burse Socrate-Erasmus

...ca nu se mai poate
caddy_q
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:06 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby caddy_q » Wed Feb 25, 2009 11:47 pm

Cat de grele sunt intrebarile(pt anul 4)? Pe ce capitol se axeaza mai mult? Ce gen de intrebari sunt? Ma gandesc ca bibliografia fiind Harrisonul, poate as putea folosi intrebarile de la rezi ca antrenament :) Daca e cineva care a participat anul trecut(sau in anii trecuti) pt anul4 sa ne povesteasca ce isi mai aminteste legat de examen. Je vous en prie :P

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Thu Feb 26, 2009 1:26 am

Pt rezi bibliografia este Harrison 14, aici e Harrison 16 (la capitolul medicatie si tratament cred ca sunt niste diferente, nu stiu insa cat de mari sunt-dar avand in vedere ca e vorba de cardio unde s-au mai schimbat protocoalele.....). Eu nu am participat la anul 4 dar stiu pe cineva si mi-a spus ca s-a pus foarte mult accent pe cardio (mai ales tabele), aritmii, etc. Oricum intrebarile difera de la an la an, eu cred ca e important sa pui accentul pe cardio (atat patologie cat si tratament: impusti 2 iepuri in acelasi timp - acoperi o mare parte din medicala care are 30 intrebari si acoperi si farmaco cu 15). Mai citesti un pic de chirurgie si gata (btw parca la chirurgie mi-a zis ceva de indicatii ale splenectomiei). Materia este destul de stufoasa dar cu atentie se poate reusi! Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Thu Feb 26, 2009 9:41 am

Multumesc pentru sfaturi si incurajari! :D
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Sat Mar 28, 2009 6:04 pm

Sa iti pregatesti un speech cu titlul :"Pourquoi est-ce que je veux aller en France?"


Ok, deci imi pregatesc acest speech...dar banuiesc ca nu ma lasa sa turui la nesfarsit...:)
Cam ce intrebari se mai pun? ms
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Mar 29, 2009 10:27 am

Te poate intreba orice, doar este o discutie libera, depinde de cat de mult chef are sa asculte, te poate intreba spre exemplu despre viitorul tau medical, avantajele plecarii tale in Franta, ce vrei sa faci acolo, etc...Nu e chiar de netrecut acest examen! ;)
Mult succes marti si duminica si sa ne tineti la curent cu ce ati facut!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

ruxi_
Posts: 2
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:33 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby ruxi_ » Tue Mar 16, 2010 8:29 pm

Cum se corecteaza grila la erasmus
(sunt in anul 4)?.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Mar 28, 2010 11:18 pm

Sper ca nu iti raspund prea tarziu (am senzatia ca anul asta azi s-a dat proba :oops: :oops: :oops: ).
Pana acum se adunau punctele bune si ce greseai se scadea (corecatre model britanic).
Cum a fost? S-a inscris lumea? Pareri, intrebari, incepe alergatura dupa acte, cazare, nebunie?
E nebunie la inceput dar o sa vedeti in merita un stagiu Erasmus! :allright:
Mult mult succes!!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby b3 » Wed Dec 15, 2010 7:53 pm

Situatia este putin diferita la UMF Iasi unde bursele au fost ocupate in totalitate in ultimii doi ani. In plus, conducerea universitatii "Gr. T. Popa" a gasit modalitati pentru a mari cuantumul sumei pe care o primea un bursant Erasmus cu inca 300 de euro, proveniti de la bugetul institutiei de invatamant superior.

"Am recurs la aceasta suplimentare, acoperita din fondurile universitatii, pentru ca si studentii cu posibilitati materiale reduse sa poata studia un semestru in afara tarii", a declarat pentru PaginaMedicala.ro prof. dr. Vasile Astarastoae, rectorul UMF Iasi.

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medi ... sti_10393/


Alte UMF oare de ce nu pot ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

supers0nic12
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Apr 14, 2010 6:58 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby supers0nic12 » Sun Jan 16, 2011 10:53 pm

Riley, nu stiu daca mai citesti ce se scrie pe aici...dar ai putea sa detaliezi un pic cum a fost propriu-zis perioada petrecuta in Franta cu Erasmus? Eu oscilez f tare intre Franta si Italia si nu stiu ce sa aleg...Tu ai stat doar 6 luni acolo sau un an? Ti s-au echivalat examenele? Toate? Merci mult :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Jan 17, 2011 8:32 pm

ocazional mai citesc ;)
Pai eu sunt pentru o experienta Erasmus, este binevenita o astfel de experienta in viata studentului la medicina si nu numai, vezi sistem nou medical, faci cunostiinte noi, o noua cultura, o ocazie sa te gandesti la viitorul tau (ramai in Ro sau vrei sa pleci? )etc.
Eu am fost plecat 1 semestru in anul 3. In Franta mai pui si mana nu stai numai sa te uiti cum am inteles ca ar fi in Italia unde mai greu cu partea practica. Nu stiu acum ce an esti tu. In anii mai mari (4 si 5) e cel mai bin pt Franta pt ca esti in anii de clinica si faci o groaza de chestii. In anul 3 ce mai vezi pe la semio med si semio chir dar au ei niste stagii de dimineata cand esti repartizat fie pe medicala fie pe chirurgie si ajuti acolo studentii de an 4,5,6 si rezidentii.
In anul 2 este numai preclinic, fizio, anato chestii din astea, nimic iesit din comun ba chiar mai slab facute acolo ca aici (la noi sunt mult mai multe detalii).
Examenele le-ar fi echivalat doar ca eu in sem 1 anul 3 am dat numai morfopat in Ro, un partial de semio si unul de farmaco. Morfopat nu am facut acolo deci am avut restanta in vara, semio med am preferat sa il dau aici pe tot in vara (am dat semio med acolo dar impartind nota la 2 iesea cam 6 si am zis ca as scoate o nota mai buna). Mi-am recunoscut numai partialul la farmaco dar si acolo mi-a injumatatit nota de la francezi (unde max e 20/20) dar era o nota mai buna. Nu iti zic ce sesiune de vara am avut in anul ala. Dar a fost totul cu happy-end si a meritat ;).
De Italia stiu ca fac chestii mai putin practice, multe cursuri si teorie. Asta stiu de la o colega, nu am trecut eu prin exp italiana.
Oricum mult succes si bafta si pana atunci spor la invatat (limba si materia ;) )
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby manolo » Fri Jan 21, 2011 3:12 am

Riley wrote:ocazional mai citesc ;)
Pai eu sunt pentru o experienta Erasmus, este binevenita o astfel de experienta in viata studentului la medicina si nu numai, vezi sistem nou medical, faci cunostiinte noi, o noua cultura, o ocazie sa te gandesti la viitorul tau (ramai in Ro sau vrei sa pleci? )etc.
Eu am fost plecat 1 semestru in anul 3. In Franta mai pui si mana nu stai numai sa te uiti cum am inteles ca ar fi in Italia unde mai greu cu partea practica. Nu stiu acum ce an esti tu. In anii mai mari (4 si 5) e cel mai bin pt Franta pt ca esti in anii de clinica si faci o groaza de chestii. In anul 3 ce mai vezi pe la semio med si semio chir dar au ei niste stagii de dimineata cand esti repartizat fie pe medicala fie pe chirurgie si ajuti acolo studentii de an 4,5,6 si rezidentii.
In anul 2 este numai preclinic, fizio, anato chestii din astea, nimic iesit din comun ba chiar mai slab facute acolo ca aici (la noi sunt mult mai multe detalii).
Examenele le-ar fi echivalat doar ca eu in sem 1 anul 3 am dat numai morfopat in Ro, un partial de semio si unul de farmaco. Morfopat nu am facut acolo deci am avut restanta in vara, semio med am preferat sa il dau aici pe tot in vara (am dat semio med acolo dar impartind nota la 2 iesea cam 6 si am zis ca as scoate o nota mai buna). Mi-am recunoscut numai partialul la farmaco dar si acolo mi-a injumatatit nota de la francezi (unde max e 20/20) dar era o nota mai buna. Nu iti zic ce sesiune de vara am avut in anul ala. Dar a fost totul cu happy-end si a meritat ;).
De Italia stiu ca fac chestii mai putin practice, multe cursuri si teorie. Asta stiu de la o colega, nu am trecut eu prin exp italiana.
Oricum mult succes si bafta si pana atunci spor la invatat (limba si materia ;) )

da-mi voie sa te contrazic doar un pic. eu am facut erasmus in Italia, la Torino si nu e deloc asa cu partea practica. daca vrei sa faci, faci. de exemplu, pe ORL am intrat de foarte multe ori in sala cu seful de catedra, ce era conf la ei, nu mai spun de partea de ambulanta orl, unde chiar poti sa faci multe.

cred ca depinde foarte mult de fiecare, cat de implicat e si cat vrea efectiv sa munceasca. intr-adevar, daca nu vrei sa faci stagiul respectiv si sa mergi doar la cursuri si seminarii, atunci poti sa faci doar asta. dar daca vrei sa intri in sectie etc, poti sa o faci. au fost chiar incantati sa imi arate, curiosi cum e sistemul la noi etc.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Fri Jan 21, 2011 3:25 pm

Mersi frumos pt observatiile tale, adevarul e ca nu era info la prima mana ;). Sunt de acord cu tine manolo, cred ca depinde de tine foarte foarte mult si ce iti propui sa faci si cate sa inveti.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Tue Feb 15, 2011 5:33 pm

Am o intrebare pentru cei care au fost cu Erasmus (in Franta in special). Cam care e media cu care v-ati intors in tara? Eu vreau sa plec dar tare mi-as dori sa nu ajung la taxa. Pentru asta mi-ar trebui cam 8.30-8.50 la intoarcere. Asta inseamna cam nota 17 acolo, nu? Ei parca au note pana la 20. Bine, ar fi ideal sa nu pierd nici bursa dar na, cred ca deja e prea mult. Mai ales ca limba o stiu cam la nivel B2. Examenele sunt de obicei oral sau scris? (vreau sa plec in anul 4 deci in timpul stagiilor)
Si in caz ca ma intorc cu medie mai mica, pot sa dau mariri in toamna in tara? Banuiesc ca daca am restante le dau in tara.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Tue Feb 15, 2011 6:07 pm

Anunt concurs Erasmus UMFCD 2011

http://www.umf.ro/index.php/en/students/erasmus.html

Multa bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Tue Feb 15, 2011 6:07 pm

drops wrote:Am o intrebare pentru cei care au fost cu Erasmus (in Franta in special). Cam care e media cu care v-ati intors in tara? Eu vreau sa plec dar tare mi-as dori sa nu ajung la taxa. Pentru asta mi-ar trebui cam 8.30-8.50 la intoarcere. Asta inseamna cam nota 17 acolo, nu? Ei parca au note pana la 20. Bine, ar fi ideal sa nu pierd nici bursa dar na, cred ca deja e prea mult. Mai ales ca limba o stiu cam la nivel B2. Examenele sunt de obicei oral sau scris? (vreau sa plec in anul 4 deci in timpul stagiilor)
Si in caz ca ma intorc cu medie mai mica, pot sa dau mariri in toamna in tara? Banuiesc ca daca am restante le dau in tara.



Eu am plecat in anul 3, media cu care m-am intors nu a fost foarte mare, conteaza foarte mult cum ti se va recunoaste tie aici in tara media. Pentru asta cred ca e bine sa te interesezi la persoanele de contact intrucat a diferit foarte mult de la o comisie la alta felul de recunoastere a notelor. Persoanele de contact le gasesti la pagina web de mai sus.

Concret, in cazul meu cea mai mare nota a mea a fost 18 si cea mai mica 11. Nota de 18 mi-a recunoscut-o comisia cu 10 pt ca ii corespundea calificativul A. Din pacate nu am avut nevoie de recunoastere decat la farmaco pt ca restul nu se dadeau in sesiunea de iarna pe atunci iar morfopat nu am facut acolo-deci am intrat cu absenta din start.

Pe de alta parte cand am fost la proful de farmaco cu scriptele frantuzesti sa imi recunoasca nota de la partial-comisia mi-a spus ca nu imi recunosc decat examenele integrale si era criminal sa dau toate ex anului 3 integral in vara-mi-a impartit nota la 2, nu a tinut cont de calificativ si din 14 mi-a pus 7 cand acolo era trecut B minus (deci ar fi putut trece 9 sau 8 ). In anul urmator proful de farmaco i-a luat locul lui Coculescu la comisia Erasmus si atunci a recunoscut notele tuturor studentilor impartindu-le la 2. Dupa a urmat alta comisie care nu mai stiu cum a facut pt ca deja nu am mai avut colegi care sa plece.

Atentie ca notele in Franta sunt destul de mici. Sa nu te astepti sa ploua cu 20 (adica 10) ca la noi ca nu este deloc asa. La farmaco la mine au luat sub 8-pragul la ei- cam 75% din studenti :shock:

Pe de alta parte poti alege tu ce sa ti se recunoasca si ce nu, dai in toamna. Important e sa ai o hartie de la stagiile pe care le faci ca sa te poata baga in examen sa nu spuna ca nu ai lp-uri.

Bafta si informeaza-te inainte.

Later edit: am avut numai ex scrise. La farmaco a fost cel mai dur pt mine pt ca am avut de dezvoltat 5 subiecte parca. Restul erau grile sau intrebari la care trebuia sa raspunzi in cateva cuvinte.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Tue Feb 15, 2011 6:21 pm

Multumesc frumos pentru raspuns. Am sa trimit un mail cuiva din comisie desi am o prietena plecata acum cu Erasmus si mi-a zis ca doamna doctor Ana Segarceanu care e trecuta la persoane de contact nu i-a fost de prea mare ajutor.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Tue Feb 15, 2011 6:54 pm

Pentru putin. Tu trimite mail amandorura si vezi ce ti se raspunde ;).
Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
lunatic1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Feb 25, 2011 8:59 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby lunatic1 » Fri Feb 25, 2011 9:30 pm

In primul rand @Riley- Multumim mult pentru informatiile, povestile, sfaturile si incurajarile scrise pe aici.
M-am inregistrat pe forum ca sa-ti spun cat de mult apreciez faptul ca ai dedicat timp pentru a ajuta alti studenti sa faca ce ai facut tu. M-am mai linistit in multe privinte citindu-te.

Sunt anul 2 si vreau sa particip la concurs pentru Marseille, Franta. Sunt 2 locuri in Marseille, 1 pt Lyon si 1 pt Paris (+1 loc Italia). Sper totusi ca n-o sa fie prea acerba concurenta. Dna doctor din comisia de evaluare ne-a sfatuit sa vorbim cu alti colegi din an pentru a nu concura inutil pe aceleasi locuri, in timp ce unele raman neocupate (cum s-a intamplat in alti ani).

Problema e cum ii gasesc pe oamenii astia...*aham* E cineva pe aici care mai vrea sa participe la Erasmus 2011? Intreb si eu, poate-poate. :help:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Fri Feb 25, 2011 11:26 pm

Pentru putin. Am zis sa va ajut cat de cat cu ce mai stiu si eu, atunci cand am intrat eu pe forum nu erau foarte multe info si m-am gandit sa ramana experienta mea cu examenul si stagiul din Franta si pt posteritate :).

O varianta e, daca nu ii gasesti pe forum, sa te duci din cand in cand sa intrebi secretara care locuri s-au ocupat si cum. Oricum, in cel mai rau caz va sfatuiti si cu secretara si eventual va mai schimbati optiunile pe parcurs. E bine daca aveti atatea optiuni pt anul 2 :). Si eu tot in anul 2 am dat si pe atunci nu era decat un singur loc la Tours. Spor la citit si la recapitulat franceza :).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Wed Mar 16, 2011 6:34 pm

Uhh....stii ca de fapt locurile in Franta pentru anul 2 sunt 2 si sunt la Tours, alea de care zici tu sunt pentru cei de anul 3.

showtime
Posts: 2
Joined: Thu Mar 17, 2011 1:41 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby showtime » Thu Mar 17, 2011 1:53 am

hei.eu sunt la tours as we speak..well type, actually:D apropo de prob notelor, am o noutate.pt ca in sfarsit s-au prins ca nu e corect sa ne imparta notele la 2 anand in vedere ca sistemul de notare e cu totul altul, ne-au promis ca ne vor da rezultatele in litere.de exemplu o nota intre 14-20 inseamna A.si un A inseamna 10 la noi:D va tin la curent daca se tin de cuvant:D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Thu Mar 17, 2011 11:07 pm

Asta e foarte bine :). E greu de luat si 14-ele ala dar cu munca se poate! Bafta multa!
Cum mai e pe la Tours? Am auzit ca s-au mai schimbat din secretare, ce mai face Perrotin?-a ajuns decan pana la urma, asa am inteles! :)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

showtime
Posts: 2
Joined: Thu Mar 17, 2011 1:41 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby showtime » Fri Mar 18, 2011 2:34 am

e absolut genial!!!!!sem 2 trece incredibil de repede comparativ cu primul:D perrotin e fantastic. imi aduce aminte de elefantul-sef din the jungle book "discipline, discipline is the real thing!!":D si e foarte nefericit ca ultimele promotii nu se ridica la nivelul celei de acum 5 ani-atunci fac a fost nr 1 in franta:D:D si ne face "nuli" de fiecare data cand are ocazia. in rest e bine:D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Fri Mar 18, 2011 9:22 am

:)
Stai linistit ca si acum 5 ani cand am fost eu acolo ne facea nuli si pe noi :). Misto asemanarea cu elefantul sef :)). Asa e, sem 2 trece mult mai repede pt ca deja te-ai mai acomodat cu orasul, facultatea, colegii. Bafta multa, spor si distractie placuta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Thu Mar 24, 2011 2:03 pm

Am dat azi examenul la franceza. Mi s-a parut foarte greu si aiurea. Stiam ca nu stau prea grozav cu franceza da nu ma asteptam sa faca asa subiectele(de fapt trebuia sa ma astept ca le-a facut exact la fel ca pe alea de la lucrarile la engleza, da ma rog, engleza o stiu bine) :( Ar trebui sa fie nivel b1-b2 si mie mi s-au parut mai grele de atat.
Acum nu stiu exact cum or sa faca ei punctajul. Cica luni afiseaza punctajele de la scris si marti e oralul. Deci daca nu iei un anumit punctaj la scris nu intri la oral sau cum? Ca Mirel nu a stiut sa-mi zica cum e cu punctajul iar Sfetea nu a stat pana la sfarsit.
Oricum partea buna e ca din cate am inteles sunt singura inscrisa din anul meu pt Paris. Deci daca trec acum de franceza care e punctajul minum pe care trebuie sa il iau la examen ca sa trec? Ca practic nu am concurenta. :?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Fri Mar 25, 2011 9:02 am

Mda, ex scris e greu si aiurea. Nu este o limita la scris, sau cel putin inainte nu era asa, intrai la oral indiferent de ce faceai la scris. La scris toata lumea face mai prost ca la oral unde punctajele se ridica simtitor. Eu am facut cam de 70% la scris daca imi amintesc eu bine (nici eu nu am fost deloc multumit dupa scris si asteptam rezultatele alea cu sufletul la gura) si am luat maxim la oral (erau niste modalitati de punctare pe care le-am detaliat mai sus cand mai tineam minte cum era :) ).

Pregateste-ti un mic discurs cu motivatia de a face studii in Franta, mai pune un pic de cultura, eventual mai uite-te peste niste monumente din Paris de care sa mai amintesti (se dau in vant dupa povestioare din astea ;) ). Uite-te si pe TV5, France3 si incearca sa imiti cat mai bine intonatia si modul lor de a vorbi. O sa fie bine.

Cat despre ex teoretic scris, daca e cu corecatre stil britanic, important e sa nu iesi pe minus :). Tu oricum pregateste-te si sa dai cel mai bun din tine pe 2 aprilie ;).

Bafta si tin pumnii si sa ne anunti ce si cum ;).
Bon courage :D
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
lunatic1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Feb 25, 2011 8:59 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby lunatic1 » Sun Mar 27, 2011 5:03 pm

drops wrote:Am dat azi examenul la franceza. Mi s-a parut foarte greu si aiurea.

Si mie mi s-a parut tare dubios testul de franceza. A fost un fel de Toefl ca nivel de dificultate, a trebuit sa corectam niste cuvinte scrise gresit, un lucru de mare finete avand in vedere ca in multe locuri era vorba de o singura litera (care in franceza oricum nu se pronunta). Am mai avut si un exercitiu de tip "fill-in-the-blanks" pe un text medical despre care nu-ti dadeai seama ce vroia sa spuna nici macar daca era in romana (lipseau mai multe cuvinte din aceeasi propozitie).
Nici mie nu mi s-a parut ca a fost de nivel B1/B2, mai ales ca m-am uitat pe cartile recomandate de catedra ca bibliografie si nu am gasit nici urma de tipul asta de exercitii. Ma rog, la ce sa ne asteptam de la Mrs. Sfetea...

drops wrote:Uhh....stii ca de fapt locurile in Franta pentru anul 2 sunt 2 si sunt la Tours, alea de care zici tu sunt pentru cei de anul 3.

Dap, mi-am dat si eu seama de aceasta uriasa confuzie in urma cu ceva timp. In mintea mea daca plec in anul 3 intru pe locurile disponibile pentru anul 3, insa tarziu mi-am dat seama ca nu are sens sa fie asa.
Also, in ziua cand am dat franceza era anuntat la avizier un singur loc pe anul II pentru Franta, acum vad ca au mai adaugat unul. De unde, ma intreb? Un pic ciudat sa se inmulteasca asa locurile de pe o zi pe alta, fix dupa ce s-au terminat inscrierile (daca as da-o in ganduri paranoice as zice ca pentru un anume motiv cineva vrea sa ne descurajeze sa ne inscriem in nr. prea mare. Dar bine ca nu am asemenea ganduri :wink: )
Don't Forget To Be Awesome!

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Sun Mar 27, 2011 5:40 pm

De fapt pe pagina de net a umf erau afisate 2 locuri la Tours pentru cei de anul 2 inca de acum cateva luni, ce-i drept scria ca e doar lista provizorie, nu stiu daca or mai fi facut ceva schimbari. Si din cate stiu de mai multi ani sunt 2 locuri la Tours. Nici n-am vazut ca scria ceva la avizier, care din ele? :D
Da...a fost greu examenul la franceza. Eu nu am facut in liceu franceza dar chiar am invatat pt examen, chiar si in timpul sesiunii in loc sa invat pe la semio sau farmcao :D Am emotii pentru maine cand se afiseaza punctajele :?
Ahh, si pentru oral am emotii, oricum o sa-mi pregatesc discursul cu motivele pt care vreau sa merg in Franta etc si sper sa nu ma intrebe cine stie ce in plus ca sigur ma blochez :? Multumesc frumos Riley pt sfaturi :)

User avatar
lunatic1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Feb 25, 2011 8:59 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby lunatic1 » Sun Mar 27, 2011 7:15 pm

Nu nu, era doar un singur loc pentru Tours ultima oara cand am verificat eu prin februarie. Si secretara a printat pagina de pe site cu locurile disponibile si a afisat-o la avizierul umf (ala de la poarta) ...inca mai e acolo cred, poti sa te uiti chiar maine.

Chill, si eu am emotii pt oral, cred ca toata lumea are. Pot vorbi, dar fac greseli si nu sunt deloc sigura pe mine cand zic ceva in franceza. Poate avem noroc sa nu dam tocmai cu Sfetea, ca ea sigur ne mai intreaba chestii.
Stii cumva cati oameni s-au inscris din anul tau? Din anul II doar 3 persoane, am ramas surprinsa de cat de putini vor sa plece. Dar la examenul de franceza am vazut un amfiteatru plin, presupun ca nr. creste de la an la an. :)
Don't Forget To Be Awesome!

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Sun Mar 27, 2011 7:28 pm

Din anul meu cred ca s-au inscris 5 persoane. Majoritatea din amfiteatru erau in anul 4. Asa e de obicei creste concurenta in anii mai mari mai ales ca e si mai misto sa pleci cand esti in anii clinici.
Oricum voi sunteti 3 persoane pe 2 locuri, eu din cate am inteles sunt singura pt Paris din anul 3 deci teoretic nici nu ar trebui sa am concurenta.Nu sunt sigura de asta totusi, oricum am sa invat pentru examen...cat pot de mult de marti pana sambata. Ma bazez pe faptul ca e materia din ani 1 si 2 si ca inca o mai stiu :D Nu prea imi vine sa invat serios pana nu stiu ca am trecut de oral, mai bine ma mai uit la filme in franceza intre timp :)

User avatar
lunatic1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Feb 25, 2011 8:59 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby lunatic1 » Sun Mar 27, 2011 8:01 pm

Si eu folosesc metoda filmelor frantuzesti, sub-titrate tot in franceza daca se poate. 8) Unde mai pui ca's si misto.
Nu cred ca apuc sa citesc toata bibliografia pana sambata...sunt cateva sute de pagini din Guyton si Gray's. Dar daca nu baga intrebari de detaliu, m-oi descurca. :roll:
Don't Forget To Be Awesome!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Mar 28, 2011 12:39 pm

lunatic1 wrote:Nu nu, era doar un singur loc pentru Tours ultima oara cand am verificat eu prin februarie. Si secretara a printat pagina de pe site cu locurile disponibile si a afisat-o la avizierul umf (ala de la poarta) ...inca mai e acolo cred, poti sa te uiti chiar maine.



Cu Toursul au contract de doua locuri si obisnuiau sa puna unul la anul 1 si unul la anul 2. Probabil ca si-au dat seama de asta mai tarziu si l-au adaugat acolo. Oricum eu zic ca e de bine :allright:
Bafta multa la oral si spor pt sambata la citit read2.gif

later edit: eu m-am strecurat sa dau examenul cu o profa blonda,ceva mai in varsta, cred ca era profa de germana? A fost foarte de treaba!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby LiveTogetherDieAlone » Wed Mar 30, 2011 12:17 pm

Salut! Daca exista persoane binevoitoare et meme gentilles care au dat examenul in anul 3 (cu o materie foooarte incapatoare ca anatomie-cu capitole si din anul I si din anul II-, fiziologie la fel, capitole si de an I si II, histologie, bio moleculara) le rog frumos sa ne povesteasca cate ceva despre grile. Sunt complement multiplu sau simplu? Sunt intrebari de detaliu multe, putine ? cat de aiurea a fost sa citesca in engleza si sa primesca apoi insa grilele in romana? Nu pricep de ce nu s-au rezumat doar la o parte din materia de anul II si ne-au mai introdus si materie de anu I... Je vous en remercie. :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Mar 30, 2011 5:12 pm

Din ce mai tin eu minte, la anatomie au fost crunte intrebarile, de detaliu minimal si la majoritatea m-am abtinut (era cu corectare stil britanic, puneai o grila buna aveai un punct, puneai una gresita ti se lua un punct). In schimb am castigat puncte bune la fizio si la bio cel si histo unde am invatat mult mai bine (era si materia muult mai accesibila) si intrebarile au fost muult mai ok. Raman totusi in stilul UMFCD intrebarile (ca doar ai dat pana acum o groaza de examene). Daca nu e concurenta foarte mare eu zic sa nu te omori prea mult cu anatomia. Pe de alta parte, acum s-a schimbat comisia, la noi se stia clar ca aveam parca vreo 15 intrebari de anato, 35 de fizio si 15 de bio cel si histo, acum nu stiu care mai e ponderea.

Oricum spor la invatat si bafta tuturor sambata la test sa veniti cu vesti bune si intrebari de tipul "ok, si acum ce urmeaza sa fac?" ;) :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby drops » Wed Mar 30, 2011 5:43 pm

Grilele negative din cate stiu s-au scos de vreo 2 ani. Iar la anatomie cica face grilele Filipoiu :D cel putin asa a fost anul trecut. Oricum mi-am lasat cursurile de anato pe acasa deci tot din Gray's o sa invat. Sper sa fie bine ca de abia acum m-am apucat de invatat si nu prea am timp sa termin materia :?

User avatar
lunatic1
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Feb 25, 2011 8:59 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby lunatic1 » Wed Mar 30, 2011 8:07 pm

E bine daca le face Filipoiu, n-o sa intrebe detalii. La examene intreaba de obicei lucruri 'de bun simt'.
Eu maine ma apuc de invatat...adica doar de citit. Fiind anul 2, materia e mult mai proaspata in minte. 8)
Don't Forget To Be Awesome!

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby LiveTogetherDieAlone » Sat Apr 02, 2011 1:22 pm

Am trait sa o vad si pe asta. Gata, plecam in Franta la anul. Multumim pt incurajari Riley si dupa ce ne dezmeticim o sa incepem si cu intrebari de genul "et apres qu'est-ce qu'on va faire?"

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby ametist713 » Sat Apr 02, 2011 2:39 pm

Pai felicitari atunci! Am fost si eu anul trecut cu Erasmus in Lituania si a fost foarte fain. Faptul ca ati ales sa plecati cu bursa a fost o idee foarte buna, pe care nu o s-o regretati. Chiar daca vor fi si lucruri mai putin placute, cand veti face la sfarsit bilantul, o sa iasa pozitiv :D. Mult succes in continuare!
things can only get better

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Apr 03, 2011 10:31 am

LiveTogetherDieAlone wrote:Am trait sa o vad si pe asta. Gata, plecam in Franta la anul. Multumim pt incurajari Riley si dupa ce ne dezmeticim o sa incepem si cu intrebari de genul "et apres qu'est-ce qu'on va faire?"



Felicitari!! Ma bucur mult ca v-am putut fi macar un pic de ajutor! Acum e timpul pentru fiesta, dupa o sa vezi ca e nitica nebunie cu detalii organizatorice dar se rezolva relativ repejor si nu ai cum sa nu o scoati la capat :).
Succes si sa profiti din plin de experienta franceza ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

viomed
junior
junior
Posts: 34
Joined: Fri May 16, 2008 2:58 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby viomed » Tue Apr 05, 2011 10:26 pm

palermo a incercat cineva? aveti idee cum e?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests