Intrerupere rezidentiat

...ca nu se mai poate
doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Postby doctorD » Thu Oct 04, 2007 12:24 pm

Pana la urma a fost mai usor decat am crezut cu intreruperea rezidentiatului pt 3 luni.Am dus la registratura ministerului cerere adresata directorului de la resurse umane in care spuneam ca merg pt interviuri si sustinerea step 3,copie dupa rezultatele de la toate stepurile,copie dupa viza si dupa invitatiile la interviuri.
Am aflat ce trebuie sa depun de la secretarele de la minister(numerele au mai fost puse pe forumul asta si sunt inca actuale.) Mi-au spus ca ministerul anunta spitalul platitor si ca eu nu mai trebuie sa fac nimic in plus. Ura si la avion cu mine.....
medicina se face cu pasiune

User avatar
rez_ista
senior
senior
Posts: 129
Joined: Wed Jul 19, 2006 9:01 am
Location: Terra

Postby rez_ista » Mon Oct 08, 2007 8:08 am

Salut, stie cineva, daca imi intrerup rezi pentru un an, trebuie sa mai fac lichidarea la spital ? A aflat asistenta sefa ca imi intrerup rezi si m-a trimis urgent sa-mi fac lichidarea cu spitalul...

E necesar ? De as avea ceva de lichidat as face-o, dar nu am primit nici o maneca de halat de la spital, nici vestiar... nimic... asa ca mi se pare pierdere de timp colectia aia de semnaturi...

In plus, ma gandesc ca raman angajata spitalului, doar ca intrerup putin colaborearea (sper ca pentru vesnicie). Va rog, raspuns urgent. :D Multumesc !

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Mon Oct 08, 2007 12:26 pm

Conform legislatiei romanesti un contract de munca poate fi suspendat pe o perioada de 6 luni cu reannoire in limita a 2 ani pe motivul pregatirii profesionale sau altceva.In nici un caz nu trebuie sa inchei contractul tau ci doar sa-l suspenzi, dar nu pe 1 an ci pe 6 luni.Dupa 6 luni il prelungesti iar.

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Postby rouadefoc » Mon Oct 08, 2007 12:27 pm

bafta.

Chris
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sat Nov 01, 2003 9:28 am

Postby Chris » Fri Nov 23, 2007 3:23 am

deh...pun si io intrebarea...cand intrerupi rezu, ti se da inapoi cartea de munca sau ramane la spital? ca dc vrei sa te duci la o firma privata sa faci si tu un ban ca sa-ti hranesti familia o vreme...firma vrea carte de munca!!! :roll:

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby doctorD » Wed Feb 20, 2008 7:20 pm

Dupa ce am revenit de la interviuri am fost la CNDPS de unde am luat o noua repartitie pentru perioada in care urmez sa imi termin stagiul intrerupt in perioada interviurilor. Fusesera si ei anuntati de minister ca mi-am intrerupt rezidentiatul. Cu noua repartizare m-am dus la spitalul platitor care fusese anuntat de minsiter despre intreruperea mea. IN final se face si cerere la minister de prelungire a rezidentiatului cu perioada de timp in care s-a intrerupt rezidentiatul.
medicina se face cu pasiune

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby rouadefoc » Sun Aug 24, 2008 11:42 am

Si-a intrerupt cineva rezidentiatul pe o perioada mai mare de 2 ani?

doctorD
junior
junior
Posts: 30
Joined: Wed Nov 22, 2006 11:45 am
Location: New York
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby doctorD » Mon Aug 25, 2008 1:50 am

nu cred ca e o problema atat timp cat ai un motiv serios. am inteles ca nu poti intrerupe pt foarte multi ani dar asta depinde de minister. succes
medicina se face cu pasiune

User avatar
surgeon
junior
junior
Posts: 97
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:45 am
Location: "au centre du monde", 1004 Lausanne

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby surgeon » Mon Aug 25, 2008 8:35 pm

eu il am intrerupt de 3 ani....dar il intrerup anual, trimitand aceleasi documente mentionate pe aici pe undeva, la minister. Cred ca e posibil, dar cred ca se cam prind si ei ca dupa o vreme de genu asta omu' de fapt nu prea are de gand sa se intoarca.....
m-a dat tata la meserie : m-a facut chirurg !

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby rouadefoc » Thu Aug 28, 2008 10:57 pm

Merci si eu il tot prelungesc pe perioade scurte ,iar si iar, dar mai mult de 2 ani???Sper sa se poata ptr. ca trebuie in final sa ma intorc, sa mi recunoasca ce am facut si sa dau specialitatea. :(

User avatar
surgeon
junior
junior
Posts: 97
Joined: Wed Oct 08, 2003 10:45 am
Location: "au centre du monde", 1004 Lausanne

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby surgeon » Wed Sep 10, 2008 2:37 am

rouadefoc wrote:Merci si eu il tot prelungesc pe perioade scurte ,iar si iar, dar mai mult de 2 ani???Sper sa se poata ptr. ca trebuie in final sa ma intorc, sa mi recunoasca ce am facut si sa dau specialitatea. :(


eu nu ma mai intorc si nici nu prevad sa imi dau specialitatea in Romania...multa lume zice ca risc mult, caci daca se intampla ceva si ma expulzeaza astia, atunci e mare problema, dar asta e..cine nu risca, nu castiga !! mai am nevoie de 2 ani jumate si vreo 300 de operatii si imi dau specialitatea aici, specialiate care va fi mai repede recunoscuta sin in Franta, si in UK si chiar in Canada (pt Quebec)...asa ca merita sa fortez nota :allright:
m-a dat tata la meserie : m-a facut chirurg !

emacic
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Oct 14, 2008 4:16 pm
Location: Bucharest

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby emacic » Fri Jan 30, 2009 4:25 pm

Legat de reluarea rezidentiatului, dupa o intrerupere sub 6 luni (intreruperea s-a facut prin Ministerul Sanatatii care a instiintat spitalul platitor), poate sa imi spuna cineva cum trebuie procedat? Merg mai intai la CNPDS si apoi la Spitalul platitor? Unii mi-au spus ca trebuie facuta o cerere la spitalul platitor de reluare a rezidentiatului. Sau e suficienta repartitia de la CNPDS? Cei de la CNPDS or sa imi ceara mai multe documente, unde am fost plecata etc etc sau ma prezint la ei pur si simplu cu carnetul de rezident si cer stagiul? Cam cu cat timp inainte de data cand vreau sa reincep rezidentiatul trebuie sa ma apuc de formalitati?
Multumesc mult!

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby rouadefoc » Sat Jan 31, 2009 1:51 pm

emacic wrote:Legat de reluarea rezidentiatului, dupa o intrerupere sub 6 luni (intreruperea s-a facut prin Ministerul Sanatatii care a instiintat spitalul platitor), poate sa imi spuna cineva cum trebuie procedat? Merg mai intai la CNPDS si apoi la Spitalul platitor? Unii mi-au spus ca trebuie facuta o cerere la spitalul platitor de reluare a rezidentiatului. Sau e suficienta repartitia de la CNPDS? Cei de la CNPDS or sa imi ceara mai multe documente, unde am fost plecata etc etc sau ma prezint la ei pur si simplu cu carnetul de rezident si cer stagiul? Cam cu cat timp inainte de data cand vreau sa reincep rezidentiatul trebuie sa ma apuc de formalitati?
Multumesc mult!


Mergi la CNDPS si ceri reluarea stagiului pe urma ei iti dau o adeverinta cu care te vei prezenta la Spitalul platitor.Alte hartii nu stiu oricum sa ai la tine mai multe documente.
Bafta si sa ne spui si noua exact daca ti au mai cerut ceva la CNDPS.

sevastrus
Posts: 1
Joined: Mon Feb 23, 2009 6:18 pm

Intrerupere rezidentiat 2009

Postby sevastrus » Tue Feb 24, 2009 11:44 am

Salutare tuturor! Am citit toate posturile voastre legare de intreruperea rezidentiatului.
Eu sunt in ultimul an de medicina de familie in Romania , insa am un contract ca medic in anglia.
Poate sa imi spuna cineva care sunt etapele de intrerupere. Intreb pentru ca poate s-au schimbat lucrurile de la ultimele postari. Poate sa ma ajute cineva, va rog?
Multumesc.
Stefan

sorin123
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Jun 19, 2007 1:43 am
Location: Cluj
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby sorin123 » Wed May 20, 2009 1:58 pm

Sal.
Este cineva care a luat 1 an de concediu de odihna (fara plata) si dupa aia si-a intrerupt rezi? sau nu merita sa te bagi in concedii? :shock:
andrei sorin

roxanaS
Posts: 3
Joined: Wed Jul 15, 2009 9:41 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby roxanaS » Wed Jul 15, 2009 9:53 pm

Sunt rezidenta anul I pe med de familie si as dori sa intrerup rezidentiatul, deoarece vreau sa dau din nou si nu pot invata datorita ritmului infernal din spital. Stiti cumva cum se procedeaza? Este intrerupere nejustificata? Cat se poate maxim? Am inteles ca ar trebui niste motive dar nu stiu daca motivul meu este solid! Va rog sa ma ajutati daca stiti careva!
Multumesc anticipat!

A.D
Posts: 1
Joined: Mon Apr 19, 2010 5:14 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby A.D » Tue Apr 20, 2010 6:00 pm

Buna... dupa ce imi dau rezidentiatul in noiembrie as dori sa plec imediat in franta(in ianuarie exact cand ar trebui sa imi incep activitatea ca rezident).pot sa imi intrerup rezidentiatul chiar daca nu am de fapt de gand sa il incep in romania?idea este ca daca plec nu vreau sa ma mai intorc in tara....
Ms mult

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Apr 20, 2010 7:59 pm

Dar de ce nu ai dat atunci direct examenul de rezi în Franta ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Chingachgook » Tue Apr 20, 2010 9:55 pm

francejii numeasc asta back-up
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Apr 20, 2010 10:00 pm

Numai ca în cazul asta e de fapt adios forever, pentru ca nu mai poti da rezi francez dupa ce absolvi. Colegul nostru deja nu mai poate. De unde întrebarea mea.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby markus33 » Thu Apr 22, 2010 11:05 am

sunt rezident anul 2 pe medicina de urgenta. as vrea sa fac cateva stagii in strainatate. Am acordul indrumatorului de rezidentiat. Am sunat la noul centru de perfectionare si mi-au spus ca de aceste lucruri se ocupa ministerul.
Am gasit ceva raspunsuri pe forum, dar mai vechi, si nu stiu cum se procedeaza exact acum.
Cer intrerupere de rezidentiat? Am nevoie mai intai de acordul scris al profilor din strainatate?
Ce acte sunt necesare? Cu ce sa incep?
Multumesc

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby rouadefoc » Thu Apr 22, 2010 8:44 pm

markus33 wrote:sunt rezident anul 2 pe medicina de urgenta. as vrea sa fac cateva stagii in strainatate. Am acordul indrumatorului de rezidentiat. Am sunat la noul centru de perfectionare si mi-au spus ca de aceste lucruri se ocupa ministerul.
Am gasit ceva raspunsuri pe forum, dar mai vechi, si nu stiu cum se procedeaza exact acum.
Cer intrerupere de rezidentiat? Am nevoie mai intai de acordul scris al profilor din strainatate?
Ce acte sunt necesare? Cu ce sa incep?
Multumesc


Ai nevoie de acordul scris al sefului de sectie din Fr si trebuie sa faci o cerere de suspendare a rezidentiatului la Minister la care atasezi acordul din Fr.Vezi ca stagiile de urgenta si de ATI au probleme de recunostere la intoarcere.

markus33
junior
junior
Posts: 85
Joined: Wed Apr 16, 2008 2:33 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby markus33 » Sat Apr 24, 2010 1:00 am

merci de raspuns. in Italia vreau sa merg.
de ce spui ca ATI are probleme de recunoastere?

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Mon Aug 16, 2010 4:04 pm

Salutare ! Ca tot a venit vorba de stagii si de rezi de facut in strainatate, ma simt nevoit sa va descurajez putin cu toate ca inca ma lupt cu sotia mea care este medic rezident in ultmul an, sa scapam de Romania definitiv. Ea a facut mai multi ani de rezidentiat in FR si MS a recunoscut doar unul, ca, "asa au avut ei chef", "ca-s smecheri", sau ca nu a venit inca spaga. Asa merge la noi si asa va merge mult si bine. Eu va recomand celor care vreti sa plecati sa nu va mai uitati in spate, sa plecati si sa nu ma veniti in RO daca este posibil (ma refer in special la medicii care chiar vor sa-si practice meseria cu placere si cu dedicatie si care chiar isi doresc sa simta ca nu au facut medicina degeaba). Iar cand va intoarceti pentru a va recunoaste anii facuti in strainatate sa aveti pregatita "SPAGA" in jur de 500 euro azi (nu stiu cat va fi peste ceva ani), sau "PILE/CUNOSTINTE" bine puse in Ministerul nostru corupt pana la maxim, de la femeia de servici la seful cel mai mare. A si nu incercati sa sunati la vreun telefon pe net la Minister, sau sa mergeti in orele in care nu e zi de vizita, ca o sa va treziti cu un sut in fund, sau mai bine spus o sa fiti aruncati in strada ca ultimul om de pe pamant (cu toate ca nici acel om nu-si merita o astfel de soarta ). Telefonul de la Minister e facut degeaba, o sa va reaspunda atunci cand probabil secretara sau persoana care va aspunde la telefon a avut "o noapte de vis cu o zi in urma" in rest suna... suna ... suna si nimic.

Va multumesc ca m-ati ascultat si va urez succes la toti medicii sa reusiti in meseria pe care ati ales-o ca este o meserie frumoasa doar sa gasiti tara in care merita......

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby b3 » Tue Aug 17, 2010 1:53 pm

drhigh wrote:Iar cand va intoarceti pentru a va recunoaste anii facuti in strainatate sa aveti pregatita "SPAGA" in jur de 500 euro azi (nu stiu cat va fi peste ceva ani), sau "PILE/CUNOSTINTE" bine puse in Ministerul nostru corupt pana la maxim, de la femeia de servici la seful cel mai mare.


Asta e calea simpla. Cu sesizari scrise si amenintari cu proces ai incercat ? Daca numarul de ore/credite/durata sunt conforme cu ce e in curricula din Romania n-au motiv legal sa nu recunoasca stagiul.

drhigh wrote:A si nu incercati sa sunati la vreun telefon pe net la Minister, sau sa mergeti in orele in care nu e zi de vizita,


Nu ti se pare normal sa nu ai acces intr-un birou in afara orelor de program ? Sau sa nu se raspunda la telefon in afara orelor de program.

drhigh wrote:ca o sa va treziti cu un sut in fund, sau mai bine spus o sa fiti aruncati in strada ca ultimul om de pe pamant


Ai fost agresat fizic de paznici ? Ai facut scandal sau de ce ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby rouadefoc » Tue Aug 17, 2010 2:35 pm

drhigh wrote:Salutare ! Ca tot a venit vorba de stagii si de rezi de facut in strainatate, ma simt nevoit sa va descurajez putin cu toate ca inca ma lupt cu sotia mea care este medic rezident in ultmul an, sa scapam de Romania definitiv. Ea a facut mai multi ani de rezidentiat in FR si MS a recunoscut doar unul, ca, "asa au avut ei chef", "ca-s smecheri", sau ca nu a venit inca spaga. Asa merge la noi si asa va merge mult si bine. Eu va recomand celor care vreti sa plecati sa nu va mai uitati in spate, sa plecati si sa nu ma veniti in RO daca este posibil (ma refer in special la medicii care chiar vor sa-si practice meseria cu placere si cu dedicatie si care chiar isi doresc sa simta ca nu au facut medicina degeaba). Iar cand va intoarceti pentru a va recunoaste anii facuti in strainatate sa aveti pregatita "SPAGA" in jur de 500 euro azi (nu stiu cat va fi peste ceva ani), sau "PILE/CUNOSTINTE" bine puse in Ministerul nostru corupt pana la maxim, de la femeia de servici la seful cel mai mare. A si nu incercati sa sunati la vreun telefon pe net la Minister, sau sa mergeti in orele in care nu e zi de vizita, ca o sa va treziti cu un sut in fund, sau mai bine spus o sa fiti aruncati in strada ca ultimul om de pe pamant (cu toate ca nici acel om nu-si merita o astfel de soarta ). Telefonul de la Minister e facut degeaba, o sa va reaspunda atunci cand probabil secretara sau persoana care va aspunde la telefon a avut "o noapte de vis cu o zi in urma" in rest suna... suna ... suna si nimic.

Va multumesc ca m-ati ascultat si va urez succes la toti medicii sa reusiti in meseria pe care ati ales-o ca este o meserie frumoasa doar sa gasiti tara in care merita......



In primul rand dansa probabil nu a respectat curicula ei de pregatire si/sau nu a contactat personal seful de echivalare national ca acesta sa-i recunosca stagiile sau a facut stagii in sistemul privat sau case de batrani care nu se recunosc sau nu si-a tradus scrisorile de sfarsit de stagiu, sunt multe situatii.Toti cunoscutii mei care au lucrat ani buni de rezidentiat in Fr si-au recunoscut toate stagiile desi unii mult mai greu ,dar repet Toti si le-au echivalat in final.Nu stiu exact cui ar fi povestea ca s-ar da spaga,dar o cafea se mai sopteste ca s-ar da la functionara ca sa-ti dea mai repede adevetinta in cazul in care ai depus deja dosarul complet cu acceptul coordonatorului de rezidentiat si cel al sefului national de specialitate inclus.
Sunt curioasa ce s-a intamplat???

User avatar
baftosu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Tue Sep 04, 2007 12:45 pm
Location: unde vreau io

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby baftosu » Mon Aug 30, 2010 9:04 pm

salut sunt medic rezident in ultimul an, mai am rezi pana la sfarsitrul anului si in octombrie vreau sa plec sa urmez niste cursuri in germania care sa-mi permita sustinerea examenului de limba B2, problema este ca daca imi intrerup rezidentiatul si scriu asta la motive probabil ca nu o sa mi se aprobe pt ca inca nu pot aduce acte doveditoare ca o sa-mi vina abia peste trei saptamani si e deja tarziu, ce este mai bine sa fac, sau ce motive sa scriu ca sa mi se aprobe, multumesc
Este imposibil sa se rezolve orice problema fara greseala, deoarece greselile sunt mai ingenioase decat noi.

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Mon Aug 30, 2010 10:58 pm

Salutare ! Voi scrie fara un "quote" ca sa raspund la toata lumea, eventual sa dau mai multe detalii. Totusi incerc sa pastrez anonimatul persoanei in cauza din motive subiective. Asadar persoana in cauza a lucrat in FRANTA absolut legal si la spitale acreditate, cot la cot cu rezidentul fancez (nu se pune problema de casa de batrani si chestii de astea, sa exclud varianta lui "rouadefoc"). Dupa fiecare stagiu pe profil si repet, perfect legal cu normele in vigoare, a primit certificarea de la seful sectiei si directorul spitalului din FRANTA (si repet spital, nu casa de batrani sau eu stiu ce s-a mai spus, spital particular). Stiu ca nu am dat destule detalii in postul meu si normal ca s-au banuit multe lucruri, dar nu, totul este cum trebuie si fara nici un fel de motiv real de a nu-i valida stagiile. Problema cea mai mare este ca, in momentul in care nu s-au validat stagiile si am sunat la minister sa intrebam "de ce?", ne-au raspuns ca nu stiu. Pai atunci cum sa-ti rezolvi problema asta cand nici cei din minister nu stiu de capul lor si nu respecta nici un fel de lege. In primul rand, pentru absolut orice fel de negare sau dezaprobare, trebuie sa existe si un motiv si ma refer la un motiv scris pe care trebuie sa-l primesti frumusel in posta pe adresa ta sau la DSP, cum se procedeaza din cate am observat in domeniul medicinei. Acum, ca sa raspund si la restul care au reactionat :) la mesajul meu, noi suntem din Timisoara nu din Bucuresti, sunt sigur ca pentru cei care locuiti acolo sau aproape de... va este usor sa bateti la usa Ministerului in fiecare zi daca aveti chef, sau sa vorbiti cu seful comisiei, in schimb noua nu ne vine usor sa facem o gramada de ore pe tren, ca apoi sa ne trezim ca nu am ajuns la ora buna, in ziua buna si eu mai stiu ce alt motiv, care sa ne faca greata de a mai trai o clipa in Romania (nu vreau sa mai fac si un calcul total cat ar insemna drumul respectiv, cazare masa ..bla bla). Un alt lucru foarte senzational la noi, am intrebat datorita faptului ca diploma de specialitate nu o primesti pe loc (da mi se pare normal sa nu), daca primesti o adeverinta, un atestat, un "*****" de hartie stampilata de sus pana jos si semnata, care sa certifice ca persoana respectiva are dreptul de a profesa ca medic specialist si mai ales pentru strainatate. Mie mi se pare absolut normal si legal sa existe o astfel de hartie ca in orice domeniu de activitate si ca in orice tara civilizata, ei nu, la noi nu exista asa ceva si nu vei primi o astfel de hartie dupa ce termini, va trebui sa astepti vreo 2 luni sau mai mult din cate s-a zvonit ca sa primesti diploma. Asadar tu vei fi medic specialist, sa zicem la sfarsit de an si de la 1 ianuarie daca vrei sa lucrezi afara(strainatate), vei fi nevoit sa lucrezi ca rezident pentru ca nu ai inca o diploma in mana si nici un atestat care sa certifice acest lucru. Voi revenii cu alte detalii ! ....

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby b3 » Tue Aug 31, 2010 7:36 pm

Au mai scris si altii pe forum ca li s-au facut probleme la echivalarea stagiilor, dar nu inteleg de ce nu au cerut explicatii scrise ? Unii au mers pana la proces, chiar ieri am vazut o decizie a curtii constitutionale pt cineva care a reclamat ca un paragraf din noua ordonanta de organizare a rezidentiatului este neconstitutional (rezidentiatul pe post - zicea ca invatamantul in romania este gratuit. CC a zis ca e gratuit, dar in anumite conditii.)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
rouadefoc
senior
senior
Posts: 392
Joined: Mon Mar 19, 2007 12:24 am
Location: PACA

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby rouadefoc » Tue Aug 31, 2010 8:01 pm

drhigh wrote:Salutare ! Voi scrie fara un "quote" ca sa raspund la toata lumea, eventual sa dau mai multe detalii. Totusi incerc sa pastrez anonimatul persoanei in cauza din motive subiective. Asadar persoana in cauza a lucrat in FRANTA absolut legal si la spitale acreditate, cot la cot cu rezidentul fancez (nu se pune problema de casa de batrani si chestii de astea, sa exclud varianta lui "rouadefoc"). Dupa fiecare stagiu pe profil si repet, perfect legal cu normele in vigoare, a primit certificarea de la seful sectiei si directorul spitalului din FRANTA (si repet spital, nu casa de batrani sau eu stiu ce s-a mai spus, spital particular). Stiu ca nu am dat destule detalii in postul meu si normal ca s-au banuit multe lucruri, dar nu, totul este cum trebuie si fara nici un fel de motiv real de a nu-i valida stagiile. Problema cea mai mare este ca, in momentul in care nu s-au validat stagiile si am sunat la minister sa intrebam "de ce?", ne-au raspuns ca nu stiu. Pai atunci cum sa-ti rezolvi problema asta cand nici cei din minister nu stiu de capul lor si nu respecta nici un fel de lege. In primul rand, pentru absolut orice fel de negare sau dezaprobare, trebuie sa existe si un motiv si ma refer la un motiv scris pe care trebuie sa-l primesti frumusel in posta pe adresa ta sau la DSP, cum se procedeaza din cate am observat in domeniul medicinei. Acum, ca sa raspund si la restul care au reactionat :) la mesajul meu, noi suntem din Timisoara nu din Bucuresti, sunt sigur ca pentru cei care locuiti acolo sau aproape de... va este usor sa bateti la usa Ministerului in fiecare zi daca aveti chef, sau sa vorbiti cu seful comisiei, in schimb noua nu ne vine usor sa facem o gramada de ore pe tren, ca apoi sa ne trezim ca nu am ajuns la ora buna, in ziua buna si eu mai stiu ce alt motiv, care sa ne faca greata de a mai trai o clipa in Romania (nu vreau sa mai fac si un calcul total cat ar insemna drumul respectiv, cazare masa ..bla bla). Un alt lucru foarte senzational la noi, am intrebat datorita faptului ca diploma de specialitate nu o primesti pe loc (da mi se pare normal sa nu), daca primesti o adeverinta, un atestat, un "*****" de hartie stampilata de sus pana jos si semnata, care sa certifice ca persoana respectiva are dreptul de a profesa ca medic specialist si mai ales pentru strainatate. Mie mi se pare absolut normal si legal sa existe o astfel de hartie ca in orice domeniu de activitate si ca in orice tara civilizata, ei nu, la noi nu exista asa ceva si nu vei primi o astfel de hartie dupa ce termini, va trebui sa astepti vreo 2 luni sau mai mult din cate s-a zvonit ca sa primesti diploma. Asadar tu vei fi medic specialist, sa zicem la sfarsit de an si de la 1 ianuarie daca vrei sa lucrezi afara(strainatate), vei fi nevoit sa lucrezi ca rezident pentru ca nu ai inca o diploma in mana si nici un atestat care sa certifice acest lucru. Voi revenii cu alte detalii ! ....



Incerc sa te ajut: ai facut cerere de aprobare a stagiilor ca fiind conforme cu curicula de pregatire adresata direct catre seful comisiei nationale de specialitate si te -ai dus personal la usa la el sa ti-o aprobe scris (aratandu-i copiile legalizate doveditoare din FR)?Asta trebuie facut PRACTIC, deoarece ei nu se prea deplaseaza la minister si ii doare -n cot de cererile depuse.Acum faptul ca sunteti din alt oras este uman de inteles'dar in Romania asa se rezolva treaba singur cheltui bani si energie daca vrei problema rezolvata.

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Thu Sep 02, 2010 9:56 am

rouadefoc wrote:Incerc sa te ajut: ai facut cerere de aprobare a stagiilor ca fiind conforme cu curicula de pregatire adresata direct catre seful comisiei nationale de specialitate si te -ai dus personal la usa la el sa ti-o aprobe scris (aratandu-i copiile legalizate doveditoare din FR)?Asta trebuie facut PRACTIC, deoarece ei nu se prea deplaseaza la minister si ii doare -n cot de cererile depuse.Acum faptul ca sunteti din alt oras este uman de inteles'dar in Romania asa se rezolva treaba singur cheltui bani si energie daca vrei problema rezolvata.


Buna ! Pai eu cred ca daca din toate actele depuse(toate odata in acelasi dosar), legalizate si asa mai departe, i-au recunoscut doar un an, inseamna ca am trimis actele in regula (ma refer din punct de vedere de hartogaraie si legalizari). Acum ca, nu le-a placut o virgula sau ca a lipsit atasat plasa cu cadouri este posibil, problema este ca nu stiu sa ne raspunda "dece?", raspunsul lor este "nu stim, doar un an este validat !" si atat. Dupa cum am spus mai sus variante exista, prima concreta (poate nu ma crezi dar pornind de la persoana care rezolva cazul si pana la Bucuresti spaga costa 500 euro, cica ar fi mai mica din Bucuresti direct, vreo 300 euro, iar varianta cu doar o cafea sau eu stiu mai ce, probabil merge in anumite cazuri), iar o alta varianta ce de a merge direct la Bucuresti, care este cu semne de intrebare si cu, cam aceasi bani cheltuiti pe drum, masa si usi de deschis. Asta inseamna vreo cateva zile 2-3 zile poate si mai mult, ca nu-l gasesti pe sef cand vrei tu si nici nu se intalneste cu tine cand vrei tu, doar ca tu esti venit de departe (pune in calcul ca mai ai nevoie de o hartiuta, care lispseste din acte, ca asa e la noi, ce facem, ne intoarcem iar acasa sa facem hartiuta si iar venim in Bucuresti ???). De aceea exista DSP-ul(Directia Sanatatii Publice, aici se depun dosarele afara din Bucuresti), cei de acolo verifica actele cand depui dosarul si nu-l trimit la Bucuresti daca nu-l depui cum trebuie, dar pot si acestia sa se insele, ca atunci cand ajung la Minister sa iti mai lipseasca ceva de care cei din afara nu stiu ;) . Energie am depus de cand am venit in Romania, ba asteptand hartiuta de la Bucuresti cu recunoasterea, care a venit dupa 3 luni de zile, ba alte rahaturi de umblat pe langa acele acte. Ca nu numai din punct de vedere profesional am avut de umblat, mai trebuie sa si traiesti, lucrezi, odihnesti, inveti, si asa mai departe. Daca singurul lucru de facut ar fi, sa ne plimbam cu trenul la Bucuresti si sa batem la usa ministerului, ar fi floare la ureche, dar din pacate viata iti cere mult mai multe sacrificii ;). O paranteza, persoana in cauza s-a intalnit ieri cu un coleg de facultate care a fost si el plecat cateva luni in strainatate cu rezidentiatul si l-a intreabat, cum e cu validarea, la care el ii raspunde, ca astepta din decembrie anul trecut hartia cu validarea si nu i-a venit nimic nici azi! Astea nu sunt singurele cazuri din afara Bucurestiului (nu multi scriu pe forum ca sa se afle).

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Sat Sep 25, 2010 10:45 am

Povestea continua ! Cred ca o sa fac un script pentru un serial, la cate se pot intampla in 6 luni de batjocura.
Ok, sa reiau, dupa lungi asteptari si dupa ce am incercat sa-mi fac relatii care sa puna o vorba buna, am ajuns sa merg si la Bucuresti. Apropos rezidentii din Bucuresti vor sti sigur despre ce profesor vorbesc dupa ce fac o descriere scurta (inalt, nebun pe la 60 ani si de neajuns la el, are spitalul pe popisteanu :lol: ), poate ca asa va intelege lumea de ce nu s-au validat acele perioade ;). Ne-am luat inima in dinti am refacut iar actele, cerand de la spitalele unde am fost acele hartii facute si mai frumos cu nota cu bla bla, cu toate ca nu era nevoie. La multi rezidenti din orice alt domeniu le-au fost validate fara nici un comentariu niste hartii care nu aratau nici macar pe de o parte asa de bine si de detaliate acele perioade petrecute in strainatate, in sfarsit, am fost din nou la notariat am tradus si legalizat din nou acele acte a 3-a oara. De ce spun a 3-a oara, pentru ca prima oara cand am trimis nu s-a validat decat un an, cei de la MS au spus ca e posibil sa nu fi ajuns actele si le-am retradus si relegalizat plus am facut o cerere de reevaluare trimitand actele cu confirmare de primire, binenteles ca nu s-a intmplat nimic, nici un raspuns si asa ne-am decis sa mergem la Bucuresti, datorita timpului care se "ingusta". Am discutat la telefon cu profesorul ca venim cu actele, ne-a dat o data de intalnire, noi foarte bucurosi am retradus am relegalizat noile acte si am luat trenul cu 2 zile inainte spre Bucuresti ( 9 ore de mers cu trenul, alti bani alte cheltuieli alt timp pierdut). Prima zi am fost la minister pentru o adresa, apoi a doua la profesor. Vreau sa spun ca am ajuns acolo, i-a smuls dosarul din mana si l-a aruncat unei "doctorite" de acolo si a plecat fara sa stea de vorba cu noi (dupa 9 ore de drum si 2 zile plus a 3-a pierdute in Bucuresti s-a comportat cu noi ca un gunoi, vreau sa vad ce comentariu mai aveti de facut ca am impresia ca sunt aici pe forum persoane care sunt foarte multumite cu sistemul de la noi si mai tin si partea acestor nenorociti care nu mai au ce cauta pe "tronul" postului de medic sub nici o forma), apoi ne-am pus jos sa asteptam si "doctorita" se uita la noi si ne pune o intrebare ironica "Mai asteptati ceva?", la care noi am ramas fara glas, am intrebat-o eu, "Pai asteptam un raspuns la dosarul pe care l-am adus !", la care ea ne raspunde, "A... pai nu merge asa repede, se intruneste comisie si bla bla". Vreau sa spun ca si-a batut joc de noi in cel mai jalnic fel posibil, adica venind la Bucuresti sa rezolvam situatia, s-a aintamplat acelasi lucru ce l-am facut si de acasa, sa asteptam un raspuns care poate veni maine sau peste un an.

Voi continua povestea in episodul 4 sau 5 (nici nu mai stiu al catelea este), cand voi mai sti ceva!

User avatar
sinutzu
junior
junior
Posts: 29
Joined: Thu Aug 19, 2010 11:02 pm
Location: NRW
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby sinutzu » Sat Sep 25, 2010 12:05 pm

Mergeti frate la presa, sa vedeti ce usor se rezolva cand le sufla Pro Tv`ul in ceafa.. Cazul e clar ca nu e singular, iese de-un reportaj fain.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Chingachgook » Sat Sep 25, 2010 12:07 pm

dpdv al limbajului cadrezi cu atmosfera din ro.


nu inteleg de ce ai tradus si legalizat de 3 ori.

traduci si legalizezi o data si pe urma trimiti copii pe unde e nevoie. cand e cazul vii personal cu originalele si le arati.

daaa, o sa fie extrem de interesata presa ca un rezident aiurit nu e in stare sa isi echivaleze un stagiu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Sat Sep 25, 2010 12:51 pm

kooksee wrote:dpdv al limbajului cadrezi cu atmosfera din ro.


nu inteleg de ce ai tradus si legalizat de 3 ori.

traduci si legalizezi o data si pe urma trimiti copii pe unde e nevoie. cand e cazul vii personal cu originalele si le arati.

daaa, o sa fie extrem de interesata presa ca un rezident aiurit nu e in stare sa isi echivaleze un stagiu



Am tot citit postul tau, dar sincer, nu-mi dau seama din ce ai scris de care parte esti? Am legalizat de 3 ori din 2 motive, chiar nu stiu daca ai citit posturile mele cu atentie de la a la z.

1. Prima, daca cand am trimis actele si a fost validat doar un an, raspunsul a fost "probabil s-au pierdut din acte", de unde vrei tu sa scoata traducerile legalizate daca nu existau, cine crezi ca se uita pe niste acte care sunt in franceza sau pe niste copii, la figurile pe care le-au facut pana acum (daca era asa simplu s-ar fi rezolvat de mult), clar intentionat nu le-a validat.

2. Am legalizat a 3-a oara pentru ca am cerut din nou din Franta de la spitale, acele hartii cu note cu bla bla care nu mai corespundeau sub nici un fel cu traducere facuta pana acum...

Chiar nu stiu cat de aiurit pot sa fiu la 36 de ani, ca sunt scarbit de mizeria de aici care continua sa se inmulteasca, recunosc. La ce sa intamplat sincer nu vad cum as putea sa am alta atitudine.

3. Persoana in cauza nici macar nu a stat de vorba, ce originale sa-i arat !? I-am dat dosarul cu copiile si legalizarile, doar nu o sa-i las dosarul cu originalele sa se faca pierdute si alea cum s-a intamplat si cu restul.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Chingachgook » Sat Sep 25, 2010 2:03 pm

drhigh wrote: Apropos rezidentii din Bucuresti vor sti sigur despre ce profesor vorbesc dupa ce fac o descriere scurta (inalt, nebun pe la 60 ani si de neajuns la el, are spitalul pe popisteanu :lol: ),



despre atitudinea asta de baba rurala vorbeam

am citit posturile tale si tocmai pentru ca m-ai enervat am decis sa iti raspund. tu nu ai o scapare in exprimare, ai mai mult o exprimarte printre scapari

daca asa te-ai dus si la proful ala "inalt si nebun" mi se pare explicabila atitudinea lui.

majoritatea si-au echivalat fara probleme stagiile, tu nu.

oare unde crezi tu ca e problema?

am vazut oameni incapabili de nimic si la 40 de ani, varsta de 36 nu e vreo circumstanta atenuanta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Sat Sep 25, 2010 3:12 pm

kooksee wrote:
drhigh wrote: Apropos rezidentii din Bucuresti vor sti sigur despre ce profesor vorbesc dupa ce fac o descriere scurta (inalt, nebun pe la 60 ani si de neajuns la el, are spitalul pe popisteanu :lol: ),



despre atitudinea asta de baba rurala vorbeam

am citit posturile tale si tocmai pentru ca m-ai enervat am decis sa iti raspund. tu nu ai o scapare in exprimare, ai mai mult o exprimarte printre scapari

daca asa te-ai dus si la proful ala "inalt si nebun" mi se pare explicabila atitudinea lui.

majoritatea si-au echivalat fara probleme stagiile, tu nu.

oare unde crezi tu ca e problema?

am vazut oameni incapabili de nimic si la 40 de ani, varsta de 36 nu e vreo circumstanta atenuanta.


No comment !

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby b3 » Sat Sep 25, 2010 4:30 pm

drhigh wrote:vreau sa vad ce comentariu mai aveti de facut ca am impresia ca sunt aici pe forum persoane care sunt foarte multumite cu sistemul de la noi si mai tin si partea acestor nenorociti


Nu le tine nimeni partea. Cred ca toti care am scris aici "contra" ta incercam sa-ti aratam ca gresesti cand consideri ca trebuie neaparat spaga sau ca nu te-au primit in afara programului de lucru. Eu consider de neacceptat atitudinea "eh, s-or fi pierdut o parte din acte". In locul tau, as fi intrebat-o cum o cheama si i-as fi facut plangere scrisa. Cum adica sa-ti piarda niste acte si s-o lasi asa ? Toate hartiile care ajung intr-o institutie publica trec pe la registratura, nu exista "s-a pierdut". Daca ai si confirmarea de primire de prima data cand ai trimis actele ai putea chiar sa-i dai in judecata si sa ceri sa-ti plateasca daune pt ca in tot timpul asta cat nu ti-au echivalat actele tu n-ai putut sa muncesti ca specialist. Au fost procese pentru mai putin decat atat. Ai cu siguranta doza de nervi necesara pentru un proces, din cum scrii pe forum :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
drhigh
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Nov 06, 2006 9:20 pm
Location: Romania-Franta
Contact:

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby drhigh » Sat Sep 25, 2010 8:48 pm

b3 wrote:
drhigh wrote:vreau sa vad ce comentariu mai aveti de facut ca am impresia ca sunt aici pe forum persoane care sunt foarte multumite cu sistemul de la noi si mai tin si partea acestor nenorociti


Nu le tine nimeni partea. Cred ca toti care am scris aici "contra" ta incercam sa-ti aratam ca gresesti cand consideri ca trebuie neaparat spaga sau ca nu te-au primit in afara programului de lucru. Eu consider de neacceptat atitudinea "eh, s-or fi pierdut o parte din acte". In locul tau, as fi intrebat-o cum o cheama si i-as fi facut plangere scrisa. Cum adica sa-ti piarda niste acte si s-o lasi asa ? Toate hartiile care ajung intr-o institutie publica trec pe la registratura, nu exista "s-a pierdut". Daca ai si confirmarea de primire de prima data cand ai trimis actele ai putea chiar sa-i dai in judecata si sa ceri sa-ti plateasca daune pt ca in tot timpul asta cat nu ti-au echivalat actele tu n-ai putut sa muncesti ca specialist. Au fost procese pentru mai putin decat atat. Ai cu siguranta doza de nervi necesara pentru un proces, din cum scrii pe forum :)


Da, sunt sigur ca doza de nervi s-a acumulat in aceste 5 luni de zile si am fost nevoit sa folosesc si limbajul de "baba rurala" cum spunea cineva aici pe forum. Stiu ca pentru cineva care a scapat de acest hop, sau mai are pana sa ajunga la el, sau nu a fost nevoit sa se loveasca de acest porfesor, ii este mult mai simplu sa spuna una si alta (nu fac referire la tine "b3"), dar in momentul in care vi in tara sa iti echivalezi niste stagii facute dincolo si timpul se "ingusteaza" pana la examenul de specialitate, pentru care TREBUIE sa inveti, ca nu-l treci pe ochi frumosi, te mai lovesti si de un "nebun"(ca nu pot sa-l numesc altfel), normal ca stresul se amplifica si esti cu nervii la pamant. Sotia mea este cea in cauza nu eu, vad ce este pe capul ei la ora asta, ceva de genul, intru in examen/nu intru in examen, invat/nu invat ca poate nu intru in examen si asa mai departe. Legat de a da in judecata pe cineva, la cum merge legea la noi, ai nevoie de timp, ceea ce noi nu avem, la 1 noembrie trebuie sa fim in FRANTA. Nu ai cum sa rezolvi in Romania astfel de probele asa de repede. Probabil m-ai inteles gresit "B3" cand vorbeam de spaga, eu nu sunt de acord cu acest lucru si nici sotia, sub nici o forma, cu toate ca am fi avut suma necesara dupa cei 2 ani de FRANTA si ne-ar fi scutit de tot stresul pe care l-am acumulat pana acum. Eu incercam sa arat lumii si sa-i avertizez pe cei care urmeaza sa ajunga la acest examen si nu numai, ca e posibil sa se loveasca de aceleasi probleme ca si noi (si repet, nu suntem singurii, mai cunoastem si alte persoane care sunt in aceasi faza ca si noi, plus ca au fost cazuri smilare si inainte, motiv pentru care am fost avertizati, sincer eu nu am crezut, dar acum o simtim pe pielea noastra), nu am incercat sa supar pe nimeni de aici de pe forum, dar se pare ca am reusit. Revenind la acele acte, sunt sigur ca nu sunt, sau nu au fost pierdute, dar era cel mai simplu raspuns ca sa lungeasca situatia, eventual mult mai simplu decat sa le caute. Dosarele dupa cum am mai spus, se trimit prin DSP(Directia Sanatati Publice) din orasele din "provincie", e mult mai complicat sa verifici ceva, daca nu ai timpul si banii necesari, mai ales ca atunci cand am intrebat unde s-au pierdut, dadeau vina unii pe ceilalti(ca de obicei). A doua oara cand am trimis, clar am sarit peste DSP, am trimis dosarul recomandat cu confirmare de primire la MS si l-au primit, ideea era ca nu se misca nimeni sa-l ridice de la MS in timp util, de asta am mers la BUCURESTI sperand ca vom salva timpul pierdut, dar nu a fost asa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Chingachgook » Sun Sep 26, 2010 5:42 am

drhigh wrote: ceva de genul, intru in examen/nu intru in examen, invat/nu invat ca poate nu intru in examen


eu zic sa nu invete.
mai sunt 2 saptamani pana la examen. de acum incolo isi punea ea problema sa invete?
:lol:

drhigh wrote: cu toate ca am fi avut suma necesara dupa cei 2 ani de FRANTA


si putin mai jos

drhigh wrote:daca nu ai timpul si banii necesari


pai ori suntem golani ori nu mai suntem

parerea mea de om care nu cunoaste speta (si nici nu are cum sa o cunoasca pentru ca tu ne scrii aici doar partea care iti convine) e ca ati venit cu atitudinea de FRANTA si aia nu v-au rezolvat. exemplul cu mersul in afara programului este graitor. sunt convins ca nu a fost singurul rabat de la regulament.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests