recunoasterea diplomelor stomatologie

...ca nu se mai poate
User avatar
flavianaro
senior
senior
Posts: 107
Joined: Sun Mar 07, 2004 12:03 pm
Location: ubi bene...ubi patria..??

recunoasterea diplomelor stomatologie

Postby flavianaro » Sun Mar 07, 2004 12:48 pm

buna tuturor!sunt stagiara stoma si as vrea sa stiu daca stiti vreo tara in care diploma asta se recunoaste cat de cat..... :( am fost preocupata de canada.....dar m-am lamurit....ajung la pensie pina pot profesa,si sunt cheltuieli de genul 40000cad pe an studii,asta in toronto.va bate pe vreunul gindul emigrarii? v-am pupat,byeeeee :oops:
La inceput, Dumnezeu a creat pamintul si s-a odihnit. Apoi a creat barbatul si s-a odihnit. Apoi a creat femeia. Si nici omul, nici Dumnezeu nu s-au mai odihnit niciodata.

User avatar
flavianaro
senior
senior
Posts: 107
Joined: Sun Mar 07, 2004 12:03 pm
Location: ubi bene...ubi patria..??

Postby flavianaro » Sun Mar 07, 2004 1:49 pm

:P acu pricep!!!potentiali emigranti sunt ceva p-aci!dar sunt noua pe forum si abia acu am facut ..inspectia!!!bafta tuturor,de-o fi sa plecati,de-o fi sa ramineti......... :lol:
La inceput, Dumnezeu a creat pamintul si s-a odihnit. Apoi a creat barbatul si s-a odihnit. Apoi a creat femeia. Si nici omul, nici Dumnezeu nu s-au mai odihnit niciodata.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Mar 07, 2004 8:45 pm

gasesti aici informatii despre stoma in State. In restul tarilor, poate stie careva
http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t=883

noemy
Posts: 2
Joined: Thu Nov 04, 2004 11:29 pm

stomatologie in USA

Postby noemy » Fri Nov 05, 2004 12:23 am

Buna!Vreau sa stiu in amanunt in ce conditii poti deveni stomatolog in State fara sa repeti facultatea de la inceput!

noemy
Posts: 2
Joined: Thu Nov 04, 2004 11:29 pm

tot eu

Postby noemy » Fri Nov 05, 2004 12:35 am

Ma framint sa gasesc un stomatolog care deja "opereaza "in State .Stie cineva o persoana binevoitoare de genul asta care poate vorbi pe internet cu o tinara speranta neajutorata ca mine? :cry:

User avatar
flavianaro
senior
senior
Posts: 107
Joined: Sun Mar 07, 2004 12:03 pm
Location: ubi bene...ubi patria..??

Postby flavianaro » Sat Nov 06, 2004 10:25 am

eu sunt aproape sigura ca tre sa faci inca 5 ani.am avut lungi discutii pe forumuri din toronto si montreal,ca eu ma gandeam la canada.in state e si mai greu.multa bafta!!
La inceput, Dumnezeu a creat pamintul si s-a odihnit. Apoi a creat barbatul si s-a odihnit. Apoi a creat femeia. Si nici omul, nici Dumnezeu nu s-au mai odihnit niciodata.

User avatar
Yanka
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Mar 18, 2005 3:07 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby Yanka » Fri Mar 18, 2005 9:53 pm

Vreau sa stiu ce trebe sa fac ca sa pot profesa ca medic stomatolog in Canada? Diploma nu este recunoscuta? :shock:

User avatar
Yanka
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Mar 18, 2005 3:07 pm
Location: Cluj-Napoca

Postby Yanka » Fri Mar 18, 2005 9:54 pm

Vreau sa stiu ce trebe sa fac ca sa pot profesa ca medic stomatolog in Canada? Diploma nu este recunoscuta? :shock:

xkrphx
Posts: 1
Joined: Fri Mar 18, 2005 10:42 pm

usa&canada

Postby xkrphx » Fri Mar 18, 2005 11:00 pm

despre plecatul peste ocean lucrurile nu ar tb sa fie neclare.In USA tb sa dai national board ( sunt 2 examene care sunt destul de grele).Si apoi dc esti fericit si capabil sa le treci tb sa-ti gasesti un loc de munca care nu e f. usor.In toamna mai erau 2 state in toata SUA care nu cerea national board( California si nu imi amintesc care e al 2 lea).Poti incerca sa gasesti o univ unde sa faci o specializare( pe orto, parodonto, protetica sau chiar stoma gen ) dar tb sa platesti si in plus nu vei primi drept de libera practica ci doar o diploma care atesta ca esti cu specializare in SUA.O varianta acceptabila ar fi Germania pt ca datorita ununi tratat semnat de Antonescu exista o conventie de recunostere reciproca a diplomelor dar viat de dentist a inceput sa fie din ce in ce mai grea si in Germ.Australia e o tema inca necercetata.Stie cineva ceva de subiectul asta?


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests