USA - Loteria vizelor

...ca nu se mai poate
User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

USA - Loteria vizelor

Postby Vasi » Wed May 10, 2006 5:37 pm

Salut.

Azi am primit plicul de la Kentucky Consular Center cum ca am fost selectat pentru Loteria Vizelor din acest an.

Dar cica scriu astia aici ca au fost trasi la sorti 100.000, din care se acorda 50-55.000 vize, pentru ca nu toti sunt eligibili si sa fie ei siguri ca se ocupa toate locurile.

Am gasit si ceva pe siteul ambasdei cum ca ai un numar de ordine si ca primii trasi si gasiti eligibili primesc viza primii, asta pna la completarea celor 50.000 locuri.

Stiti mai multe de asta?

Ce sanse am sa primesc viza din moment ce am primit plicul ala acasa?

ralucutza
senior
senior
Posts: 178
Joined: Thu Nov 11, 2004 1:27 am
Location: somewhere
Contact:

Postby ralucutza » Wed May 10, 2006 11:50 pm

wow!!!FELICITARI!!!! de cand astept si eu plicul ala dar se pare ca ma ocoleste...Vezi ca odata cu plicul ai primit si un numar (numar de ordine )...dar primind plicul atat de repede cred ca ai un nr f mic, deci cred ca poti sta linistit, ca ai sanse fff mari..
Felicitari inca o data!!

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Thu May 11, 2006 12:24 pm

am si eu 2 intrebari:

1. ipotetic vorbind si presupunand ca as reusi din prima, eu as vrea sa plec in 2009-2010, deci cand ar fi cel mai bine sa aplic ptr ca toate formalitatile sa fie gata pana atunci si sa pot pleca. de fapt intrebarea mea este care este intervalul de timp din momentul in care aplici (care am inteles ca e toamna) pana ce poti pleca.

si 2. daca aplic mai repede, pot sa aman momentul in care plec spre state pana ce imi termin studiile aici?

multzumesc mult pentru raspunsuri.

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Thu May 11, 2006 11:19 pm

Din cate am aflat si eu zilele astea dupa ce primesti plicul asta trimiti inapoi niste formulare in state si apoi primesti un alt plic care contine si programarea pentru interviul la ambasada. Dupa ce ai luat interviul trebuie sa pleci in maxim 6 luni in SUA ca sa-ti ridici green cardul. Apoi poti sa vii acasa daca vrei, iar mai departe poti sta si in Romania, dar de fiecare data maxim 12 luni.

Eu am aplicat pentru programul 2007, deci pot merge la interviu din octombie incolo.

Ca sa pleci in 2009-2010 cred ca tre sa aplici in toamna/iarna lui 2008. Da ai garantia ca iei fix in anul ala? Unii aplica ani la rand... Daca randul tau e anul viitor? :D

Legat de ce zicea ralucutza, eu am case number 13.971 sau ceva de genul asta. Asa ca sper ca o sa fie totul OK, chiar daca inca nu ma pot considera acolo.

Si... Ralucutza... anul asta inca trebuie sa mai vina plicuri ;)

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Fri May 12, 2006 12:03 am

Unii spun ca de la anu nu se va mai organiza Loteria Vizelor sau se va schimba sistemul actual... Ar fi pacat...

TaiNasu'
junior
junior
Posts: 46
Joined: Fri Apr 28, 2006 2:56 pm
Location: Cluj
Contact:

Postby TaiNasu' » Fri May 12, 2006 11:46 am

Multzam batrane de raspuns! Da' cat tre' stat acolo ca sa iti de GCu'?

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Fri May 12, 2006 3:53 pm

Cica vreo 3 saptamani e suficient dupa noul sistem...

DR.RD
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Sun Apr 11, 2004 11:16 pm
Location: CTA
Contact:

Postby DR.RD » Fri Sep 01, 2006 1:54 am

UNDE APLICI PT.VIZA?CARE SUNT PASII? POTI OBTINE VIZA DACA TE DUCI LA AMBASADA SA TE PROGRAMEZI PT. UN INTERVIU?CARE SUNT MODALITATILE DE A OBTINE VIZA/

User avatar
gargaritza
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Jan 19, 2006 5:32 pm
Location: Bad Wildungen, Hessen
Contact:

DV2008

Postby gargaritza » Thu Sep 07, 2006 3:34 pm

sa zicem k tocmai ati terminat medicina.v-ati incumeta sa plecati "caine sur la vanatoare"insotiti/nu(de prieten/prietena=eventual viitor sot/sotie cu "un loz castigator" la loteria vizelor ?
va intreb pt ca trec printr-o oarecare criza existentiala.in oct incep aplicatiile pt DV2008 si as aplica si eu.nu cunosc pe nimeni acolo,nu prea stiu ce as face pe acolo...logic ca va trebui sa fac ceva,si voi cauta sa fac ceva sa supravietuiesc.....sau rezi anu asta,mi-am dat silinta sa invat si (zic eu) am sanse sa-l iau pe ceea ce-mi doresc dar...vreau alceva.nu prea ma incanta viitorul pe care l-as avea aici dar ma sperie ce voi gasi acolo.iti trebuie mult curaj sa pleci.ce perspective as avea acolo,ce as putea face?ce ati face voi?

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Fri Sep 22, 2006 11:42 am

Intrebare : Daca plec in USA cu Loteria Vizelor dupa ce termin medicina, mi se recunoaste facultatea si trebuie sa dau stepurile ca sa intru in rezidentiat?
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Postby Vasi » Fri Sep 22, 2006 8:29 pm

Stepurile n-au nici o legatura ci loteria vizelor, in sensul ca si americanii care au terminat facultatea in afara SUA sau Canada trebuie sa dea Stepurile pentru a isi echivala diploma.

User avatar
Vasi
senior
senior
Posts: 271
Joined: Sun Nov 27, 2005 5:40 pm
Location: Tg. Mures
Contact:

Re: DV2008

Postby Vasi » Fri Sep 22, 2006 8:31 pm

gargaritza wrote:sa zicem k tocmai ati terminat medicina.v-ati incumeta sa plecati "caine sur la vanatoare"insotiti/nu(de prieten/prietena=eventual viitor sot/sotie cu "un loz castigator" la loteria vizelor ?
va intreb pt ca trec printr-o oarecare criza existentiala.in oct incep aplicatiile pt DV2008 si as aplica si eu.nu cunosc pe nimeni acolo,nu prea stiu ce as face pe acolo...logic ca va trebui sa fac ceva,si voi cauta sa fac ceva sa supravietuiesc.....sau rezi anu asta,mi-am dat silinta sa invat si (zic eu) am sanse sa-l iau pe ceea ce-mi doresc dar...vreau alceva.nu prea ma incanta viitorul pe care l-as avea aici dar ma sperie ce voi gasi acolo.iti trebuie mult curaj sa pleci.ce perspective as avea acolo,ce as putea face?ce ati face voi?


Eu eram 50-50 inainte legat de plecarea in State sau ramanerea aici. Dar pentru ca mi-a venit plicul 1 (care nu inseamna neaparat si castigarea Green Cardului), am lasat totul si m-am apucat de Stepuri. Altii s-au apucat de ele pur si simplu. Tu aplica din octombrie la loterie, in rest mai vezi tu ce faci... in definitiv fiecare avem nevoie de alte lucruri in viata ca sa fim fericiti, asa ca tu hotarasti ce e mai bine pt tine.

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Fri Sep 22, 2006 8:33 pm

Multumesc mult. Oricum mi se pare greu si scump sa ajungi medic in State. Mai bine p-aci prin Europa...
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

bog_dan88
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jan 10, 2007 6:07 am

Avocat SUA

Postby bog_dan88 » Wed Jan 10, 2007 6:26 am

Aveti nevoie de asistenta in prepararea documentelor de emigrare DUPA CE ati obtinut rezultate favorabile la USMLE 1, 2 ori 3 si ati fost acceptati la o rezidenta medicala in SUA? Mergeti la http://www.shermanlawgroup.com pentru mai multe informatii si contactati avocat Gabriella Manolache.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests