USA - Graduate School (masterat, doctorat)

...ca nu se mai poate
User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

USA - Graduate School (masterat, doctorat)

Postby darkside » Sun Jul 06, 2003 3:52 am

Visul oricarui roman - sa plece in state :lol:
Sa reluam discutia despre emigare in SUA, USMLE, stepuri ...
Poate cu ajutorul lui Tapiru ... :wink:
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Jul 06, 2003 8:52 pm

I'm back.
Cred ca e mai bine sa impartim topicele (pentru USA) in doua threaduri: unul pentru USMLE si celalat pentru Graduate Schools.
Aici o sa continui cu Graduate Schools.

Citez (din nemuritorul Tapirul) cu copy-paste:

sapho wrote:voiam sa te-ntreb daca informatia de pe http://www-2.cs.cmu.edu/~mihaib/ghid-doc/ mai este actuala, daca cunosti cumva asa ceva dar mai axat pe medicina si daca nu stii ceva despre canada...

In mare parte informatiile de acolo sunt reale. Tipul da exemple cu universitati cu calculatoare pen' ca aia e specialitatea lui, dar esenta e aceeasi. S-au mai schimbat niste lucruri, TOEFL-ul si GRE-ul se dau si in Bucuresti (unde se dau si Step-urile de fapt, la doi pasi de voi baieti, eugen cred ca stii, nu?). Preturile s-au schimbat si se vor schimba in continuare. Acum cu afluenta asta de internet e mai usor sa gasesti marteriale pentru TOEFL si GRE si pe cuvantul meu ca nu sunt grele. Despre Canada gasesti tot pe gradschools.com, trebuie sa intri pe siturile univ din canada. Canadienii e posibil sa fie mai receptivi, ca ei sunt inebuniti ca le pleaca tineretul studios in America. Si in plus Canada e o tara in care merita mai mult sa traiesti decat USA. Eu magandesc serios la stabilitul in Canada.

Nick (n&d) wrote:
Eu sunt ultimul an la ASE si m-ar interesa o bursa ceva pentru un master (sau altceva)


Ideea este aceeasi, numai ca tu trebuie sa dai alt examen, GMAT-ul - tot in Bucuresti se da (poate s-o da si in alta parte in tara, nu mai stiu, ca si despre celelalte dealtfel). In rest urmezi aceeasi filiera: cautat universitati (aici e un site care are listate toate universitatile din USA, in ordine alfabetica: http://www.clas.ufl.edu/CLAS/american-universities.html Vezi ce programe au pe bussiness sau ce vrei tu, vezi ce cerinte au. Mai usor cauti pe http://www.gradschools.com , aici cauti in USA (si canada) pe tematici, poti gasi un stol legate de ASE-ul tau (tu stii mai bine ce ti-ar place). Cel mai bine este sa le trimiti cate un email scurt la toate sa iti dea mai multe informatii (si ceri si aplicattion forms, le dai adresa ta din tara, or sa trimita multi)


Dan wrote:Problema e ca unele sunt cotate mai bine altele mai slab.Ai idee unde se pot gasi referinte cu asa ceva?Sau daca nu sunt bune si barfele...
Pentru ca perspectivele de a lucra pe undeva sunt legate de institutia la care esti absolvent, nu?
Si inca ceva ..cam care sunt trendurile legate de domeniile conexe, de granita cu medicina?..pentru ca asta m-ar interesa cel mai mult..


E greu de spus care universitati sunt mai bune si care mai rele. Cele mai bune chestii sunt rankingurile oficiale. Nu stiu cum le fac, dar sunt bune. Aici poti incepe cautarea unei universitati (si de fapt rankingul se face pe departamente nu pe universitatea intreaga. Poti avea departamenul de Stiinte Agricole in top ten si ala de inginerie pe locu' patruzeci) http://www.usnews.com/usnews/edu/eduhome.htm. Chiar acum nu mai stiu alte site-uri dar o sa mai incerc. Un alt site interesant pentru cautat universitati si programe este http://www.petersons.com In ceea ce priveste domeniile conexe, e mare nebunie in Public Health (pe Epidemio, Nutrition, Clinical Research - cu asta ultima poti intra in industrie, la o megafirma de medicamente, am un prieten care a terminat acum in Minneapolis pe chestia asta si deja a avut un interviu la nu's ce gigant de firma). Also poti merge pe ce sunt eu (Human Development, Child development), sau daca esti tare pe Imuno, Genetica, da' aici iti trebuie brand. Citeste lista cu toate tipurile de programe de graduate pe graschools si petersons (sunt de la acturial sciences la zoologie, trecand prin jewish studies si peace studies), si iti pot veni idei. Mie asa mi-a venit ideea cu human development, am vazut acolo si zic hopaaaaa asta parca suna pentru mine. Si nu imi pare rau, chiar imi place.

Ar mai fi multe de zis... Ca sfaturi, daca intri in conversatie cu o univ, fii FOARTE insistent, si cere amanunte si clarificari - o sa primesti. Cand trimiti aplicatiile include o ceva din care sa reiasa clar ca nu ai bani (astia cred ca daca esti medic iti permiti orice). Astia sunt in general FOARTE fragmentati, deci tu poti fi acceptat cu surle si trambite, dar daca nu ai primit un assistantship.... Pentru asta trebuie sa intri de multe ori in legatura directa cu profesorii (toti au emailele afisate, vezi cu ce se ocupa proful respectiv, si trimite-i un email cum ca esti innebunit sa lucrezi cu el, dar iti trebuie un assistantship, nu are el ceva?). Eu am avut bafta cu o Graduate Program Director mai isteata si care m-a vrut neaparat si s-a zbatut ea pentru assistantship. Anyway, fiecare universitate are ABSOLUT politicile ei, asa ca tre' sa vezi la fata locului.


Am primit mai deunazi un mesaj cu ceva intrebari referitoare la aceasta varianta (pe care am folosit-o si eu) de a ajunge in State, recte la un masterat/doctorat rather than USMLE and Co. (care e mai greu si mult mai scump). Cum cred ca poate interesa pe mai multi am zis ca e mai bine sa raspund "public".
Deci, intrebarile erau cam asa:
:arrow: daca sunt sanse mai mari (pentru medici, sa specific) pe un domeniu mai strict medical gen Biologie Celulara, Imunology etc decat pe un domeniu mai indepartat (Public Health, Human Development - ca mine, Ecology samd)
:arrow: cate ceva despre scrisorile de recomandare
:arrow: transcripts (daca tre' toata foaia matricola, si cam ce influenta au mediile pe ani in decizia de a fi acceptat)
:arrow: daca se poate obtine un assistantship inainte de a pleca
:arrow: cat de semnificativa este participarea la congrese, articole publicate etc pentru a fi acceptat.

Parerea mea este ca esti mai usor acceptat pe domenii mai indepartate decat pe specialitati "speciale". Pentru Celuar Biology, Imunology and so on trebuie sa fi destul de bazat - si ca background si ca cunostinte. Desi este mai mult o supozitie logica, cred ca este realista. Aici conteaza foarte mult ce vrei sa faci de fapt. Daca vrei sa ai o sansa sa ajungi in America legal si apoi "mai vad eu", merita sa incerci un domeniu conex (sunt destule, Human Development e unul din ele, apoi Epidemio, Clinical Research, Biostat, Publich Health cu ce mai are, etc).
Decizia de a fi acceptat sau nu depinde de numerosi factori. Unul din ele este scrisoarea de recomandare. La americani conteaza foarte mult, si le iau destul de in serios, asa ca folositi aceasta sansa. Nici o limita in laude si aprecieri (nici un risc de a cadea in ridicol), dar sa fie totusi la obiect, ca sa spun asa. Nu numai "X este minunat", dar sa fie si referiri concrete ("a fost studentul meu in X si a lucrat asta si asta, si este minunat, si toti il apreciaza si il recomand calduros..." etc). Alt factor este reprezentat de transcripts. In general ei cer copii complete, incluzand foaia matricola (de fapt "transcripts" asta inseamna la ei, foaie matricola, cu toate examenele si notele). Eu am facut traduceri legalizate, ca sa fiu sigur (un stol de bani) dar cred ca merg si numai traduceri. Despre note, acum.... eu am avut medii de an variind de la 7 si ceva la 9 si ceva. E greu de spus cat de mult conteaza notele. Probabil conteaza daca te duci pe acelasi domeniu pe care ai studiat (am o amica care a terminat Chimie, a facut un master pe chimie in tara si s-a dus la un PhD pe chimie... La ea probabil ca au cotat mult mai mult notele). Asa ca depinde. Foarte importanta este scrisoarea de intentie, recomandarile, note bune la TOEFL si GRE (desi nu sunt eliminatorii, daca ai note mici dar dosar bun poti fi accepta, si viceversa, cu note superbe dar dosar cum-da-domnul ratezi - cunosc un caz concret).
Apropo de assistantship, in afara cazului in care poti dovedi ca ai de la 25.000 la 35.000 de dolari la ambasada, ca sa iei viza, trebuie sa obtii assistantshipul inainte. In general toate universitatile au assistantshipuri pentru Graduate Students (ideea este sa aiba nevoie anul ala in care aplici tu). Multe universitati au un formular de aplicat pt assistantantship separat. Sunt doua tipuri de assistantship, Research Assistantship si Teaching Assistantship (mai multe amanunte la linkuriel pe care le-am dat)

Iar apropo de participare la congrese si artticole, normal ca "pica bine la dosar" dar nu sunt indinspensabile. Eu nu am avut nimic de genul asta.

Un important sfat este sa intrebati. Universitatile - si departamentele la care a-ti vrea sa aplicati - au numeroase adrese de email, persoane de contact etc. Eu, dupa ce am primit emailul in care mi se spunea ca am fost acceptat, cred ca am mai schimbat vre-o suta de emailuri pe divesre chestii si nelamuriri. Nu trebuie sa stai o ora pana scrii fraza de inceput - nu trebuie sa fii extrem de formal. Si nu ezitati sa trimiteti un email unui profesor - e foarta importanta comunicarea si mai ales insistenta. Profii manipuleaza o cantitate enorma de mesage, asa ca fiti clari, insistenti, scrieti la "subject" cam ce vreti (altminteri sunt sanse ca mesajul sa fie sters necitit), si nu dispera daca nu primesti raspuns imediat - incerarca din nou.

Cam astea pana acum. Daca mai sunt intrebari - cu mare placere.
Spor la succes. Tapirul.

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Mon Sep 08, 2003 7:47 pm

Azi am vorbit cu profesorul de biofizica din Magurele care mi-a spus ca luna viitoare apare un profesor american in vizita pe la catedra lor si e in cautare de tineri studiosi pentru a-i lua cu el in patrie. Din pacate prefera absolventii de fizzica, dar poate ca masterii de la medicina sint si ei buni.
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Sep 29, 2003 12:53 am

dudu are o intrebare legata de masterat/doctorat in USA. A deschis thread separat, dar e mai bine sa ne centralizam aici cu ntrebarile si raspunsurile. Deci:

dudu wrote:scuze tapiru ca te bat si eu la cap as vrea sa te intreb dac tu ai platit la fiecare facultate din state la care ai trimis aplicatie taxa de admitere sau mai bine zis de verigicare a dosarului



in principiu da. Am incercat alta figura care se pare ca a mers la cateva universitati: in plicul cu forms de admitere am inserat si o scrisoare in care, printre altele, am explicat ca situatia mea financiara este foarte proasta, si intrebam daca ma pot waive de taxa asta. La unele a mers, la altele (inclusiv aici la Oregon) a trebuit sa o platesc.
Legat de scrisoarea aia, de obicei e bine sa inseri o scrisoare in care sa explici posibilele inadvertente si intarzieri in dosarul tau. Daca nu ti-a venit scorul TOEFL la timp de exemplu, sau daca nu ai gata traducerile legalizate si se apropie deadline-ul, e mai bine sa trimiti un dosar incomplet si sa explici ce si cum. Evident tii legatura si prin email.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Mon Sep 29, 2003 11:03 am

Tapire, as avea nevoie de parerea ta referitor la situatia mea...
Am terminat medicina generala, stagiatura si am facut si un an de masterat in biologie moleculara (mutatii genetice) si ma gandeam (dupa ce obtin diploma) sa incerc sa intru pe un mastera/doctorat in stat. Crezi ca as avea sanse chiar daca nu dau GRE? Si daca trebuie sa-l dau, e nevoie pe langa general test sau dau si special test (ex. biol. cel.)?
Nu ai cumva o adresa de net cu nomenclatorul universitatilor de medicina din state si canada (cu adrese de web, email)?
Inca ceva... Cand ai trimis scrisorile... Ai scris direct la departamente, profesori sau la un birou central al univ.?
Merci :wink:

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Sep 29, 2003 6:34 pm

fara GRE nu cred ca merge. Nu e chiar mare lucru, costa ce-i drept vreo $150, dar se poate. Trebui sa stii engleza, normal (dar presupun ca stii din moment ce te gandesti la plecare), si sa practici inainte un pic. Daca trebuie numai general test sau nu, asta depinde de universitate.
uite aici un link cu universitatile ce ofera masterat/doctorat in cellular/molecular biology
http://www.gradschools.com/listings/menus/bio_cell_menu.html
intre pe site-urile universitatilor respective si vezi ce vor. Pentru inceput, cand ceri informatiii, contactezi departamentul. Poti contacta si profesori in particular, daca vezi ca sunt pe o chestie care te-ar interesa, spui cine esti si ce ai facut si cat de mult te intereseaza ce fac ei.... Hartiile oficiale in general le trimiti in doua copii, la departament si la Graduate School Office, o sa explice ei ce si cum. Eu am inceput trimitand un email scurt la vreo 40 universitati cerand informatii. Jumatate cel putin mi-au trimis brosuri acasa cu posta normala. Nowdays au foarte multa informatie direct pe pagina lor de web

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Sat Dec 06, 2003 5:53 pm

Stie cineva cum se calculeaza GPA?
Overall grade point average .

Am vazut ca e ceva legat de nota (lor ) inmultita cu un nr de credite?
Cum se poate face o echivalare a sistemelor (mai ales intr-un sistem electronic foarte rigid).
Sandel

User avatar
raluca25
senior
senior
Posts: 210
Joined: Fri Sep 19, 2003 12:54 pm

Postby raluca25 » Tue Dec 09, 2003 1:56 am

Buna seara!
Referitor la admiterea intr-un graduate program: stiti ceva despre posibilitatea de a aplica pe Boli Infectioase? E mai grea admiterea? Multumesc anticipat.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Dec 09, 2003 2:15 am

despre GPA (grade point average)
In universitatile americane sistemul de notare este diferit de sistemul decimal romanesc.
In primul rand fiecare curs are un anumit numar de "credite" (un curs obisnuit are trei sau patru, dar variabilitatea e mare). Creditul este o unitate de masura multipla: tuition ("tazele scolare") se calculeaza pe credit (un "credit" este sa zicem 450$), pentru absolvire trebuie sa ai efectuate un anumit numar de credite (180 parca, pentru undergraduate, 45 pentru un masterat, vreo 108 pentru un PhD), iar notele finale - acest GPA - se calsuleaza tot in functie de credite.
deci, sistemul america are notele (in ordine descrescatoare): A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-, D+, D, D-. Urmeaza F (fail), I (incomplete) si altele.
Pentru fiecare credit al unui anumit tip de nota exista un numar de puncte (4/credit pentru A, 3.7 pentru A-, si tot asa, 0.7 pentru D- si 0 pentru F).
GPA se calculeaza prin insumarea punctelor si impartirea la numarul de credite. Exemplu: ai un curs de patru credite notat cu A si un curs de trei credite notat cu D-. GPA= 4 (puncte)x4 (credite)+0.7 (puncte)x 3(credite) / 7 (total credite) = 2.5
Dupa cum se vede nu este posibil (sau nu am auzit eu) sa echivalezi notele. Daca aplici recomand se explici ca media ta finala este, sa zicem, 9.8 pe o scala de la 1 la 10.


Ptr raluca, Boli Infectioase este disciplina clinica, deci trebuie sa o iei pe filiera USMLE-rezidentiat. Poti face Microbiology ca graduate, dar cred ca trebuie sa fii cat de cat bazat pentru asta. Nustiu care sunt sansele pentru Microbiology, trebuie vazute cerintele fiecarui program in parte

User avatar
raluca25
senior
senior
Posts: 210
Joined: Fri Sep 19, 2003 12:54 pm

Postby raluca25 » Tue Dec 09, 2003 10:40 pm

OK, multumesc pt info.

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Thu Dec 25, 2003 10:19 pm

Draga Tapire,

In legatura cu GPA.
Iti multumesc foarte mult pentru info.

Acuma mai e ceva. Cerintele univ sunt foarte clare: GPA.
Cu notele noastre nu sepoate echivala (dupa cum ai spus) GPA.

Si cu toate astea ei insista...
Daca trimiti asa ... cum ai spus... iti vor respinge dosarul?

Multumesc,

Al.
Sandel

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Dec 26, 2003 10:31 am

In general universitatile sunt destul de flexibile in ceea ce priveste admiterea (mai felxibile decat cerintele lor de pe pagina oficiala). Eu cand am aplicat am spus la toate media generala (pe o scara de la 1 la 10), cum apar si pe hartiile oficiale de la facultatea mea. E bine sa pui in plicul cu aplicatiile si o scrisoare scurta in care explici toate chestiile astea, toate chestiile care ar fi incomplete in pachetul de apicatie (sa zicam ca nu ai scorul TOEFL inca). Important este sa aplici si sa trimiti CV si scrisoare de intentie si scrisorile de recomandare.
In plus daca ai ales niste universitati la care chiar vrei sa aplici nu e rau sa incepi o corespondenta cu ei - cu secretara departamentului (ca ea stie chestiile tehnice) si eventual cu profesorii cu care ai fin interesat sa lucrezi

User avatar
Al
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:47 pm
Location: Iasi
Contact:

Postby Al » Mon Dec 29, 2003 12:40 pm

Tapiru.
Multumesc mult si sarbatori fericite.
La multi ani.

Al
Sandel

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Wed Jan 21, 2004 11:43 pm

pt tapiru: poti sa ne spui exact care a fost drumul tau spre Oregon? adica toate etapele etc. daca poti.

mersi.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Jan 22, 2004 1:23 am

te referi la etapele cu aplicatul, etc? Daca da, e deja o poveste lunga la Rezidenti sunt p'aicea?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jan 28, 2004 9:29 am

geany wrote:pt.tapiru

in legatura cu Graduate School,in State,exista vreo sansa de a pleca pe Biochimie,daca ai terminat aici medicina generala?
cunosti cumva pe cineva in aceasta situatie?


---am mutat postul aici, deschidem topicuri noi numai daca este cu un subiect nou----
Asa. Nu cunosc pe nimeni pe Biochimie venit de pe Medicina Generala (dar cunosc pe Chimie si Biochimie venit de pe similarele in Romania, o sa le intreb si pe ele). Nu stiu ce sa zic. Faptul ca esti MD s-ar putea sa conteze, trebuie insa sa demonstrezi ca ai un motiv rezonabil sa schimbi de pe medicina pe biochimie (esti absolut indragostit, etc, etc). Conteaza, cum am spus mereu, background-ul (daca ai ceva orice legat de biochimie facut in trecut), scrisoare de intentie, scrisorile de recomandare. Scorurile, evident (GRE, TOEFL)

User avatar
adrian
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sat Nov 15, 2003 10:49 pm
Location: bucuresti-militari

Postby adrian » Wed Jan 28, 2004 4:35 pm

Da, se poate.cunosc pe cineva care e plecat pe cell biology si genetics.trebuie sa ai scoruri bune la TOEFL,GRE general test si GRE subject test.acest subject test trebuie sa il dai din biochimie ,biologie celulara si genetica(mai multe info despre subject test pe http://www.gre.org).
Ar fi de preferat sa faci si lucrarea de diploma pe ceva gen biochimie,genetica ,imuno(sa vada ei imboldul tau catre cercetare) plus ca asta poti sa o treci si la research experience...
Bineinteles trebuie sa faci o scrisoare de intentie destul de tare sa le explici ce si cum in legatura cu schimbarea asta catre cercetare.

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Fri Mar 12, 2004 10:49 am

Intrebari pt Tapir
In legatura cu scrisorile de recomandare:trebuie sa fie de la profesori ale caror discipline au cat de cat legatura cu ce vrei sa faci sau nu e asa important?Tu cum le-ai obtinut?Da-mi te rog mai multe detalii...
Pentru Gre exista ceva cursuri pregatitoare sau mai exact tu cum te-ai pregatit pentru el.
Mersi
Mamelor din lumea-ntreaga
Eu va dau un singur sfat:
"Nu mai bateti copilasii
C-au baut si c-au fumat".

User avatar
arsena
senior
senior
Posts: 151
Joined: Fri Mar 12, 2004 10:34 am
Location: la nemtzi
Contact:

Postby arsena » Fri Mar 12, 2004 11:03 am

Cu Gre m-am cam lamurit in mare dupa ce am citit rubrica respectiva dar as vrea sa te intre daca tu ai inceput sa discuti cu diversele universitati inainte de a da Gre si te-ai orientat spre anumite universitati care ti s-au parut favorabile?
Mamelor din lumea-ntreaga

Eu va dau un singur sfat:

"Nu mai bateti copilasii

C-au baut si c-au fumat".

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Mar 12, 2004 12:07 pm

Pentru GRE exista carti, CD-uri, materiale, etc. Mai ales in ziua de azi. De pregatit m-am pregatit la centrul Fulbright (era pe strada Austrului pe vremea mea, undeva in zona Pietii Carol). Au tot ce trebuie, materiale, carti, programe de calculator. Suna-i sau viziteaza-i ca or sa iti spuna ce si cum.

Scrisorile de recomandare e bine daca sunt de la persoane legate de disciplina respectiva, dar nu obligatoriu. Trebuie sa fie de la persoane care au lucrat cu tine si te pot caracteriza. E bine sa fie (macar una) cadru universitar.
De obtinul le obtii pur si simplu intreband profesori sau doctori cu care ai lucart si care te cunosc daca agree sa semneze o scrisoare de recomandare. In general o sa o scrii tu personal (cat mai apreciativ) si o duci doar la semnat. Make sure you have enough signed letters for all universities you're going to apply.

Discutia Si cautatul) le-am inceput inante de a da examenele (TOEFL si GRE), e chiar mai bine sa stii deja la ce unversitati vrei sa aplici cand te prezinti la examen, pentru ca in cursul examenului (right after) ai posibilitatea sa completezi un formular cu patru universitati & departamente la care vrei sa fie trimise scorrile (daca mai e cum era, astea patru intra in pretul examenului, alminteri e cam 12$ de trimitere, deci merita). Vezi ca fiecare universitate si departament au un cod (unul de univ si unul de departament). Astea le gasesti in brosurile respective (TOEFL, GRE). E mai sigur daca introduci codul decat numele universitatii.
succes

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Fri Apr 30, 2004 9:23 pm

Am creeat un thread nou pentru carti pentru GRE. Please follow the rules.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sat May 22, 2004 8:12 pm

acuma m-am apucat sa ma mishc shi eu shi am nishte intrebari:
-doctorat sau masterat? imi trebuie masterat inainte? la chestia asta nu m-am lamurit.
-eu ash vrea un doctorat/masterat pe psihiatrie sau psihologie. din cate inteleg eu, daca ash vrea psihiatrie, fiind disciplina clinica, trebuie sa merg pe filiera cu stepurile. ai idee cum sta treaba pe branch-ul asta? daca e posibil numai pe psihologie, trebuie sa fi terminat musai facultatea de profil?
-am inteles eu ca GRE-subject ar depinde de universitate, e cerut sau nu. in cazul meu, banuiesc ca-mi trebuie subject pe psihologie, nu?
merci.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sat May 22, 2004 11:09 pm

inca o intrebare. cam pana cand se trimit applications? din cate am observat eu in jur de decembrie pentru toamna urmatoare. se pot trimite applications shi fara scoruri la teste?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun May 23, 2004 6:04 am

matzo, o sa incerc sa raspund asap.
deocamdata atat: aplicatiile se trimit decembrie-ianuarie, poate si februarie, depinde de universitate si departament. In principiu poti sa trimiti fara scoruri daca mentionezi asta intr-o scrisorica si spui ca scorul e pe vine.
daca poti merge direct la doctorat ar fi cool. Intreaba si ti se va raspunde. De obicei vor masterat, daca nu ai bakground suficient.
Da, GRE Subject Psiho in cazul tau.
O sa ma interesez de restul

Lolly
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Mar 01, 2004 12:27 pm

Postby Lolly » Sun May 23, 2004 11:28 am

Tapirule as avea si eu o intrebare legat de doctoratul in Sua...daca as lua doctorat aici in tara..m-ar ajuta cu ceva?...ar m-ai cere GRE in cazul asta?..Stii ceva despre asta..sau depinde in particular de fiecare universitate?...

Multam.

Lolly
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Mar 01, 2004 12:27 pm

Postby Lolly » Sun May 23, 2004 11:31 am

..scuze de greseli... tocmai m-am trezit.. :(

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sun May 23, 2004 6:19 pm

merci, tapiru'. ashtept shi restul cu nerabdare.
ma uitam aseara la nishte universitatzi, de exemplu Harvardul nu cere nici GRE subject, nici masterat pentru un doctorat in psihologie (cerinta de minim 4 ani studiu in diverse specialitati in care pare sa se incadreze si medicina). Seattle vad ca cere subject.
nu imi este foarte clara situatia disciplinelor clinice. undeva cereau un an de internship. merge anul de stagiatura pentru asta?
alta intrebare. in genere ce fel de universitati e bine sa tintesc, particulare sau de stat?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed Jun 23, 2004 1:43 am

In Bucuresti, undeva linga TVR (str. ing. Costinescu), se afla biblioteca comisiei Fulbright (cea la care Tapirul si-a pregatit TOEFL/GRE, doar ca atunci era plasata in alta parte). Sint multe carti pt. GRE si TOEFL, mai nimic pt USMLE. Fara abonament, platesti 15 mii pe zi si iti faci treaba.
Ce e interesant este ca se organizeaza sedinte de sfatuire viitorilor aplicanti pt. USA, care mi-au parut eficiente. D-na consiliera vorbea cu tonul:
1. ca ne va ajuta pina la capat pentru construirea unui dosar
2. ca exista universitati care ne primesc "cu ochii inchisi" (din care iti alegi un back-up). Exista deci posibilitatea de alegere si sanse foarte mari, daca vreti sa o faceti.
Nu exista finantari pentru studii medicale clinice.
Sedintele de consiliere sint moka!
Exista o biblie in 6 volume de dimensiunile Harrisoanelor cu fiecare departament din orice facultate, incluzind cerinte specifice, domenii preferate ale acelui colectiv, numarul de studenti internationali si procentul celor cu sponsorizari, cheltuielile pentru acel campus si valoarea tuition, cerinte privitoare la testele standard etc. Se gaseste acolo si o lista a repartizarii romanilor pe universitati in ultimul an, in ideea ca unde au mai fost, lumea e obisnuita cu diploma si matricola, cu foame si disperarea romanilor etc, iar acolo unde nu au fost exista sanse ca acea universitate sa simta nevoia de diversitate si sa primeasca numai pe criteriul "uite, luam si un roman".
Majoritatea departamentelor conditioneaza admiterea la MS/PhD si de performanta din facultate - GPA - a carui calcul este nedefinit pentru note din Ro, si unde de regula se cere 3.0 din 4 (adica cca 8, dar ce 8? la licenta? la diploma? depinde de universitate...).
Unele facultati parca sa au nici o conditie, altele cer si GPA bun si scoruri mari la GRE general si specializat, TOEFL, Test of Spoken English si alte bete in roate.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jun 23, 2004 4:38 am

recomabd si eu celor interesati sa viziteze locul cu pricina (Fundatia Fulbright). E moka indeed si ai acces la carti si la consiliere de mana intaia. In legatura cu cerintele universitatilor, evident ca diversitatea e mare. Dar ce te accepta in primul rand sunt seriozitatea de care dai dovada, interesul mai mare sau mai mic pe care il arati, scrisorile de recomandare, si mai ales cum iti scrii scrisoarea de intentie si cum te prezinti in general. GRE si TOEFL sunt luate in calcul indeed, dar nu sunt partea preponderenta (sa nu mai spun ca nu e greu sa iei un scor acceptabil). Despre GRE de fapt sunt deja mari debate-uri ca nu prea predict viitoarele succese. SAT-ul deja l-au trecut prin schimbari. Sfatul meu, nu va agatati de GRE si TOEFL, in nici o directie, nici sa zici ca vezi doamne am un GRE de nu s-a mai vazut, or sa ma primeasca orice universitate, nici sa zici ca ba. nu aplic, ca nu reusesc sa scot la teste mai mult de x. Daca te focusezi prea mult pe GRE si pierzi din vedere celelalte chestii, ai pierdut din start.

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Wed Jun 23, 2004 11:49 am

Care celelate chestii? Sa public in engleza o carte de Beuran? Sa spunem ca sintem intr-o minoritate culturala amenintata?
E aproape singura sansa a unui medic/medicinist sa scoata scoruri mari, zic eu.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jun 23, 2004 5:26 pm

zici tu? si de unde stii tu?
ma rog, daca tu crezi ca un GRE mare te baga undeva sau unul mic nu te baga, fie ca tine. Daca aveam filozofia asta, insa, cand am aplicat, mai bateam si acum praful Bucurestilor. Sunt multe lucruri pe care le poti spune despre tine, si nu trebuie sa fie toate articole publicate in BMJ.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Wed Jun 23, 2004 8:58 pm

nea tapiru, ai putea sa postezi aici scrisoarea ta de intentie, sau macar un model de scrisoare?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sat Jun 26, 2004 3:01 am

Pisica_den_Cheshire wrote:nea tapiru, ai putea sa postezi aici scrisoarea ta de intentie, sau macar un model de scrisoare?

Mitzo, am fost sapt asta la counselling la Fulbright si am citit vreo 10-15 scrisori de intentie care isi atinsesera scopul. Chestia asta se va repeta si luna viitoare.
Luni e numai despre eseu, dar nu am prins loc nici eu.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sat Jun 26, 2004 4:49 am

Matzo, sa vad daca le gasesc pe vre-un Cd or discheta, daca nu incerc sa scanez (mai am parc o copie). Nu sunt cele mai bune, dar au mers. Sfatul lui sl0bizz e bun, as incerca si la Fulbright daca as fi in locul tau.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Sun Jun 27, 2004 1:09 am

o sa ma duc la Fullbright. care e adresa exact?
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.

ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Jun 27, 2004 8:25 am

sl0bizz wrote:In Bucuresti, undeva linga TVR (str. ing. Costinescu), se afla biblioteca comisiei Fulbright (cea la care Tapirul si-a pregatit TOEFL/GRE, doar ca atunci era plasata in alta parte).


ori

THE ROMANIAN - U.S. FULBRIGHT COMMISSION

THE FULBRIGHT COMMISSION, THE EDUCATIONAL ADVISING CENTER INCLUDED, HAS BEEN RELOCATED AT ING. COSTINESCU STREET, NR.2, SECTOR 1, 71277 BUCHAREST (CORNER OF COSTINESCU STREET AND ZAMBACCIAN STREET -- METRO STOP AVIATORILOR, BUS STOP P-TA DOROBANTI).
THE NEW TELEPHONE AND FAX NUMBERS ARE:
TEL: 40-21 230 7719 or 40-21 231 5500
FAX: 40-21 230 7738


ori

http://www.usembassy.ro/studyus.htm

User avatar
adidum81
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Sun Mar 07, 2004 9:44 am
Location: Venezia
Contact:

Postby adidum81 » Tue Jul 20, 2004 11:19 pm

Draga tapirule ti-as fi foarte recunoscatoare :lol: daca ai posta pe-aici modelul tau de scrisoare de recomandare,iar informatiile date de tine (si de altii) pe forumul asta sunt SUPER UTILE si pentru cei care nu sunt din Bucuresti si nici nu studiaza acolo(asa ca mine). :roll:
"Tineretea e o betie continua"

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Thu Jul 22, 2004 4:46 am

o sa incerc sa il gasesc-scanez-postez. Nu il mai am pe calculator sau dischete, dar se rezolva

User avatar
Luci Sandor
senior
senior
Posts: 441
Joined: Wed Apr 07, 2004 11:17 pm
Location: 127.0.0.1
Contact:

Postby Luci Sandor » Sat Jul 24, 2004 4:37 pm

Modele de scrisori la RomStudyAbroad pe Yahoo!Groups.
nu arunca lucrurile care pot fi utile altcuiva, doneaza pe Freecycle Bucuresti

User avatar
Roadkill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Sep 24, 2003 2:14 am
Location: Middle of Some Road

Postby Roadkill » Sat Sep 18, 2004 4:16 pm

Readuc la viata threadul cu o intrebare. Care sunt sumele ce trebuie achitate pt MS/PhD fara ajutor financiar de la ei... sau mai bine zis, care e intervalul de sume? Si cu cat exact te ajuta ei, daca te ajuta?
E periculos sa nu mentionezi ca ai o situatie materiala precara? De fapt... ce trebuie sa scrii daca ai banii necesari si ce trebuie sa scrii daca nu ii ai?
Thx.
The key to happiness in life is high expectations and your own introduc of chips.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests