Intrerupere rezidentiat

...ca nu se mai poate
User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby pc7 » Wed Jan 22, 2014 1:30 pm

sa nu cumva sa-ti dai demisia, asta inseamna ca renunti tu si au motiv de proces
daca esti hotarat sa renunti la post se desface contractul de munca de comun acord

PS vorbesc din auzite, nu am fost in situatie ca sa-ti dau mai multe amanunte dar sigur, sigur nu e bine sa-ti dai demisia
Life's not fair, get used to it

crissha_9
Posts: 3
Joined: Fri Jul 12, 2013 7:46 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby crissha_9 » Thu Feb 20, 2014 6:04 pm

Salut!
Aveti idee dupa ce perioada de timp de la inceperea rezidentiatului se poate cere intreruperea lui?La mine este vorba despre a doua specialitate,dar banuiesc ca se procedeaza la fel.Ma intereseaza pentru pregatire in strainatate.
Si asa putin off topic...coordonatorul de rezidentiat credeti ca va avea ceva de comentat daca intentionez sa plec imediat ce am inceput? :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Calico » Wed Mar 26, 2014 8:46 pm

Ce demersuri sunt necesare atunci cand iti intrerupi rezidentiatul ca sa te cari din tara?

Situatie ipotetica:
Rezidentiat (cu loc, nu de-asta cu post) intrerupt in urma cu 5 ani: depus cerere la Minister pentru intreruperea rezidentiatului, depus (parca) cerere la spitalul platitor (Floreasca), rezolvat la Colegiul Medicilor.
Ajunge scrisoare de la Floreasca acum, prezentati-va urgent la spital sa va justificati absenta de la serviciu, daca nu, va intrerupem contractul de munca.
?!
Eu nu sunt in dispozitia de a ma prezenta urgent la niciun Floreasca; le scriu sa le cer socoteala sau mai trebuia sa fac eu ceva ce n-am facut? Oricum le scriu, dar cat de indignata pot sa ma arat?

As fi putut sa jur ca am facut toate demersurile necesare, m-am interesat si tot la momentul respectiv. Aveam altele pe cap atunci si a trecut atat de mult timp incat nici nu mai stiu exact ce acte si pe unde am depus, dar la Ministerul Sanatatii sigur. Se pare ca e mai greu sa termini cu un rezidentiat decat sa intri in el.

Pe de alta parte, contractul laboral se reinnoieste automat chiar daca tu nu ai mai dat 5 ani pe la spital?
Mai lipseste sa-mi spuna ca m-au si platit. :)
Aici ne pune sa semnam in fiecare an prelungirea contractului (+evaluari de la tutori), nu se reinnoieste chiar asa usor.
Si in orice caz... se sesizeaza lumea destul de repede cand nu treci pe la munca...

Multumiri anticipate

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby pc7 » Thu Mar 27, 2014 12:22 am

eu stiam ca poti sa-l intrerupi pe o perioada de maxim un an, de mai multe ori
Life's not fair, get used to it

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby alimori » Thu Mar 27, 2014 12:44 am

cand am plecat stiam ceva de 2 ani si cica trebuia sa trimiti justificare anuala pt intrerupere.
eu am trimis doar in primul an. dupa inca vreo 3 m-au somat sa ma duc, ca altfel imi desfac contractul :lol: credeam ca-i desfacut de mult si postul scos la rezidentiat inca o data.

Mumo, vrei cumva sa te intorci in tara sa-l continui?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Calico » Thu Mar 27, 2014 1:02 am

Nu. Vreau sa termin, dar fara drama.
Si eu credeam acelasi lucru ca tine.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby alimori » Thu Mar 27, 2014 1:29 am

eu m-am facut ca ploua, zero explicatii, nu le-am scris, i-am zis mamei sa nu treaca pe la spitalul platitor.

babilon
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:48 am

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby babilon » Wed Sep 17, 2014 3:37 pm

Buna, pana la urma am si eu o curiozitate, se poate intrerupe rezidentiatul din prima zi? Exista posibilitatea sa faci reziul integral dincolo (de exemplu in Germania, pe o specialitate recunoscuta) si sa iti fie echivalat, recunoscut in Ro, urmand apoi sa dai examenul de specialitate in Ro?
Cum se procedeaza? Intrerupi in prima zi pe un an sa zic, apoi in fiecare an la fel (trimitand acte de echivalare anual?)..merge pentru 5 ani?
Nu am inteles exact din posturile voastre..Este cineva care a facut asa si s-a putut? Care ar fi perioada maxima de intrerupere..unii zic 1 an, altii 2 ani jumatate..etc?
Multumesc!
It is possible to store the mind with a million facts and still be entirely uneducated.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Chingachgook » Wed Sep 17, 2014 4:57 pm

daca il faci pe tot in germania de ce sa nu dai si examen acolo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

babilon
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 22, 2009 1:48 am

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby babilon » Sun Sep 21, 2014 9:49 pm

Pai pe unele specialitati e mai scurt in Romania!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Iepurita » Mon Oct 13, 2014 7:59 pm

Nu, nu se poate. Trebuie sa ai din 5 ani de rezi 3 facuti in Romania.
Stai linistit ca daca faci rezi-ul in Germania sau in alta tara nu vei avea probleme la specialitate acolo. Si cred ca e mai bine decat sa ti-o platesti in Ro.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

ioana87
Posts: 1
Joined: Mon Jan 05, 2015 10:34 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby ioana87 » Wed Jan 21, 2015 8:23 pm

O intrebare as avea si eu... Poti sa iti intrerupi rezidentiatul pentru a plecape un stagiu dincolo, dar cand te intorci sa nu iti depui actele sa ti le recunsca, in ideea ca nu te grabesti sa termini rezi aici. E obligatoriu sa le depui pt recunoastere cand te intorci, daca asta e motivul intreruperii? Sau le depui incomplete? Sau ar exista o alta varianta?
Stiu ca poate parea mai ciudata ca as vrea asta..dar..

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby pc7 » Wed Jan 21, 2015 10:21 pm

poti sa-l intrerupi un an de zile din motive personale
Life's not fair, get used to it

ioanadiana
Posts: 1
Joined: Sat Feb 07, 2015 6:41 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby ioanadiana » Sat Feb 07, 2015 6:56 pm

buna.
am inceput rezidentiatul anul acesta, dar doresc sa plec in germania pentru cursuri de limba, apoi pentru a lucra.
cum pot proceda cel mai bine a pleca cu posibilitatea reintoarcerii si continuarii rezidentiatului in ro (in cazul in care nu reusesc in germania)? prin intrerupere rezidentiat un an de zile, prin concediu fara plata? exista si alte metode? care ar fi pasii de urmat si care ar fi acele motive personale? trebuiesc intr-un anume fel dovedite.
va multumesc

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Intrerupere rezidentiat

Postby Iepurita » Mon Feb 09, 2015 3:00 pm

Iti intrerupi rezidentiatul din motive personale. Te-as sfatui sa nu mrrgi prin firma daca se poate.
Ai nevoie doar de o foaie de hartie pe care sa faci cererea, atat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests