USA - Graduate School (masterat, doctorat)

...ca nu se mai poate
vi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:18 pm

Postby vi » Sun Sep 19, 2004 7:48 pm

Majoritatea programelor de Ph.D iti dau bani. Exceptiile sunt f rare. Odata ce te-au acceptat, iti platesc taxa de scolarizare (tuition) , care e vreo 20.000 $ pe an, si iti dau bani cat pt un trai rezonabil, adica vreo 1500$ pe luna (variaza...). Pt programele serioase, nu-ti cresc sansele de a fi acceptat daca spui ca ai tu bani de tuition si te intretii singur. Si in plus, sa platesti atatia bani 5 ani...nu e tocmai o idee buna. Asa ca la intrebarea aia din aplicatie, daca depinzi de financial aid de la ei, poti sa spui linistit:da, nu pot veni decat daca imi dati bani.
Pt MS nu dau bani, tre' sa-ti platesti tu tot. Dar daca te primesc la Ph.D si vrei sa renunti dupa 2 ani, iti dau o diploma de MS .

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Sep 19, 2004 8:27 pm

vi, uiti sa spui ca pentru banii aia (tuition remission and stipend) muncesti. Faci un Research Assistantship sau un Teaching Assistantship (cred ca in toate programele de PhD este obligatoriu macar un an sau un semestru/trimestru de teaching). Cati bani primesti si cat muncesti pentru ei depinde de la universitate la universitate si de la departament la departament.
Daca te finantezi singur trebuie sa dovedesti ca ai pe an mai mult decat doar tuition (trebuie sa arati ca iti poti acoperi un set de cheltuieli calculate de ei: chirie, carti, asigurari medicale, etc), deci suma mai urca. Dar cum zice si vi, cel mai bine spui ca vrei assistantship.

Si cu MS nu e adevarat vi, depinde la fel de la program la program. Eu sunt pe un master acum (tocmai il termin) si am primit assistantship.

vi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:18 pm

Postby vi » Sun Sep 19, 2004 9:26 pm

N-am stiut ca poti primi bani pt master. Depinde intr-adevar de program, dar nu stiu cat e de frecvent sa primesti assistantship pt master. Am o colega americanca, pe care n-au mai vrut s-o tina pe assistantship la master.
Cat despre assistantship, asa este , trebuie sa si muncesti. Dar nu e mult inafara cercetarii tale. Si cu teaching-ul, iar depinde de program. Eu vad ca am scapat fara... :)

vi
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:18 pm

Postby vi » Sun Sep 19, 2004 9:26 pm

N-am stiut ca poti primi bani pt master. Depinde intr-adevar de program, dar nu stiu cat e de frecvent sa primesti assistantship pt master. Am o colega americanca, pe care n-au mai vrut s-o tina pe assistantship la master.
Cat despre assistantship, asa este , trebuie sa si muncesti. Dar nu e mult inafara cercetarii tale. Si cu teaching-ul, iar depinde de program. Eu vad ca am scapat fara... :)

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Tue Nov 30, 2004 8:51 am

Ma intereseaza dc poate sa-mi spuna cineva cum se numesc in engleza totlurile care la noi le obtii dupa liceu si facultate? Respectiv
Bachelor of... si...?

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Mon Jan 10, 2005 12:34 am

cam late ca nu am avut acces la imed vreo doua luni (nu se mai putea vedea din afara)
se cheama High School Diploma and Bachelor Degree

User avatar
calaretu
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Fri Jan 14, 2005 4:29 pm
Location: cluj-napoca

Postby calaretu » Fri Jan 14, 2005 5:57 pm

spuneti-mi si mie va rog ce inseamna aceste prescurtari: gen PhD
mltumesc anticipat

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sat Jan 15, 2005 1:48 am

PhD stands for Philosphy Doctor. Nu ca esti doctor in filozofie, asa e termul pentru doctorat (so, poti avea un PhD in Chemistry). Ce altceva te mai intereseaza?
MS e master of science, MA e master of art, etc.

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Sun Jan 16, 2005 12:23 am

Facultatea te plateste pt a lucra ceva, nu iti va da nimeni bani sa faci un PhD stand acasa sau muncind in alta parte si prezentandu-te doar la exmene, universitatea platindu-ti si scolarizarea in acelasi timp; odata acceptat la doctorat trebuie sa produci ceva: articole in cazul in care esti pe research. Daca nu produci unele universitati pot chiar sa nu iti dea diploma de doctor. Bineinteles asta e mai degraba exceptia. Unele universitati (Oxford de exemplu-stiu un caz) nu au un trainig special pt doctoranzi insa e intr-un fel normal pt ca nu oricine isi face doctoratul la Oxford. Spuneam ca stiu un caz: a fost acceptat la doctorat (tipul avea un backgound serios si recomandari de la persoane recunoscute afara). I s-a dat proiectul: ce urma sa cerceteze; i s-a pus laboratorul la dispozitie cu tot ce vrea si descurca-te; no training. Doar (?!) la doua saptamani dadea raportul supervisorului: cum merge, ce nu merge, de ce nu merge si ce vei face in continuare pt a merge. De asemenea te interesezi singur de materiale, in sensul in care iti faci comenzi pt tot ce iti trebuie.
Imi permit un sfat (desi nu stiu daca sunt cel mai in masua sa dea sfaturi) pentru cei care vor sa faca un PhD: nu va inhamati la asa ceva daca nu aveti rabdare cu carul si daca nu puteti sa va sacrificati chiar si in timpul vostru liber sa lucrati. Si daca o puteti lua de la capat dupa ce ati lucrat zi de zi opt sau zece ore pe zi 5-6-7 zile pe saptamana si in cazul in care se deovedeste ca ati lurat degeaba chiar si un an de zile (vorbesc despre cei care vor sa faca un PhD pe research).Deci, think about it.
Daca vreti sa plecati doar pt viza de state, atunci e ok, merita.

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sun Jan 16, 2005 1:37 am

mai trebuie sa faceti niste deosebiri; stiinte "exacte" (chimie, fizica, computers, imuno, microbiologie, etc) si stiintele "umaniste" (social sciences, psihologie, human development, social sciences in general). La primele research-ul este in principal cercetare de laborator, si you're more likely to get a research Assistantship (io vorbesc de USA acum); la celelalte cercetarea se desfasoara altfel, in general ca studnt nu poti sa o faci de capul tau (cel putin nu de la inceput, dupa ce ai fost admis daca esti tough poate aplici si obtii un grant pe numele tau, dar de obicei lucrezi pe grantul profilor). La stiintele "umaniste" yu're more likely to obtain a Teaching Assistantship (sa predai, parte din cursurile unui prof sau un curs de capul tau). Fiecare e cu avantaje si dezavantaje. In cazul meu de exemplu, care am un teaching assistantship, am un program foarte inflexible, tre sa fiu zilnic de la 8 la 1 la munca; cursurile le iau cand pot (dupa amiezile) si nu pot sa imi fac singur programul (colegii care sunt pe cercetare - reamintesc, nu e cercetare de laborator unde tre' sa te duci sa vezi reactia la 10 seara sau mai stiu eu ce - au program mult mai flexibil, pot lucar la research de acasa, pot sa isi permita cinci zile la conferinta, atata timp cat sunt in grafic cu cercetarea, etc).

Cum zice si hornyskunk, sa faci un masterat/doctorat in afara nu seamana cu nimic cu trai-nineaca din romania. Iti sacrifici ani din viata si timp liber, pe bani putini si munca multa. Investesti in viitor, si nu in prezent.

User avatar
Roadkill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Sep 24, 2003 2:14 am
Location: Middle of Some Road

Postby Roadkill » Sun Jan 16, 2005 9:57 pm

Sa inteleg ca as munci pe branci 5 ani de zile pe 1500 $ pe luna? Macar locuiesc on-campus ? :)
On a more serious notice cred totusi ca merita efortul, tinand cont ca un doctorat facut afara (chiar la o facultate de mid-range) valoreaza ceva mai mult decat unul facut in ro. In plus traiesti cu senzatia ca faci cercetare si nu ca pierzi timpul in mod cronic.
Care este salariul minim pentru un tanar proaspat iesit din doctorat si master acolo? Si mai important pt mine... care sunt posibilitatile de angajare pe un profil foarte selectiv cum este genetica?
The key to happiness in life is high expectations and your own introduc of chips.

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sun Jan 16, 2005 10:43 pm

esti optimist cand zici 1500$, desi se poate. Asta cred ca e cam maxim ce poti obtine (depinde si de departament, domeniu, universitate, etc). Io trag pe branci pentru 1000$ pe luna....De locuit in campus depinde de campus, dar in general nu e foarte recomandabil, preturile sunt mari (chiar mai mari decat in oras), galagie multa etc. Primul an poate (ca nu ai timp sa cauti) dar dupa aia poti gasi mult mai lejer in alte parti. Cel mai bine este sa gasesti undeva aproape de campus (sau de rutele de autobuz), pentru ca de regula parcatul in campus e un cosmar.

User avatar
Roadkill
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed Sep 24, 2003 2:14 am
Location: Middle of Some Road

Postby Roadkill » Sun Jan 16, 2005 11:08 pm

Voi ati zis 1500, nu eu :D Pai si cum te descurci cu 1000 pe luna? Ai bani de masina sau e rental? Chiria cat e?
Intreb pentru ca eu am stat in SUA cateva saptamani si nu mi s-a parut deloc cheap. Cel putin nu cand vine vorba de chirii/spatii locative, iar la ei un salariu de 12000/an e foarte, foarte mic.
Pe ce salariu speri sa te angajezi (apropos de intrebarea mea anterioara legata de salariul minim pt un Ph.D.)? Nu ai timp sa lucrezi ceva extra si pe perioada specializarilor?

Sper ca nu te deranjez foarte tare cu intrebarile. Thx.
The key to happiness in life is high expectations and your own introduc of chips.

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Mon Jan 17, 2005 12:04 am

pai ma descurc destul de greu. Masina nu am ca am gasit un apartament chiar langa campus, si nu prea am nevoie. Ma descurc cu bicicleta. Pentru shopping ma duc cu autobuzul care e gratis pentru studenti (platit de fapt din student fees). Da, 12,000 pe an e foarte mic (under poverty line). Intreaba-l pe cerbu unde se duc banii care ar trebui sa suporte invatamantul... Si se mai mira ca sunt liberal...
Cazul meu, cum am spus, e mai aparte, pentru ca sunt pe un domeniu umanist, unde sunt bani putini. Am o pozitie de teaching la un preschool lab (I am dealing both with children and college students). Daca esti pe stiinte "exacte" si in cercetare ai bani mai multi. Corvallisul e un oras mediu ca preturi; chiria e 625, o impart in doua, utilities cam 50 partea mea (am high speed internet, singurul lux pe care mi-l permit), mancare - depinde cat si cum, pe la 150/luna... fa o socoteala... Solutia a fost sa imi construiesc incet-incet un credit history bun, sa obtin credit cards cu rate din ce in ce mai bune si sa acumulez debt la dobanda mica (acum sunt pe niste carduri cu 0% promotional pana pe la jumatea lui 2005 de exemplu), debt pe care o sa il platesc cand termin si intru in real life.

Ideea este ca e greu, dar merita. Nu umbla caini cu covrigi in coada, dar poti sa iti controlezi viitorul mai bine. Pot sa spun, de exemplu, ca amicii din generatia mea ramasi in tara mi-au luat-o inainte deocamdata (cumpara deja apartamente, si-au luat masini mai smechere, etc), dar cred ca in long run avantajele vor aparea)

Salariul minim pentru un PhD nu prea il stiu, dar ma astept la ceva cel putin $70,000/an. Eu speram sa am timp sa imi dau si stepurile intre timp, dar nu stiu, timpul e asa limitat...

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Thu Feb 24, 2005 8:32 pm

Salut!

In afara de sdtipend-ul respectiv care variaza dar e in jur de 19000% pe an, cati bani poti castiga dintr-un researchship sau assistantship care le faci in plus?
Merci, pa

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Thu Feb 24, 2005 10:12 pm

Nu exista salariu fix pt un PhD (vorbesc de Europa). In general se invart in jurul sumei de 1000 de euro, extreme 800 si 1600. Insa daca esti competitiv poti aplica pentru granturi individuale-ai un lab de referinta, un proiect, te duci si ceri bani pentru proiect, ca student PhD. Europa e destul de in urma statelor in privinta asta; Comisia Europeana are un renume in ceea ce priveste birocratia asa ca din momentul in care aplici pana cand iti dau banii trece un timp iar proiectul tau probabil este deja terminat de colegii americani care se misca mai repede. Nemtii administreaza insa o suma de la UE care se imparte pe diverse proiecte si ei sunt mai organizati, aplicatiile sunt mai simple iar banii vin mai repede.
Bun, sa zicem ca ai obtinut banii (sau ca proful a aplicat in locul tau si iti da bani). Daca nu ai rezultate (articole) sansa ca sa mai vezi bani de la UE pt un alt proiect (mai cu pretentii ca primul) scade destul de mult.
Asa ca nu prea ai timp sa faci pe baby sitterul in timpul liber ci trebe sa lucrezi. Cum spunea tapirul e o investitie pe termen lung. Important e ca daca iti place ceea ce faci uiti ca ramai in lab pana la 7 seara.
Ca postdoc (dupa ce termini doct) poti concepe un proiect al tau iar daca gasesti bani (sau un institut-universitate-gazda) iti poti lua un student sau un tehnician sau mai multi (depinde de bani) si lucrezi (spun ce fac postdocii de aici). Mai departe nu mai stiu ce se intampla. Cei ce termina PhD prefera sa se duca in industrie pt ca sunt bani multi si nu e bataie de cap cu aplicatiile pt granturi (un profesor-sef de lab isi petrece 75% din timp scriind aplicatii). Proful meu de exemplu vine primul in lab si pleaca ultimul, sta vreo 10-11 ore pe zi cu ochii in laptop. Si nu are iacht sau mai stiu eu ce vile pe coasta de azur.

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Fri Feb 25, 2005 4:29 pm

Ce inseamna industrie?

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Fri Feb 25, 2005 9:31 pm

Sa inteleg ca nu vrei sa fii profesor. :)
Iti pot da un exemplu:
La mine in departament e o tipa (postdoc) angajata de L'Oreal ca cercetator. Ea e platita de firma pt ce face dar locul ei de munca e la universitate si nu in laboratoarele L'Oreal. Isi face postdoc in universitate dar e salariat L'Oreal cu un proiect la granita (oricum nimic legat de smacurile de la L'Oreal dar cu posibila implicare intr-un viitor produs); impusca doi iepuri dintr-o data: bani gramada de la firma plus postdocul de la universitate (bashka mediul 'academic').

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Fri Feb 25, 2005 9:53 pm

Da nu prea vreau profesor dar mai e pana atunci cand pot sa iau decizii.
Dar zi-mi dc stii cum e cu viza: f1 sau j1? Care e mai buna? Stiu ca trbuie 2 ani sa te intorci in tara dupa j1 dar stii cumva dc un immigrant attorneys poate ajuta in acest sens?
bye

User avatar
HornySkunk
senior
senior
Posts: 353
Joined: Tue Jun 08, 2004 10:59 pm
Location: D'ici, d'ailleur.

Postby HornySkunk » Fri Feb 25, 2005 9:58 pm

Habar n-am. Cei care sunt in state ar trebui sa stie. Tapiru cred ca s-ar putea sa te lamureasca cum e cu vizele. bye ;)
PS: ai si tu dreptate, topicul este despre doct US.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Postby manolo » Sat Feb 26, 2005 11:26 pm

sal. pentru cei interesati, o discutie pe aceeasi tema gasiti si aici

pentru doctorat (cred ca si ptr master, dar nu sunt sigur) se primeste viza F1.

in ceea ce priveste assistantship, din ceea ce am vazut eu pe programele de famacologie, este specificat ca se ofera stipend (in afara de full tuition, in marea majoritate a cazurilor; unele programe ofera si health insurance gratuit), dar fara a se spune clar ceva despre tipul de assist, teaching sau research. fiind farmacologie, se poate sa fie de amandoua. la cateva programe am intalnit mentiunea privind faptul ca un teaching assist. nu e obligatoriu pentru a primi stipendul. daca vrei teaching, trebuie sa ai si TSE (test of spoken english), care pana in sept anul asta se da separat, dar dupa va fi integrat in cadrul testului TOEFL clasic, astfel ca toti vor da si parte de spoken.

despre cazarea on campus: paginile web ale programelor respective mentioneaza daca ofera cazare oncampus pentru graduate sau nu, precum si alte solutii de cazare.

unele programe (eu doar cele de farmacologie le-am studiat) cer si GRE Subject Test, la alegere intre biologie si chimie. se poate da in Iasi si cam atat, cel putin asa reiese din brosura ETS.

din ce am vazut, pentru farmacologie, stipendul mediu se invarte in jurul sumei de 20.000$, medie facuta pentru programe din universitati din statele de pe coasta de est si din zona marilor lacuri. univ din centrul Americii si Midwest ofera mai putin (Arkansas 18.000$, daca nu ma insel, Tennesse 14.000$ pe an)
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sat Apr 09, 2005 8:39 pm

astea sunt stipenduri destul de bune (eu am mai putin)
Apropo de vize, si pentru Master tot F1 primesti. Ba chiar si daca te duci la college (undergraduate, that is). F1 este Student Visa, cu limitarile de rigoare (nu poti munci de exemplu in afara campusului. In campus poti munci in limita a 20 ore pe saptamana. Daca assistanmtship-ul pe care il ai iti lasa niste ore, poti gasi un job on campus sa mai faci niste bani.
Employment-ul se masoara in FTE, standing for Full Time Equivalent. So, a ai un assistantship cu .35 FTE, asta inseamna 0.35x40 (40 ore, echivalentul lui full time)=14 ore/saptamana => iti mai raman 6 ore.

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Sun Apr 10, 2005 9:51 am

Merci oricum de mesaj. Poatye cineva sa explice ce inseamna un assistantship? Presupune sa muncesti ceva?
pa

User avatar
shamanul
senior
senior
Posts: 116
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:55 pm

Postby shamanul » Sun Apr 10, 2005 7:02 pm

cum spunea si manolo, mai multe informatii gasesti aici
assistantshipul este un contract (de munca) pe care il faci cu departamentul. Prestezi o munca si primesti bani. Sunt doua tipuri de assistantship: Research Assistantship (RA) si Teaching Assistantship (TA). Pentru RA muncesti in echipa de cercetare a unui profesor. Pentru al doilea asisiti un profesor cu cursurile (sau, daca esti mai asansat, predai singur un curs). Banii vin in doua forme: tuition remission (astia sunt bani pe care nu ii vezi direct, ei se duc si platesc tuition direct), si stipend. Stipend sunt "banii in mana", aia de care vorbesc toti pe aici, 12.000-15.000-20.000 or so pe an. Din stipend iti platesti casa-masa-carti-utilities, ma rog, viata de zi cu zi. Uneori ai asigurare medicala inclusa (cazuri fericite), alteori nu (eu nu am de exemplu, si o platesc din buzunar). Mai sunt si student fees, care nu sunt neglijabile (a nu se confunda student fees cu tuition; tuition sunt banii pentru cursuri, per credit. Student fees sunt o gramada de alte taxe si plati obligatorii, cum ar fi "technology fee" - drept urmare poti sa folosesti calculatoarele facultatii - si alte prostii. La mine astea urca la 400$ pe term.

lupi
junior
junior
Posts: 80
Joined: Wed Oct 06, 2004 12:28 pm

Postby lupi » Mon Apr 11, 2005 7:23 am

ok am inteles cu assistantshipul, restul stiam in mare. Am vazut o forma pentru F1 in care scria assistantship si nu preciza ce fel era. Din cauza asta te-am intrebat.
Merci de informatie si succes.

User avatar
Fl0wer
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Sep 04, 2005 3:33 pm
Location: Palmetto State

Postby Fl0wer » Sun Sep 04, 2005 3:49 pm

Palmetto State - fizica: 13K, cel putin atata scria pe oferta initiala. Pe formularele online scrie insa 15K.
Tre' sa precizez ca de fapt am primit ceva supplemental, la mine nu se aplica regula de 20 ore maxim. Am venit cu loto si m-au acceptat la PhD si acuma prefera sa-mi dea ceva mai mult de lucru in lab decat sa ma duc sa muncesc. Tot TA, ca-i bun pana imi reimprospatez cunostintele invatand ca sa predau altora - predau un lab de termodinamica- electricitate, in Romania e deprofesionalizare lenta.

Asteptati-va la destui chinezi si indieni, plus destui americani, care insa sunt rareori la nivelul internationalilor. Pana si profii sunt in buna parte naturalizati. Deci eu zic ca daca sunteti buni in Ro (asta nu inseamna note mari luate pe toceala, ca aici nu prinde asta), aveti sanse bune de gasit o nisa proprie.

Despre medical school nu stiu prea multe lucruri. Atata ca sunt printre undergrazi destui care sunt in premed si de aia se inscriu la fizica.
Proful cel mai tare in granturi e in research pe termoelectrica, deci fara legatura.

Asta e cam cel mai bun forum pentru studii pe care l-am vazut in ultimul an, scuze de deranj, placerea e de partea mea :)
Three quarks for Muster Mark !

User avatar
alx111111
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Nov 13, 2005 2:06 pm
Contact:

Postby alx111111 » Mon Nov 14, 2005 1:30 am

ce este fellowship ul?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Tue Nov 22, 2005 12:22 am

te referi la fellowship in cadrul unui Graduate Program, nu? (ca esti al topicul asta). In cazul asta, un fellowship este practic ce intelegem noi prin "bursa de merit," that is, niste bani pe care ii primesti pe diverse criterii (esti foarte bun sau esti foarte in need) fara sa ii muncesti, spre deosebire de assistanthip, care reprezinta un contract de munca cu departamentul. Exista sute si mii de fellowshipuri, pentru ele trebuie sa aplici, e mai greu sa le iei din primul an. Sunt date de organizatii guvernamentale si neguvernamentale, de diverse criterii.
uite si o definitie mai oficiala:
Fellowship
A study grant of financial aid, usually awarded to a graduate student without requiring services in return.

si alta
Fellowship: A form of financial aid given to graduate students to help support their education. Some fellowships include a tuition waiver or a payment to the university in place of tuition. Most fellowships include a stipend to cover reasonable living expenses (for example, just above the poverty line). Fellowships are a form of gift aid and do not have to be repaid


La undergraduates se numeste scholarship.

shelf67980
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Dec 05, 2005 1:24 am
Contact:

Differance

Postby shelf67980 » Mon Dec 05, 2005 1:31 am

tapirul wrote: Nu e chiar mare lucru, costa ce-i drept vreo $150, dar se poate.


so how does that differ from before?:?

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Dec 05, 2005 2:17 am

poti sa fii mai specific? ca nu imi mai amintesc despre ce era vorba cu aia 150$...

maxim
Posts: 1
Joined: Tue Jan 10, 2006 8:21 pm

Postby maxim » Tue Jan 10, 2006 11:15 pm

Poate redirectionez putin discutia, insa, rog si eu sa mi se spuna, daca stie cineva, cam ce nota reprezinta GPA 2.5 in sistemul nostru, romanesc. Am inteles ca se iau in considerare si creditele nu doar cursurile, insa, aproximativ, se poate spune cat reprezinta GPA 2.5?

Multumesc Tapirului pentru bunavointa si informatiile date.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Jan 11, 2006 12:16 am

am postat mai devreme, tot in threadul asa... stai sa caut...
Aha:
despre GPA (grade point average)
In universitatile americane sistemul de notare este diferit de sistemul decimal romanesc.
In primul rand fiecare curs are un anumit numar de "credite" (un curs obisnuit are trei sau patru, dar variabilitatea e mare). Creditul este o unitate de masura multipla: tuition ("tazele scolare") se calculeaza pe credit (un "credit" este sa zicem 450$), pentru absolvire trebuie sa ai efectuate un anumit numar de credite (180 parca, pentru undergraduate, 45 pentru un masterat, vreo 108 pentru un PhD), iar notele finale - acest GPA - se calsuleaza tot in functie de credite.
deci, sistemul america are notele (in ordine descrescatoare): A, A-, B+, B, B-, C+, C, C-, D+, D, D-. Urmeaza F (fail), I (incomplete) si altele.
Pentru fiecare credit al unui anumit tip de nota exista un numar de puncte (4/credit pentru A, 3.7 pentru A-, si tot asa, 0.7 pentru D- si 0 pentru F).
GPA se calculeaza prin insumarea punctelor si impartirea la numarul de credite. Exemplu: ai un curs de patru credite notat cu A si un curs de trei credite notat cu D-. GPA= 4 (puncte)x4 (credite)+0.7 (puncte)x 3(credite) / 7 (total credite) = 2.5
Dupa cum se vede nu este posibil (sau nu am auzit eu) sa echivalezi notele. Daca aplici recomand se explici ca media ta finala este, sa zicem, 9.8 pe o scala de la 1 la 10.


again, e dificil sa echivalezi GPA cu sistemul decimal, pentru ca se calculeaza in numarul de credite al fiecarui curs.
2.5 e quite low (exista niste requirements sa mentii GPA above something, de exemplu. Pt grad students la mine in dept tre' sa il mentii peste 3.0)
Poti sa aproximezi cumva gandindu-te la o scala 0-4 in loc de 0-10. 2.5 este cam intre 6 si 7, sa zicem.

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

share

Postby jj » Fri Nov 03, 2006 11:10 pm

Dragi tovarasi si pr'etini!
Nu stiti cumva de unde as putea descarca carte pt. GRE General sau Biology?

Mersi.

oligodendroglia
junior
junior
Posts: 99
Joined: Wed Sep 20, 2006 4:13 am

Postby oligodendroglia » Mon Nov 06, 2006 3:03 pm

hello, am si eu o intrebare, asa, mai mult ipotetica avand in vedere ca sunt abia anul 5: daca vreau sa plec la doctorat in timpul rezidentiatului, pot sa intrerup si cand ma intorc sa reiau? sau trebuie sa dau examen de rezi cand ma intorc?
Nu strica sa-ti amintesti ca universul, cu o exceptie nesemnificativa, este alcatuit din altii.

User avatar
jj
junior
junior
Posts: 72
Joined: Fri Aug 27, 2004 8:27 pm
Location: Boulevard of Broken Dreams

Postby jj » Mon Nov 06, 2006 5:33 pm

Poti intrupe rezi linistita. Asa au facut mai multi. Dar prima data sa il iei... :)

eusunt
Posts: 1
Joined: Mon Nov 06, 2006 8:21 pm

Postby eusunt » Mon Nov 06, 2006 8:42 pm

jj, carte buna pt GRE Biology e Alberts. E f mare, dar multe lucruri sunt stiute. Lodish le fel. Le poti citi online pe http://www.ncbi.nlm.nih.gov
Pt General si am aceeasi problema, am mai gasit cate ceva de downloadat, ca de cumparat sunt cam scumpe.
Daca mai gasesc ceva te tin la curent

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Tue Nov 07, 2006 3:51 pm

Cred ca Lodish e prea mult pt GRE. Alberts la fel.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

bog_dan88
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Jan 10, 2007 6:07 am

Avocat SUA

Postby bog_dan88 » Wed Jan 10, 2007 6:30 am

Aveti nevoie de asistenta in prepararea documentelor de emigrare DUPA CE ati obtinut rezultate favorabile la USMLE 1, 2 ori 3 si ati fost acceptati la o rezidenta medicala in SUA? Mergeti la http://www.shermanlawgroup.com pentru mai multe informatii si contactati avocat Gabriella Manolache.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests