Japonia

...ca nu se mai poate
User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Japonia

Postby damonik » Thu Jul 31, 2003 3:29 am

japonia anyone? pe bune :)

User avatar
Big Brother
Posts: 4
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:50 pm

Postby Big Brother » Thu Jul 31, 2003 9:25 pm

dansezi bine?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Aug 01, 2003 12:10 am

ce are dansatul cu Japan?
Am o cunostinta in Japan, o sa incerc sa il contactez. Nu parea prea fericit, though, nu prea se adapta in noua cultura. Dar it's a matter of taste.
Curand.

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Fri Aug 01, 2003 1:43 am

pls do so, tapiru.thx (in prezent ma stradui sa invat japoneza iar pana termin fac sper sa pot lua si JPLT :lol: )
iar cu dansatu '...:?: prea subtila intrebarea pt mine la ora asta. fii mai explicit te rog. sau ai postat cumva in alta rubrica decat cea in care iti doreai, BB? :?
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Aug 01, 2003 6:25 am

Cu Japan, cat de curand. Sa dau de omul ala. Poate'l faca sa intre pe forum... E medicinist, anyways
Alte info about Japan intrebi pe mine. Prietenii stiu de ce :wink:

sikkdeth
Posts: 1
Joined: Mon Nov 03, 2003 7:23 pm

Postby sikkdeth » Mon Nov 03, 2003 7:26 pm

Cam departe Japonia asta.Oare cat faci cu dacia?

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Mon Nov 03, 2003 11:05 pm

te rog sa nu mai postezi offtopic aici. vor fi sterse, pe viitor. vezi ca e un anunt mai sus care se cheama "reguli", deci ai fost avertizat.
salutari si amicului tau..

******.iasi.rdsnet.ro

Users posting from this IP address:

aderskik [ 1 Post ]

sikkdeth [ 1 Post ]

location, bucuresti, bineinteles..

sper sa te gandesti bine de tot inainte sa scrii ceva.. dupa cum vezi rabdarea noastra are limite.

User avatar
Ninja
Posts: 1
Joined: Wed Jun 30, 2004 5:30 pm
Location: middle of nowhere
Contact:

Postby Ninja » Wed Jun 30, 2004 5:34 pm

Poate doar vreun doctorat sau post-doc daca gasesti, sa lucrezi aici n-ai nici o sansa.

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Wed Jun 30, 2004 6:05 pm

Zilele acestea am gasit acest site: http://www.bogdanlazar.ro
Este facut de un roman plecat in Japonia cu o bursa de cercetare legata de domeniul sau (student la Politehnica Timisoara). Desi nu este legat de medicina, totusi prezinta destul de clar care este piata muncii in Japonia si cum poti sa intri acolo. In plus poate fii contactat pentru amanunte.
In concluzie eu am inteles ca principala problema este limba pe care trebuie sa o inveti inainte de a ajunge acolo. Surprinzator el spune ca engleza nu este asa de mult raspindita si chiar la nivelul tinerilor din facultati este vb foarte prost.
Cel mai bine cititi articolele de pe site.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Thu Jul 01, 2004 2:01 pm

Bre Tapi, pretenul ala nu era nemultumit numai de cultura. era nemultumit de absolut tot ( in afara poate de gradini). incepand de la faptul ca a murit de foame pana sa invete sa citeasca( toate etichetele sunt in japoneza), trecand prin faptul ca are 190 cm si i-a fost greu sa se prinda cum e cu plecaciunile( 90 grade pentru seful mare, cam la 60 pentru unul mai mic, in rest in functie de cat de politicos vrei sa fi) si culminand cu faptul ca i-au furat ideea de cercetare, si i-au pus bete in roate cat au putut. a nu se generaliza, dar te face sa te intrebi

inca o faza care mie mi s-a parut futere:

mergand cu totii in excursie aveau un program gen tabara de pionieri, mergeau incolonati, iar cand s-a sculat devreme, si-a facut patul si a iesit la o tigara a fost " tras de urechi" ca face opinie separata si ca nu si-a facut patul( care in mod miraculos devenise subit foarte messy)

sper ca gingasiile astea sunt exceptii.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Jul 02, 2004 7:02 pm

cerbu, stii ca io nu iau in considerare exemple singulare ca sa definesc o intreaga cultura. Si, de cand cu experienta americana, am invatat sa nu mai definesc o cultura (or a cultural clash) prin experienta altora. Experienta fiecaruia dintre noi este foarte diferita.

Faptul ca nu se vorbeste/scrie engleza in Japonia este cunoscut. Sa nu credeti ca japonezii au renuntat brusc la politica lor de izolare culturala pe care au practicat-o cateva mii de ani, chiar daca au intrat in epoca moderna. As zice ca Japonia nu este o tara pentru oricine. In nici un caz nu este (si nu vrea sa fie) melting potul american.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Jul 06, 2004 4:31 am

da bre, sunt de acord! ( ca daca nu, vine Yamamoto cu sabia) nu faceam decat sa descriu experienta omului. nu-ti ascund ca am fost totusi socat vazand intr-un documentar cum sunt inghesuite si pipaite femeile la metrou. mai ceva ca in Bucuresti. it's a man's world!

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Tue Jul 06, 2004 4:40 am

cerbu wrote:nu-ti ascund ca am fost totusi socat vazand intr-un documentar cum sunt inghesuite si pipaite femeile la metrou. mai ceva ca in Bucuresti. it's a man's world!
a, sa nu uitam de telefoanele cu camera foto, modul ideal to catch a glimpse ;) :lol: mai isi clateste si japonezul ochiul dupa o zi de munca asidua :D

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Jul 06, 2004 6:29 pm

asta e thread de informatii nu de taclale. Please.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Wed Jul 07, 2004 4:50 pm

tapirul wrote:asta e thread de informatii nu de taclale. Please.
sa stii tapiru ca informatia cu telefoanele este cat se poate de adevarata! am o prietena care lucra intr-un laborator in japonia iar cand s-a intors acasa unul dintre colegii de acolo i-a trimis pe email cateva poze indecente facute asupra ei in timp ce se intindea pe masa dupa pipete.
asa ca sa stiti ca traditionalul mod de viata japonez este in pericol!!
unde e seriozitatea? unde e codul Bushido?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Wed Jul 07, 2004 4:55 pm

Ori pui aici pozele alea ori ne lasi în pace cu offtopicul ! :D

ecaterina
Posts: 3
Joined: Sun Feb 15, 2004 12:09 am
Location: bucuresti

help please

Postby ecaterina » Tue Apr 05, 2005 7:50 pm

buna, este posibil ca un medic din romania sa si echivaleze studiile in japonia? ce conditii ar fi de indeplinit, in afara de limba japoneza? multumesc


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests