Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

...ca nu se mai poate
User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby manolo » Sun Oct 24, 2010 1:06 pm

kooksee, 3 lucruri:

1. inca nu ai demonstrat ca ce spune vmc nu e adevarat, anume ca daca cineva semneaza un contract prin care isi asuma niste responsabilitati si pe care il semneaza de buna voie, atunci cand nu mai are chef nu mai este obligat sa si le respecte.

2. cred ca amica ciresar poate fi multumita, ai muscat-o de popou pe vmc indeajuns, te poti retrage, ciresar e si ea destul de mare incat sa isi duca singura bataliile.

3. editat
Last edited by Im on Sun Oct 24, 2010 5:02 pm, edited 1 time in total.
Reason: insulte
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby pc7 » Sun Oct 24, 2010 1:09 pm

deci daca eu semnez un contract prin care o sa fiu sclava cuiva, acel contract e legal si trebuie respectat?
Life's not fair, get used to it

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby manolo » Sun Oct 24, 2010 1:14 pm

pc7 wrote:deci daca eu semnez un contract prin care o sa fiu sclava cuiva, acel contract e legal si trebuie respectat?

daca acel contract este alcatuit dupa toate rigorile legii si tu semnezi de buna voie, atunci nu prea vad cum nu este legal. prin semnatura achiesezi la fiecare clauza de acolo. eu inca nu pricep ce draq e asa de neclar. chiar nu aveti clar in cap ce inseamna semnatura???
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Sun Oct 24, 2010 1:16 pm

manolo wrote:kooksee, 3 lucruri:

1. inca nu ai demonstrat ca ce spune vmc nu e adevarat, anume ca daca cineva semneaza un contract prin care isi asuma niste responsabilitati si pe care il semneaza de buna voie, atunci cand nu mai are chef nu mai este obligat sa si le respecte.

2. cred ca amica ciresar poate fi multumita, ai muscat-o de popou pe vmc indeajuns, te poti retrage, ciresar e si ea destul de mare incat sa isi duca singura bataliile.

3. nu vrei tu sa ne lasi si sa te duci sa te mangai pe youtube cu alti baieti ca tine?


alt gigel care nu stie ce e aia contract.
amica ciresar habar nu are ce scriu eu aici.
nu fi obraznic ca nu ai vreo autoritate sa ma pui pe mine la respect. nici intelectual nici profesional. eu nu pentru voi scriu.
vmc e incapabila sa inteleaga, holidei e ca un catelus care se aliaza cu oricine se cearta cu mine, iar tu... ei bine, tu nici macar simpatic ca holidei nu esti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby manolo » Sun Oct 24, 2010 1:18 pm

kooksee wrote:amica ciresar habar nu are ce scriu eu aici.

mda, nici amicii nu inteleg ce scrii. poate o fi de la toate palmele si mangaierile alea... repet, inca nu ai explicat de ce un contract cu acele clauze exprese, pe care cineva il semneaza, nu este valabil. si faza ca "asa spun eu, mare voievod mangaietor" nu e de ajuns.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby pc7 » Sun Oct 24, 2010 1:19 pm

scavia fiind abolita oprice contrat semnat in sensul asta NU e legal
ti-a explicat kooksee cum e cu inselaciunea, eu am incercat putin mai babeste, cum sa-ti mai explicam? eventual sa vina 3d cu o schita, ca tot se pricepe
Life's not fair, get used to it

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby 187.92a » Sun Oct 24, 2010 1:37 pm

special pt pc7.
Image

E ca la imobiliare. Si daca se poate sa nu mai fiti asa de agresivi cu/fara referiri personale (youtube etc)...
Nu au intrat toti pixelii (pasul 5 e ala in care med revine asupra contr si se gandeste sa aplice o teapa) dar se inteleg pasii. kooksee are dreptate!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10915
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby pc7 » Sun Oct 24, 2010 1:55 pm

multumesc honey, stiam ca ma pot baza pe tine <3
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Sun Oct 24, 2010 1:55 pm

@manolo

editat

daca eu scriu pe o coala de hartie intitulata "contract" ca ma oblig sa te plimb prin parc si tu sa imi reciti o pezie ala nu e contract

contract e un termen juridic nu e ce scrie in dex

daca te firma te plimba pe la interviuri pe banii ei o face pentru ca are interesul nu iti face tie o favoare
Last edited by Im on Sun Oct 24, 2010 5:01 pm, edited 1 time in total.
Reason: insulte
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby holliday » Sun Oct 24, 2010 4:51 pm

ha ha, cum se zice varza in germana kooksee?

presimt ca iara o sa se lase cu suspenduri, warnuri, banuri etc.
nu inteleg de ce kooksee e asa de agresiv in vorbire.
sa fie de la :

kooksee wrote:fraaaate
eu am experiente directe cu semnat contracte si stiu bine ce insemna litigiu comercial. si e altfel decat va imaginati voi. acum vreo 5 ani am pierdut salariul tau elevetian pe 3 ani ca eram la fel de idealist.


pe vremea aia daca aveam 200 de mii de euro si ii pierdeam intr-un litigiu comercial, insemna ca era prea Kohl ca sa fiu idealist.
ma rog, nu intram in afaceri d-astea ca nu ne priveste si chiar te rog sa ne scutesti de chestii din viata personala si sa ne demonstrezi ceea ce vrei sa-ti impui aici cu palosul ridicat in vant. concret nu cu desene de gradinita, desi sunt unii carora li sunt dedicate special si nici macar nu se simt ca la gradi, ci chiar se bucura.

cum iti platesti avocatul daca firma de recrutari te cheama in instanta? faci contract cu alta firma de recrutari si semnezi un contract ca daca te scot fara cheltuieli de judecata semnezi orice contract pe orice clauze?
voi nu ati inteles ceva. s-a plecat de la faptul ca tu ai semnat in prima faza cu agentia de recrutari. acolo sunt niste clauze. pe care tu din entuziasmul de a lucra pe plantatia de Kohl, nu le-ai luat in seama.
nici o treaba incaca nu ai semnat contract cu spitalul sau mai stiu eu..
chiar, stiti cat castiga o firma d-asta de la spital, dupa tu semnezi cu el (atentie domnul cu desenele, e a doua semnatura, deci al doilea contract cu agentia de gaze, pardon aere de medic de jermania).

ps: eu nu intleg d ce se baga trident si pisi in seama, dar ce-i drept, e nevoie si de bruit de fond.

si chiar trebuie sa o dam pe personale, care cu care se cunoaste, care a fost ajutat si sprijinit, sau care cu care se freacaca sa obtina ceva?


ps: daca kooksee, ai capacitate de discernamant, si tu semnezi o 'coala' de hartie, in prezenta unui martor, ca donezi un rinichi, ala poate fi considerat un act oficial- un contract. poti semna si ca-ti da trupul pentru stiinta, etc. deci da, nu stiu cum e considerat in romania, dar daca semnezi un 'contact' in care tu semnezi clauzele de a-l plimba pe unu si ala sa-ti recite o poezie, atunci esti obligat sa.
evident ca ala daca nu-ti recita poezia, poti sa revii in instanta si sa anulezi contractul. dar te costa ceva bani chestia asta.
asa ca mai bine te uiti bine ce semnezi.


ps: dati-mi ban, nu-mi pasa, desi cred ca nu am jignit pe nimeni, dar nu-i frumoasa discutia si prefer sa iau parte la ea.
ps2: lasa kooksee, ca o sa ajungi daca chiar vrei in germania si apoi o sa ne poti dovedi ca poti. o sa dureze ceva dar sunt sigur si optimist ca-ti vei schimba din ideile astea de democratie romaneasca inteleasa prost.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby 187.92a » Sun Oct 24, 2010 5:04 pm

holliday wrote:daca kooksee, ai capacitate de discernamant, si tu semnezi o 'coala' de hartie, in prezenta unui martor, ca donezi un rinichi, ala poate fi considerat un act oficial- un contract.


:)


sigur ca NU
:D

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Melania » Sun Oct 24, 2010 10:11 pm

Normal ca nu lol. Frate pe ce lume traitz?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby ciresar1988 » Sun Oct 24, 2010 11:42 pm

manolo wrote:2. cred ca amica ciresar poate fi multumita, ai muscat-o de popou pe vmc indeajuns, te poti retrage, ciresar e si ea destul de mare incat sa isi duca singura bataliile.




Sa trecem peste faptul ca eu nu aveam nici o treaba in discutia asta, ca nu mi-am dat in nici un fel cu parerea, si deci nu vad de ce ar fi trebuit sa ma aduca manolo in discutie.
Kooksee pare destul de independent incat sa isi gaseasca propriile lui "batalii", nu sa le importe pe ale altora.
Dar, manolino, cand vei renunta la atitudinea asta de tzatza de santz, care cauta cu disperare sa bage strambe si sa afle detalii din vietile altora? Pe bune, acum, ca un capabil cardiolog ce te afli, chiar nu ai altceva mai bun de facut? Get a life ! A real one ! Try to include sex ! Reduces the stress!


Si, ca sa fie clar pentru toata lumea, ca m-am saturat de cacaturile astea: eu nu am nimic impotriva lui vmc, ba, din contra chiar, apreciez faptul ca m-a batut la cap un an sa vin in DE, ca mi-a spus cum se cauta un post pe internet, ca m-a invatat cum e cu trenurile, ca m-a cazat la ea cele 5 zile ( la unii au fost 17) de interviuri. Si ca a fost abordabila atunci cand am avut chef de vorbit cu cineva, asa cum am fost si eu pt ea. Si, in general, dupa miile de strambe bagate de agarici ca manolo, relatiile mele cu ea au ramas la fel, cu suisuri si coborasuri, asa cum sunt de 7 ani, de cand ne cunoastem. Nu manolo, eu nu am abordat-o pe net sa o rog sa ma ajute sa vin in DE fara sa o cunosc ! Din contra! Eu o cunosc si pe ea, si pe familia ei de 7 ani, am fost in casa ei si a fost in casa mea si in Romania. Si ea m-a convins sa renunt la incapatanarea mea si sa fac totusi pasul catre o tara pe care eu o uram cu pasiune inainte.
Poate acum vei inceta sa iti dai cu parerea. Oricum, nu stiu daca ai remarcat, dar pe parerile tale chiar nu se dau doi bani pe aici.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby vmc » Mon Oct 25, 2010 5:45 pm

destul!

nu va atacati intre voi, lasati lupta asta pentru mine si kooks. stiu ca-mi sunteti prieteni si va multumesc. si stiti ca sunt o sensibila si ma afecteaza cand va certati (mai ales ca eu as fi marul discordiei). va promit o palinca de bistrita ca sa ingropam toate securile razboiului.

@kooks: iti multumesc ca mi-ai dedicat doua pagini (sau trei?) din acest forum. ai facut din mine, din nou, o printesa, iar pentru o persoana frustrata ca mine, dornica de a fi in centrul atentiei, a fost un cadou de nepretuit.

@restul: nu ma dati exemplu cu imobiliara aia ca nu-l pricep. in ultimii doi ani mi-am inchiriat trei apartamente prin agentie si nu m-a pus nici dracu sa semnez nimic, cand mi-a placut casa am semnat cu proprietarul un contract. si nu mai comparati sistemul din romania cu cel din Germania. in ro, precum subliniaza si prietenul nostru MB: NU EXISTA JUSTITIE. asta inseamna ca cel care mituieste mai bine acela castiga, cu sau fara semnatura, cu sau fara contract.

kooks, eu am rabdare (daca asta cu contractul cu firma nu mi-ai demonstrat-o), astept sa ajungi in jermania si sa faci misto live de aia care te pun sa semneze o bucata de hartie si apoi urmeaza exact ce scrie in hartie. astept sa-ti bati cuie in cap cand o sa vina o super-oferta la telefon si tu ai semanat de doua luni altceva si nu poti sa schimbi, sau sa platesti inca 3 luni de chirie de la momentul cand ai anuntat ca pleci dintr-o casa. astea sunt exemple banale. stiu ca te-ai obisnuit sa faci misto si nemtii o sa te lase, in principiu vei fi numai pe lista schufa si o sa ti se mareasca platile exponential cu dobanda de pe piata. precum am spus: in Germania ce ai semanat e bun semnat, singura conditie care te absolva de vina e sa-i faci o vizita lui ciresar in garda si ea sa-ti manace creierii cu judecatorii ca sa-ti dea o fiola de haldol pe vena. in rest nu ai scuza.

in ceea ce priveste firmele. faza cu "incercati-le" nu o pricep in ruptul capului. s-a spus si s-a repetat (inclusiv de cei veniti prin firme) ca locurile ce se ofera sunt practic refuzate de toti. acolo e sfarsitul lumii. daca numai asta va doriti, e ok si cu firmele. nu aveti de unde sa stiti in momentul cand mergeti la interviu cum e spitalul. impresia voatra va fi una subiectiva si se va baza pe trandafirii din curtea spitalului. daca alegi tu locul atunci macar ai curiozitatea sa te uiti ce are spitalul, ce face, etc. si sa decizi daca aplici sau nu.
nicht wahr?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Draso » Mon Oct 25, 2010 10:23 pm

In spitalul in care am ajuns eu (prin firma) se fac pe an peste 150 de pancreatectomii, 250-300 rezectii de colon/rect, 200 de interventii pentru obezitate morbida, 50-100 hepatectomii si in total in jur de 4500 interventii/an, e departe de a fi sfarsitul lumii aici. Si deocamdata sunt singurul strain de pe sectie. Ai de multe ori tendinta de a exagera in ceea ce spui.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby vmc » Tue Oct 26, 2010 7:02 am

In spitalul in care am ajuns eu prin mine (nu prin firma) se fac numai trei tipuri operatii de rutina si vreo 10 tipuri ocazional (sa zicem cam doua operatii ciudate pe sapamana). Si am fost 6 pe loc. Eu zic sa alegeti firmele, atunci Draso nu ma va considera exagerata in ce spun, iar diferenta dintre spitalele noastre vorbeste de la sine.
nicht wahr?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Phat Skidz » Tue Oct 26, 2010 10:16 am

Belea.
Cireşare, dacă vmc te-a convins să te duci de tot în ţara pe care o urai cu pasiune, atunci cu atât mai rău pt mine că probabil nu o să te mai văz niciodată, că io nu merg la congrese.
Sincer, nu aş rezista nici 1 zi în ţara în care lumea poartă chiloţi Triumf.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby manolo » Tue Oct 26, 2010 10:21 am

vlad s. wrote:Belea.
Cireşare, dacă vmc te-a convins să te duci de tot în ţara pe care o urai cu pasiune, atunci cu atât mai rău pt mine că probabil nu o să te mai văz niciodată, că io nu merg la congrese.
Sincer, nu aş rezista nici 1 zi în ţara în care lumea poartă chiloţi Triumf.

vladutz, vrei sa vorbesti despre asta?
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby ciresar1988 » Tue Oct 26, 2010 10:24 am

Vlade, tara nu avea nici o vina. Limba vorbita in ea era buba. Inca dau vina pe limba asta pt toate nefericirile din copilarie, de cand prietenii mei jucau Frunza si alte asemeni jocuri de societate, iar eu trebuia sa stau in casa si sa invat liste interminabile de cuvinte, sa fac mici compuneri si exercitii , ca "maine vine Tanti Stella".

Tanti Stella era profa mea "particulara", pe care , in ciuda traumelor lingvistice pe care mi le-a produs, o pastrez in continuare in sufletul meu ca pe singurul model de viata pe care l-am intalnit. (Ca tot intreba Furca pe undeva daca avem mentori).
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby holliday » Tue Oct 26, 2010 11:52 am

manolo wrote:
vlad s. wrote:Belea.
Cireşare, dacă vmc te-a convins să te duci de tot în ţara pe care o urai cu pasiune, atunci cu atât mai rău pt mine că probabil nu o să te mai văz niciodată, că io nu merg la congrese.
Sincer, nu aş rezista nici 1 zi în ţara în care lumea poartă chiloţi Triumf.

vladutz, vrei sa vorbesti despre asta?

:) chilotii ca chilotii, dar sa vezi sutienele..
nici nu se inventasera firmele de recrutare cand faceam comert (pe probate era p'atunci) cu sutiene triumph. originale de la mama lor.
si daca vedeati ce fetite studioase isi cumparau... d'alea care faceau meditatii, invatau mult, etc.
din pacate nu am tinut mult comertul, ca m'am axat pe stimulatoarele, pardon, energizantele ce cresteau performantele sexuale.

ups, nu suntem pe diverse.

deci da, am uitat sa mentionez faza cu semnatul in Romania a unui 'contract', ca atunci aveti dreptate. (kooksee, trident & melania).
dar aici, lasati'ma sa cred ca am eu dreptate. aici vorba e vorba si semnatura nu e ca aia de primar din romania.

ps: eu nu stiu de ce trebuie sa va mazgaliti cu markere negre pe fata aici in public ca la gradinita.
in fond, daca imi gasesc o firma tare, ce'mi ofera super conditii, si nu semnez aiurea, ci in cunostinta de cauza, pe timp nedeterminat, nu vad de ce nu as profita de o firma.
ca sunt bazat si ma descurc singur, asta e cu atat mai apreciat.
so, on topic (ca sa mai pun gaz pe foc :devil: ) ce firme sunt mai de incredere?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Draso » Tue Oct 26, 2010 7:11 pm

vmc wrote:In spitalul in care am ajuns eu prin mine (nu prin firma) se fac numai trei tipuri operatii de rutina si vreo 10 tipuri ocazional (sa zicem cam doua operatii ciudate pe sapamana). Si am fost 6 pe loc. Eu zic sa alegeti firmele, atunci Draso nu ma va considera exagerata in ce spun, iar diferenta dintre spitalele noastre vorbeste de la sine.


Sunt curios de doua lucruri. Daca in acel spital se fac doar 3 tipuri de operatii de rutina cum de au fost 6 oameni pe un loc? Ce i-a atras acolo? Si al doilea lucru, de unde stii ca au fost 6 oameni pe acel loc?

Tu ai spus ca locurile oferite de firme sunt refuzate de toti, ca acolo e sfarsitul lumii, de-aia am spus ca exagerezi. Din cati oameni stiu eu care au mers prin firma (nu multi e drept) majoritatea au zis ca "merge" locul in care au ajuns dar ca o sa-si caute ceva mai bun, cativa au zis ca e nasol de tot si cativa au zis ca sunt multumiti. Deci parerile sunt impartite.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Thu Oct 28, 2010 6:52 pm

vmc wrote:In spitalul in care am ajuns eu prin mine (nu prin firma) se fac numai trei tipuri operatii de rutina si vreo 10 tipuri ocazional (sa zicem cam doua operatii ciudate pe sapamana). Si am fost 6 pe loc. Eu zic sa alegeti firmele, atunci Draso nu ma va considera exagerata in ce spun, iar diferenta dintre spitalele noastre vorbeste de la sine.




in spitalul in care am ajuns eu, prin firma nu prin mine, sectia pe care sunt nu face nicio operatie. nici rutina nici ocazional. e a adevarat ca e sectie de interne dar asta nu cred ca e o scuza.

oare ar trebui sa imi caut altceva?

de la cate operatii incolo se considera spital bun?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby holliday » Thu Oct 28, 2010 8:14 pm

felicitari kooksee pentru promovarea dumitale. sincer, mult succes in continuare!

offtopic: eu vad asta ca un progres de la medic specialist pe medicina de foamilie in Romania, medic stagiar pe medicina interna in Germania.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Thu Oct 28, 2010 8:20 pm

kuks, mai bine ne-ai relata de la fata locului de ce nici macar un turc nu voia postul ala pe care ai nimerit tu, de ce era angajatorul disperat în asa hal încât sa dea o caruta de bani unor intermediari neghiobi. Serios vorbesc, chiar sunt curios daca o sa fii pertinent pâna la capat. Ai putea fi printre primii firmuiti care relateaza onest, pâna acum toate poamele pe care le stiu au discursuri de persecutati (caci evident, au dat-o-n bara).
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby vmc » Thu Oct 28, 2010 10:12 pm

Draso wrote:Sunt curios de doua lucruri. Daca in acel spital se fac doar 3 tipuri de operatii de rutina cum de au fost 6 oameni pe un loc? Ce i-a atras acolo? Si al doilea lucru, de unde stii ca au fost 6 oameni pe acel loc?


eu iti inteleg ego-ul, dar ce spital plateste 10 000 euro firmei sa-i aduca un doctor. La mine a fost simplu: 3 locuri, 19 aplicatii, 8 chemati la interviu, 3 admisi. Mi-au spus-o chiar ei, nu cred ca e asa mare secret incat sa-l tina ascuns. Ce i-a atras? Nu stiu. Poate ceea ce m-a atras si pe mine.

Kooks: :D :D :D , a dat spitalul toti banii firmei si tie nu ti-a mai ramas nimic??? Eu zic sa faci misto de cei din spital, poate iti arunca vreun euro
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Fri Oct 29, 2010 12:20 am

@holidei nu imi aduc aminte sa fi scris nicaieri nimic de germania.

@ im cu tine nu mi-ar permite sa fiu impertinent. si vorbesc serios. declaratia pe care o dau, o sustin si o semnez este ca trebuie sa se profite la maxim de firmele de recrutare pentru ca in caz ca nu iti place postul gasit de ele poti sa renunti fara nicio jena in mijlocul procesului. nu e asa cum sustinea o oarecare imedista, vmc, ca semnezi contract dom'le si gata esti dator pe viata. prin urmare senzatia mea e ca ne aflam oarecum de aceeasi parte a problemei. firmele sunt niste intermediari de care daca nu profitam noi de ei, profita ei de noi. daca esti in stare sa ajungi fara firma cu atat mai bine. eu zic ca in paralel cu orbecaitul de unul singur se poate merge in paralel si cu o agentie de recrutare. sigur ca e logic pe undeva ce spui ca daca postul al anu l-a adjudecat inca un localnic inseamna ca e cam nasol. in acelasi timp, venind direct de capul tau din europa de est este f posibil sa nimeresti tot pe un post nasol. cel mai greu lucru intr-o tara straina e de pus piciorul pe un post. dupa aia te mai ginesti in stanga in dreapta si mai vezi. eu inteleg viziunea ta asupra lucrurilor acum dar gandeste-te ca esti in ro, aplici intr-o limba pe care o semicunosti in niste locuri ep care abia le gasesti pe google maps.

@ vmc du-te si fa una din operatiile alea 3. si sa stii de la mine ca in de spitale de top sunt uniklinikumurile. asta cu am plecat de la un spital unde se fac x operatii la un spital unde se fac y operatii e argument de scoala ajutatoare.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Oct 29, 2010 12:33 am

Eu n-am nicio treaba cu polemica asta contractuala (un contract poate fi facut oricât de aiurea dar trebe sa respecte totusi cadrul legal general/national, deci exista o limita), ma gândeam doar la ce chestie naspa o fi acolo de o ajuns postul ala ocupat prin asemenea demers.
A, si evident ca si eu ca si mai toti tinerii plecati la capsuni am ajuns initial tot pe chestii descoperite dintr-un anumit motiv, e adevarat ca intrarea în sistem e de fapt alfa si omega si tot restul.

Chestiile care fac un post neatractiv sunt variate si surprinzatoare, si în fiecare din noi zace o mică țață. :)

Bai, numai mie mi se pare ca zilele astea fac fraze haotice ? Mi-am înnodat neuronii cu niste traduceri. :shock:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re:

Postby Chingachgook » Fri Oct 29, 2010 12:40 am

Im wrote: Mi-am înnodat neuronii cu niste traduceri. :shock:



trebuia sa apelezi la o firma
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Fri Oct 29, 2010 12:46 am

Sau la amalia93. :D
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Fri Oct 29, 2010 12:50 am

pai ce aveai nevoie de tradus din engleza de balta in romana?


sau invers?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby vmc » Fri Oct 29, 2010 12:27 pm

kooksee wrote:

@ vmc du-te si fa una din operatiile alea 3. si sa stii de la mine ca in de spitale de top sunt uniklinikumurile. asta cu am plecat de la un spital unde se fac x operatii la un spital unde se fac y operatii e argument de scoala ajutatoare.


iarasi ti-ai ascultat vocile si n-ai citit ce am scris eu: am fost admisa la o uni. Un oarecare kooks poate linistit sa-si ia medicatia de dimineata ca sa nu-si mai auda vocile plangand (inteleg ca ti-e greu si altora ca tine :D )
nicht wahr?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby holliday » Fri Oct 29, 2010 1:05 pm

eu cred cakooksee trebuie incurajat !
nu-l mai demoralizati ca poate nu o sa-i priasca scrima, pardon, clima mediteraneana.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Fri Oct 29, 2010 4:36 pm

@vmc astea sunt manipulari informationale de nivel de organizatie judeteana de partid. ai fost acceptata intr-un uni. si? ai zburat la procesul de selectie secundara? lucrezi acuma intr-un uni sau nu? :P oricum ar fi, e un argument bun in discutie. :P


@ holidei ce tot sari ma pe gard ca un catel sa ma musti de gambe?

mai dureaza putin pana sa ma demoralizez. belea jocurile astea de cuvinte pe care le produci.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby holliday » Fri Oct 29, 2010 6:56 pm

bravo kooksee! felicitari, ai un mare merit!
sincer chiar ma bucur pentru tine (nu ca as fi o persoana naiva sau ceva, dar sunt destul de bun la suflet).
sper sa'ti mai treaca din invidie si ca vei lupta ca sa ajungi si tu la standardele multor romani plecati peste hotare, sa faci romania mandra de tine.
si poate o sa ajungi si tu intr'o UNI.
mult succes!

ps: si o sa ai tot respectul meu, atunci cand o sa ajuti macar o persoana.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Fri Oct 29, 2010 9:05 pm

ba mancatzash

ca te tot bagi in seama

care e problema ta? ce e cu elucubratiile astea cu invidia etc? pe cine sa fiu invidios? pe vmc? sau pe alti loseri plecati din ro?

ma doare fix la basketi daca romania o sa fie sau nu mandra de mine, pentru mine patriotismul e o vorba goala. daca ar fi dupa mine as desfiinta tara maine si as face-o pasalac turcesc.

nu am nici cel mai mic gand sa ajung intr-un uni. si asta fara aiureli ca am avut oferte dar le-am refuzat.

daca eu ajut sau nu persoane iarasi cred ca nu e chiar treaba ta. si in consecinta respectul pe care eventual o sa mi-l porti imi este perpendicular.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Melania » Fri Oct 29, 2010 9:10 pm

Super raspuns. Kooksee o sa se adapteze repede la noul mediu judecand dupa atitudine.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby holliday » Fri Oct 29, 2010 11:30 pm

Melania wrote:Super raspuns. Kooksee o sa se adapteze repede la noul mediu judecand dupa atitudine.

chiar ma bucur sa-l vad atat de fericit!
oare i-am urat cu totii succes si felicitari?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Melania » Fri Oct 29, 2010 11:34 pm

Nu cred ca are nevoie. Si mai cred ca kooksee nici n-a plecat din ro.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Despre firmele de recrutare

Postby manolo » Sat Oct 30, 2010 1:52 am

Melania wrote:Nu cred ca are nevoie. Si mai cred ca kooksee nici n-a plecat din ro.

la nivel mental si de atitudine, cred ca n-o va face niciodata, indiferent unde il va arata GPS-ul ca fiind fizic.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Despre firmele de recrutare

Postby Chingachgook » Sat Oct 30, 2010 1:56 am

dar la nivel gramatic?
:lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests