burse erasmus...

...ca nu se mai poate
User avatar
crisstal
Posts: 2
Joined: Thu Feb 17, 2005 4:49 pm
Location: bucuresti
Contact:

burse erasmus...

Postby crisstal » Thu Feb 17, 2005 6:19 pm

am nevoie de unele informatii ...va rog...sunt in anul 4 si vreau sa stiu cine a luat erasmus in franta mai recent (nul trecut sau acum 2-3 ani)cum a fost examenul..?se da pe bune sau isi baga coada si alte lucruri sau oameni....tematica cand se expune?la sf lui februarie si se da ex la sf lui martie?...
eu am incercat sa fac rost de tematica mai devreme ca sa ma apuc de inv ,sa merg la sigur ca vreau neaparat anul asta sa iau un erasmus in franta,dar evident ca cei de la biroul de burse(daca exista asa ceva)mi-au zis sa astept afisarea.... :x
daca are cineva bibliografia de anul trecut...cine a dat sau a plecat....stiu ca se mentine de la un an la altul dar nu e sigur nici asta...anul trecut stiu ca s-a dat din palade in loc de angelescu...
pana la urma se merita....totusi sunt 6 luni....eu imi doresc f mult sa plec si mai ales in franta...multumesc mult pt orice gen de informatie.... :idea:
din cate am aflat ...vb cu unii si altii care au plecat am inteles ca e o experienta fantastica pe care maj ar repeta-o...
ex de limba cum e?....mersiii mult de tot......
Ne garde rien pour une occasion speciale:chaque jour qu'on vit est une occasion speciale....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Feb 18, 2005 4:26 am

ca sa iti raspund la intrebare, gasesti pe net lista cu cei care au mai plecat in Erasmus, -->google search; exista ca am dat eu de ea de curand, intamplator.
ca tot intebi, anul trecut in Franta a fost un tip care acum este anul 6, seria 8. si chiama cãtãlin dãnãilã.

dar my advice:
incearca stagiile SSMB. e muuult mai ieftinache, nu capetzi restantze pt ca e in vacantza (dupa cum stii, cu Erasmusul iti obtii si o toamna plina :P, aici nu echivaleaza nimic ), si nu in ultimul rand, desi iti poate parea absurd, ca te vad asa hotarat.. 6 luni.. poate fi cam multicel intr-un singur loc.
si inca ceva.. din cate stiu, Erasmusul vine cu bani din ce in ce mai putzini, asa ca trebuie sa cam suplimentezi cu bani de-acasa. asta am auzit eu, nu introduc mana in foc.

in fine, bafta orice ai face.

User avatar
crisstal
Posts: 2
Joined: Thu Feb 17, 2005 4:49 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby crisstal » Fri Feb 18, 2005 12:50 pm

mersi de informatii...dar din cate stiu eu stagiile de vara sunt mai scumpe pt ca suporti totul pe cheltuiala ta ...si nu iei contact cu nici un centru universitar de acolo doar cu vreun spital...si ai vazut tarile care sunt?cam nasolo la partea asta....stii cum dau de tipul asta catalin danila...vreo adresa de mail ceva?multam mult'!
Ne garde rien pour une occasion speciale:chaque jour qu'on vit est une occasion speciale....

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Feb 18, 2005 3:49 pm

nu mergi in facultate acolo, e adevarat. dar ai contact cu o gramada de studenti de-acolo. si cu un spital de cele mai multe ori super calumea. ma rog, asta dep de tzara
cat despre costuri, daca obtii stagiu bilateral, nu suporti decat drumul, pe care oricum il suporti si cu Erasmus. deci ar fi mai ieftin, in conditiile in care acolo ai asigurate masa, casa si plimbari sau alte chestii de program social :lol:
in fine, eu am fost intr-un stagiu si a fost super beton.
adevarul este ca nu stiu insa ce tzari sunt anul asta..

si hai ca-ti dau un private cu niste date de contact

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Fri Feb 18, 2005 3:49 pm

nu ma lasa sa sterg mesajul asta, al doilea.. :shock: :shock:

User avatar
CristianG
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Nov 02, 2004 6:18 pm
Location: AlderHey.com
Contact:

Postby CristianG » Sat Feb 19, 2005 10:24 pm

Salut
Eu am fost la bursa Erasmus in UK in anul 5. Am dat examenul in anul 4, asa cum vrei sa dai si tu. Eu am terminat in 2004.
Experienta unei burse Eramus merita tot efortul. Acolo esti un student al facultatii respective. Faci cursuri impreuna cu studentii lor, mergi la clinica cu ei etc. Esti tratat egal.
Banii nu sunt o problema in Franta. Nu numai ca banii pe care ii vei primi iti vor ajunge pentru cazare si masa, dai ai posibilitatea sa castigi bani acolo lucrand in spital. Mie nu mi-au ajuns banii in UK, dar preturile erau imense fata de Franta.
In orice caz- invata dupa orice pana apare bibliografia. Eu nici macar nu am citit dupa cartile din bibliografie si nu am avut probleme la examen, care este pe bune. Corectarea se face pe loc.
Spor la treaba!

Blinx
Posts: 1
Joined: Tue May 03, 2005 5:29 pm
Location: Bucuresti

Am fost eu Erasmus in Franta

Postby Blinx » Tue May 03, 2005 5:48 pm

Hello!
Eu am fost plecata cu o bursa Erasmus la Marseille anul trecut din februarie pana in iulie. Nu stiu de ce lumea isi da cu presupusul cand nu stie despre ce este vorba...........................
Sa stii ca merita sa mergi acolo, este o experienta, este cu totul si cu totul altceva. Adica vezi oameni noi, locuri noi, moduri noi de a face medicina, mult mai civilizat decat la noi in tara (din pacate pentru noi :cry: ). Eu te sfatuiesc sa tragi de orice oczie ti se iveste sa pleci.
S-ar putea ca mesajul meu sa vina cam tarziu, nu stiu cand s-au dat examenele de bursa anul asta! Oricum daca iti mai foloseste la ceva examenul in principiu e pe bune, doar daca nu ai ghinionul sa ai copii de ceva profi mai "bagaciosi". Cand am dat eu nu a fost cazul :)
Programa eu nu o stiu, examenul de limba a fost super rezonabil!
Bafta si spune-mi cum a fost


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests