chirurgie generala in canada?

...ca nu se mai poate
User avatar
obreja mugurel
Posts: 2
Joined: Wed Aug 17, 2005 5:29 pm

chirurgie generala in canada?

Postby obreja mugurel » Wed Sep 21, 2005 12:18 am

salutare sunt medic rezident chirurgie generala anul II, ma intereseaza daca se poate continua rezidentiarul in Canada, daca da cum sau daca este mai avantajos sa mergi acolo cu specialitatea data.multumesc

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

Postby simbad » Thu Sep 22, 2005 9:18 am

Din cate stiu eu in Canada intri foarte greu pe clinic si numai in urma unui examen (gen step-uri) mai draconic din cel de state si -parca- conditionat de refacerea ultimilor ani de facultate pentru sustinerea unor examene de diferente.
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Sep 24, 2005 8:44 am

simbad wrote:conditionat de refacerea ultimilor ani de facultate pentru sustinerea unor examene de diferente.

serios?
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

Postby simbad » Thu Sep 29, 2005 11:31 am

Da, asa am inteles de la un coleg care a plecat in Canada si care se gandea sa intre totusi in randul medicilor de acolo.
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
Hawkeye
senior
senior
Posts: 131
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:31 am
Contact:

Postby Hawkeye » Fri Sep 30, 2005 9:49 am

Pt a profesa medicina in Canada, teoretic, trebuie sa treci niste examene ale Colegiului Medicilor din Canada, in urma carora poti intra la rezidentiat. Practic, sunt greu de trecut, desi, au mai reusit unii. Unele facultati accepta sa refaci externatul (cam 2 ani), dar tot dupa trecerea unor examene, dupa care iti dau diploma canadiana.
Rezidentiatul de la noi nu este recunoscut.
My lifestyle determines my deathstyle ! :usa


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests