Viza J1

...ca nu se mai poate
laura petrescu
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Jan 17, 2006 6:33 pm
Location: iasi
Contact:

Viza J1

Postby laura petrescu » Wed Jan 25, 2006 8:46 pm

Multumesc mult pt. raspuns dar cred ca e vina mea ca nu am facut o precizare: o firma din California va aplica pt. viza H1 pt. sotul meu iar mie mi-au propus J1. Nu stiu care sunt implicatiile pe termen lung ale acestei vize...care e treaba cu waiverul?
dr laura petrescu

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Wed Jan 25, 2006 9:30 pm

daca nu esti pe clinic nu sunt probleme.

teoretic trebuie sa te intorci in ro pentru 2 ani sa" share the knowledge".

in afara de clinic( unde se poate iesi din treaba asta numai daca mergi intr-o zona subdeservita) in orice alt domeniu se renunta la conditia de 2 ani cu " no objection letter" prin care guvro deklara ca don't give a shit about your knowledge si ca nu ai obligatii, ceea ce e piece a cake.

Daca sotul e H-1 tu ar trebui sa primesti H-4, fara drept de munca. daca iti ofera J-1 inseamna ca vor sa te angajeze. aici sunt confuzat, ca nu prea are sens. ce lucreaza el, si ce vrei sa faci tu?( imediat, nu in viitor, asta am inteles)

cataghe
senior
senior
Posts: 123
Joined: Sun Oct 19, 2003 3:25 pm

Postby cataghe » Thu Jan 26, 2006 6:40 pm

Waiverul pe "no objection" se obtine relativ usor, toata chestia e sa nu ai fonduri guvernamentale implicate in finantare si sa nu fi Fullbright. In rest e destul de simplu si de cand au introdus aplicatia electronica s-a scurtat mult perioada de asteptare, cam in 2 luni ai waiver-ul.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests