pasaport.

...ca nu se mai poate
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

pasaport.

Postby marmotul » Mon Feb 14, 2011 1:38 pm

unul din multele documente de care ai nevoie ca sa pleci din tara.
-il poti lua de oriunde din tara, indiferent de domiciliu( faci o cerere in care specifici motivul pentru care nu poti lua pasaportul din judetul de resedinta- medic rezident cu centrul de pregatire x)
- sunt 2 feluri de pasapoarte temporar- valabilitate 1 an si pasaport simplu electronic- valabilitate 5 ani.
-acte necesare pentru pasaportul simplu electronic:
- buletin si copie dupa buletin( daca aveti buletin tip nou fara penumele parintilor trebuie si certificat de nastere in original )
- chitanta taxa consulara- se plateste la trezorerie- 32 lei
- chitanta taxa pasaport- se plateste la cec-244 lei.
- pasaport anteriordaca exista.

sfat- daca puteti, incercati sa va faceti o programare pe net. scapati de o groaza de batai de cap. in cazul meu cel mai mult a durat la cec, erau o groaza de bosorogi ce faceau scandal ca nu le-a venit pensia intreaga
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: pasaport.

Postby Melania » Mon Feb 14, 2011 2:26 pm

gourami wrote:sfat- daca puteti, incercati sa va faceti o programare pe net. scapati de o groaza de batai de cap. in cazul meu cel mai mult a durat la cec, erau o groaza de bosorogi ce faceau scandal ca nu le-a venit pensia intreaga

Mda foarte interesant; te gandesti ca unul din oamenii de la coada poate fi un parinte de-al tau?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: pasaport.

Postby marmotul » Mon Feb 14, 2011 6:05 pm

mda, foarte interesant, nu te poti abtine sa nu faci off topic. dar daca esti asa curios iti voi expica: eu mi-am luat liber de la munca special ca sa imi rezolv problemele. in schimb niste neni de virsta a 3-a fara activitate cerebrala m-au obligat sa astept ceva timp in plus doar din cauza ca aveau impresia ca aia de la cec le-au furat pensia. presupun ca nu au vazut sigla mare la intrare pe care scria BANCA si nu si-au dat seama ca nenii aia nu aveau nici o vina ca lor le-au intrat mai putini bani pe card, ci cei de la casa de pensii.
daca erau parintii mei i-as fi luat de o aripa si i-as fi dat afara din banca, sa nu se faca de ris, dar nu au fost parintii mei si astfel am asteptat politicos la coada si m-am facut ca nu le aud zbieratele.
de ce oare sa ma fi deranjat sa astept, ca doar stau destul in picioare si in sala si din salariul meu se plateste pensia la 3-4 dintre ei. cea mai penibila faza a fost ca toti aia ce faceau scandal aveau pensia mai mare decit salariul meu :shock:
qpepsi.gif


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests