burse Socrate-Erasmus

...ca nu se mai poate
User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Mar 12, 2006 11:03 pm

hello!! I need u'r help!!! e vorba de bursele Erasmus care tocmai s-au afisat la avizier..... incerc pt Franta, dar nu stiu cum o sa fie ex de limba, nu am mai facut franceza de ceva vreme, eu am pastrat legatura cu limba asta, dar nu sunt asa sigur pe mine... oricum, dc imi puteti spune cum sunt testele de limba atat la oral cat si la scris...v-as ramane recunoscator. Si pt anul II, cum sunt grilele la testul de baraj, adica sunt ele f,f grele, la anatomie cat de departe ca detaliu merg si la celelalte(histo si fizio)?ca sa stiu cum sa ma orientez, mie imi este teama de limba, am inteles ca si franceza s-ar da cu Sfetea...brrrrr!!!
Danke!!

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Mon Mar 13, 2006 9:24 am

la limba nu cred ca o sa ai pb...
in rest, apuca=te de tocit si o sa fie bine

User avatar
SHIGELLA
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2004 11:59 am
Contact:

Postby SHIGELLA » Thu Mar 16, 2006 6:17 pm

Din ce carti se invata? Are cineva vreo bibliografie, numarul paginilor?

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Wed Mar 07, 2007 11:18 pm

Pentru k tocmai s-au afisat bursele de anul asta eu zic, cei care am fost plecati sa dam niste raspunsuri pt cei care vor sa plece anul asta, sa ii mai ajutam sau nu mai e nimeni interesat de burse :roll: :cry: ? oricum bafta multa tuturor si enjoy!

User avatar
2much4you
senior
senior
Posts: 130
Joined: Wed Mar 14, 2007 8:41 pm

Postby 2much4you » Sat Mar 24, 2007 12:33 pm

am fost si eu plecata cu Erasmus, si a fost super
de fapt, cred ca a fost cel mai bun lucru pe care mi l-a putut oferi facultatea
asa ca nu mai stati pe ganduri, si duceti-va, e o chestie care se merita, la fel ca si stagiile SSMB
de descurcat o sa va descurcati, si cu banii, si cu limba, si cu examenele
multa bafta!

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Mar 24, 2007 6:56 pm

Stiu io pe unu plecat cu bursa erasmus în ultimul an de faculta, reîntors apoi pe aceeasi sectie ca FFI, si ajuns medic prin francia.

Pe vremea mea nu exista examen propriu-zis de materii ci concurs de dosare, se lua media anilor precedenti, activitatea stiintifica atestata, un certificat de limba eventual, si trebuia sa treci un interviu cu o comisie (cu prorectorul didcatic parca, si capii de la relatii internationale, si capii de la org studenteasca).

Tot pe vremea aia, când le cereai banii de bursa, era ca si cum le cereai luna de pe cer, îti aruncau în scârba 150 euro/luna si descurca-te ca esti mare si vrei erasmus. Si era conditia aia stupida ca primesti 80% din ei la plecare si 20% la întoarcere, de parca ai nevoie de bani la întoarcere.

Si javrele treceau în atestatul de bursa pt ambasada (pe atunci se cerea viza) ca ti-au dat 350 euro, minimul legal pt bursa erasmus, fara de care ambasada nici nu-ti da viza ca te considera inapt de supravietuire la ei.

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Sat Mar 24, 2007 8:53 pm

Asta cu primitul la inceput a numai 80% din bani am patit-o si eu dar am primit ceva mai mult, 300 de euro pe luna. Am prins tot franta dar am avut un noroc chior ca cei din Franta ne-au dat cazare si mancare gratis si pe mine m-au lasat sa stau inca o luna jumate in plus ca era camera neocupata. Asa ca m-am descurcat fara probleme cu banii. A fost o experienta extraordinara. M-am integrat, zic eu, rapid, am invatat rapid limba (caci, cu ce stiam de la scoala eram cam in plop la inceput), mi-am gasit pana si un job pt o luna ca si asistenta la ceva clinica privata si am vizitat Franta cat am putut (mi-am luat un bilet InterRail pt o luna si am calatorit inclusiv in Belgia, Olanda , Alpi, Coasta de Azur). Dupa ca am revenit in tara am avut numai o idee in cap: sa emigrez in vest.
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sat Aug 11, 2007 11:01 am

Salut! anul asta o sa aplic si eu pentru Erasmus . eu sunt anul 3 si m-ar interesa Cadiz, dar din cite am vazut, daca se pastreaza lucrurile la fel ca in anii trecuti, Spania e la anul 2 si nu se prea ocupa...as vrea sa va intreb o chestie: am vazut ca unele locuri neocupate au fost transferate la alti ani. cum? Pe baza de cerere? Adica...daca vad ca nu se ocupa un loc ( de ex Cadiz, ca asta ma intereseaza), pot sa fac o cerere or smth si sa solicit eu locul ala? Sau e la alegerea facultatii?
Si inca o intrebare: daca n-o sa fie Spania, o sa aleg cel mai probabil Franta, ca germana nu stiu o boaba si la MB e bataia muuult prea mare. DELF-urile sunt valabile? Sau daca ai DELF trebuie sa dai oricum examul ala la fac? ca din cite imi amintesc eu, se specifica de valabilitatea DALF-ului, nu si a DELF-urilor...
Multumesc anticipat si succes tuturor!
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Aug 11, 2007 1:04 pm

Cred ca depinde doar de facultate daca accepta sau nu DELF-ul, întreaba-i direct. La fel, ei decid daca transfera vreun loc între ani, nu studentii.

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Sat Aug 11, 2007 4:11 pm

bursele astea sunt doar pt studenti sau si pentru rezidenti amarati?

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Sun Aug 12, 2007 11:11 am

studenti rezident si doctori, dar doar o data in viata

masquenada
senior
senior
Posts: 225
Joined: Tue Dec 05, 2006 11:14 am

Postby masquenada » Sun Aug 12, 2007 8:32 pm

pai si un link ceva?

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Sun Aug 12, 2007 8:50 pm

(intreb aici ca inscrierile mai e pina incep si deocamdata se ocupa de 2007/2008) : si nu se poate prelungi, nu? adica termenul maxim e de 6 luni/ 1 an....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Mon Aug 13, 2007 10:31 pm

http://www.uni-davila.ro/ si apoi alegi STUDENTS si acolo SOCRATES/ERASMUS.
Ideea e ca se pot transfera locurile de la un an la altul daca nu se ocupa, dar oricum asta se afla tardiv, adica in ziua testului (mie asa mi s-a intamplat acum un an cu Italia :( ), iar la spaniola trebuie atestat ca facultatea nu organizeaza examen de limba spaniola.... ideea e ca ei accepta teste de limba franceza, nu stiu care, dar asta se rezolva cu o intrebare la inceputul anului la catedra.... dar nici testul de franceza nu este dificil, atat timp cat stapanesti limba cat de cat, se trece cu 60 de puncte din 100, cu un oral care variaza intre 35-40 de puncte si scrisul unde sunt exercitii de gramatica si vocabular cam de 60-65 de puncte. Acumam, Rox, tu fiind in anul 3 o sa aplici pentru anul 4, unde oferta este majoritar pe Franta. Dar daca insisti si nu se ocupa un loc pentru Spania, si ai atestat de limba spaniola, eu cred ca se poate transfera de la anul 2, exista un precedent anul acesta cand o colega a luat pe Germania dar avand punctaj mare a putut opta pentru locul din Austria, Viena de la anul 1...so e mai laxa treaba, si-au dat seama ca raman cu locuri neocupate si au zis sa le completeze cu doritori. Eu iti urez succes si sa stii ca merita un stagiu prin tari "mai calde" :D, chit ca poate mai ai una alta pe aici de rezolvat dupa, mai vezi si tu cum se mananca medicina prin alte locuri! bafta!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Mon Aug 13, 2007 10:37 pm

asa, si inca ceva: inscrierile o sa se faca cam pe la inceputul lui martie 2008, tot atunci o sa vezi si oferta pentru facultati, cred ca o sa mai creasca numarul de optiuni, cel putin in ultimii 3 ani asa a fost, se mai adaugau cate 1-25 locuri si chiar orase noi, care nu existatsera in lista de optiuni pentru anul precedent :D. Iar de cerea pe care ar trebui sa o scrii ca sa iti atribuie locul liber de la Cadiz: :D :D :D :D :D totul e cam ca la adunarile ad-hoc : licitatie dupa ce va aflati rezultatele, mai ales daca la o anumita tara sunt mai multe orase (cum e Franta de exemplu). Bafta

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Postby Riley » Mon Aug 13, 2007 10:37 pm

*1-2 locuri (daca erau 25 era bine) :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby rox » Wed Apr 09, 2008 8:46 am

Pauly, daca mai dai pe aici: am inteles ca tu ai fost in Franta? cum a fost examenul de limba ( nu oral si scris, ce presupune, franceza "medicala" sau pur si simplu generalitati ? la oral ce se intimpla? ) E vineri si vreau sa ma pregatesc macar sufleteste :D
tx
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Apr 09, 2008 9:03 pm

mai dau, mai dau..asa e, am fost in Franta.....examenul de limba a fost ciudatel si scrisul destul de greut: adica am avut o parte de citit cu 5 intrebari grila f usoare....dupa au fost vreo 10-15 pe acolo? propozitii care trebuiau corectate si sa spunem noi greseala: si conditionnel cu concordanta, subjonctif, concordanta timpurilor, niste verbe conjugate aiurea, adjective acordate aiurea, prepozitii si articole puse aiurea..cam asta tin minte ca era mai greu..Dupa a venit un text medical de genul fill in the blanks: cu vreo 30 de locuri de completat, de obicei sunt cuvinte medicale,neaparat sa te uiti peste un pic de anatomie in franceza intreaba cuvinte, mai sunt niste verbe , prepozitii si articole. E destul de greut, punctajul se calculeaza (sau mai bine zis se calcula :D ) : primele 5 intrebari 1p, fiecare propozitie 2p (1 p pt decelarea greselii si 1 p pt corectarea ei), ultimele 30 1p fiecare. restul pana la 100 este oralul (de obicei intre 30-40 p este oralul) fara puncte din oficiu. La oral eu am dat cu o tanti blonda (si iti sugerez sa mergi la ea, eu am putut sa imi aleg cu cine sa dau, m-am "orientat" catre partea ei a catedrei :)) ) e mai draguta decat Sfetea, te intreaba de ce vrei sa mergi in Franta, tu sa ai un mic speech bla bla cultura, posibilitati medicale nu stiu ce...te descurci tu :) punctajul minim 60p. La mine in an nu s-a prea picat (au am dat in 2006), in 2007 s-a mai picat la franceza, am inteles k atunci sub au fost similare ca tip dar un pic mai grele....avand in vedere k eu eram cizma la fr si am luat 79 la ex citind 2-3 sapt inainte eu zic k o sa fie ok. Oricum bafta si sa imi zici ce ai facut ;) Succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby rox » Sat Apr 12, 2008 11:51 pm

luat tot poporu' testul de limba, urmeaza scris maine. problema e ca nu stim inca ora... :D daca ne poate ajuta cineva, noi cei dezorientati raminem pe veci recunoscatori
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Apr 14, 2008 7:20 pm

Felicitari! cum a fost?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Tue Aug 19, 2008 2:00 pm

cat de mare e concurenta pentru Franta? sunt multi pe loc?
dar examenul de germana? stie cineva cum decurge?
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

caddy_q
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Fri Aug 01, 2008 11:06 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby caddy_q » Sun Aug 24, 2008 12:59 am

Care e faza cu "sa nu aveti absente sau restante"? Se refera la anul in curs sau la toti anii pana in momentul respectiv? Daca e cineva care stie, va rog raspundeti. As fi vrut sa particip si eu anul acesta si voiam sa stiu daca are rost sa ma apuc de invatat sau nu. :help:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Sun Aug 24, 2008 1:23 pm

Este vorba sa nu ai absente/restante pana cand te inscrii (adica dc esti anii 1-3 sa nu ai restanta/absenta in sesiunea sem I al anului universitar respectiv, dc esti anul 4 sa nu ai absente/restante la examenele pe care le-ai dat pana atunci, de obicei inscrierile incep in martie). Bineinteles, dc ai absente/restante gen re-re-uri (restante de la un an la altul) nu poti da examenul. Mai era o restrictie functie de media pe care o ai, anii trecuti era ceva gen 8.50, dar cu o cerere la decanat parca se rezolva. Dc insa ai absente/restante nu te lasa sa participi. Sper k te-am lamurit, multa bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Wed Sep 03, 2008 11:39 am

Imi cer scuze ca insist, dar totusi, nu a fost nimeni plecat in Germania cu bursa? Trebuie sa stapanesti limba la perfectie sau se mai poate comunica si in engleza? Si este adevarat ca daca nu treci toate examenele acolo trebuie sa restitui banii primiti de la facultate?
Multumesc anticipat...
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Thu Sep 04, 2008 8:29 pm

Nu am fost in Germania deci nu iti pot raspunde la prima intrebare,dar presupun k tb sa stii limba destul de bine, cursurile sunt in germana si anamneza tot in germana o faci. Dar nu e bai, se prinde f f bine odata ce esti acolo, trebuie sa stii ceva de aici dar nu perfect. Cat despre restituirea banilor dc nu iei vreun examen, nu se tine cont de chestia asta, adica te poate ameninta la plecare k asa se intampla dar eu nu am auzit de cazuri care au picat ex si au tb sa restituie banii. Asa k go for it ;) :allright:
p.s k sa nu mai spun k eu cunosc colegi care au plecat in Germania,caraora li s-au echivalat notele de acolo si au luat bursa de merit/excelenta sau cum s-o numi (adica au avut media 10)! multa bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Thu Sep 04, 2008 9:18 pm

Multumesc mult, Pauly!
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Thu Sep 04, 2008 10:32 pm

Cu placere..oricand! ;) hai spor si fruntea sus, k nimic nu e imposibil!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby rouadefoc » Sat Sep 06, 2008 8:08 pm

Nu va mai faceti probleme de limba.
A plecat un lot de 20 studenti in Germania pe o perioada de 6 luni si erau niste cizme si la limba si la conostinte...Dar cu pile faci de toate :shock: .S au intors ingroziti ca i puneau aia sa faca injectii zilnic si i au trecut si la punctii...
Dar de limba nu s au plans de ei si le au echivalat stagiul si examenele de diferenta.
Imi spunea o colega ca n a inteles NIMIC in primele 2 luni, in a 3 a a inceput sa prinda sensul si inainte de a veni acasa vorbea in sfarsit germana la nivel de baza :D
Asa ca mergeti linistiti cu un curs intensiv inainte :allright:

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby amnezyca » Wed Oct 15, 2008 5:29 pm

cum sunt celelalte probe : anatomia , histologia , fiziologie ? oral , scris ?
colaborari cu anglia nu exista ? :)
merci

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Oct 15, 2008 5:55 pm

Au existat colaborari cu Anglia pana in 2007. Atunci a fost un episod neplacut in care niste studenti au participat pe niste locuri "virtuale" adica facultatea nu stia ca nu mai are contract cu fac din Anglia (din Cardiff) dar s-a dat examen pe locurile alea, observandu-se dupa ce s-a terminat selectia faptul ca nu mai exista contract incheiat (ca la noi ce pot spune). In legatura cu probele de anato, histo si fizio ex grila, corectare tip britanic, adica se aduna rasp corecte si scad cele gresite, intrebari cu rasp multiplu negrupat (din 5 var minim 2 maxim 4 corecte), grile grele la anato, ea face diferentierea intre candidati, 15 intrebari anato, 15 histo, 30 fizio, de obicei se cam acopera materia, adica se da cam din fiecare capitol din bibliografie cate o intrebare. Daca citesti din timp nu ai probleme. Nu stiu ce locuri vor fi scoase anul acesta, poate ai ceva noroc cu Anglia, oricum cea mai mare competitie acolo era (atunci cand existau locuri). Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby amnezyca » Wed Oct 15, 2008 6:58 pm

multumesc pentru raspuns .
problema este ca ei cer minim media 8 , iar eu pana acum sunt la cateva sutimi distanta ...
trecand peste asta , nu m-as apuca de invatat decat pt anglia...oare unde as putea intreba daca se preconizeaza macar o colaborare ?...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Oct 15, 2008 7:23 pm

socrates@uni-davila.ro teoretic la mailul asta raspunde dr Dan Niculescu, cel putin cand am plecat eu acum 3 ani a raspuns :D. Iar in legatura cu media, poti intreba, dc esti integralista (adica nu ai re-re-uri) cred ca nu e o problema, cu o cerere la decanat se poate rezolva. Oricum e bine sa intrebi exact pe dr Niculescu, cum si ce, stie cel mai bine! Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
amnezyca
senior
senior
Posts: 153
Joined: Thu Sep 07, 2006 9:24 pm
Location: bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby amnezyca » Wed Oct 15, 2008 7:35 pm

>:D<
merci . ar fi minunat ca media sa nu fie o problema , ca sa nu mai pomenesc ce bine ar fi daca ar scoate locuri si pt anglia .

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Sun Oct 19, 2008 1:33 pm

E posibil sa incerc pentru 2 tari? Adica si pentru Franta si pentru Germania? :?
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Oct 20, 2008 10:33 pm

Nu cred. Pt ca trebuie sa dai examen de limba inainte si dupa ce l-ai luat poti intra in examenul de selectie. Dar poti intreba la mailul pe care l-am dat mai sus. Sper sa iti raspunda cineva, dar eu tind sa inclin ca acel raspuns va fi negativ. Bafta!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

perhaps
Posts: 1
Joined: Thu Oct 09, 2008 11:01 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby perhaps » Sun Feb 22, 2009 11:39 pm

Citat de pe situl univ: Nu au restante sau absente la examen, atestat de Decanatul Faculatii de Medicina (conditie de eligibilitate). Restante in ultimul an sau in toata facultatea???:)
Tx

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Mon Feb 23, 2009 2:17 am

Evident restante in anul in curs-adica semestrul I pentru anii 1-3 si stagiile pana in momentul inscrierii pt anul 4 (altfel nu stiu dc puteai trece anul universitar dupa re-re-uri, oricum daca ai re-re-uri nu cred ca te lasa). Succes! :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
etad
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Aug 15, 2008 5:16 pm

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby etad » Wed Feb 25, 2009 3:27 pm

Ok, deci m-am hotarat in sfarsit sa incerc pentru Franta...chiar daca nu am facut o boaba de franceza in scoala, dar am vazut ca sunt mai multe locuri pentru Franta=mai multe sanse, deci...Dumnezeu cu mila...
Vroiam sa va intreb totusi, cat de greu va fi examenul de limba? Ma intereseaza in special examenul oral: ce se intreaba, cat de bine trebuie sa stii limba, se pica? :roll:
"Pleasure for the beautiful body, but Pain for the beautiful Soul" (Oscar Wilde)

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby cosmina-gabriela » Wed Feb 25, 2009 4:53 pm

eu ma oftic ca sunt la stoma
si ca sunt an mic

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: burse Socrate-Erasmus

Postby Riley » Wed Feb 25, 2009 9:48 pm

etad wrote:Ok, deci m-am hotarat in sfarsit sa incerc pentru Franta...chiar daca nu am facut o boaba de franceza in scoala, dar am vazut ca sunt mai multe locuri pentru Franta=mai multe sanse, deci...Dumnezeu cu mila...
Vroiam sa va intreb totusi, cat de greu va fi examenul de limba? Ma intereseaza in special examenul oral: ce se intreaba, cat de bine trebuie sa stii limba, se pica? :roll:



mult succes! Pai o iei si tu incet incet cu franceza, ca nu e capatul de lume si nici o limba imposibila. Sa iti pregatesti un speech cu titlul :"Pourquoi est-ce que je veux aller en France?" (asta te va intreba la oral). Iar la scris ia o carte de gramatica si invata conjugarea verbelor-inclusiv subjonctif, si conditionnel, adverbe (am vazut ca au o placere la toutes/tous/quelqu'un etc... ). Sa vezi regulile unde nu pui "pas" dupa "ne", un pic de vocabular medical si cam asta e. Sunt intrebari (cred ca am mai spus asta intr-un post anterior) cu un text la prima vedere care este usurel cu 5-6 intrebari sa vada dc ai inteles ceva din el, dupa sunt niste propozitii care contin 1 greseala gramaticala (trebuie sa o identifici si sa si corectezi), dupa urmeaza un text in care trebuie sa completezi tu cu un cuvant (aici atentie la genuri si la prepozitii dupa verbe de tipul "je pense a" - nu mai pun acum accentele-dar nici ei nu sunt foarte stricti cu accentul grav,ascutit etc :D).
Asa ca burta pe cartea de gramatica si vocabular ca sunt importante!!
De picat se mai pica dar daca iti doresti foarte mult sa pleci o sa reusesti (si merita experienta si as sugera oricarui student sa incerce chestia asta, vezi lucruri noi, locuri noi, oameni noi, medicina facuta in alt fel, castigi experienta si poate (de ce nu?) iti vin si tie idei noi pe care sa incercam asa incet-incet sa la implementam si pe plaiurile noastre mioritice-de aceea se cheama "exchange student" :)) ).
Curaj si bineinteles "Bonne chance!!!"


P.S: Sa ne tii la curent cum merge cu treaba!!!
Cred ca selectia va fi in saptamana 6-12 aprilie (de obicei pun ziua testului final de Florii-iar testul de limba lunea sau martea inainte de testul final).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests