Propunere ptr cei din "afara"

...ca nu se mai poate
User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Propunere ptr cei din "afara"

Postby adi » Thu Jan 13, 2005 6:32 pm

Bine v-am regasit! :)

Ma gandeam mai de mult la chestia asta, impreuna cu un prieten care este si el pe aici ;) .

So, pe scurt: haideti sa usuram orientarea colegilor nostrii in oceanul de informatie despre plecarea in alte tari. Adica fiecare dintre cei plecati sa scriem, mai mult sau mai putin -in functie de timpul pe care il are fiecare, cateva randuri despre:

1. unde este si de ce a ales sa plece acolo, eventual cum a facut sa ajunga in acel loc
2. cum este in locul in care a ajuns -inclusiv informatii "neprofesionale"
3. ce perspective profesionale/de statut sunt in tara/zona respectiva

-nu neaparat in ordinea asta, fiecare sa-si organizeze cum doreste prezentarea. ceea ce se va scie vom pune sub "lacat" :) , sa fie totul intr-un loc, iar pentru intrebari se vor deschide alte topicuri

Cred ca pentru ei ar fi un pct de plecare bun.

In acelasi timp insa, atunci cand cineva doreste o informatie, sa o ceara doar daca intentioneaza sa plece si nu sa foloseasca aceasta posibilitate ca pe o varianta la Cartoon Network
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sat Jan 15, 2005 9:15 am

O idee buna.
Eu am povestit ceva similar deja, la rezidentii sunt p'aicea?. Pe vremea aia ma chema tapirul...
ma gandisem si eu mai demult sa continui cu "viata aici" dar din pacate timpul a fost cam pe sponci. O sa mai incerc, fie aici fie in vizuina.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sat Jan 15, 2005 11:46 pm

E o idee buna adi ;)
Eu am incercat asa ceva dar am preferat modul meu de a da informatii, chiar daca mi-a luat mult timp sa raspund fiecarui mesaj in parte (drept sa va spun am primit surprinzator de putine mesaje, nu stiu daca sa ma bucur sau nu).
Vreau sa imi cer scuze pt mesajele care nu si-au gasit raspuns insa in ultimele doua luni imedul nu s-a putut accesa din afara. Si acum sunt probleme, din 10 incercari de a intra doar una are succes.
Adi, cred ca e greu sa te hotarasti sa pleci si intr-un fel e de inteles de ce intreaba doar pentru a vedea 'cum ar fi daca...'
Astept intrebari.

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Mon Jan 17, 2005 12:21 am

un pic off-topic: horny, si la mine se intampla la fel, incerc sa login si imi da pagina aia de eroare. Am descoperit insa un trick: te loghezi, primesti pagina de eroare, dai back la browser si intri intr-un forum; o sa vezi ca o sa fii deja logged in (nu stiu de ce se intampla tehnic, timpi de reactie, browsere, etc).

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Propunere ptr cei din "afara"

Postby adi » Mon Jan 17, 2005 1:21 am

Hai sa incep.


Canada. Localizata in partea de nord a continen….Stttttoooooop.
Parerea mea e ca aici este nasol. Serios. Feriti-va de Canada cat puteti. Cum de ce? Nici nu stiu cu ce sa incep…

Oamenii sunt ingrozitor de amabili. Este un adevarat chin pentru un roman obisnuit, care in tara la zambetele functionarilor auzea un gen de scartait metallic generat de frecventa redusa a gestului, sa trebuiasca sa suporte buna crestere a celorlalti.
Mai mult, se munceste. Nasol, nu? Oricum, sunt niste fraieri, din moment ce orice roman stie ca o masina ultimul racnet nu se ia prin munca, ci tragand o teapa.
E curat! Prea curat!
Au preturi destul de mici! Eu nu sunt obisnuit sa platesc o taxa sub 19%, iar aici este revoltator sa fie GST-ul de 7%!
Studentii au acces gratuit la piscine, sali de sport, etc. Eu nu, dar cred ca o fata ar trebui sa se simta frustrata ca nu vine nici un dobitoc de genul aluia care era “instructor” in R2 si ultima oara bodyguard la MAXX sa o intrebe daca nu vrea sa danseze in vreun bar dubios.
Cum, nu se recicleaza manusile, varful la pipette? Cum adica nu se printeaza decat pe o parte a paginii? Cum, un graduate student poate sa se intretina singur din bursa, eventual sa-i mai si ramana? Cum, nu berea romaneasca este cea mai buna? Cum, este posibil ca intr-un bar cu 200 oameni sa nu se ia nimeni de tine, sa se distreze toti fara sa se gaseasca vreun figurant care sa caute motiv de scandal? Cum, e illegal sa porti sabii ninja? Pai cum naiba iti poti spala obrazul intinat de o privire dusmanoasa daca nu ai sabie????

Ingrozitor, revoltator, ce-mai,penibil, nu?

Ei bine,pt ca am spirit de sacrificiu si era nevoie de un om tare sa faca ordine in viata canadienilor, am ales Canada.

Reteta e relativ simpla: vezi ce domeniu te intereseaza, contactezi profesorii cu un email scurt in care te prezinti la obiect si eventual ii spui ca daca doreste poti sa-i trimiti si un cv si aplici la cei care iti raspund pozitiv.
Perspective: rezidenta permanenta si apoi cetatenia, intr-un timp relativ scurt-4-5 ani. Timp in care bineinteles traiesti in conditiile mizerabile pe care le-am expus mai sus si iti umpli si CV-ul cu vreun master sau doctorat. Dupa care ai aceleasi drepturi ca ei, fie sa intri in sist medical fie sa faci altceva legat de research or whatever. Taxele ptr invatamant sunt oricum mici si accesibile, asta spre deosebire de USA. Canada este de asemenea unul dintre cele mai tolerante state in ceea ce priveste imigrantii, lucru de inteles daca ne uitam la raportul locuitori/suprafata.

cam asta e pe scurt, o sa raspund la eventualele intrebari in fct de timp si de roedu. :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Postby Doftoroiu` » Tue Jan 18, 2005 9:22 pm

Horny, ai putea sa incepi prin a ne spune : de ce Belgia, ai avut un plan clar inainte de a aplica, sau ti l-ai modificat pe parcurs.De asemenea, cum au decurs primele contacte cu cei de-acolo (inainte de a ajunge).
Cam atat, deocamdata....
Multumim anticipat pentru raspunsuri.... :wink:

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sat Jan 22, 2005 12:36 am

De ce Belgia?
Mai intai sa spun de ce nu Canada sau USA. De Romania nu va spun de ce nu pentru ca Adi a expus mai bine. Nu Canada sau USA pt ca sunt peste ocean; a fost o problema psihologica: distanta mi s-a parut prea mare altfel as fi ales Canada cu siguranta. Cu USA aceeasi problema psihologica privind distanta. Imi dau seama ca nu prea conteaza asta, oricum o sa vin in Romania de doua ori pe an;
Un prof mi-a oferit ocazia sa lucrez in laboratorul sau dupa ce am trimis destul de multe scrisori cam peste tot in Europa (din delasare am ratat dead-line-urile din Germania). In principiu am trimis scrisori in Anglia, Germania, Belgia.
Cum este?
Cam aceleasi lucruri pe care le spune Adi. Ai acces la un complex sportiv imens contra unei sume modice de 23 de euro pe an. Intr-adevar, belgienii de origine belgiana sunt extrem de amabili; Bruxellesul e un oras cosmopolit, e o adevarata distractie sa ghicesti limba pe care o vorbesc trecatorii: cateodata e franceza, cateodata flamanda, engleza, rusa, araba...
Bruxelles-ul e simpatic, mic ce-i drept, cu o arhitectura atipica, cu strazi inguste si cladiri vechi, inalte, cum sunt prin Sibiu si Sighisoara, catedrale gotice etc; mai sunt institutiile europene care personal nu imi plac fiind niste blocuri de sticla si otel intr-un cartier numit 'Eurovillage'.
Se munceste si se munceste eficient. Pentru prima oara am sentimentul ca cineva se uita la mine ca la o entitate ganditoare nu ca la o banda de magnetofon pusa sa repete ce a citit cu o zi inainte. Si imi simt creierul cum se dezmorteste din 6 ani de indobitocire. Esti nevoit sa iei decizii singur, sa te interesezi, sa gasesti solutii mai bune etc. Esti felicitat cand reusesti ceva si iti este recunoscuta munca. Nu prea am vazut la cineva sentimentul de invidie pe munca altuia, dimpotriva, toti se reped sa iti dea sfaturi cand proiectul ti se impotmoleste sau cand pur si simplu nu ai idei.
Ma pot intretine singur, traiesc decent, nu trebuie sa astept 2 salarii sa ma imbrac, pus is deoparte etc. Apropo de imbracaminte, nu prea conteaza cum te imbraci, cat de sui sau cati cercei iti pui in nas, ideea e sa fii curat.
Daca ai nevoie de orice reactiv poti comanda singur chiar si 2000 de euro pe saptamana; bineinteles nu este recomandabil sa arunci cu banii insa daca tu crezi ca reactivul X merge si iti rezolva problema, il comanzi si gata, nu trebuie aprobare si nici semnatura profului, contabilei institutului. A doua zi de obicei ai reactivul iar a treia zi rezultatele.
De exemplu imi trebuia o rigla sa masor o hartie si i-am cerut secretarei imprumut. Mi-a dat iar a doua zi aveam pe birou o rigla noua din aluminiu hi-tech si multifunctionala 'specially order for you'.
Desigur, partea complicata e cu dreptul de a practica medicina (daca o sa am de gand sa lucrez in clinica, poate voi ramane pe research, am descoperit ca iti poate da o multime de satisfactii, de alta natura decat clinica).
Locuri de munca sunt, important e daca vrei sa ramai aici pe cercetare. Colegii mei prefera Statele, Japonia si Canada dupa ce termina, pentru ca au pretentii de research cat mai de 'top'; Belgia nu e o tara in care cercetarea se poate compara cu America desi institutul in care sunt e destul de bine cotat in Belgia, fiind unul international, se vorbeste engleza in principal si franceza. Toate seminariile intre departamente se tin in engleza pt ca engleza 'is the language of science'. Uatevar.
'Sanse' de a ramane aici sunt, trebuie sa te interesezi si sa iti pui intrebarea daca vrei sau nu sa ramai aici; vreau sa spun ca ti se deschid si alte perspective pe care nu le ai daca stai in Romania; se poate echivala medicina din Romania, procedura e un pic mai complicata insa deocamdata nu stiu ce si cum voi face. Nu vreau sa fac averi tratand pacienti (numai in Romania se pot face averi astfel) ci vreau sa traiesc decent, sa am un job respectabil si sa imi fac treaba foarte bine, sa fiu respectat pentru asta, sa pot calatori, sa traiesc intr-un mediu civilizat etc...Romania nu imi poate oferi pentru moment tot ce am spus mai sus.
Singurul lucru care ma intristeaza putin e distanta fata de parinti, de prieteni si de Romania.

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

Background.

Postby Doftoroiu` » Mon Jan 24, 2005 8:59 pm

Multumiri pentru informatii!!!:wink:
Dar as vrea sa va intreb:care e backgroundul necesar?Cum poti dovedi ca esti,intr-adevar, interesat de domeniul respectiv.Asta deoarece, atunci cand am vrut sa public un textuletz(nu spui revista!) astia m-au intrebat de ce nu mi-am gasit un prof pe care sa-l pun autor principal"ca sa se deschida usile":?: Si pe urma, cand am facut ce mi-au cerut, articolul a aparut....avand doar semnatura profului!!!!!(strict autentic, pot sa va dau titlul articolului si revista in care a aparut,dar doar pe PM :roll:).

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jan 25, 2005 1:53 am

eu zic sa va linistiti cu canada, it really sucks big time. daca vreti clinica poftitz la us.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Jan 25, 2005 6:46 am

cerbu wrote:eu zic sa va linistiti cu canada, it really sucks big time. daca vreti clinica poftitz la us.

parerea mea e ca vorbesti fara sa cunosti. in orice caz, se pare ca e o tara mai normala :)
Canada este tara in care ai de castigat pe termen lung, tara care iti ofera destul de repede un statut si te integreaza.
tu vorbesti din perspectiva ta absolut particulara de medic deja sa spunem realizat acolo-habar nu am daca esti cetatean sau e statut ai. imi pare rau, dar cazul tau particular nu este reprezentativ pentru cei ce citesc sectiunea asta.
Si asa, ca fapt divers, puteam sa merg si in US, dar am ales din fericire Canada. Nu imi pare rau deloc :) .
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jan 25, 2005 6:20 pm

Si asa, ca fapt divers, puteam sa merg si in US, dar am ales din fericire Canada. Nu imi pare rau deloc

de unde stii daca nu ai ajuns si nu ai lucrat si in state?
si o decizie ca asta incepi sa o regreti (daca e de regretat) abia dupa cativa ani, caci la inceput treci mult mai usor peste neajunsuri, asa ca mai ai de asteptat.

daca vreti clinica poftitz la us

oricum cerbu cred ca se referea in primul rand la asta. Chiar daca Canada are unele avantaje culturale (relative, caci daca stai in NY face cat 3 canade dpvd cultural), sansele de a practica medicina in Canada sunt dismal, comparativ cu US.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jan 25, 2005 9:24 pm

evident ca despre clinica vorbeam. si despre sistemul sanitar din canada, care este foarte prost si foarte frustrant.

nu te mai zburli asa, adi, ca n-am zis ca faptul ca tu esti in canada e de cacao, din moment ce nu stiu ce faci acolo. ma refeream la chestiile pe care le stiu.

iar cazul meu particular este foarte reprezentativ( ca si al lui originaltup) pentru ca la asta ne-ai invitat, sa expunem cazurile noastre particulare. cerd ca aerul de canada nu te-a relaxat de loc, esti sigur ca e the right place?

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Jan 26, 2005 7:43 am

cred ca si eu si cerbu am fost cam scurti in raspunsurile noastre si fiecare a inteles altceva.

parerea mea e ca, oricat de ciudat ar parea- si nu e un raspuns diplomatic, chiar cred asta- toti avem dreptate. stiti de ce? ptr simplul fapt ca fiecare dintre noi cauta altceva, are alta parere despre locul ideal.

eu nu pot sa spun decat ce vroiam eu, care sunt elementele care m-au facut pe mine sa aleg Canada. Voiam in mare cateva chestii de baza:
- sa pot obtine relativ rapid un statut social (rezidenta permanenta/cetatenie) astfel incat sa nu ma streseze un viitor incert;
- sa fie o tara "intelegatoare" fata de imigranti, o tara in care inca nu exista o respingere a acestora la nivelul perceptiei celor de acolo;
- sa fie un loc cat mai "curat" posibil: ca societate, de ce nu si natura;
- sa aiba potential -privind in viitor;
- sa am acces la sistemul medical, sa pot sa profesez medicina acolo; sa nu am pe cap ca medic asigurari de malpraxis mari, procese etc;
- sa aiba un sistem de sprijin social cat mai bun: taxe mici, tuition redus etc. pentru ca de asta am nevoie in primul rand ca imigrant si apoi rezident permanent: de un loc unde sa ma integrez cat mai rapid si eficient.

Pentru mine scopul vietii este sa vizitez cat mai multe locuri, sa cunosc cat de mult pot, nu sa ma ingrop intr-un spital si atat. Si Canada este in concluzie, in conjunctura actuala, locul ideal: ofera rapid rezidenta permanenta- chiar si 1,5 ani de la sosire, nu exista atitudinea de "ce mai cauta si astia pe aici", exista respect, taxele sunt mici-inclusiv cele ptr studii (ma gandesc si eu ca vine o vreme cand o sa am kinderi), preturile sunt si ele mici, serviciile sunt ireprosabile, dupa ce obtii rezi perm, timp in care faci si un PhD ai acces la sist lor medical, iar in afara de mine :lol: oamenii sunt in general incredibil de calmi.

De originaltup am aflat din multele posturi de pe forum, dar de tine Cerbu nu stim nimic. Cum ai ajuns acolo, de fapt unde esti, cum e sa fii medic acolo? Tu esti sa spunem un reprezentant al starii in care vor sa ajunga cei care aleg US.

ps. cand am zis ca nu esti reprezentativ ma gandeam ca ai dat examenele astea de mult timp, in alte circumstante politice si nu stiu cat se aplica acum din cdt de atunci- ca obtinere de rezidenta etc.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Jan 26, 2005 7:08 pm

intelegere pt straini si posibilitatea de a te integra exista si in US; cu PhD si publicatii poti obtine GC in 2-3 ani (minim); ca doctor, dupa ce termini rezidentiatul poti obtine GC in 2 ani (minim, depinde de statul in care aplici, in New York pot fi 6-7 ani)

Taxele cred ca sunt ceva mai mari, locul ceva mai putin curat (dar partea cea mai curata din Canada e locul in care te duci doar vara).

Intradevar e o alternativa buna la US, dar daca nu vrei sa faci medicina. Din cate stiu un strain intra f greu in sistemul lor medical, sau trebuie sa faci facultatea la ei (chiar si asa nu esti sigur) sau concurezi pt cateva locuri, destul de putine. Compara cu US unde 20-25% din rezidenti sunt straini (si unde piata e mult mai mare oricum, US are vreo 280 mil iar Can are vreo 22 parca, nu mai stiu exact). Plus ca in Us cred ca or sa fie nevoiti sa fie mai deschisi cu straini (paradoxal, ca pana acum au facut contrariul) caci se prefigureaza un deficit destul de serios.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Wed Jan 26, 2005 9:13 pm

ce nu inteleg eu: cum adik sa faci research asa, fara faculta echivalata? de belgia zic.

in rest, in canada se pleaca dupa facultã, da' mai faci si faculta acolo inca o data?. nici asta n-am prea inteles..

damn, im so om mai putin dotat intelectual. although, intrebarile-s puse cat se poate de serios. daca se poa' sa ma lamureasca cineva..

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Jan 28, 2005 4:26 am

simplu: am plecat din ro in 1999, am facut rezi pe IM in cleveland, am terminat rezi in 2002 si de atunci sunt internist la cabinet si la spital, in west virginia. intr-adevar, nu opt da sfaturi in legatura cu stepurile sau cu CSA.

desi timpul liber e foarte redus, nu-mi pare rau ca am ales US. mie personal nu mi se pare ca oamenii sunt reci aici si m-am integrat foarte bine. intr-adevar, e foarte frustrant procesul obtinerii cetateniei, dar evident nu e imposibil. fiananciar vorbind, e mult mai bine aici. daca vrei sa te plimbi, totusi, esti limitat de lipsa timpului liber. eu nu cred sa ajung sa cunosc europa bine pentru urmatorii 10 ani, poate.

cam atat.

cand vorbeam de sistemul de sanatate in canada ma refeream si la perspectiva nefericita de pacient, oamenii vin aici si platesc cash numai sa fie tratati mai repede, sistemul e groaznic acolo daca esti bolnav. daca esti sanatos e bine oriunde, chiar si in romania.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Fri Jan 28, 2005 1:21 pm

Se pare ca topicul asta a devenit un fel de 'ba io sunt mai tare', 'ba aici e mai bine', 'I'm cool', etc.
Decizia apartine pana la urma celui care vrea sa plece, daca vrea sa faca medicina sau cercetare sau altceva; niste pareri obiective, pentru a-i ghida pe cei care ar vrea sa plece cred ca sunt binevenite (fara a ne lua la harta). Pentru celelalte exista alte sectiuni.
Da, exista posibilitatea sa intri la doctorat fara ca statul sau facultatea respectiv sa te recunoasca drept medic. Diploma e recunoscuta, iar de UMF chiar au auzit lucruri bune.
Daca lucrezi in cercetare nu trebuie neaparat sa fii recunoscut din prima ca medic, pentru ca nu intri in contact cu bolnavii.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Jan 28, 2005 5:41 pm

Se pare ca topicul asta a devenit un fel de 'ba io sunt mai tare', 'ba aici e mai bine', 'I'm cool', etc.

cred ca nu ai citit suficient de atent, nu vad pe nimeni care sa corespunda descrierii tale. Doar se nuanteaza unele pozitii, iar la comparatia US-Canada nu cred ca a spus nimeni ca una e mai tare, ci doar (cel putin eu si cu Cerbu) ca daca vrei sa practici medicina US e o solutie mai buna, si atat.

Decizia apartine pana la urma celui care vrea sa plece, daca vrea sa faca medicina sau cercetare sau altceva; niste pareri obiective, pentru a-i ghida pe cei care ar vrea sa plece cred ca sunt binevenite (fara a ne lua la harta).

asta si incercam (cu mica completare cu nu se pot spune numai pareri strict obiective)
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Jan 29, 2005 6:13 am

cerbu wrote:cand vorbeam de sistemul de sanatate in canada ma refeream si la perspectiva nefericita de pacient, oamenii vin aici si platesc cash numai sa fie tratati mai repede, sistemul e groaznic acolo daca esti bolnav.

da, ai perfecta dreptate din pct asta de vedere. se asteapta luni intregi ptr un consult la specialist.
dar strict din pct nostru de vedere :) , al IMGs, este bine ptr ca nemultumirea generala genereaza o presiune sociala favorabila noua, Canada nu are de unde sa acopere deficitul asta imens de medici si nici nu ar merita cred sa faca efortul financiar de a instrui atatia cand poate sa ii ia pe gratis si doar sa ii "lustruiasca" intr-un rezidentiat.
cheia Canadei ptr cei care au terminat medicina este rezidenta permanenta care se obtine facand un graduate program. dupa aia esti de-al lor, merita sa investeasa in tine.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Sat Jan 29, 2005 12:42 pm

Adi, esti sigur ca e asa? Nu prea stiu care este situatia acolo, dar am tot citit in diagonala texte in care se povestea ca, in ciuda deficitului, canadienii nu fac nimic pentru a usura imigratia medicilor. Citeam astfel de chestii si acum trei ani, iar situatia pare ca nu s-a schimbat inca. Exista indicii clare ca urmeaza sa se schimbe, sau mergi doar pe logica? Nu de alta, dar canadienii nu au fost prea logici in problema asta. Se pare ca exista un numar mare de absolventi de medicina straini care sunt rezidenti permanenti / cetateni, dar care nu prea au sanse sa practice medicina acolo in viitorul apropiat, fapt ce ii ultragia serios pe diversi protestatari, dar degeaba... . De la fata locului cum se vede, de fapt, cestiunea?
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sun Feb 06, 2005 1:50 am

Originaltup, era doar o parere, 'canada it really sucks' nu mi se pare o exprimare potrivita pe un topic care si-a propus altceva. Cand spuneam de pareri obiective, exact la asta ma refeream: parerile celor care sunt ACOLO pentru ca ei stiu cel mai bine ce si cum. Asa putem fiecare sa presupunem ca in UK (de exemplu) nu e bine dar s-ar putea sa fim mai putin informati decat cineva care lucreaza acolo si cunoaste cum stau lucrurile.
Asta a fost o paranteza, nu cred ca mai trebuie comentat ceva in directia asta.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Mon Feb 14, 2005 5:59 am

cateva sfaturi despre primul contact:


Ca peste tot, cel mai important lucru pe care trebuie sa ti-l definesti clar in minte inainte sa contactezi un prof este ce vrei sa faci. Ptr asta e nevoie sa fii realist. Daca vrei un CV f puternic te duci la un prof de succes, intr-un departament cat mai bun. Reversul medaliei este ca vei munci f mult si se va cere f mult de la tine. Daca vrei sa ai timp mai mult te duci la un dept mai slab, cerinte mici, posibil bani mai putini, perspective post-graduate slabe. In general iti pierzi timpul aplicand direct la PhD intr-un domeniu pe care nu il cunosti si intr-un departament cu pretentii mari, nu se stie daca vei face fata pus instantaneu in fata unui volum extrem de mare de informatie teoretica si practica, cu atat mai mult cat in primele luni vei trece si prin stresul acomodarii. Repet, este o chestie de auto-buna-cunoastere. Poti sa incerci intai un master, in felul asta elimini multe raspunsuri initial negative din partea profilor.

ca prim/second e-mail, as da urmatoarele sfaturi:

-sa fie scurt si concis; greu de crezut dar profii aici sunt extrem de ocupati comparativ cu cei din ro
-sa contina date f generale si la obiect despre tine-inclusiv unde esti; nu le insirui cv-ul, nu le trimite poza; poti adauga insa ca daca este interesat ii poti trimite acest cv intr-un e-mail ulterior;
-sa spui pe scurt si cat mai convingator de ce vrei la el. trebuie sa ii spui ceea ce crezi ca vrea el sa auda, nu ceea ce vrei tu cu adevarat sa faci. vezi intai cam ce articole a scos, ce research face si apoi insista in f scurta ta prezentare pe elementele din cv-ul tau care sunt in directia respectiva. alege un prof tanar si nu unul care mai are putin si iese la pensie, pentru ca vei merge destul timp in umbra lui, ai nevoie sa fie activ cat mai mult timp.
-poti sa infloresti cv-ul, dar nu exagera. contrar multor "legende", profii de aici nu sunt naivi deloc.
-nu raspunde la 5 minute dupa ce ai primit un e-mail, se presupune ca esti un candidat serios care nu sta toata ziua pe net; nu trimite multe e-mails aceleiasi persoane intr-o singura zi.

Poate ca nu chiar din primul e-mail, dar din al doilea ar trebui sa-i spui ca ai nevoie de sustinere financiara. Altfel poti sa-ti pierzi cu brio timpul. Si in general bani multi inseamna prof de succes. Nu stiu cum este in USA - am auzit multe povesti mai mult sau mai putin fericite din pct asta de vedere- dar in Canada in general cu banii pe care ii primesti te descurci excelent. In final nu are nici o importanta cat iei in mana efectiv, in valori absolute, important este ce poti sa faci cu banii aia in locul in care esti. Poti de ex sa traiesti in New York cu 20-25k/an mult mai prost decat in alta parte cu 15-18k/an. Totul este relativ.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Mon Feb 14, 2005 3:07 pm

Da, e destul de greu sa lucrezi ; in facultate se fac foarte putine lucrari practice iar cele care se fac nu prea au nici o valoare ori sunt invechite.
Alegerea departamentului nu e un lucru usor. De obicei iei ce ti se ofera. Numai la fata locului vei putea vedea ce si cum. Bineinteles, daca proful are articole in cine stie ce jurnale tari e de asteptat ca ti se va cere mult si nu e exclus ca ajungand acolo sa ti se puna un vraf de articole in brate si primele saptamani sa stai si citesti toata ziua.
Pana la urma depinde ce vrei sa faci. Daca vrei doar sa ajungi acolo si sa nu continui pe research atunci nu mai stai sa alegi. Daca te gandesti sa continui cu chestia asta poti alege un departament cu pretentii insa trebuie sa te gandesti si la experienta pe care o ai. Problema este ca poti invata tehnici sofisticate dar pierzi timpul si nu iti poti permite sa inveti din greseli pt ca timpul trece fara sa produci nimic.
Dupa ce alegi departamentul e bine sa citesti ce a scos unitatea respectiva (articole, review-uri etc) astfel incat, odata ajuns in lab sa treci direct la experimente, scutind astfel cateva saptamani-luni pe care le-ai fi petrecut doar citind.
Putina experienta in tara nu strica: pe la departamentele de biochimie, biofizica, biocel si alte bio- te poti duce si cere sa faci ceva practic. Asta ajuta pt ca iti dai seama daca 4 ani de zile (cel putin) vei putea face asta.

User avatar
adidum81
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 07, 2004 9:44 am
Location: Venezia
Contact:

Postby adidum81 » Fri Feb 18, 2005 12:59 pm

Am o propunere: pentru ca ideea voastra(de a-si exprima parerea in legatura cu locul in care traieste si profeseaza) mi se pare interesanta si o sursa importanta de informatii pentru noi astia din "frumoasa" Romanie, care ne uitam cu gura cascata si absorbim toate informatiile furnizate de cei de "afara" -
ce-ar fi sa deschideti un nou topic care sa se numeasca ceva de genul "Experiente personale ale medicilor romani in strainatate"...si pe care sa posteze NUMAI cei plecati , fiecare sa-si spuna povestea si topicul sa fie "blocat"-deci sa reprezinte DOAR o sursa de informatie,iar polemicile despre o tara sau alta sa se faca pe un alt topic?! :wink:
"Tineretea e o betie continua"

marchidann
junior
junior
Posts: 79
Joined: Tue Aug 03, 2004 2:34 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Experienta mea

Postby marchidann » Sun Mar 13, 2005 12:42 pm

1. Am facut rezidentiatul in SUA in New York. Am ales Statele pentru ca avea cel mai serios sistem de recrutare al rezidentilor din toata lumea iar sistemul sanitar este printre cele mai avansate. Este perfect? Nici vorba, dar multi se lupta sa il imbunatateasca.

2. New York este unic. Nu ma simt acasa in nici un alt oras, nici macar Boston ori Cleveland. Are de toate, iar dpdv cultural face cat 10 Canade. Dar daca credeti ca o sa mergeti la opera ori teatru in decursul rezidentiatului, va inselati. Viata este mult prea dura si cea mai eficienta relaxare este o vizita la supermall-ul de cartier.

3. Perspectivele sunt foarte bune pentru cine munceste si este pasionat de meseria lui. Pentru ceilalti, nu prea.
Adrian Marchidann, M.D.
Specialist
American Board of Internal Medicine

User avatar
mitz
Posts: 1
Joined: Mon Mar 07, 2005 1:19 am

Re: Experienta mea

Postby mitz » Sun Mar 13, 2005 5:35 pm

marchidann wrote:1. Am facut rezidentiatul in SUA in New York. Am ales Statele pentru ca avea cel mai serios sistem de recrutare al rezidentilor din toata lumea iar sistemul sanitar este printre cele mai avansate.


salut! de catva timp citesc ce se scrie pe aici si absorb informatii; acum am o intrebare: care este respectivul sistem de recrutare al rezidentilor, unde pot sa ma interesez despre asta? :idea: a, am uitat sa precizez: medic stomatolog/dentist mai nou. multumiri :)

User avatar
adidum81
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 07, 2004 9:44 am
Location: Venezia
Contact:

Postby adidum81 » Sun Mar 13, 2005 8:40 pm

http://www.ecfmg.org
n-am idee daca se aplica si pt stoma...
"Tineretea e o betie continua"

User avatar
Tosca
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sun Mar 20, 2005 8:14 pm
Location: Bucuresti

Postby Tosca » Thu Mar 24, 2005 9:07 pm

Are cineva idee cam cat de greu se poate obtine un rezidentiat pe radiologie in State ?
Multam !
"La vita e bella"

marchidann
junior
junior
Posts: 79
Joined: Tue Aug 03, 2004 2:34 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Radiologie

Postby marchidann » Fri Mar 25, 2005 12:13 pm

Nu cred ca este imposibil. Totul este sa arati ca ai interes si ca stii ceva radiologie pe cat mai multe modalitati imagistice, ceea ce nu este imposibil in Romania. Plus recomandari bune si eventual o specializare in strainatate.
Adrian Marchidann, M.D.

Specialist

American Board of Internal Medicine

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Radiologie

Postby adi » Wed Apr 20, 2005 5:11 am

noi motive sa alegeti Canada
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

rroxana_the_best
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Apr 29, 2005 9:18 pm

Budapesta

Postby rroxana_the_best » Thu May 26, 2005 7:26 pm

stie cineva cum se poate pleca din tara pentru continuarea studiilor in Ungaria? :?
BLAME IT ON MY YOUTH

Macko
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Apr 23, 2005 10:32 am

Postby Macko » Tue Jul 05, 2005 8:40 am

Intrebare pt Adi - nu am reusit sa trimit pe "pm". Salut, eu sunt medic stagiar in Tg. Mures si anul trecut am vrut si eu sa plec in Ungaria, ca multi alti colegi de-ai mei de la seria maghiara (~80%). Dar am vrut totusi sa-mi dau rezi. Acum mai incerc odata. Intrebarea mea: cum e mai bine sa pleci? (in Canada, daca am inteles bine ca acolo esti) - ca absolvent, sau sa ai rezidentiatul terminat. Pentru ca daca nu-mi iau rezi eu ma gandesc serios sa plec. Daca sti eventual care e diferenta in cele doua situatii te rog spune-mi! Multumesc!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Jul 05, 2005 11:00 am

Macko wrote:Intrebare pt Adi - nu am reusit sa trimit pe "pm". Salut, eu sunt medic stagiar in Tg. Mures si anul trecut am vrut si eu sa plec in Ungaria, ca multi alti colegi de-ai mei de la seria maghiara (~80%). Dar am vrut totusi sa-mi dau rezi. Acum mai incerc odata. Intrebarea mea: cum e mai bine sa pleci? (in Canada, daca am inteles bine ca acolo esti) - ca absolvent, sau sa ai rezidentiatul terminat. Pentru ca daca nu-mi iau rezi eu ma gandesc serios sa plec. Daca sti eventual care e diferenta in cele doua situatii te rog spune-mi! Multumesc!


servus! :)
ai reusit sa trimiti 6 pm-uri identice :lol:

ca rezident -in medicina- roman nu ai probabil nici un avantaj, nu o sa-ti recunoasca nimeni ceea ce ai inceput in romania si probabil ca nici nu prea ar avea ce sa-ti recunoasca :) dupa asa un maret proces de selectie si inaltatoare invatatura- rezidentiatul :lol: . poti sa incerci ca rezident sa obtii eventual o bursa de cateva luni- in general pe specialitati mai "tehnice" gen radiologie. dupa care bineinteles ca te vei intoarce in romania ca sa practici ceea ce ai invatat in canada :D , cu voia ta sau nu :) .
nu pierde timpul si pleaca dupa ce termini facultatea sau ma rog, cat mai repede.

acum sunt asa, mai meditativ, filozofic as putea spune: NU EXISTA CALE USOARA! cine isi inchipuie ca o sa se duca in canada sau mai stiu eu unde si o sa orbeasca pe respectivii cu mai stiu eu ce flacara a invatamantului romanesc- Coculescule, citesti prietene? -se inseala rau de tot. trebuie sa pornesti de la 0, sa iti reconstruiesti limbajul, apoi modul de a gandi- daca nu ai inceput din facultate- dupa criteriile lor, citind cartile lor.
am spus cele de mai sus ptr ca tot ma lovesc de intrebari de genul avantajelor oferite de rezidentiatul romanesc in afara- canada/usa, de altele nu stiu. raspuns-zero in ceea ce priveste usurinta de a intra in sistem; dai aceleasi examene ca unul care nu a facut rezidentiat, modul de abordare este altul.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Jul 05, 2005 11:01 am

dar nu pot sa nu recunosc ca esti simpatic/a in modul de exprimare :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

doina
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Feb 06, 2005 3:43 pm

Postby doina » Tue Jul 05, 2005 3:53 pm

poate mai trebuie mentionat inca o data, cat se poate de clar, ca, din motive absolut obiective, intrarea in rezidentiat ca FMG (foreign medical graduate) in Canada este extraordinar/exceptional de dificila; in plus, nu se intrevad pe orizont "schimbari" esentiale in bine pe viitorul scurt-mediu apropiat (desi poate mai apar uneori cateva portite regionale/programe "speciale" de intrare catre Family Practice, care sunt in general aplicabile mai mult pt. cei care se afla deja acolo de mai multi ani ca rezidenti permanenti Canadieni...dar nici in cazul acelora acele portite nu sunt prea sigure sau consistente sau in mod larg util-aplicabile unei audiente mai largi din RO); de asemenea sunt de acord ca nu are nici o importanta cu adevarat semnificativa daca ai deja rezidentiatul facut in RO sau nu;

in ceea ce priveste echivalarea (pt. un absolvent RO) ulterioara a unui rezidentiat din US in vederea practicii in specialitate in Canada sau Australia: exista oarecare posibilitati, insa se pot ivi anumite probleme concrete logistice depinzand de specialitate: pe scurt, trebuie sa existe o anumita corespondenta de durata a rezidentiatului respectiv si trebuie sa ai deja US Board Certification; bineinteles amanunte concrete se gasesc pe site-urile oficiale respective ale organizatiilor de specialitate din Canada (gen Royal College of ...specialist) si pe site-urile de licenta ale autoritatilor regionale respective (gen Medical licensing board of Ontario, Alberta, etc...) (nu tin minte exact in acest moment denumirile precise, dar se gasesc usor);

in ceea ce priveste rezidentiatul in US...sunt sigura ca persoanele deja interesate stiu deja specialitatile in care sansele sunt relativ mai bune pt. FMG, insa ca tendinta generala, in continuare, US ramane pe o pozitie absorbitoare in mod destul de stream-lined constant pt. FMG pt. destul de multe specialitati, si NU NUMAI cele primary care; nu cred ca imi pot permite sa fac judecati de valoare asupra diferitelor specialitati, insa de obicei, asa pt. termenul mai "mediu", in ceea ce priveste primary care, poate este totusi mai bine de orientat catre Internal Medicine sau Pediatrie decat catre Family Practice, si as incerca sa spun ca este totusi oarecum realist pt. oamenii cu scoruri f. bune la USMLE sa inceapa sa indrazneasca sa priveasca putin si in afara specialitatilor primary care, mai ales pt. cei care indraznesc sa priveasca putin si in afara zonelor de pe coasta de Est traditionala pt. FMG; repet inca o data, "just in case", in ciuda "globalizarii", US este un continent total diferit ca istorie/geografie si cultura vs. UE, cursa e pe termen lung si implica schimbari, asimilari, si costuri masive si uneori ireversibile de viata, nu numai de profesie, deci trebuie privit tot angajamentul respectiv cu seriozitatea necesara, in mod cat mai matur posibil

Macko
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Apr 23, 2005 10:32 am

intrebare pt adi, despre cum sa pleci...

Postby Macko » Wed Jul 06, 2005 8:56 am

Salut, eu sunt medic stagiar in Tg. Mures si anul trecut am vrut si eu sa plec in Ungaria, ca multi alti colegi de-ai mei de la seria maghiara (~80%). Dar am vrut totusi sa-mi dau rezi. Acum mai incerc odata. Intrebarea mea: cum e mai bine sa pleci? (in Canada, daca am inteles bine ca acolo esti) - ca absolvent, sau sa ai rezidentiatul terminat. Pentru ca daca nu-mi iau rezi eu ma gandesc serios sa plec. Daca sti eventual care e diferenta in cele doua situatii te rog spune-mi! Multumesc!

Macko
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Apr 23, 2005 10:32 am

Postby Macko » Wed Jul 06, 2005 11:07 am

va mutumesc pt raspunsuri

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 06, 2005 12:55 pm

Tu stii sa citesti în limba româna ? Daca nu, cauta repede un dictionar, ca ti s-a rapuns deja.

User avatar
duofruo
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Jun 04, 2004 7:49 pm
Location: Bucuresti

Postby duofruo » Thu Jul 21, 2005 11:24 pm

Im, cred ca raspunsul tau este cel putin malitios si nu-si are locul pe acest forum. Astfel de iesiri mai au loc doar prin Kosovo, Bosnia si undeva prin Rwanda unde sunt 2 triburi care se alearga unii pe altii sa se taie. Si, din pacate, inca si in Romania introduc seama ...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Jul 21, 2005 11:32 pm

Ok, sunt rwandez, dar cu o conditie: reia topicul de la postul lui Macko din Jul 05, 2005 6:40 am si pâna la sfârsit.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests