Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

...ca nu se mai poate
AndreiMarius
Posts: 1
Joined: Sat Feb 24, 2018 8:51 pm

Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby AndreiMarius » Sat Feb 24, 2018 9:30 pm

Anul 3 la medicina... vin dupa 1-2 luni in care am invatat pentru Step-uri, insa m-am convins ca nu merita in situatia mea si nu din cauza materiei...
Presupunand ca totul ar merge ok si as prinde un rezidentiat acolo (cu toate ca nu e nimic garantat in situatia actuala si costa destul de mult toata chestia), sincer sa fiu, lipsa de timp liber m-ar afecta enorm raportat la ceea ce imi doresc de la viata.

Chiar daca nu am trecut prin toate stagiile, am senzatia ca stiu clar ce vreau de la medicina - o specializare in care sa petrec cat mai putin timp in spital si un venit decent pentru orele muncite. Cand spun venit ma refer la cat imi ramane in mana dupa ce platesc cheltuielile de baza - in sensul ca ma incalzeste mai mult sa am un salariu de 1500 de euro si sa raman cu 800 de euro decat sa am un salariu de 3000 si sa raman cu 500 de euro la sfarsitul lunii?

Referitor la specializare, mai degraba as face ceva foarte dificil/extenuant 8 ore pe zi decat sa fac ceva lejer 15 ore pe zi. Time is king for me.
Limbi straine nu stiu in afara de engleza si ceva franceza, dar nu m-ar deranja sa invat una extrem bine, chiar daca ar fi dificila

Asadar, care credeti ar fi tarile in care am sanse sa gasesc un rapotul venit/timp liber cat mai bun?
Eventual si specializari unde am sanse mai mari sa obtin acest deziderat ?

Toate cele bune!

DanC_Br
Posts: 3
Joined: Sat Feb 24, 2018 6:58 pm

Re: Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby DanC_Br » Sat Feb 24, 2018 11:23 pm

Nu mai la bani va stă capul. Cand mi-am scos apendicita în Germania, aia oameni bazați, munceau de dimineata până seara

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30271
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby andy gavrilescu » Sun Feb 25, 2018 12:08 am

se opereaza si in ro apendicita si nu dureaza atata.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10916
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby pc7 » Sun Feb 25, 2018 3:26 am

Aldi plateste 10£/ora
Life's not fair, get used to it

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby Boss » Sun Feb 25, 2018 9:18 am

AndreiMarius wrote:Anul 3 la medicina... vin dupa 1-2 luni in care am invatat pentru Step-uri, insa m-am convins ca nu merita in situatia mea si nu din cauza materiei...
Presupunand ca totul ar merge ok si as prinde un rezidentiat acolo (cu toate ca nu e nimic garantat in situatia actuala si costa destul de mult toata chestia), sincer sa fiu, lipsa de timp liber m-ar afecta enorm raportat la ceea ce imi doresc de la viata.

Chiar daca nu am trecut prin toate stagiile, am senzatia ca stiu clar ce vreau de la medicina - o specializare in care sa petrec cat mai putin timp in spital si un venit decent pentru orele muncite. Cand spun venit ma refer la cat imi ramane in mana dupa ce platesc cheltuielile de baza - in sensul ca ma incalzeste mai mult sa am un salariu de 1500 de euro si sa raman cu 800 de euro decat sa am un salariu de 3000 si sa raman cu 500 de euro la sfarsitul lunii?

Referitor la specializare, mai degraba as face ceva foarte dificil/extenuant 8 ore pe zi decat sa fac ceva lejer 15 ore pe zi. Time is king for me.
Limbi straine nu stiu in afara de engleza si ceva franceza, dar nu m-ar deranja sa invat una extrem bine, chiar daca ar fi dificila

Asadar, care credeti ar fi tarile in care am sanse sa gasesc un rapotul venit/timp liber cat mai bun?
Eventual si specializari unde am sanse mai mari sa obtin acest deziderat ?

Toate cele bune!


https://remplafrance.com/

ana.maria.calzone
Posts: 2
Joined: Sun Feb 25, 2018 12:02 pm

Re: Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby ana.maria.calzone » Sun Feb 25, 2018 12:04 pm

cu cat mai mult timp liber
pai si ce plm sa cauti tu in SUA atunci?
ai idee cat de workaholici sunt americanii?

Federal regulations do not limit residents' work hours. It is not uncommon for the medical school graduates to work 80-100 hours a week, with surgical residents typically clocking more than 110 hours a week.

https://web.archive.org/web/20060527031 ... index.html


asta ca sa fie clar, articolul e din 2001, ce s-a schimbat de atunci si pana acum? au introdus o limita de 80hr/saptamana

It is largely felt that actual duty hours (opposed to reported duty hours) have not changed substantially: prior to the implementation of work hour regulations, residents were already working an average of 82 hours per week.[23] Many studies rely on self-reported hours, but significant bias to under-report duty hours exists for a few important reasons: One is that statutes do not provide whistleblower protections to residents who report work hour violations. Second, the penalty for work hour violation is loss of accreditation, which would adversely affect medical residents and prevent them from becoming board certified. Finally, some residents may be pressured by their residency programs to underreport hours[3] or even punished if they do not.


ca sa-ti traduc ce inseamna, se lucreaza in continuare la fel de mult, doar ca pe sest.

si acu' ia cauta tu pe net sa vezi cate ZILE DE VACANTA are un american pe an comparativ cu omologul sau european

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Vreau un venit cat mai bun cu cat mai mult timp liber - unde am sanse bune pentru acest obiectiv

Postby Chingachgook » Mon Feb 26, 2018 6:52 pm

AndreiMarius wrote:Anul 3 la medicina... vin dupa 1-2 luni in care am invatat pentru Step-uri, insa m-am convins ca nu merita in situatia mea si nu din cauza materiei...
Presupunand ca totul ar merge ok si as prinde un rezidentiat acolo (cu toate ca nu e nimic garantat in situatia actuala si costa destul de mult toata chestia), sincer sa fiu, lipsa de timp liber m-ar afecta enorm raportat la ceea ce imi doresc de la viata.

Chiar daca nu am trecut prin toate stagiile, am senzatia ca stiu clar ce vreau de la medicina - o specializare in care sa petrec cat mai putin timp in spital si un venit decent pentru orele muncite. Cand spun venit ma refer la cat imi ramane in mana dupa ce platesc cheltuielile de baza - in sensul ca ma incalzeste mai mult sa am un salariu de 1500 de euro si sa raman cu 800 de euro decat sa am un salariu de 3000 si sa raman cu 500 de euro la sfarsitul lunii?

Referitor la specializare, mai degraba as face ceva foarte dificil/extenuant 8 ore pe zi decat sa fac ceva lejer 15 ore pe zi. Time is king for me.
Limbi straine nu stiu in afara de engleza si ceva franceza, dar nu m-ar deranja sa invat una extrem bine, chiar daca ar fi dificila

Asadar, care credeti ar fi tarile in care am sanse sa gasesc un rapotul venit/timp liber cat mai bun?
Eventual si specializari unde am sanse mai mari sa obtin acest deziderat ?

Toate cele bune!



ai o atitudine proasta, nu stii nimic despre specializari.
vino in germania, ai 2500 de euro in mana fara garzi, te costa 1000 pe euro pe luna mancarea si chiria daca esti nitel econom.
programul de lucru in toata europa in spital e 8 ore / zi + garzi. dupa ce termini specializarea (peste vreo 8 ani cel mai devreme) te poti duce in privat
nu stiu ce iti imaginezi tu ca ar putea fi 15 ore pe zi de munca usoara.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests