Vor fi recunoscute diplomele in UE, dupa integrare?

...ca nu se mai poate
motorix
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jan 24, 2006 1:04 pm

Vor fi recunoscute diplomele in UE, dupa integrare?

Postby motorix » Mon Jan 30, 2006 4:10 pm

Stie cineva care e stadiul negocierilor, sau care sunt conditiile in care diplomele celor care au terminat medicina sau stomatologia inainte de 2007 vor fi recunoscute in statele Uniunii Europene dupa integrare?
Ce facultati din Romania au cursurile aliniate la standardele europene?

User avatar
dac
senior
senior
Posts: 117
Joined: Tue Jul 27, 2004 6:24 pm
Location: Tara Iluziilor
Contact:

Postby dac » Wed Feb 22, 2006 8:15 pm

Diplomele medicilor vor fi recunoscute incepand cu generatia ce a terminat in 2005 inclusiv. Pt restu trebuie sa faca modulele care s-au introdus ulterior in programa.Astea se fac la facultate contra cost. Intrebati secretara. ;)
De stoma nu stiu nimic.
"In lume veti avea necazuri, dar indrazniti, Eu am biruit lumea." Ioan 16:33

ides
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Oct 21, 2005 8:35 pm

Postby ides » Wed Mar 01, 2006 2:35 am

Acestea vi le-am grait, ca intru Mine pace sa aveti.

Marlene
elder
elder
Posts: 522
Joined: Fri Nov 11, 2005 5:11 pm

Postby Marlene » Sat Apr 22, 2006 4:30 pm

mie mi s-a spus dintr-o tara a uniunii europene ca din 2007 putem fii inregistrati la ei fara nici un examen de diferenta...ca GP

User avatar
lupuj
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Mon Jun 19, 2006 6:59 pm
Location: Romanica
Contact:

Postby lupuj » Tue Jun 20, 2006 8:39 pm

Eu cred ca atata timp cat esti romanash o sa fie greu sa razbati ca astia te trateaza ca atare..adica ai drepturi egale..dar atat! (ce naiba sunt asa profund, iar am dormit prea mult!!) :shock:

motorix
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jan 24, 2006 1:04 pm

Deci intram

Postby motorix » Tue Oct 03, 2006 10:36 pm

Am ajuns si in momentul in care intrarea in UE e o certitudine.

Din cate am aflat eu, recunoasterea profesionala a diplomelor medicale(medicina general, stoma) se face dupa urmatorul algoritm:

1. daca studiile sunt incepute dupa 1 ianuarie 2007 ele sunt recunoscute automat
2. daca sunt incepute (terminate) inainte de 2007 sunt recunoscute automat daca sunt conforme cu cerintele minime de pregatire impuse de UE
3. in alte cazuri sunt recunoscute doar insotite de un certificat care sa ateste experienta(minim 3 ani)

Intrebarile pe care le mai am, sunt legate de punctul 2, si ii privesc pe cei care au terminat facultatea dar nu au experienta de 3 ani:
Ce generatii de absolventi de medicina dentara sau generala (daca este vreuna) au obtinut diplome conforme cu cerintele minime de pregatire impuse de UE? De unde pot fi obtinute aceste informatii in mod oficial?

Un link care descrie procedeul pentru statele intrate in 2004:
http://ec.europa.eu/internal_market/qua ... verview%22

Judith
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Dec 01, 2006 12:22 am

Postby Judith » Sat Dec 02, 2006 12:51 am

In afara de ministerul sanatatii, la noi nu cred ca alta sursa e credibila in ce priveste recunoasterea diplomelor obtinute inainte de 2007.
Ar mai fi in afara organizatiile care se ocupa de recunoasterea diplomelor din tara unde vrei sa te duci.
Eu stiu de la secretara ca de anu asta foaia matricola e si in engleza-sanse sa fie recunoscute integral si diplomele luate in 2006.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests