nurse in US ??

...ca nu se mai poate
gogut
Posts: 4
Joined: Thu Feb 16, 2006 9:05 pm

nurse in US ??

Postby gogut » Fri Feb 17, 2006 10:44 am

Salut,
Ma intereseaza foarte mult ceva si nu stiu de unde sa obtin raspunsul.
Eu am terminat medicina,acum sint rezidenta. Mi-am dat primul step, foarte curand vine si al II-lea si de aici nu mai pot sa fac mare lucru.Nu mai am bani sa continui pe "calea clasica" si m-am gandit sa-mi dau examenul pt nurse in state. Intrebarea e : am dreptul sa ma inscriu daca nu am diploma de asistenta ci doar diploma de medic?
multumesc anticipat
elena ( gogut)

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

re

Postby jj » Sun Feb 19, 2006 1:52 pm

Servus.
Din cate stiu iti trebuie nursing license din Ro. Daca poti sa obtini asta cumva e OK, daca nu, nu poti lucra ca si nurse in USA. Eu am incercat sa-mi echivalez diploma de medic, dar nu se poate.

User avatar
cocomar
junior
junior
Posts: 49
Joined: Tue Jan 25, 2005 8:23 pm
Contact:

Postby cocomar » Wed Feb 22, 2006 9:37 am

ca tot s-a deschis subectu :lol: stie cineva de unde pot sa fac rost de niste informatii si/sau carti pentru acest examen.....multam frumos :D

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Wed Feb 22, 2006 8:11 pm

Nu poti lucra ca si nurse. Trebuie sa ai terminat colegiu de asistente pe care ti-l echivaleaza relativ usor.
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

dan1987
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 13, 2006 6:58 pm

Postby dan1987 » Fri Mar 03, 2006 9:30 am

Aceasta este o copie de pe un alt forum

"

Am auzit ca exista posibilitatea ca si pentru cineva care a terminat sau este student in anii terminali in facultatea de medicina sa mearga la un colegiu si sa faca aproximativ 1 an de zile acolo si sa obtina o diploma de asistent medical. (doar un an pentru ca restul cursurilor le va echivala).

Dupa obtinerea unei diplome de asistent medical ar trebuie sa se obtina neaparat si dreptul de libera practica. Acesta parca ar trebui sa se obtina de la directia sanitara daca faci dovada ca esti angajat ca asistent medical. Se pare ca si acolo este o ceva.....initial se da parca un drept de libera practica temporar pe trei luni iar apoi se da cel definitiv (dar temporar totodata arca 5 ani)

Cu toate actele traduse se aplica la un centru de "verificare a licentei". Acest centru poate sa fie unul general(CGFNS) care iti va acorda dreptul de a merge apoi si de a da examenul in state sau poate sa fie centrul de verificare a licentei pentru statul respectiv in care nu este cerut primul examen.

"The exceptions are 6 states that do not require the CGFNS exam (while still requiring credentialing verification and English language exams): California, Florida, New York, Alaska, Hawaii, and Indiana. While these states do not require the CGFNS exam, federal law, however, requires that all foreign nurses obtain the CGFNS VisaScreen certificate, which can only be obtained after passing either the CGFNS or NCLEX-RN exam. Given that NCLEX-RN exam is not yet offered abroad, in the end foreign nurses have to take the CGFNS exam anyway".


http://www.pulsehr.com/Resources/USA_CG ... nd%20Costs


Dupa ce se face aplicatia catre aceste centre se va primi (daca totul este in regula) un drept de a sustine examenul.

Se pare ca intre timp este nevoie si de examenul de limba engleza. Parca prima data este nevoie de TOEFL iar mai tarziu de un examen "vorbit" de limba engleza (TSE).

Treburile merg putin separat in functie de alegerea facuta.
1. de a risca sa mergi direct, facand aplicatia catre unul dintre statele care nu cer CGFNS (in acest caz dupa ce primesti dreptul de a sustine examenul trebuie sa mergi in state sa dai examenul - in statul respectiv - NCLEX). Aceasta varianta este ceva mai rapida.

2. de a aplica intai la CGFNS si mai apoi dupa ce iei acel examen sa aplici la unul dintre state si apoi sa iei si examenul pentru statul respectiv (NCLEX). Acesta implica pentru inceput mai putini bani pentru ca centrul cel mai apropiat ar fi la Frankfurt - cred. Iar mai apoi, dupa ce vezi cum te prezinti poti merge cu incredere mai departe.

Dupa obtinerea rezultatelor pozitive la examenul NCLEX se gasesc extrem de multe locuri care vor sa depuna acetele pentru dreptul de munca. Unele dintre aceste locuri de munca cerand obligatia de a lucra acolo 1 sau 2 ani.

Ma gandesc la aceasta varianta care are, se pare, parti pozitive si parti negative.

Dintre partile pozitive: aceste examene se pot da mai repede decat step-urile, ajuta la practicarea limbii si ca sa nu mai vorbim despre diferenta in domeniul financiar.

Dintre partile negative: "intinde" aplicarea pentru step-uri, iar munca de asistent medical din state se pare ca nu se compara cu munca de asistent medical de la noi.

Daca cineva stie ceva depre aceasta tema va rog sa ma corectati sau sa ma completati.

"

dan1987
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 13, 2006 6:58 pm

Postby dan1987 » Sun Mar 05, 2006 10:23 pm

Am auzit ca ar mai exista o varianta in care contactezi colegiul (sau cum se numeste forumul de acreditare) al statului in care vrei sa mergi si dupa ce iti depui actele (fie ele chiar de medic) ei iti vor spune daca mai ai nevoie sa mai iei anumite cursuri sau iti dau aprobarea ca sa mergi sa dai direct examenul. Acum mi-am adus aminte de o persoana care a depus actele de dr. si apoi a trebuit sa mai ia anumite ore si dupa care a dat exam. si totul a fost ok. Dar este f.f. important sa intelegem ca totul depinde de la caz la caz. Nu stiu de ce. Oricum se pare ca cererea este mare si cine nu se teme...

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Sun Mar 05, 2006 10:33 pm

dan1987 wrote:Am auzit ca ar mai exista o varianta in care contactezi colegiul (sau cum se numeste forumul de acreditare) al statului in care vrei sa mergi si dupa ce iti depui actele (fie ele chiar de medic) ei iti vor spune daca mai ai nevoie sa mai iei anumite cursuri sau iti dau aprobarea ca sa mergi sa dai direct examenul. Acum mi-am adus aminte de o persoana care a depus actele de dr. si apoi a trebuit sa mai ia anumite ore si dupa care a dat exam. si totul a fost ok. Dar este f.f. important sa intelegem ca totul depinde de la caz la caz. Nu stiu de ce. Oricum se pare ca cererea este mare si cine nu se teme...


Sunt f. curios in ce stat s-a intamplat acest lucru. Nu stii cumva? Eu am vb. (din State, la telefon si prin e-mail) cu mai multe board-uri de nursing, si nu se poate fara sa ai drept de libera practica ca si nurse in RO.

dan1987
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 13, 2006 6:58 pm

Postby dan1987 » Sun Mar 12, 2006 9:16 pm

Pentru ca am avut impresia ca s-ar putea sa ai 99.99% sanse sa fie corecta informatia corect careia in momentul de fata sa ai neaparat nevoie de dreptul de libera practica, ca asistent medical am scris si eu la statul unde s-a intamplat chestia referitoare la persoana de care am auzit eu. Este vorba de California. Pai ce, erau ei fraieri sa raspunda la email? Dupa ce am trimis doua fara sa primesc nici un raspuns am pus mana pe telefon si i-am sunat. Dupa ce am stat aproape 20 de minute in asteptare mi-a raspuns o doamna care a cam spus urmatoarele. ea: "Noi nu luam in considerare decat persoane cere sunt asistenti medicali"....eu:"da, dar nu puteti nici macar sa evaluati un transcript al unei persoane care are pregatire de 6 ani in domeniul medical si sa spuneti daca mai are nevoie de anumite cursuri si apoi sa le termine la un colegiu de acolo si sa ia diploma de asistent"...ea:" nu pot sa va spun acest lucru pentru ca noi nu evaluam transcriuptul decat daca plateste taxa"....eu:"deci daca o persoana va trimite un transcript care chiar daca nu este asistent, ci este tot in domeniul medical, dar plateste taxa de evaluare ii veti evalua actele"....ea"daca depune actele si plateste taxa noi suntem obligati sa ii evaluam transcripul" si apoi mi-a cam inchis telefonul caci cred ca nu prea eram noi pe aceeasi lungime de unda. Oricum, de la o convorbire care incepuse cu un raspuns clar negativ a ajuns sa spuna ca ei tot se vor uita peste acte.

Persoana despre care auzisem eu, nu stiu pana la urma, concret, unde a depus actele....la "board" sau la un colegiu de asistenti medicali si apoi si-a luat diploma de asistent si cu aceea a apicat la "board". Cert este ca era in California si acolo a facut totul. Asta parca se intampla pe undeva prin 2000, cand exista sansa ca treburile sa fi mers putin altfel. Voi incerca sa vad daca mai pot sa gasesc acea persoana.

Oricum tot varianta in care te duci la un colegiu de asistent cu foaia matricola in mana....ei se uita peste cursurile tale....te inscriu in anul 3 si apoi termini intr-un an mi se pare ca este cea mai buna treaba.

www
Posts: 4
Joined: Thu Mar 16, 2006 12:36 am
Location: US

hi

Postby www » Thu Mar 16, 2006 1:11 am

am inteles ca in Arizona poti sa ti dai bordul pt nurse chiar dc esti dr.Vreau te rog sa mi spui cum a fost primul step.Am inteles ca trebuie sa faci grile de la kaplan program si e cam suficient ce este in firs aid .e adevarat?multumesc

gogut
Posts: 4
Joined: Thu Feb 16, 2006 9:05 pm

Postby gogut » Sat Apr 15, 2006 4:10 pm

pt www
Eu n-am facut 6000 de grile. tot Qbank am facut si eu si erau cam 2000 de grile. Nu conteaza numarul cred eu ci cat reusesti sa inveti si sa memorezi. M-am pierdut si eu in prea multe carti, la un moment dat am avut 3 carti de patologie. MARE GRESEALA. Nu poti sa stii tot ce citesti, unele lucruri raman altele se duc. Cu cat ai mai putin de citit cu atat o sa-ti ramana mai bine intiparit in minte. Asa-i si cu grilele. Daca faci 2000 si le stii atunci esti mult mai castigat.
Cat priveste arizona chiar as vrea sa stiu tot ce se poate. Sint mai mult decat interesata si ti-as fi recunascatoare daca m-ai putea ajuta cu informatii.
spor mare ca se merita !

User avatar
italiano
junior
junior
Posts: 30
Joined: Thu Jul 10, 2003 2:52 am

Postby italiano » Tue Apr 18, 2006 1:03 am

Pe siteul oficial de la board of nurses se precizeaza ca e necesar CGFNS-ul, cu/fara examen, depinde de stat. Pe site la CGFNS spune ca e necesar sa ai diploma de la o scoala de asistenti precum si dreptul de practica din tara respectiva, asa ca fara scoala de asistenti nu cred ca se poate.

Un mare avantaj care nu il vad precizat aici, sau poate nu am vazut eu, e faptul ca angajatorul poate aplica pentru tine ptr green card, si in 2-3 ani il optii si apoi poti face ce vrei tu(stepuri si un rezi unde vrei tu, pentru ca vei fi altfel tratat cand spitalul la care aplici nu mai tb sa isi bata capul cum sa te tina in tara pe parcursul reziului. Salariile sunt decente, cu overtime, care probabil ca il faci oricum, ca nu degeaba e criza de nurse, ajungi pe la 5-6k pe luna. Experienta care o acumulezi (cunostinte cat si practica) va fi un mare plus cand vei da stepurile. Imaginati-va cum e ptr cineva care a luat 99 la primul step( invatat la greu), ajunge ptr prima data in State ptr CS si se vede intr-un salon cu 2-3 examinatori care stau cu clipboadul in mana si se uita la el ce face... Dupa 2-3 ani de stat prin spitalele americane presupun ca va fi too easy
The best things in life are not things.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests