 06, 2003 1:18 am

:idea: Salut ! credeti ca ar fi utila o comunicare mai stransa intre candidatii la usmle(romani)?Stiu eu ?Schimb de materiale, carti!

User avatar
adrian
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat Nov 15, 2003 10:49 pm
Location: bucuresti-militari

comunicare

Postby adrian » Mon Nov 17, 2003 1:33 pm

sunt total de acord cu tine dr.pieleanu.
eu o sa incep cat de cureand sa ma pregatesc pt step 1 si consider benefica pt toti o legatura mai stransa mai ales ca avem acelasi tel.
sa scapam dracu de ce se intampla aici si sa ajungem acolo(american dream).

eu sunt de acord sa comunicam si daca te pot ajuta cu ceva o voi face negresit.

astept reply


adi

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

usmle

Postby doctorpieleanu » Mon Nov 17, 2003 11:51 pm

Salutare Adi si sa ai un start bun in abordarea stepului 1,pe care multi il considera greu in comparatie cu stepul 2!
Am propus aceasta tema cu comunicarea intre canditati pentru ca noi strainii trebuie sa trecem stepurile cu un scor peste medie!
Ii cunosc pe cativa care regreta ca s-au grabit sa le dea si acum nu le prea convin scorurile!
Totusi e foarte greu sa gasesti 5-6 oameni cu care sa tii legatura constant ,cu care sa schimbi materiale ,idei ,tehnici de abordare a materiei
etc. Poate forumul acesta o sa reuseasca ceva ..sper!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Nov 18, 2003 1:10 am

okay, de acord, si eu sunt un viitor candidat la USMLE. Sa avem bafta.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Tue Nov 18, 2003 1:16 am

kiar daca nu-s viitor candidat USMLE shi eu sunt de acord.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

romd
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Nov 19, 2003 10:37 am

Postby romd » Wed Nov 19, 2003 10:51 am

Eu am inceput de vreo luna si jumatate sa invat pt step 1...sper sa reusesc sa-l dau pe la inceputul lui martie.Ma bucur ca in sfirsit se poate comunica si cu cei de pe aici....ne mai auzim :)

User avatar
adrian
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat Nov 15, 2003 10:49 pm
Location: bucuresti-militari

Postby adrian » Wed Nov 19, 2003 2:11 pm

"te rog mult pune te rog" :)))

scuzati-ma sunt foarte obosit

adicomed
Posts: 3
Joined: Sun Nov 23, 2003 6:25 pm

Postby adicomed » Sun Nov 23, 2003 9:55 pm

Eu chiar vreau sa plec in SUA.Nu prea am multe informatii poate ma ajuta cineva.Am aflat de o adresa aici in Bucuresti despre un centru de testare USMLE si ma duc maine sa ma interesez.Sper sa-l gasesc ca nu sunt din Buc ci din Iasi.Oricum VREAU SA PLEC

Sirimboi
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Nov 24, 2003 11:16 pm

Postby Sirimboi » Tue Nov 25, 2003 12:17 am

de ce nu luati in calcul si venitul aici pe cercetare? se ajunge mult mai usor si mult mai ieftin. va pot da mai multe relatii despre asta.
daca sunteti interesati ziceti.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 12:36 am

:x SINT FOARTE INTERESATA!VORBESC SERIOS!PTR. ORICE INFORMATIE MULTUMESC ANTICIPAT!

scaner
Posts: 1
Joined: Tue Nov 25, 2003 12:36 am

Exista o solutie

Postby scaner » Tue Nov 25, 2003 12:57 am

fratilor, Vad ca aici se dicuta intens de plecari in afara... de USMLE fara sa se mai ia in considerare ca mai sunt si alte alternative de a pleca am prieteni plecati in state la doctorate grele chiar in medicina sau in domenii inrudite cum ar fi chirurgie, management medical, nutritie prin contactarea directa a universitatilor.
In plus mai exista si diverse alte site-uri care colecteaza bursele si alte oportunitati oferite de universitatile din intreaga lume, chiar in urma cu o sapt sau 2 am descoperit vreo trei astfel de burse pe http://www.stepup.ro pentru cei interesati.

Mult succes.

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Tue Nov 25, 2003 1:03 am

nu stiu daca aici ar trebui sa tastez-pe medicala cam ce sa aleg "de viitor"-adica sa pot pleca in 1-2 ani-ce le pare alora mai interesant??cineva mi-a zis nutritie(?),eu sincer nu ma vad facind asa ceva mai mult de citeva luni nicidecum o viata..... :(

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Nov 26, 2003 6:29 am

ca sa pleci in State ca medic (asta este un thread despre USMLE) nu prea conteaza ce faci in Romania. Conteaza sa ai scoruri bune la examene si ce impresie faci la interviu. Adica pretty much ce stii sa faci.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Nov 28, 2003 1:29 am

doctorpieleanu wrote:Tavi daca poti pune si tu adresele acelea cu grile free USMLE,multi oameni de pe acest forum ti-ar fi recunoscatori,inclusiv eu!si mai am o intrebare :fratilor are cineva vreo idee cum de poate face rost de Kaplan Q-bank CD? il are cineva?


pls, nu deschideti topicuri noi daca subiectul exista deja

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Nu stiu decit prep4usmle

Postby Tavi 27 » Fri Nov 28, 2003 3:17 am

nu stiu siteuri free din pacate sau poate dimpotriva.Cit despre Q bank nu e problema.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Nov 28, 2003 11:29 am

8000 de pagini? :shock: e cam mult totusi, materia esentiala e cuprinsa in vreo 2000-3000 de pagini.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Salut

Postby Tavi 27 » Fri Nov 28, 2003 4:12 pm

[Deci tu esti din acele persoane pe care le-am vazut pe siteul de usmle si cu care nu vreau sa am nimic de a face.Asta deoarece nu pot sa-mi imaginez cum un om are pretinde ca a dat sau vrea sa dea examene de 8 sau 9 sau chiar 12 ore(e adevarat in doua zile cum ar fi step three) poate pretinde a americanii sunt aburiti,treci examenul cu ochii inchisi samd.Fata de mine cel putin care am simit ca-mi ies ochii din cap la step two dupa opt ore de clicait si raspuns la intrebari din care sunt convins ca nu ai raspunde decit in procent destul de mic ,este un afront.Nu stiu de ce dar eram convins ca voi avea neplacerea unei replci din partea ta .
Insa pe undeva ai dreptate sunt cam doua trei miii de pagini de invatat in momentul in care ai cartile care trebuie .Insa cum poti intelege cele mai multe dintre ele daca nu parcurgi macar un blue print ,o anatomie mai exhaustiva? sau farmacologie de katzung sau o patologie de Kotran si Kumar?(desigur intr-o editie cosmetizata)?
Si apropos de americanii aburiti unul dintre ei si anume presedintele Bush ieri de thanksgiving a fost in Irak sa serveasca soldatii americani cu niste curcan.Iliescu ieri(romanul nostru) a zis ca medicii trebuie palmuiti.Cam asta e si crede-ma ca este prima si ultima oara cind raspund unui om are indrazneste sa zica asemenea aberatii.mai uita-te si tu pe statistici sa vezi ca la stepuri americanii iau foarte mult in timp ce altii iau foarte putin chiar daca afirma contrariul.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Nov 28, 2003 4:40 pm

Cred ca problema este de partea ta. Nu am zis ca ar fi usor, ci ca materia din care au invatat cei pe care ii stiu (3 personal, toti cu punctaje peste 96) insumeaza 2000-3000 de pagini, fara ca ei sa fi citit din altceva. Evident si cele 6000-7000 de grile. Nu stiu ce ti s-a nazarit sa sari asa in sus.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Nov 28, 2003 5:40 pm

Eu am Goljan (vreo 340 de pag) in care am gasit raspuns la orice grila de pathology, fie din Kaplan sau LWW sau din ce-am mai facut. Surplusul acela de materie acopera prea putin din ce se da. Si oamenii aceia au invatat doar din acele 2000-3000 de pag (ii stiu si de la ei am luat cartile), si au luat 96, 97 si 99, ceea ce pt mine e suficient. Daca vrei sa iei maxim probabil trebuie sa citesti acele 8000 pag, dr nu stiu cati sunt dispusi la atata efort si mai ales timp.

Fata de mine cel putin care am simit ca-mi ies ochii din cap la step two dupa opt ore de clicait si raspuns la intrebari din care sunt convins ca nu ai raspunde decit in procent destul de mic ,este un afront.Nu stiu de ce dar eram convins ca voi avea neplacerea unei replci din partea ta .

Iar tonul tau mi se pare mult prea agitat

Cam asta e si crede-ma ca este prima si ultima oara cind raspund unui om are indrazneste sa zica asemenea aberatii

Deja ti-ai incalcat cuvantul :wink: , plus ca acele punctaje si sursa obtinerii lor sunt reale si nu aberatii.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Explicatie

Postby Tavi 27 » Fri Nov 28, 2003 9:37 pm

M-am uitat si eu pe niste forumuri de USMLE despre Goljan si pare intr-adevar o carte buna.But sorry never heard of it...Cit despre dilema ta ca mi-am calcat cuvintul acum o fac.Daca am mai scris in legatura cu tine a fost pentru a raspune unei idei pe care eu am considerat-o gresita:treci stepul cu ochii inchisi sau americanii sunt si ei niste aburiti si cam asta este.Totusi uite care este concluzia la care am ajuns:tonul meu este justificabil findca e pacat sa minimalizezi dificultatea unui examen insa este gresit in masura in care te-am atacat fara sa te cunosc .Ca atare daca tu ai simtit asta imi cer scuze.Sunt oameni care invata pentru step si au foarte multa imaginatie si inteligenta si se descurca invatind din citeva carti(oricum un minim la 2000-3000 de pagini) iar altii care au nevoie de ceva mai mult...Chiar asa este si nu trebuie sa te simti atins pe chestia asta.Parerea mea in final este sa consideri stepul un examen si nu o apologie a cunoasterii si deci sa incerci sa -l abordezi cum iti pica mai bine.Eu insa nu am spus ca trebuie invatate 8000 de pagini ci ca atitea am eu.Asta deoarece am mai facut rost de alte pagini dupa step one pentru a vedea mai bine care este problema si a impartasi o experienta pe care am cistigat-o cu greu.Daca stii putina biostatistica ai sa vezi ca prietenii tai sunt printre cei 4-5% care au luat peste cei 25000 de mii de candidati care dau in medie step one.Deci au luat foarte bine...Insa eu te intreb ceva:care abordare este mai buna pentru un examen,sa te duci cu pieptul sus crezind ca esti cel mai destept sau sa fii precaut sa studiezi cit mai mult si sa incerci ca atare sa acoperi cit mai multe topici?Asta incerc eu sa spun...Iar dacaam fost mai alergic cu tine este pentru ca imi place mai degraba o polemica aprinsa decit una intelectuala si rece atunci cind tara arde...Si pot sa spun ca a fost interesant.Si sper sa fie in continuare.De acord?

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Oricum e bine

Postby Tavi 27 » Fri Nov 28, 2003 9:46 pm

Si pricum parcurgind micile noastre polemici ai sa vezi ca un om care este cam ratacit va avea niste repere si cred ca asta era si scopul topicii cum sa pleci din tara asta. :)

graduate_umfiasi
Posts: 1
Joined: Fri Nov 28, 2003 9:41 pm
Location: iasi / (suceava)

Comunicare intre candidatii USMLE

Postby graduate_umfiasi » Fri Nov 28, 2003 10:13 pm

saluTARE! :wink:


Sunt si eu un viitor candidat la usmle (de voie de nevoie caci se pare ca rezidentiatul in romania nu poate fi luat sub nici o forma... am aflat cu stupoare ca cei cu 950 sunt niste genii in timp ce eu si colegii mei ce am obtinut 949 si 948 suntem niste prosti...de fapt cred ca au dreptate, suntem niste prosti ca am pierdut un an invatand pentru acest LOTO-rezidentiat 2003 in loc sa fi invatat din prima pentru usmle)

Am si eu o problema (de fapt mai multe dar...): nu mai stiu de pe ce carti sa mai invat pentru stepuri. Pana acum am invatat de pe NMS-uri insa colegi de-ai mei spun ca BRS-urile ar fi mai bune. Poate cineva sa ma lamureasca din ce carti anume ar fi mai bine de invatat pentru fiecare step in parte?

Mi-ar face placere sa corespondez via email cu alti colegi de breasla interesati de step-uri.


:idea:
:)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Nov 28, 2003 10:15 pm

Mey, eu n-am zis niciodata ca e simplu. Acele 2000-3000 de pagini respectivii le-au invatat nu gluma, si am facut si eu de curand Kaplanul simulat de 8h si pe la ultimele 2 calupuri imi venea sa-mi dau palme. E un examen greu, dar cu putina seriozitate (sper ca nu mai multa decat a mea :D ) poti sa-l iei cu un punctaj rezonabil. Persoanele respective nu erau niste genii, deci se poate. Dupa ce o sa-l dau si o sa primesc si rezultatul sper sa fiu la fel de convins de asta :drinking:
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Mad Dog
Posts: 4
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:11 am

Postby Mad Dog » Sat Nov 29, 2003 1:43 am

Eu am inteles ca exista carti pentru nota "A",pentru nota "B" si "C"

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

match

Postby Tavi 27 » Sat Nov 29, 2003 4:12 am

poate ,poate mai apare si altcineva daca nu cu experienta matchului macar cu o explicatie referitoare la PGY1 si PGY2 .Tapiru tu ai mai auzit ceva.?Nu vreau sa vorbesc neaparat cu un rezident pe neurologie ci macar cu unul cu statut de IMG.In fond cred ca ma voi descurca mai ales ca aia de la eras iti dau posibilitatea sa intri in contact cu diversi rezidenti de pe acolo.
Am citit si mesajul tau originaltap si da discutia se pune acum altfel.Am cam sarit in sus insa chiar m-au enervat stirile alea si a fost si o problema de partea mea.In plus am vazut ca ai pus ceva linkuri si cuvinte foarte pertinente pe aici asa ca eu unul iti urez bafta la step one.

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

da asa este

Postby Tavi 27 » Sat Nov 29, 2003 8:40 am

Mad Dog wrote:Eu am inteles ca exista carti pentru nota "A",pentru nota "B" si "C"

si mai impartaseste si ce ai mai inteles din ce se poate intelege.Eu unul nu mai inteleg nimic.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat Nov 29, 2003 1:12 pm

Multumesc, sa fie.
Cat despre cartile de nota A, B and so on, se refera probabil la cotatiile din First Aid.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Leziune cutanata in glucagonom

Postby doctorpieleanu » Sun Nov 30, 2003 12:10 am

Florin inainte de toate merci for CD!Si trebuie sa recunosc ca intrebarile tale nu au fost dificile ,cu aia cu nervul median m-ai facut de bafta!
Aceea cu manifestarea cutanata in glucagonom,era un pic mai dificila!
raspunsul se afla in BRS Pathology la pagina 356 randul 8:
-NECROLYTIC MIGRATORY ERYTHEMA

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Re: Leziune cutanata in glucagonom

Postby Tavi 27 » Sun Nov 30, 2003 1:12 am

doctorpieleanu wrote:Florin inainte de toate merci for CD!Si trebuie sa recunosc ca intrebarile tale nu au fost dificile ,cu aia cu nervul median m-ai facut de bafta!
Aceea cu manifestarea cutanata in glucagonom,era un pic mai dificila!
raspunsul se afla in BRS Pathology la pagina 356 randul 8:
-NECROLYTIC MIGRATORY ERYTHEMA

Cu placere.Iti dai seama ca nu era o intrebare usoara din moment ce ma scarpinam in cap sa-mi amintesc si eu denumirea precisa.Da ai vazut si tu ca bilbaiam ceva despre eritemul asta.Nu ar fi rau sa dai o cautare pe el sa-l vezi in vre-o poza(nu-mi amintesc ca patologia aia sa aiba).

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Glucagonom

Postby doctorpieleanu » Sun Nov 30, 2003 3:01 am

Domne cat e netul asta de mare ,in 3 miliarde si ceva de pagini nu am gasit si eu o poza cu necrolytic migratory erythema.
Dar am gasit oarecum explicatia :cica nu s-au raportat de cat vreo 200 de cazuri de glucagonom din 1940 incoace(sper sa fie reala informatia)

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Sun Nov 30, 2003 3:49 am


User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Sun Nov 30, 2003 1:05 pm

da domne ! Am gasit 2 poze! merci mult

Guest

abia am intrat la UMF dar ma intereseaza USMLE

Postby Guest » Sun Nov 30, 2003 1:27 pm

unde pot sa aflu despre acest examen ?va rog ajutatsima...nishte linkuri ceva ?

Tavi 27
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 am

Re: abia am intrat la UMF dar ma intereseaza USMLE

Postby Tavi 27 » Sun Nov 30, 2003 1:32 pm

mesires wrote:unde pot sa aflu despre acest examen ?va rog ajutatsima...nishte linkuri ceva ?

Pai sincer mai asteapta 4-5ani..cel putin unde mai pui ca de rezultate bune am auzit venind mai mult din partea celor care ori sunt rezidenti(deci au stat mult prin spital) ori au terminat rezidentiatul.
Dar http://www.USMLE.org si http://www.ecfmg.org si http://www.prep4usmle.com. Pe http://www.usmle.org ai de downloadat bookletul care vine repede.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 30, 2003 7:17 pm

doctorpieleanu, un articol despre necrolytic migratory erythema, cu poze cu tot, poti gasi si aici
Pozele sunt la sfarsitul articolului, chiar inainte de bibpliography. Pentru full-size trebuie sa iti faci cont la eMedicine cică.

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

da!

Postby doctorpieleanu » Mon Dec 01, 2003 12:32 am

DA! Un articol frumos .M-am cam lamurit cum sta treaba cu acest eritem!
thanks!

User avatar
adyry
senior
senior
Posts: 178
Joined: Tue Jul 08, 2003 1:14 pm
Contact:

Postby adyry » Fri Dec 05, 2003 4:02 pm

rog , cine ma poate ajuta cu material ptr.step 1-am vazut ceva despre cd-ul kaplan,dar sa fie un pret rezonabil!multumesc!a comandat cineva cartile pe net,cum a decurs treaba?

User avatar
Elefantica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Sep 25, 2003 9:44 pm
Contact:

Postby Elefantica » Tue Dec 16, 2003 11:45 pm

Salutare!
Eu am lipsit putin si acum mi-a luat destul timp sa citesc toate mesajele vostre. Foarte interesante...
As avea si eu cateva remarci ....
Cineva a spus ca vrea sa invate 4 luni pentru step 1!!!!? As dori sa stiu si eu cate ore invata pe zi - adica daca mai doarme :roll: . Eu invat din septembrie si vreau sa dau in iulie (am si scoala peste asa ca merge mai greu - anul 5) Cat despre grile - mi-am auzi colegii vorbind de peste 4000 - 5000 pentru un scor de peste 90. Deja am reusit sa fac rost de destul de multe dar oricat as chiuli eu de la facultate mai mult de 120 -140 pe zi nu pot sa fac ( cu tot cu explicatii). Un calcul simplu arata ca sunt necesare 1-2 luni numai grile...
Si inca o intrebare - mi s-a facut o oferta sa cumpar cartile Kaplan pentru step 1. Voi ce stiti - merita, sunt mai bune - sau sa raman la cele clasice?....

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

cat timp invatam?

Postby doctorpieleanu » Wed Dec 17, 2003 12:10 am

sal! Nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi,dar pot sa spun ca nu merita sa ne grabim !
Eu unul,si cred ca multi gandesc la fel,as prefera sa pregatesc un an/step,dar sa fiu sigur ca iau un punctaj cu care sa le rup gura americanilor!
Eu zic ca n-are rost sa pregatesc examenul 4 luni,sa iau 83-84 si sa-mi fie jena sa merg la interviu(exagerez!)
In ceea ce priveste notele de curs de la Kaplan,Tav27,a mers in paralel cu ele si mi-a zis ca-s bunicele! Poti sa-l cauti cu un PM ,pentru detalii!

User avatar
Elefantica
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Sep 25, 2003 9:44 pm
Contact:

Postby Elefantica » Wed Dec 17, 2003 12:12 am

Trebuie sa ma gandesc serios la asta... m-am uitat peste ele si mi s-au parut destul de bune - uneori mai slabe decat celelalte carti alteori mai complete.
Nu imi dau sprea bine seama cum sunt gradate fata de celealte cari ( lippincot, BRS)...

Si apropo de asta - explicati-mi si mie cum e cu viza H - trebuie enaparat sa dau si step 3 inainte ?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests