burse Socrate-Erasmus

...ca nu se mai poate
viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby viomed » Wed Aug 24, 2011 11:06 am

am o curiozitate!
studentii plecati cu bursa erasmus mai sunt introdusi in faimosul top? adica poti fi plecat cu bursa, iar in tara sa "pici" la taxa?

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Virgin.Black » Tue Sep 20, 2011 9:11 am

Stie cineva in ce perioada se afiseaza locurile ptr Erasmus 2011-2012? Multumesc anticipat :)
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Fri Sep 23, 2011 9:15 pm

De obicei se afiseaza pe la inceputul lunii martie dar uite-te pe listele din anii trecuti la pagina asta sa iti faci o idee: http://umf.ro/index.php/ro/studenti/erasmus.html
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Virgin.Black » Sat Sep 24, 2011 2:32 pm

Multumesc frumos!
Eu sunt in anul 4 si ma interesa Germania si am vazut ca de exemplu la anul 3 nu erau locuri pe Germania. Voiam sa stiu mai din timp daca am ptr ce concura sau nu :) sper sa fie si anul asta macar 1 loc ptr Germania.
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Jan 30, 2012 1:46 pm

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

MirelaN
Posts: 4
Joined: Thu Jul 21, 2011 6:26 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby MirelaN » Thu Mar 15, 2012 7:36 pm

Am si eu o nelamurire, de exemplu daca dai in anul 2 examen pt Erasmus, examenul se da pe undeva prin aprilie, cand anume pleci? Tot in anul 2 (in sem 2 ,ce a mai ramas din el)? Sau din anul 3 (sem1) ? :-?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Thu Mar 15, 2012 8:26 pm

Pai alegi sa pleci fie pe sem 1 sau sem 2 al anului urmator (te intreaba in momentul cand iti face dosarul de trimitere). Daca tu esti anul 2, pleci in anul 3. Mult spor la citit :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

MirelaN
Posts: 4
Joined: Thu Jul 21, 2011 6:26 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby MirelaN » Thu Mar 15, 2012 11:11 pm

Am inteles, multumesc!

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby md.md » Mon Mar 19, 2012 6:06 pm

Salut! Eu sunt acum anul 3 si m-am hotarat sa dau examenul, dar pana acum nu am citit nimic. Cu franceza nu am mai venit in contact din liceu, iar la anato,fizio&histo nu stiu exact cat imi mai amintesc.... Asadar, cam sunt in criza de timp si mi-ar prinde foarte bine niste sfaturi pentru examenul de franceza (de unde as putea sa invat, pe ce sa pun accentul, etc). De asemenea, as vrea sa stiu cat trebuie invatat pt exam propriu-zis si cum au fost grilele (daca s-a pus accentul pe vreo materie, cat de in detaliu au fost etc, etc).
Multumesc mult!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Tue Mar 20, 2012 1:00 pm

Pai ai citit tot topicul de la cap la coada? Am spus eu acum cativa ani cum a fost examenul la mine. Evident ca eu am dat acum ceva vreme si s-au schimbat comisiile la partea stiintifica dar la catedra de limbi straine nu s-au produs modificari majore (tot Sfetea cred ca e sefa de catedra). La franceza gramatica si vocabular medical, oricum ai cam putin timp la dispozitie dar daca tragi tare o sa te descurci. Oricum in cel mai rau caz vezi anul asta cum e examenul de limba si stii pt la anul cum sa te pregatesti ;). Multa bafta si spor mare la citit.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby md.md » Tue Mar 20, 2012 8:18 pm

Sa fie :) Topicul, da, l-am citit. Ma gandeam ca poate s-au mai schimbat lucrurile si ca poate isi mai povestesc si altii experienta cu ocazia asta. In principiu, in anul 5 vroiam initial sa plec si anul asta planificasem sa ma duc doar ca sa vad cum e examenul, dar cum mai e foarte putin, mi-am zis ca nu ar strica chiar sa incerc sa invat... de aici graba :)

andrafar
Posts: 1
Joined: Tue Mar 27, 2012 1:23 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby andrafar » Tue Mar 27, 2012 2:53 am

E cineva pe aici care a fost plecat cu Erasmus in Franta in anul 4? La ei sistemul e pe stagiu-examen, cu sesiune sau cum e? Se fac aceleasi materii ca si in Romania sau cand te intorci ramai cu restante?

User avatar
doctora.
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Apr 04, 2012 8:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby doctora. » Sat Apr 07, 2012 5:44 pm

ciao. este cineva care a fost plecat in italia?? cateva detalii va rog mult:)
BE THE CHANGE YOU WANNA SEE IN THE WORLD

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby md.md » Sat Apr 07, 2012 9:12 pm

Daca este cineva care a fost in Marsilia in anii clinici, as aprecia niste pareri, comentarii, sfaturi :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Apr 08, 2012 6:15 pm

Felicitari :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Wed Apr 11, 2012 6:01 pm

cum se procedeaza? ... daca pleci cu Erasmus in anii clinici faci acolo doar stagii si cursuri si apoi examenele le dai tot aici in Romania?

Iuca L
Posts: 1
Joined: Thu Apr 12, 2012 2:06 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Iuca L » Thu Apr 12, 2012 2:12 pm

Buna! nu stiu cum dau de dosarul ce inscriere pe site-ul facultatii din Marseille :(

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Fri Apr 20, 2012 1:13 pm

roxitzu wrote:cum se procedeaza? ... daca pleci cu Erasmus in anii clinici faci acolo doar stagii si cursuri si apoi examenele le dai tot aici in Romania?

Examenele pe care le dai acolo se recunosc aici. Ce nu dai acolo trebuie sa le dai aici.

@Iuca L: intreaba pe cei de la biroul Erasmus de aici sa iti dea persoana de contact de acolo sau cauta pe siteul lor la Relatii Internationale si scrie-le un mail. Dar sa te grabesti ca trebuie sa iti faci rezervare la camin din timp.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

luza
Posts: 4
Joined: Thu Jul 29, 2010 1:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby luza » Fri Apr 20, 2012 3:37 pm

Buna!
A fost cineva de aici cu ERASMUS in Paris la universitatea Paris V?As vrea si eu sa aflu mai multe detalii..De exemplu:imi trebuie certificat de limba?Cam cati bani imi trebuie pe luna?Cum e in spital acolo... :D
Multumesc anticipat!!Daca e cineva care stie,astept orice parere :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Apr 22, 2012 1:31 pm

luza wrote:Buna!
A fost cineva de aici cu ERASMUS in Paris la universitatea Paris V?As vrea si eu sa aflu mai multe detalii..De exemplu:imi trebuie certificat de limba?Cam cati bani imi trebuie pe luna?Cum e in spital acolo... :D
Multumesc anticipat!!Daca e cineva care stie,astept orice parere :)

De ce sa ai nevoie de certificat de limba atat timp cat ai dat examen la catedra de limbi straine? Acolo nu ii intereseaza daca ai sau nu certificat de limba, important este sa intelegi si sa poti comunica cu pacientii.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

luza
Posts: 4
Joined: Thu Jul 29, 2010 1:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby luza » Mon Apr 23, 2012 1:42 am

Asa ma gandeam si eu dar am cautat pe site-ul facultatii ce trebuie pus la dosar si acolo mentionau si certificatul de limba-nivel minim b2..sper sa nu fie nevoie...mc oricum :)

d.claudia
Posts: 1
Joined: Wed May 09, 2012 3:09 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby d.claudia » Wed May 09, 2012 3:24 pm

Parisul e cel mai scump oras dintre toate optiunile pentru Erasmus si sincer nu stiu daca merita.Asa ca trebuie sa iei in calcul si aspectul asta cand te inscrii.Banii care ti-i dau ei nu acopera nici pe departe cazarea+mancarea si in plus nu ti-i vor da de la inceput.Pentru mine nu a fost nici pe departe cea mai buna optiune...

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Thu May 17, 2012 11:26 pm

Poate sa-mi spuna cineva care a plecat cu Erasmus in Franta(Marseille), daca pentru cazare ati aplicat prin programul CROUS sau ati fost contactati de cei de la relatii internationale? Am aplicat pentru bursa si camin prin CROUS, mi-au trimis actele si acum nu stiu ce sa fac daca sa le trimit sau nu. Va rog sa ma ajutati!

ciuleandra
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Feb 07, 2008 4:03 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby ciuleandra » Fri May 18, 2012 3:34 pm

E treaba ta sa-ti gasesti cazare.
Ce acte ti-au trimis? CROUS-ul? sau cei de la RI?
Cat ai chiria pe luna?
O sa-ti trebuiasca certificatul de nastere tradus. (pentru caf, daca vrei sa aplici).
Nu uita nici de garantie (pentru cazare).

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Fri May 18, 2012 4:47 pm

Am aplicat pe crous-aix-marseille.fr pentru bursa si camin iar ei mi-au trimis niste acte prin posta pe care sa le completez si eu sa le trimit inapoi impreuna cu avizele fiscale ale parintilor si livretul de familie, traduse, in maxim o saptamana. Cu cei de la RI nu am luat inca legatura.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sat May 19, 2012 1:17 pm

Da, le trimiti inapoi cat mai repede, eventual cu confirmare de primire pt ca sunt documente importante. Fara ele nu ai unde sa stai!!!! In mod normal, dupa ce ai trimis hartiile astea cei de la CROUS o sa iti trimita si un precontract (cel putin mie asa mi-au facut, unde scria tot, amplasarea caminului, pana si camera :)-dar eu nu am fost in Marsilia am fost in Tours dar nu cred sa difere atat de mult ). Cand am ajuns acolo a ramas doar sa ma duc la sediul CROUS si mi-au dat cheia :).

Sa contactezi si serviciul de relatii internationale. Nu te contacteaza ei pt ca nu stiu ca tu ajungi. Trebuie sa faci inscrierea pt anul universitar urmator, dar asta nu e asa de urgenta cum e cu cazarea dar totusi trebuie facuta si aia cat mai repede.
Multa bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Sat May 19, 2012 2:45 pm

Mersi mult!

ramaya
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 01, 2011 9:54 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby ramaya » Mon May 21, 2012 3:49 pm

Pentru Cadiz,Spania stie cineva cum se procedeaza?Unde se face aplicatia pentru inscriere si pt cazare?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sat May 26, 2012 11:16 am

Nu ti-au spus cei de la biroul Erasmus de aici unde sa cauti? Uite ce am gasit eu la un google distanta
http://www.uca.es/ori/erasmus/erasmus-in-coming

Sper sa fie de ce ai nevoie. Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md.md
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sun Oct 09, 2011 10:41 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby md.md » Wed Oct 31, 2012 1:35 am

Stiu ca in principiu bursa e pentru maxim un an, dar aveti idee daca exista totusi vreo posibilitate de a ramane 2 ani? (pentru Franta ma intereseaza). Multumesc.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Im » Fri Nov 02, 2012 12:56 pm

Doar pe banii tai si doar daca ai norocul sa-ti fie acceptata cererea de catre cele doua universitati.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Mar 20, 2013 1:32 pm

Anuntul pentru selectie Erasmus 2013

http://www.umf.ro/index.php/ro/studenti ... -2013.html
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Thu Apr 04, 2013 3:26 pm

Catedra de "Limbi moderne" este in facultate? ... cea care e fata in fata cu sala de lectura pentru anii mari sau e pe undeva pe la Universitate ... pe unde dadeam examenele la engleza? :roll:

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Thu Apr 04, 2013 6:03 pm

Este la parter, vizavi de sala de lectura.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Thu Apr 04, 2013 9:40 pm

Mersi mult ! :wink:

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Fri Apr 05, 2013 8:02 am

Cu placere! :)

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Wed Apr 10, 2013 5:06 pm

rezultatele la limba franceza cand se afiseaza? dupa examenul final de departajare sau inainte ca pe site anul trecut vad ca e o singura lista cu rezultatele finale ... nu e si una separata doar cu rezultatul la fr ... nu de alta dar m-am cam incurcat la oral :| si sunt mega anxioasa pana la ex final :-s

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Wed Apr 10, 2013 8:18 pm

De obicei se afiseaza in aceeasi zi cu examenul oral, pe usa de la catedra de limbi moderne.
Last edited by razvv on Wed Apr 10, 2013 8:20 pm, edited 1 time in total.

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Wed Apr 10, 2013 8:20 pm

ah da ? adica ar trebui azi ... doar ca pe site nu a aparut inca nimic ? sa fie afisat la facultate?

User avatar
razvv
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Oct 08, 2008 6:19 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby razvv » Wed Apr 10, 2013 8:27 pm

Da, la facultate se afiseaza.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests