Se poate pleca din tara ca fiziokinetoterapeut?

...ca nu se mai poate
DerVish
Posts: 1
Joined: Wed Jun 02, 2004 8:17 pm

Se poate pleca din tara ca fiziokinetoterapeut?

Postby DerVish » Wed Jun 02, 2004 8:26 pm

salutare
Am mai intalnit o opinie: ca s-ar putea pleca mai usor in vest fiind licentiat in fiziokinetoterapeutica(or whatever you get din facultatea aia)
voi ce stiti ?
se merita?
am intalnit pareri impartite. :shock: una, alta
care-i poanta?
logic ar fi sa aiba nevoie de fkt-isti
bye,thx

User avatar
Doftoroiu`
senior
senior
Posts: 436
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:57 am
Location: Orasul minerilor

FKT

Postby Doftoroiu` » Thu Jun 10, 2004 1:12 pm

Salutare! In general, este nevoie de cadre medicale, si FKT-istii sunt cautati in Europa de Vest. :multi: . De exemplu, acum exista doua oferte pe Italia, aceasta deoarece in Vest FKT-istii sunt asimilati cu asistentii medicali :medic: in ceea ce priveste formalitatile de recunoastere a diplomei, angajare sau permis de munca (deci mult mai usor ca in cazul medicilor). In plus, absolventii doar a FKT-ului nu prea sunt interesati de plecare, multi din ei angajandu-se in tara (centre de sanatate, fitness, practica la domiciliul pacientilor, etc). Insa, ca la orice angajare, ti se cere vechime pe postul de FKT-ist, de regula 3 anishori. Acuma, daca esti si medic, cu stagiatura si ceva rezidentiat sau alt fel de vechime, merge si vechimea de-acolo, chiar daca de-abia ai terminat, in paralel si FKT-ul. Apoi, ca medic+FKT, mai ai si avantajul unor burse "tintite" pe recuperare, patologie motorie, neurostiinte sau mai stiu eu ce....
Bafta multa! :allright:

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Jun 14, 2004 3:52 pm

cosma wrote:Fratilor miluiti-ma cu niste informatii despre subjectul in discutiune
adica ce poate sa faca si ce nu un fiziokinetoterapeut in romania daca stii si ceva reglementari oficiale ar fi tare de folos....

Cu mare multamita si plecaciune

User avatar
karma
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jul 25, 2004 12:57 pm
Location: in visele tale
Contact:

Postby karma » Sun Jul 25, 2004 2:06 pm

Image
Salutare all.Dupa ce am citit ce ati scris ,am hotarat sa va dau si eu niste informatii despre fiziokinetoterapie ..adika ce aud si eu pe la altii si ce au facut...(pe langa asta mai sunt si student in domeniu )
Pentru tiparu...ce poate face un fiziokinetoterapeut in Romania-dupa ce termini facultatea ...daca ai noroc te poti angaja la un spital ex:de copii..unde ti se da o sala de kinetoterapie(utilata /neutilata...depinde unde te angajez)-patologia pe care lucrezi este diversa..copii cu scolioza,genu valgum,picior var-equin....etc.Exista si alte posibilitati sa te angajez pe o anumita sectie ..recuperare neurologie.reumatologie.arsuri,ortopedie s.m.d.p
Fiziokinetoterapeutul se subordoneaza numai sefului de clinica in care lucreaza..si nu primeste ordine(cum se da la noi) :?: de alti medici..numai o consultatie intre ei in prealabil.
Fiziokinetoterapeutul are posibilitatea de-a mobiliza si subordona echipa de asistent fizioterapeuti...intrand sub conducerea lui(la noi in tara nu se prea intampla)
Un fiziokinetoterapeut..nu are posibilitatea sa dea un diagnostic ,sa prescrie unele medicamente(doar unele unguiente)sau sa prescrie unele indicatii de fizioterapie/balneologie(desi este necorect consider eu dupa ce inveti atatia ani ..dar :idea: )

Despre plecarea in strainatate..in Italia..exista posibilitatea de echivalare a diplomei un proces cam greu ..dar poate :?: merita.Alta posibilitate este sa pleci in Germania...la o policlinica...unde doar directorul principal are legalitate legitima de a te angaja...cu conditia sa stii limba /sau te pun ei sa faci cursuri de germana.
In SUA si Canada sa nu va ganditi ..nu recunosc diplomele noastre.
Eu va multumesc ca ati citit.
Invatand vei ajunge cineva(victor...adica eu)

nali_20
Posts: 2
Joined: Sun Feb 27, 2005 9:31 am

Fizioterapeuti

Postby nali_20 » Sun Feb 27, 2005 10:06 am

Buna,
In 2002 am terminat Kinetoterapia, in 2003 m-am angajat intr-un spital, un an am lucrat in ambulatoriu, si acum de un an lucrez pe sectia de ortopedie, asta pana voi pleca in Au :D
Tot ce pot sa va spun este ca deocamdata este o lupta monstru in sanatatea din Ro, si nu este prea placut sa lucrezi intr-o meserie foarte cautata in lume in general, dar de care toata lumea din Ro zice ca nu este nevoie.
Salariile sunt de mizerie, conditiile de munca la fel, iar din pacate tratamentul pe care il primesti de la medici si asistente este cel putin jignitor.Poate altii au avut alte experiente, din puncul meu de vedere deocamdata este una din meseriile vazute cel mai rau intr-un spital.Poate orasele care au facultati in domeniu sunt un pic altfel, au inceput sa inteleaga cat de imp este meseria asta.
Nu vreau sa ma plang , va spun doar la ce va asteptati voi cei care treminati o astfel da facultate...
Lucrurile se schimba atunci cand vb despre alte tari...
Din pacate singura sansa de a pleca undeva in Europa , pe meseria asta este cu un contract din tara...eu am incercat 2 ani sa plec in Germania,Austria sau Elvetia(sunt vb de germana) dar daca nu ai cetatenie UE nu te ia nimeni, chiar daca esti bun si ai referinte excelente.Asa ca acum m-am decis ptr Au....
bafta celor care incearca sa lupte cu sistemul din Ro, va tin pumnii, iar celor care vor sa plece, ce mai asteptati oamnei buni?!?
Alina


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests