Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

...ca nu se mai poate
User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby holliday » Tue Nov 02, 2010 10:21 pm

:lol:

Am scris corect romaneste mai sus ?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby Melania » Wed Nov 03, 2010 5:49 pm

vmc wrote:, ci doctor de limba nemteasca (ceea ce va doresc si voua, dragi cititori).

Da, dar poate noi nu vrem. :roll:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby vmc » Wed Nov 03, 2010 5:54 pm

eu de anul nou le doresc tuturor "an nou fericit". poate unii nu vor, eu totusi le doresc. ceea ce va doresc si voua :wink:
nicht wahr?

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby vmc » Wed Dec 01, 2010 6:20 pm

Tech.recruitment wrote:
kooksee wrote:platiti si cursuri de limba?


am vazut ca sunt alte firme care o fac


ce avantaje oferiti fata de concurenta?



Firmele care fac acest lucru va obliga sa incheiati un contract care dureaza pana la terminarea perioadei pe care ati fost angajat in respectivul spital. Asta inseamna ca veti fi la cheremul companiei atat timp cat dureaza jobul dvs acolo. Mai mult, nu veti putea renunta la job daca nu va place ceva, pentru ca veti fi obligat sa returnati toate costurile suportate initial de catre firma de recrutare. Mai mult, daca in timpul procesului recrutare primiti o oferta mai buna, nu puteti face nimic din cauza contractului de confidentialitate.

Noi preferam sa nu platim pentru aceste certificate, dar nici sa obligam pe cineva sa semneze contract de confidentialitate cu noi. Adica, daca in timpul discutiilor cu noi primiti o oferta mai buna, sunteti liber sa o acceptati fara nicio problema.

Avantajul pe care il oferim fata de concurenta este ca nu va oferim niciun avantaj-capcana. Noi vrem sa ajutam oamenii sa aiba un trai mai bun, nu sa-i jecmanim.


Tech.recruitment wrote:Se va tine un interviu cu partenerii nostri din Germania, cel mai probabil via skype. Astfel, angajatorul isi va face o idee elocventa despre pregatirea dvs, astfel incat sa nu fie nevoie sa va deplasati pana acolo pentru un interviu face a face. Cat despre obtinerea permisului de munca, de rezidentiat samd, toate vor fi procurate prin intermediul partenerilor nostri, fara costuri suplimentare. (N.R.: oricum le obtineti gratis aici, fara sa fie nevoie de parteneri)

Pot exista cheltuieli aditionale in tara, care pot tine de eventuale traduceri si legalizari de documente, care insa nu duc la costuri exorbitante.

Mai mult, s-ar putea ca si transportul cu avionul - in clipa in care ati semnat contractul si plecati spre noul loc de munca - sa il achitati tot din buzunarul propriu. Dar nici asta nu va costa prea mult, companiile low cost au curse regulate catre orice land din Germania.

Partenerii nostri din Germania au oferte de la clinici si spitale din majoritatea landurilor germane. Ar fi pierdere de timp si spatiu sa insir 80 la suta dintre ele aici. Decizia se va lua dupa ce veti sustine si trece cu brio interviul si veti decide de comun acord cu angajatorul pentru ce clinica sau spital ati fi mai potrivit. Dar pana acolo mai este foarte mult.
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby Chingachgook » Wed Dec 01, 2010 10:31 pm

vmc am intels, nivelul tau de intelegere e la nivelul de genunchi de broasca


oameni ca asta de mai sus care habar nu are pe ce lume e te-a amenintat pe tine ca ai de dat 3000 de euro.

:lol: :lol: :lol:

macar asta are un grad de sinceritate si zice ca platesti tu din prima avion si ce o mai fi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby vmc » Wed Dec 01, 2010 11:46 pm

Pe mine nu m-a amenintat nimeni cu nimic, am fost in stare sa ma descurc fara ei si nu le-am pus atat de multe intrebari ca tine (adica nu am manifestat un interes atat de mare pentru ofertele lor cum manifesti tu). Legatura mea cu "ei" a fost una strict tehnica, le-am pus reclamele pe niste site-uri ( care pot fi vizualizate pana in ziua de azi). In acest fel cred ca ai inteles si tu ca am avut acces la niste informatii de culise. Am postat chestia asta de cel putin 10 ori pana acum ca sa fie clar pentru cei cu inteligenta "pana la genunchiul broastei" ca ceea ce afirm are un suport. Daca mai vrei amanunte, contacteaza-l pe domnu de la firma nou nouta, se pare ca e f bine informat despre cum triseaza firmele. Hai pa!
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby Chingachgook » Wed Dec 01, 2010 11:52 pm

eu nu contest ca ai avut acces la info "de culise"
:lol: :lol: :lol:


sunt insa foarte sigur ca nu ai inteles nimic din ele. sa ne reamintim impreuna ca tu nu stii ce e ala contract.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Despre firmele de recrutare

Postby marmotul » Wed Dec 01, 2010 11:58 pm

holliday wrote:ps: si daca ma ascund sub fusta lui b3, macar ea nu are oo ca alte femei de pe forum. la propriu, ca la figurat, vad ca va e cam ciuda!

ce culoare au pampersii lu b3?
qpepsi.gif

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21840
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby Melania » Thu Dec 02, 2010 12:02 am

nu cred ca vrem sa intram in discutia asta

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby vmc » Thu Dec 02, 2010 12:32 am

kooksee wrote:eu nu contest ca ai avut acces la info "de culise"
:lol: :lol: :lol:


sunt insa foarte sigur ca nu ai inteles nimic din ele. sa ne reamintim impreuna ca tu nu stii ce e ala contract.


da mai kulsi, sunt o proasta, cu nivelul de inteligenta mai mic decat nivelul broastei. Sa ne reamimtim impreuna ca vb de un vertrag si nu de un contract. Sper ca acum poti dormi linistit, vmc e proasta!!! Vmc nu pricepe nimic, traieste pe alta planeta, e proastaaaaaa!!!

Sper ca esti multumit! Ti-ai atins scopul, ai dovedit/ demonstrat ca vmc e proasta. E atat de proastaaaaaa, nici la genunchiul broastei nu ajunge. Culmea ca vine unu de la firma si zice exact ca vmc.

Daca te concentrai putin probabil nu era nevoie sa cersesti la firme un bedoi. A, dar sa nu uit: vmc e proastaaaaa, ea nu si-a cersit bedoiuri. Cam care e gradul tau de frustrare?
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby Chingachgook » Thu Dec 02, 2010 12:42 am

ai probleme.
si nu mici.


ceea ce zic eu ep imed e ca uneori alternativa unei firme nu e rea.

si daca totusi te razgandesti in mijlocul procesului nu e nicio problema.

tu ai inceput cu tampenii cu semnat contracte (esti simpatica rau cu vertragul) si dat despagubiri de mii de euro.

+ ca ti-era frica sa nu se clatine soclul de guru al emigrarii in germania.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby vmc » Thu Dec 02, 2010 1:01 am

Ai dreptate: am doua peobleme mari. Una e ca iarasi am facut o criza hipertensiva din cauza celeilalte probleme: sunt o proasta. Daca nici acum cand ti-a scris unu de la firma negru pe alb ca e vorba de mii de euro daca renunti nu te-ai convins, eu n-am ce-ti face. Oricum te anunt in mod oficial ca nu o sa reusesti sa-mi rastoni statutul de guru al emigrariu in jermania, pur si simplu ai venit prea tarziu cu ideea asta (aproximativ cu 3 ani).

In concluzie: apelati la o firma care va ofera nimic fara riscuri sau asumati-va riscurile la o firma care va ofera cate ceva. Ori a treia varianta: descurcati-va singuri. Cei care nu stiti cum ecu actele, interviul si cv-ul va anut ca doar trebuie sa consultati topicurile aferente ( sunt clasificate dupa titlu, chiar si pt inteligenta la piciorul broastei va descurcati)0

semneaza: un guru prost
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby Chingachgook » Thu Dec 02, 2010 1:05 am

ala nu a scris nimic despre ce zici tu


a zis ca iti platesti singur chestii

ceea ce cu totul altceva.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mariusel86
junior
junior
Posts: 52
Joined: Tue Nov 10, 2009 10:16 pm
Location: ro

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby mariusel86 » Thu Dec 02, 2010 10:24 am

nu mai bine va certati pe privat? :peace:

User avatar
aarsenyaa
junior
junior
Posts: 28
Joined: Tue Jan 04, 2011 8:26 pm

Re: Contractele cu agentiile de recrutare - dezbateri

Postby aarsenyaa » Tue Oct 11, 2011 10:32 am

stie cineva ceva despre maracon? au intermediari romani pe job connect :shock:


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests