Japonia.

...ca nu se mai poate
catalian_c54
Posts: 2
Joined: Thu Sep 02, 2010 9:12 am

Japonia.

Postby catalian_c54 » Thu Sep 02, 2010 9:19 am

Salutare.
Stie careva sa-mi spuna cum poti face rezidentiatul in Japonia? Sau cum poti lucra acolo?

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Japonia.

Postby drcraciun » Tue Sep 07, 2010 3:08 pm

Am auzit ca este aproape imposibil, deoarece ca sa obtii licenta (dreptul de practica) trebuie sa dai un examen scris pe teme medicale in lb. japoneza, la un nivel f. avansat de cunoastere a limbii. In plus, dvpdv. cultural, japonezii nu sunt foarte deschisi catre medicii straini.
Mai recent, am citit pe undeva ca Japonia ar fi pe punctul de a semna niste acorduri cu anumite tari pt. a face schimb de medici si surori medicale, dar cred ca este vorba in primul rand despre alte tari asiatice (Filipine, de exemplu).
Eu, daca as fi cu adevarat interesat, as risca si as scrie unor persoane de contact de pe site-urile Asociatiei Medicale Japoneze
http://www.med.or.jp/english/index.html
si site-ul Ministerului Sanatatii Japonez (care se ocupa de licentele doctorilor)
http://www.mhlw.go.jp/index.shtml
Pe acest al doilea site exista mai multe informatii posibil utile dar sunt numai pe paginile in lb. japoneza, nu si pe pagina in limba engleza (de ex. exista un link pe pagina japoneza catre procedura de a ocupa posturi de "internship").
Eu am fost de mult curios in legatura cu sistemul medical japonez si am cautat destul de mult pe google cazuri de doctori straini care sa studieze sau sa practice in Japonia, dar nu am gasit mare lucru.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Japonia.

Postby drcraciun » Tue Sep 07, 2010 3:55 pm

Am mai gasit si acest link catre echivalarea diplomelor straine in Japonia (ca sa te accepte sa dai examenul acolo)
http://www.mhlw.go.jp/topics/2005/10/tp1005-1.html
(e in japoneza, dar poti folosi google translate si sa incerci sa intelegi ceva)

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Japonia.

Postby amalia93 » Tue Sep 07, 2010 4:37 pm

am o prietena care a prins o bursa de 2 ani prin ambasada japoneza,dar la o specializare( nu stiu ce tehnica operatorie). daca te intereseaza, du-te la ambasada. am auzit ca sunt destul de deschisi acolo.nu cred ca poti lucra pur si simplu ca rezident, pentru ca, din cate stiu eu, japonia este exact la polul opus fata de romania, in privinta grijii pe care o are statul pentru sanatatea populatiei, asa ca numai numele de roman trebuie sa-i ingrozeasca( aia carora le mor copiii in spital din neglijenta!!!). dar la un curs de specializare, s-ar putea sa ai sanse.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Japonia.

Postby manolo » Thu Sep 09, 2010 10:46 am

amalia93 wrote:am o prietena care a prins o bursa de 2 ani prin ambasada japoneza,dar la o specializare( nu stiu ce tehnica operatorie). daca te intereseaza, du-te la ambasada. am auzit ca sunt destul de deschisi acolo.nu cred ca poti lucra pur si simplu ca rezident, pentru ca, din cate stiu eu, japonia este exact la polul opus fata de romania, in privinta grijii pe care o are statul pentru sanatatea populatiei, asa ca numai numele de roman trebuie sa-i ingrozeasca( aia carora le mor copiii in spital din neglijenta!!!). dar la un curs de specializare, s-ar putea sa ai sanse.

hmm... chill!
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Japonia.

Postby Jerome » Mon Sep 12, 2011 8:36 pm

E real, de la ambasada lor poti afla multe detalii si sunt amabili, iti explica pe larg tot ce vrei sa stii.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Japonia.

Postby darksunrise » Fri Sep 16, 2011 7:25 pm

Eu zic sa te calmezi. In primul rand trebuie sa stii japoneza fluent, in al doilea rand ar fi o idee buna sa te duci turist vreo 2-3 saptamani intai si apoi sa te decizi sa te muti acolo. :)
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Japonia.

Postby Jerome » Tue Sep 20, 2011 8:18 am

Poate omu' stie jap. Te bagi tu peste planurile lui...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Japonia.

Postby Calico » Wed Sep 21, 2011 6:48 pm

jap, jap

chikosan
Posts: 2
Joined: Tue May 21, 2013 7:03 pm

Re: Japonia.

Postby chikosan » Fri Sep 09, 2016 2:14 pm

dar si eu stiu japoneza de exemplu, de nivel N5-N4, inca nu e suficient dar fiind anu 3, pot sa ajung la nivelu care trebuie........DECI?
eu chiar vreau sa fac rezidentiatul acolo, intrebarea e : domnii japonezi mi-ar putea echivala diploma? mi-o recunosc?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Japonia.

Postby Chingachgook » Mon Sep 12, 2016 2:37 am

de ce vrei sa faci rezi acolo?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

chikosan
Posts: 2
Joined: Tue May 21, 2013 7:03 pm

Re: Japonia.

Postby chikosan » Mon Sep 12, 2016 6:34 pm

Chingachgook wrote:de ce vrei sa faci rezi acolo?

ca sa nu astept atatia ani pana sa ma stabilesc acolo, + ca ar fi mult mai usor sa te accepte ca medic la ei daca faci si rezi acolo

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: Japonia.

Postby adi » Wed Oct 26, 2016 5:33 pm

Ai fost impresionat de seria American Ninja? De ce ar vrea cineva sa faca rezidentiat intr-o tara atat de reticenta in a accepta straini, fiind practic imposibil? E o tara frumos de vizitat si cam atat.
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests