Prieteni vechi si noi

...ca nu se mai poate
User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Prieteni vechi si noi

Postby cris3 » Sun Aug 15, 2010 2:48 pm

Voi cum stati cu prietenii din Ro si cei din strainatate?

Tocmai vroiam sa postez la esece ca nu prea mai reusesc sa pastrez legaturile cu prietenii din tara :mrgreen: ...la voi cum e?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Prieteni vechi si noi

Postby alimori » Sun Aug 15, 2010 3:42 pm

Cu aia din tara stau bine; am genul ala de prietenii pe care le iei de unde le-ai lasat - nu ne-am mai vazut de 2 ani si rar ne-am scris pe mail si n-am vorbit mai deloc pe messenger, dar nu conteaza, cand ne intalnim ne purtam de parca nu ne-am mai vazut de ieri.
In noua tara (Sp) nu prea reusesc sa-mi fac, ma enerveaza bastinasii ca nu stiu sa respecte viata personala a altuia, ca habar n-au ce-i aia discretie. Am doi prieteni dinainte de a veni aici (norocul nostru e ca traim in orase diferite, poate si ei au obiceiul asta prost de a barfi, dar n-am aflat eu) si mi-am mai facut una. La inceput ma simteam cam aiurea singura cuc, dar cu timpul m-am obisnuit. Am mai auzit comentarii (in gluma?) cu "astia ciudati din europa de est" si m-am gandit ca m-or vedea mai salbatica; acum se umfla pipota in mine cand ii aud :lol:

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Prieteni vechi si noi

Postby cris3 » Sun Aug 15, 2010 3:50 pm

alimori wrote:Cu aia din tara stau bine; am genul ala de prietenii pe care le iei de unde le-ai lasat - nu ne-am mai vazut de 2 ani si rar ne-am scris pe mail si n-am vorbit mai deloc pe messenger, dar nu conteaza, cand ne intalnim ne purtam de parca nu ne-am mai vazut de ieri.

Aham, asta e o chestie buna si cine stie poate o experimentez si eu intr-o luna cand merg acasa, ptr ca pe mail si mess nu am nicio sansa :devil:
In Germania am prieteni (cativa) dar tot din Ro si am reusit (cu greu) sa am o amica nemtoaica, ce ma suna din concediu sa ma intrebe ce fac :green:
De barfit, se barfeste si la noi la greu, m-au socat nemtii cand am vazut in ce fel vorbesc unii despre altii, dar prind si eu repede din zbor :oops:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Prieteni vechi si noi

Postby holliday » Wed Aug 18, 2010 3:11 am

daca nu ai prieteni esti un om sarac.
si acasa sau in strainatate, depinde in mare parte de tine cat de sociabil esti ca sa tii faci.
ce-i drept, prieteni adevarati, d-aia pe care sa te poti baza, nu sunt prea multi in ro, dar sunt.

insa intotdeauna cand le zic ca vin in tara se lasa cu chef :)
elvetienii sunt mai reci de fel, dar si daca te imprietenesti cu ei, iti imprumuta si haina de pe ei. (ma rog, ca vorba, in sensul real, sa zicem...masina, casa de vacanta, chestii d-astea banale...)

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: Prieteni vechi si noi

Postby DrBigPharma » Wed Aug 18, 2010 12:12 pm

Eu credeam ca elvetienii sunt zgarciti si nu imprumuta nimic. Daca ai nevoie de un litru de ulei pentru sarmale, te poti duce la vecinul elvetian sa-i ceri?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Prieteni vechi si noi

Postby holliday » Wed Aug 18, 2010 12:20 pm

DrBigPharma wrote:Eu credeam ca elvetienii sunt zgarciti si nu imprumuta nimic. Daca ai nevoie de un litru de ulei pentru sarmale, te poti duce la vecinul elvetian sa-i ceri?

nu imprumuta la oricine.
uleul nu e bun pentru sarmale. eu folosesc o lingura de untura.

prieteni vechi si prieteni noi..
recunoasteti poza?

Image

DrBigPharma
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue Aug 10, 2010 10:14 pm

Re: Prieteni vechi si noi

Postby DrBigPharma » Wed Aug 18, 2010 2:12 pm

cam celulitoase. sa il punem pe trident sa sara cu o crema cu cafeina.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Prieteni vechi si noi

Postby originaltup » Fri Aug 20, 2010 7:08 am

uleul nu e bun pentru sarmale. eu folosesc o lingura de untura.

Aoleu, deja am spasm pe coronara cand te aud. :shock:
Cand ma gandesc cum bagam in minte ca nesatulul sunci, jumari si altele cand eram in tara.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Prieteni vechi si noi

Postby Phat Skidz » Fri Aug 20, 2010 7:19 am

Ai naibii franțuji, mănâncă untură în cantități impresionante, și tot slabi sunt și trăiesc 100 de ani.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Prieteni vechi si noi

Postby danhia » Fri Aug 20, 2010 8:19 am

cred ca e de la tigari!

Ai mei prieteni tot prieteni sunt. In zilele cu FB si YM si alte IM e culmea sa nu poti sa tii legatura cu ei. E adevarat ca nu poti sa iesi cu ei la o sarmala , dar de despicat firul in patru e loc berechet.
Red Apple

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Prieteni vechi si noi

Postby b3 » Fri Aug 20, 2010 4:55 pm

Cu HDTV si restaurante romanesti cam in orice oras mai mare, e posibil sa iesi si la o sarmala :D Vorbind strict de atmosfera, la restaurantul romanesc de langa ambasada Romaniei din Paris am avut senzatia ca s-a inventat teleportarea si ca revenisem in tara :D Daca mai adaugam si o plasma de 1m diametru si un videochat cu camera HD in Romania puteam sa zic ca luam masa intr-un restaurant din Bucuresti cu prietenii :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Prieteni vechi si noi

Postby originaltup » Mon Aug 23, 2010 4:59 am

Ai naibii franțuji, mănâncă untură în cantități impresionante, și tot slabi sunt și trăiesc 100 de ani.

Ceva date concrete ai?
Caci nu cred ca sunt grasimi mai nocive ca untura. Poate doar daca prajesti in untura si mancanci untura.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Prieteni vechi si noi

Postby holliday » Mon Aug 23, 2010 7:22 am

originaltup wrote:
Ai naibii franțuji, mănâncă untură în cantități impresionante, și tot slabi sunt și trăiesc 100 de ani.

Ceva date concrete ai?
Caci nu cred ca sunt grasimi mai nocive ca untura. Poate doar daca prajesti in untura si mancanci untura.

ba da, uleiul de palmier e mai nociv :)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Prieteni vechi si noi

Postby Phat Skidz » Mon Aug 23, 2010 8:19 am

Şi margarina e mai nocivă ca untura.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Prieteni vechi si noi

Postby holliday » Mon Aug 23, 2010 2:07 pm

vlad s. wrote:Şi margarina e mai nocivă ca untura.

nu mai, ca aia e cauciuc pe paine.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests