burse Socrate-Erasmus

...ca nu se mai poate
roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Wed Apr 10, 2013 9:39 pm

mda am fost acum la facultate si desigur ca nu le-au afisat ... ca doar e proba eliminatorie ... ce nevoie ai sa stii ce ai facut :-j .... sau poate considera ca suntem toti admisi :))

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Mon Apr 15, 2013 11:30 pm

Cam care e perioada in care trebuie aplicat pentru camin? La universitatea din Marsilia , pe site vad ca cer mai intai actele ( formularul si learning agreement ) pana la 31 mai si pentru camin inteleg ca e dupa perioada asta ... nu e cam tarziu? E de preferat sa intru pe site ul celor de la crous sau sa mai urmaresc site ul universitatii lor pt asta? site-ul lor e cam dezorganizat :(

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Festina » Tue Apr 16, 2013 12:48 am

A fost cineva la Complutense in Madrid cu Erasmus?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Tue Apr 16, 2013 3:43 pm

Rozitzu, contacteaza serviciul de relatii internationale si intreba-i de absolut tot, in mod normal ar trebui sa iti raspunda. Dar sa te grabesti sa ii contactezi, cu caminele se ocupa locurile destul de repede (au totusi si locuri speciale pentru studentii Erasmus) insa trebuie sa stie de existenta ta. Mult succes.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

roxitzu
senior
senior
Posts: 124
Joined: Mon Jan 11, 2010 9:55 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby roxitzu » Tue Apr 16, 2013 9:55 pm

Si cum fac asta? te referi la site ul asta http://www.crous-aix-marseille.fr/ ? sau la site ul facultatii gazda ... parca am vazut ceva de relatii internationale si acolo. Thanks for help :D !

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Apr 17, 2013 2:20 pm

Contactezi relatiile internationale de la facultate si ei o sa iti spuna care sunt formalitatile pe care trebuie sa le faci si pe cine sa contactezi pentru camin. Pe de alta parte ai putea sa contactezi si CROUS-ul si facultatea dar musai este facultatea gazda :). Cu placere!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby LiveTogetherDieAlone » Mon May 27, 2013 4:46 pm

am dat buzna din intamplare pe topicul asta. sper ca nu e prea tarziu, dar ca sa te linistesc plata pt camin (care presupune de fapt rezervarea locului in camin platind practic luna sept) eu am facut-o la inceputul lunii iulie. Coordonatoarea de la aix-marseille universite- faculte de medecine o sa va contacteze, adica pe toti eramusii care vin atat pt cazare cat si pentru rendez-vous-ul de inceput (inscriere la fac, biblioteca, asigurare stagii, planificare stagii etc ) . Daca esti ingrijorata (cum si eu am fost la randul meu pe vremea mea) scrie-i coordonatoarei pe adresa de email//// cea cu relations.internationales@etc
In iunie va trebui sa ia legatura cu voi pt cazare, asa s-a intamplat acum 2 ani - cazul meu.

User avatar
Beatrix1
junior
junior
Posts: 27
Joined: Mon May 27, 2013 6:09 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Beatrix1 » Fri Oct 25, 2013 3:16 pm

Buna! Cat timp poti sa pleci cu Erasmus? 1 an sau 1 semestru? Am auzit mai multe variante. De ex in Franta, (Tours)si in Italia cat timp este schimbul? Am vazutca bibliografia pt examenul din materia de medicina in engleza deci si grilele sunt in engleza? Multumesc

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Oct 28, 2013 7:23 pm

Eu am fost plecat un semestru (la Tours). Cred ca se poate extinde la un an insa nu stiu daca acopera bursa inca un semestru (adica faci sem 2 pe cheltuiala ta 100%). Cel mai bine intrebi la biroul Erasmus detaliile astea http://www.umfcaroldavila.ro/index.php/studenti/erasmus ai acolo niste date de contact . Grilele sunt in romana desi bibliografia e in engleza. Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby 187.92a » Wed Oct 30, 2013 2:49 am

este oare LEGAL sa existe bibliografie in alta limba decat cea oficiala intr-o tara la un examen? :shock:

User avatar
LiveTogetherDieAlone
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Mon Sep 22, 2008 11:55 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby LiveTogetherDieAlone » Wed Jan 22, 2014 1:57 am

187.92a wrote:este oare LEGAL sa existe bibliografie in alta limba decat cea oficiala intr-o tara la un examen? :shock:

oooooooooof

da, bibliografia era in engleza, grilele in limba romana si testul de limba in germana, franceza, italiana in functie de tara unde aplici. Asa este procedura se selectie in Romania Bucuresti.

Merita incercat si-asa. Nu ai ce pierde.

In anii 4 5 se poate extinde lejer sederea si pt sem 2. E o corespondenta intre stagiile in rou si cele din franta, germania etc dar in anul 3 cred ca nu e chiar asa bine echilibrata balanta.

Exista sansa sa nu mai acorde bursa in prelungire, in anul meu de erasmus ma pregatisem cu bani de la parinti sa pot sta pana vara, dar ... elementul surpriza a aparut. Au avut fonduri si am primit bursa si pe restul lunilor.

e trist, super trist ca nu se face tam tam cu bursele erasmus asa cum apar reclame la tot felul de :activitati studentesti: Putini vorbesc despre experienta asta, care-s pasii, sfaturi etc. Eu am auzit intamplator de vreo 3-4 ori in treacat la facultate si a 4-a oara am ciulit mai bine urechile.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sat Feb 08, 2014 2:24 pm

Acum e oricum mai bine ca inainte. Cel putin informatiile sunt clare pe site la adresa http://www.umfcaroldavila.ro/index.php/ ... i/erasmus/. Dar daca te intereseaza o anumita problema trebuie sa dai refresh zilnic ca sa vezi noutatile, altfel ele nu sunt neaparat semnalate pe prima pagina-aici este un neajuns.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

tweed
junior
junior
Posts: 43
Joined: Fri Feb 07, 2014 5:42 am

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby tweed » Fri Feb 28, 2014 1:17 pm

va dau eu burse SOCARES-GRÎBISCO!

User avatar
LeChouette
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Oct 30, 2013 9:02 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby LeChouette » Sun Nov 09, 2014 10:36 pm

Buna. Daca pleci cu Erasmus 1 an si in Romania si nu ai prins medie de buget atunci trebuie sa platesti si taxa aici desi Uniunea Europeana iti plateste studiile in strainatate pt acelasi an? Adica cei plecati cu erasmus mai intra in topul taxa/buget? Please, astept un raspuns de la cineva care a plecat si a trecut prin asta, e foarte important. Multumesc :angel: :multi: :multi: :multi:

User avatar
Sag3aTa
junior
junior
Posts: 88
Joined: Sat Jan 19, 2013 2:40 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Sag3aTa » Mon Dec 01, 2014 2:24 am

Ne poate spune cineva niste pareri despre Erasmus in Germania?Am lista cu locurile disponibile pentru 2015 si vad Leipzig ,Ruhr si Phillipps Marburg ,ca fiind cele 3 universitati cu care are UMF-ul afilieri in Germania.A fost cineva de aici ,de pe imed, la una din acestea?
P.S.-Acum iti trebuie certificat de limba minim B1 obinut cu max.un an in urma,nu se mai da examen de limba.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Chingachgook » Mon Dec 01, 2014 10:45 am

Du-te oriunde primesti loc. Nu cred ca e mare diferenta intre ele. Aia din Ruhr e in orasul Bochum.
Mi se pare o stupizenie cerinta cu certificatul nu mai vechi de un an. daca are 1 an si 2 luni ce faci, dai iar testul de B1?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests