Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

...ca nu se mai poate
Cefalosporin
Posts: 1
Joined: Sun May 21, 2017 7:37 pm

Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Cefalosporin » Sun May 21, 2017 8:10 pm

Salut, sunt student la MG an IV si conditiile din minunatul nostru sistem + altele m-au convins ca un rezidentiat serios nu prea se poate face la noi. M-am gandit la una din cele 2 tari, dar orice sugestie e binevenita. In primul rand ma intereseaza sa fac un rezidentiat "pe bune", de unde sa invat ceva clar si in mod logic, deja sunt satul de toceala inutila si mecanica de pana acum, de dragul unui sistem care zice "hai s-o facem si pe asta", doar ca sa fie facuta, fara a se pune accentul pe logica/conexiuni, ori de timpul pierdut la stagii unde, daca nu ai noroc sa pici cu un profesor cu care sa faci/explice ceva, mai mult prijini peretii ca sa nu se darame cladirea in care te afli (frecvent in aceste cazuri ai interdictie la fisele pacientilor de la doamnele asistente). Inca nu m-am hotarat la o specializare, dar tind mai mult spre un domeniu medical/interventional, decat spre un domeniu chirurgical, si din cauza ca la noi anatomia s-a facut strict din carti, si alea din 1960-1989 in cel mai bun caz. Asadar, momentan oscilez intre cele 2 tari:
UK - pro: stiu engleza, am facut si liceul bilingv, mi-ar fi mult mai usor sa ma adaptez dpdv lingvistic
- contra: peste 2 ani, cand termin eu, UK paraseste UE, ceea ce ar putea complica lucrurile la momentul respectiv
Germania - pro: am auzit din mai multe surse ca rezidentiatul ar fi foarte ok (poate confirma cineva?)
- contra: stiu literalmente doar o boaba de germana, nici macar de un A1, practic as putea zice ca nu o stiu mai deloc, asa ca pana la un C1 ar fi o cale luuuunga, dar daca merita, de ce nu?!
Astept niste pareri de la cei care fac acum/au terminat recent rezidentiatul in aceste tari (si nu numai) si eventual o perspectiva asupra lucrurilor de acolo pentru urmatorii 2-3 ani, daca se merita si de ce, un pro/contra daca se poate pentru fiecare tara in parte. Multumesc! (PS: stiu ca sunt topicuri care dezbat oarecum, dar nu foarte concis dupa parerea mea aceasta tema, plus ca sunt cam vechiute, cred ca niste informatii updatate ar fi de folos multor persoane) Multumesc! :D

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby M_Dan » Mon May 22, 2017 7:19 am

Du-te draga in Anglia, ca nu te da nimeni afara de acolo, daca te vad serios si bine pregatit.

User avatar
robertf
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Apr 25, 2010 10:26 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby robertf » Wed May 24, 2017 9:14 am

Germania! Pe termen lung e mai bine din toate puncteleDe vedere. Salariu, taxe, costul vieții, organizare, sister medical.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Chingachgook » Wed May 24, 2017 10:10 am

1. m dan e dobitokul de serviciu al forumului, pe el doar il injuri sau il ignori
2. ambele tari sunt ok (germania cu o lungime de cal in fata). nu e clar cum o sa fie dupa brexit cu dreptul de munca (desi pentru medici vor fi portite cu ceva hartii in plus). rezidentiatul in deutschland e foarte bine organizat, daca nu esti oaie o sa te descurci foarte bine.
recomandarea mea e sa nu alegi specialitatea in functie de ce ai facut in facultate ci de ce iti place.
eu fac radiologie si am invatat toata anatomia de la 0, nu mai stiam mai nimic din anii 1-2
un alt avantaj e ca iti poti schimba specializarea sau spitalul cand vrei (in caz ca nu iti place unde esti). se intampla frecvent si toata lumea e ok cu asta

dezavantajul asa cum ai zis e limba (dar se poate invata, sunt enorm de multe resurse pe net mai ales daca stii engleza)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
robertf
junior
junior
Posts: 53
Joined: Sun Apr 25, 2010 10:26 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby robertf » Wed May 24, 2017 11:03 am

Alegeo țara care controlează și limitează Imigrația.
Germania a fost deja invadata, peste 10 ani va fi cotropită de musulmanii care trăiesc din furtișaguri sau ajutor social.
UK va rămâne ceea ce a fost dintotdeauna, cu sau fără UE, o putere economică mondiala și după Brexit vadeveni ceea ce este Elveția astăzi, o oaza de pace, stabilitate și bunăstare.

Chinga, spui prostii ca de obicei. Tu ești in Germania și ți dai cu presupusul despre Uk, așa cum Mdan ne învață pe noi de la Vaslui ca SUA e rele.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby M_Dan » Wed May 24, 2017 11:26 am

Am o cunostinta, prof de matematica trecut de 70 de ani, putin evreu, care dupa '90 a plecat in SUA, cum visase in tinerete. Dupa doi ani s-a mutat in Europa (Germania). Povestea ca in SUA este "regim spartan", la care europenii se adapteaza greu. Ai mult mai multe asigurari sociale (in primul rand acces la servicii medicale) in UE decat in SUA. Cred ca Franta sta cel mai bine in privinta asta.
In SUA se duc pulletii tineri si sanatosi, care pot sa traga tare cativa ani pana sa ajunga la un venit care sa le asigure securitatea sociala.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby M_Dan » Wed May 24, 2017 11:35 am

@Cefalosporin
Nu te lua dupa moroii astia care stau de zece ani pe forum, zi si noapte, ca sunt racosi si nu-ti vor binele. Faptul ca nu stii limba germana este un handicap serios, asa ca logic este sa optezi pentru Anglia. Ai si avantajul ca o sa dispui de englezoaice.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Calico » Wed May 24, 2017 1:35 pm

In SUA se duc pulletii tineri si sanatosi

Interesant. M_Dan vorbeste cu expresii din argoul relativ recent + scrie de pe un smartphone, ca i-a intrat autocorrecterul.

Ai si avantajul ca o sa dispui de englezoaice

insa gradul de libidosenie corespunde totusi cu cei 60 de ani pe care pretinde ca-i are

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby alimori » Wed May 24, 2017 1:54 pm

Elvetia e o tara naspa. Oaza de bunastare pt o gramada de dictatori cu conturi un banci elvetiene.
Elvetienii stiu ca in caz de razboi, cu rahatul lor de imunitate, au Ouagadougou Burkina Fasso steagul, d-aia serviciul militar e obligatoriu.
Ultimul canton a dat drept de vot femeilor prin 1997, tara europeana civilizata, vorba ceea.
În caz că n-ați reținut, Elveția e o tara naspa.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby alimori » Wed May 24, 2017 1:55 pm

Burkina Faso nu e autocorectul mobilului, e cenzura forumului. Ziceam că au cacalit steagul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Chingachgook » Wed May 24, 2017 2:53 pm

in caz de razboi eu cred ca se palmeaza asa cum au facut-o in repetate randuri.

eu m-as duce in elvetia, singura chestie negativa e ca trebuie sa vorbesti 3 limbi bine. sigur te descurci si cu una daca esti vanzatoare la aldi dar despre ce vorbim?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby M_Dan » Wed May 24, 2017 4:46 pm

Elvetia este tara in care se retrag evreii la batranete.
In urma cu zece ani m-a cautat la serviciu un domn trecut de 85 de ani. Evreu originar din Romania, plecat prin lume dupa al 2-lea razboi mondial. Nu era bogat si venise sa-si faca o lucrare la dantura, pentru ca in Elvetia costa foarte mult. In timpul razboiului, in regimul Antonescu, a fost in lagar la Bucuresti si n-a putut sa urmeze studiile superioare, desi avea atractie spre stiinta. Cand s-a terminat razboiul a plecat cu un grup de evrei tocmai in Venezuela. El nu era atras de afaceri si a fost redactor la o revista de stiinta popularizata, un fel de "Stiinta si Tehnica" de la noi. O data pe an se intalneau toti evreii, la o petrecere a lor. Cand intra in vorba cu ceilalti, aproape toti il intrebau : "-Tu cati bani ai facut anul asta ?". Era in situatie penibila, pentru ca traia din salariu modest.
Venise in Romania si pentru ca aflase ca unchiul lui (fotograf celebru in perioada interbelica) se casatorise a N-a oara, la 60 de ani, si facuse o fata care terminase liceul si nu se apuca de nimic serios (era prezentatoare de moda - manechin - prostii). Unchiul traia, dar era imobilizat in scaun cu rotile. A convins-o pe fata sa dea examen de admitere la facultatea de medicina si acum este medic. I-a zis: "-Poti sa faci trotuarul in mai multe moduri, direct sau cu modelingul, asa ca apuca-te de ceva care sa-ti asigure o calificare serioasa"
La mine a ajuns in urma recomandarii unei cunostinte comune, ruda cu tehnicianul care ii facea lucrarea dentara. Scrisese un fel de teorie personala, fara formule, ceva care era un fel de esenta a lucrurilor, si avea nevoie de cineva care sa i-o puna intr-o forma care sa fie in concordanta cu stiinta actuala. I-am explicat ca nu eram persoana potrivita, eu fiind experimentator. Nu am citit nici acum materialul inmanat (cam 40 de pagini, in spaniola si germana), din lipsa de timp (mii de belele cu bolile) si pentru ca nu stiu decat engleza (partial). CD-ul cu fisierele scrise in word nu se poate citi. Am doar textul tras la imprimanta. Trebuie sa-l scanez, sa folosesc programe de recunoastere a caracterelor (OCR) si sa obtin textul pe care sa-l traduc cu Translate Google. Pana la urma am sa fac treaba asta, ca sunt curios la ce concluzii a ajuns mosul dupa experienta de o viata. Voi cauta pe cineva care sa-i publice teoria, in caz ca este interesanta.

V-am povestit intamplarea asta ca sa vedeti ca evreii acorda mare importanta educatiei copiilor lor. Romanii vor doar sa apuce o diploma (pe bani, pe pile, cum s-o putea) si pe baza ei sa ocupe un post platit de la buget. Isi fura caciulile intre ei. E diferenta mare de conceptie (abordare).

Desi plecase din Romania de peste 60 de ani, vorbea perfect romaneste. Ma uit la ciumele (fotbalisti, fufe, etc) care pleaca acum din tara. ca dupa doi sau trei ani uita sa pronunte corect cuvintele, le pocesc, vorbesc cu accent strain. Creiere slabe.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Chingachgook » Wed May 24, 2017 5:42 pm

gigele ne mai scutesti in pana mea cu povestile tale de viata si cu generalizarile cretine?
romanii sunt, evreii sunt, etc

poate imi fac drum pana in craiova si iti scot calculatorul din prizia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby alimori » Wed May 24, 2017 6:01 pm

Chingachgook wrote:in caz de razboi eu cred ca se palmeaza asa cum au facut-o in repetate randuri.

eu m-as duce in elvetia, singura chestie negativa e ca trebuie sa vorbesti 3 limbi bine. sigur te descurci si cu una daca esti vanzatoare la aldi dar despre ce vorbim?

Poate dacă ești elvețian să se aștepte cineva de la tine sa vorbești 3 limbi. Tu cu germana n-ai avea probleme, o pocesti un pic sa sune local. Ca imigrant nu contează că vorbești o limba sau 5, tot cetățean de mana a 2a ești.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby M_Dan » Wed May 24, 2017 6:07 pm

@Chingachgook
"Poti sa inveti un caine sa stea in doua picioare, dar tot caine ramane"
A se baga la cap !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Chingachgook » Wed May 24, 2017 6:14 pm

alimori wrote:
Chingachgook wrote:in caz de razboi eu cred ca se palmeaza asa cum au facut-o in repetate randuri.

eu m-as duce in elvetia, singura chestie negativa e ca trebuie sa vorbesti 3 limbi bine. sigur te descurci si cu una daca esti vanzatoare la aldi dar despre ce vorbim?

Poate dacă ești elvețian să se aștepte cineva de la tine sa vorbești 3 limbi. Tu cu germana n-ai avea probleme, o pocesti un pic sa sune local. Ca imigrant nu contează că vorbești o limba sau 5, tot cetățean de mana a 2a ești.


nu e ca se asteapta dar e vorba de clienti. daca ma duc doar cu germana o sa fiu limitat la o zona cam cat buzaul si vrancea.
daca vreau sa am o leaca de libertate de miscare trebuie sa zic si in alelalte ceva

nu prea gasesti un post ok daca vorbesti o jumatate de limba din 3-4 folosite acolo
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30271
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby andy gavrilescu » Wed May 24, 2017 7:17 pm

Dan M e din craiova? cam banuiam

nu pot sa accept ca unul care a invatat germana nu poate invata franceza.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby alimori » Wed May 24, 2017 8:02 pm

Germana o vorbesc 63%, franceza 22%, italiana 8%.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Chingachgook » Fri May 26, 2017 11:39 am

da, dar aia 8% sunt toti bolnavi
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

UnderTaken
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Oct 26, 2015 6:47 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby UnderTaken » Fri May 26, 2017 4:38 pm

Unde ai facut medicina?UMFCD?

Marius Titulescu
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Jan 22, 2016 3:41 pm

Re: Rezidentiat UK vs Germania (astept si alte sugestii)

Postby Marius Titulescu » Fri Sep 11, 2020 12:27 pm

E mai usor in Anglia din cauza limbii, dar ai mai multe posibilitati de cariera in Germania.
________________________________________________
Marius
Vezi si https://www.romani.co.uk/anunturi


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests