Povesti din garzi prin strainezia :p

...ca nu se mai poate
User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Dec 22, 2010 8:56 pm

alimori wrote:da` n-aveati o tema intreaga a voastra, basca un grup de discutii despre cum o sa va intalniti prin nemtia? tema asta nu e despre cand aveti garzi, cauciuri de iarna sau despre cati intrati intr-o masina.

las ca vine mosul si la tine (asta daca nu i-ai prescris soins palliatifs)

User avatar
auerbach
senior
senior
Posts: 179
Joined: Sun Feb 18, 2007 12:38 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby auerbach » Tue Dec 28, 2010 10:59 pm

haideti sa va povestesc o faza de la urgente de azi...
in sala de reanimare... o pacienta care a decedat... 54 ani, metastaze multiple, avc...
eu sunt de pediatrie, dar am intrat in sala de curiozitate pt ca erau 3 asistenti in jurul decedatei si ii tot miscau capul... am intrebat ce-i fac femeii... raspunsul a fost "e moarta... ii lipim gura k sa nu stea cu ea deschisa"... :roll: :roll:
astia chiar ii lipeau gura :shock: :shock: :shock: :shock: , pe bune, cu un lipici din ala surgiglue sau nu stiu cum ii spune...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Dec 29, 2010 12:10 am

ce fraieri, ei nu stiu ca nu-s muste iarna? :devil:


ps: cam sadica povestirea ta, e d-aia de speriat copiii noaptea!
ps2: ce misto e sa fii in concediu si sa nu ai povesti din garda :devil: :devil: :devil:

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Wed Dec 29, 2010 10:02 am

auerbach wrote:haideti sa va povestesc o faza de la urgente de azi...
in sala de reanimare... o pacienta care a decedat... 54 ani, metastaze multiple, avc...
eu sunt de pediatrie, dar am intrat in sala de curiozitate pt ca erau 3 asistenti in jurul decedatei si ii tot miscau capul... am intrebat ce-i fac femeii... raspunsul a fost "e moarta... ii lipim gura k sa nu stea cu ea deschisa"... :roll: :roll:
astia chiar ii lipeau gura :shock: :shock: :shock: :shock: , pe bune, cu un lipici din ala surgiglue sau nu stiu cum ii spune...

aici in DE e o chestie de plastic, ce sustine mandibula. n-am stiut ce era la inceput, dar cand m-am apropiat, am vazut ca se sprijina pe thorax si impinge mandibula.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ciresar1988 » Wed Dec 29, 2010 11:54 am

Jesus, sunteti morbizi !
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Sun Jan 02, 2011 9:50 pm

in romania am vazut ca se lega cu un siret.
aici la mine in federerland, nu prea conteaza, ii primesti la crematoriu oricum.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby maria_m » Sun Jan 02, 2011 9:51 pm

s-aveti garzi usoare in noul an!

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Sun Jan 02, 2011 9:54 pm

maria_m wrote:s-aveti garzi usoare in noul an!

multumim la fel, eu incep munca abia saptamana viitoare. se anunta un an greu.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Wed Jan 05, 2011 10:02 am

garda de ieri pana azi, ca inca nu e gata.

azi noapte la 12:30, 4 pacienti veniti, dupa incendiu in casa in urma exploziei televizorului. toti negri de fum, urgenta plina de paramedici, asistentele sarind de la unul la altul sa puna oxigen, pulsoximetre... interesant.

s-a linistit rapid treaba, nu erau arsi, saturatie buna, mai mult speriati.

ce era amuzant e ca dupa ce s-au spalat pe fata, tot le-a ramas funingine in jurul ochilor, aproape ca de la rimel. sa vezi 4 machiati goth era ceva, mai ales tatal, cu o constitutie de muncitor...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Wed Jan 05, 2011 12:57 pm

ce marca era tv? :D
qpepsi.gif

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Jan 05, 2011 5:58 pm

marmotul wrote:ce marca era tv? :D

era noua generatie 3d LED :devil: ?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Thu Jan 06, 2011 11:38 am

n-am intrebat, erau prea speriati oamenii. bine ca n-a fost mai rau.

a doua zi aveau asa o privire pierduta... abia isi renovasera casa
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby cris3 » Mon Jan 17, 2011 7:19 pm

Pacienta tanara, trisomie 21 la amniocenteza; oricat i s-ar explica refuza avortul terapeutic...fara cuvinte!
Nu stiu io ce as face in situatia respectiva, insa sa cresti un downian mi se pare de nedescris; hai ca la inceputul vietii, lumea este destul de toleranta in fata unui astfel de copil, dar frate, cand e matur, cu handicapuri, nu mai sunt cei din jur la fel de intelegatori.
Am internat-o azi, insa nu stiu cum fac sa o conving :(

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 7:28 pm

cris3 wrote:Pacienta tanara, trisomie 21 la amniocenteza; oricat i s-ar explica refuza avortul terapeutic...fara cuvinte!
Nu stiu io ce as face in situatia respectiva, insa sa cresti un downian mi se pare de nedescris; hai ca la inceputul vietii, lumea este destul de toleranta in fata unui astfel de copil, dar frate, cand e matur, cu handicapuri, nu mai sunt cei din jur la fel de intelegatori.
Am internat-o azi, insa nu stiu cum fac sa o conving :(


Eu cunosc pe cineva care are un copil Down. Intr-adevar nu e usor. Dar isi iubesc copilul la nebunie si majoritatea copiilor cu Down sunt foarte afectuosi. Daca persoana respectiva refuza sa accepte sa aiba o terminare de sarcina, nu stiu daca ai sa poti sa o convingi. Tot ce poti sa faci e sa o informezi cat poti de bine asupra sindromului Down, ce inseamna el in realitate, care sunt dificultatile care apar pentru familie cand cresc un copil cu Down. A insista peste asta pentru ca ea sa faca avort mi se pare usor ne-etic. (Adica vezi sa nu iti impui prea mult propriile spaime asupra pacientului, tot ce poti sa faci e sa ii oferi informatie si sa-i dai sincer sfatul tau medical.)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Mon Jan 17, 2011 7:38 pm

cris: te-ai si apucat de lucru? :roll: eu credeam ca mai esti libera sa dam o lovitura in outlet.

las-o in pace, daca asa a decis e viata ei si poate nu e chiar atat de rau pe cat noi ne imaginam.
nicht wahr?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby cris3 » Mon Jan 17, 2011 7:44 pm

drcraciun wrote: Daca persoana respectiva refuza sa accepte sa aiba o terminare de sarcina, nu stiu daca ai sa poti sa o convingi.

Categoric nu voi insista prea tare, pentru ca risc ca apoi sa fie mai nasol, stiu.
In primii ani de rezidentiat, imi aduc aminte ca aveam o pacienta al carui copil avea o intarziere de crestere importanta, lichid aproape zero, vreo 28 saptamani, din ce in ce mai prost de la o zi la alta; am incercat sa o convingem sa scoatem copilul pentru a ii da o sansa, nu a vrut nici in ruptul capului, a semnat ptr lucrul asta, drept ptr care fatul a murit intrauterin. A fost nasol, insa decizia ei, pe care noi am respectat-o. Nu am digerat prea usor cazul, dar asta e, decizia le apartine.

@vmc: pai da, ca pana la urma tot trebuie sa incepi de undeva :mrgreen:

ps: am stiut dintotdeauna ca obstetrica e naspa. de-aia m-am facut ginecolog :devil:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Mon Jan 17, 2011 7:59 pm

eu in ultimul timp am invatat sa nu-mi infricosez pacientii. am avut un soc cand am aterizat aici in spital si o colega ii explica unui pacient ca probabilitatea de moarte la operatia respectiva e de x%, apoi a scris cu nonsalanta Tod (moarte) in Aufklärung (asta nu stiu sa o traduc, e o hartie pe care pacientul o semneaza inainte de operatie ca e de acord cu operatia si-si asuma riscurile). nu stiu, dar m-a trecut un fior. omul ala oricum e speriat de moarte (la propriu) si sa-i mai spui ca ai sanse destul de mari sanse sa nu mai vada soarele...oricum daca moare nu ma va da in judecata ca nu i-am explicat procentul de deces in timpul perioperator.
nicht wahr?

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 8:07 pm

Chestia asta cu explicatul riscului de deces inainte de operatie sau cand e bolnav terminal de cancer mi se pare mai mult aplicabila in tarile dezvoltate (Europa de Vest, America), astfel incat oamenii sa aiba ocazia sa-si incheie situatia financiara, sa semneze politele de asigurare pe viata, sa-si scrie testamentul, etc. Bineinteles, acum peste tot exista tendinta asta sa fii cat mai sincer cu bolnavul, si nu neaparat din motive financiare, dar in Romania nu a prins inca. Eu cand eram in rezidentiat pe stagiul de Neurologie si era cate un bolnav diagnosticat cu metastaze cerebrale, nimeni nu-i spunea nimic direct bolnavului, doctorul vorbea cu familia si ii informa pe ei, pe urma ii lasa sa se descurce cum pot intre ei. De obicei familia prefera sa nu-i spuna bolnavului ca nu mai are mult de trait, si evitau chiar pronuntarea cuvantului metastaze, dar, ma gandeam eu, bolnavul tot trebuie ca banuia ceva, ca doar nu-l trimiteau degeaba la radioterapie. Dar nu zicea nimic nici bolnavul.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Mon Jan 17, 2011 8:18 pm

eu am avut impresia ca oricum pacientul din tarile dezvoltate e foarte informat comparativ cu cel din romania. aici ma intreaba direct "o sa mor" si-i raspund destul de sincer "nu stiu", insa din proprie initiativa sa-i spun ca are 1 din 3 sansa sa moara mi se pare foarte inuman (poate gresesc eu), la fel cum nu-i povestesc despre procedura de inducere a stopului cardiac, trec destul de usor cu o propozitie simpla de genul :o sa fiti conectat la circulatia extracorporeala, temperatura corpului scade la 34° si inima inceteaza sa mai lucreze.

aceasta decizie, de a scurta momentul supliciului am luat-o dupa ce un pacient deosebit de informat, relativ tanar, mi-a povestit ce a vazut el la operatiile de pe youtube (practic vazuse tot). a 5-a zi postoperativ inca mai avea atacuri de panica cu tahicardii pana la 200/min, pe care nu le puteam controla prea usor si imi zicea "cine naiba m-a pus sa vad ce se intampla in timpul operatiei, acum nu ma pot controla de frica"
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Chingachgook » Mon Jan 17, 2011 8:37 pm

vmc wrote:) in Aufklärung (asta nu stiu sa o traduc, e o hartie pe care pacientul o semneaza inainte de operatie ca e de acord cu operatia si-si asuma riscurile).



la noi in spital ii zice consimtamant. e greu cu termenii astai medicali
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Jan 17, 2011 8:39 pm

kooksee wrote:
vmc wrote:) in Aufklärung (asta nu stiu sa o traduc, e o hartie pe care pacientul o semneaza inainte de operatie ca e de acord cu operatia si-si asuma riscurile).



la noi in spital ii zice consimtamant. e greu cu termenii astai medicali

haha, astea da povesti mistoo, traduceri cu feti frumosi si ilene cosanzene in puf, de maistrul kooksee.

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Mon Jan 17, 2011 8:40 pm

kooksee wrote:la noi in spital ii zice consimtamant. e greu cu termenii astai medicali


La noi ii zice "samtykke".

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Mon Jan 17, 2011 8:51 pm

kooksee wrote:la noi in spital ii zice consimtamant.


nu stiu, ma depasesc termenii in romana, ca si pe tine aia in germana
nicht wahr?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Chingachgook » Mon Jan 17, 2011 9:02 pm

holliday wrote:
kooksee wrote:
vmc wrote:) in Aufklärung (asta nu stiu sa o traduc, e o hartie pe care pacientul o semneaza inainte de operatie ca e de acord cu operatia si-si asuma riscurile).



la noi in spital ii zice consimtamant. e greu cu termenii astai medicali

haha, astea da povesti mistoo, traduceri cu feti frumosi si ilene cosanzene in puf, de maistrul kooksee.



fix asa se traduce bai elvetianu lu peste

esti din categoria vadim tudor. spui o prostie apoi ne batem pe burta "ce dracu ma nu stii de gluma"

sa imi aduci aminte cand ne intalnim sa iti spun bancul cu "maistre pot sa te ating?" mi se pare ca ti se potriveste manusa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Jan 17, 2011 10:19 pm

:) acu ai fantezii sa ma si atingi?? inca nu mi'au crescut tzatzele. mai viseaza, aveam eu o vorba, luata dupa net evident:

viitorul depinde de visele tale, asa ca du'te la culcare!

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby atlantiana » Fri Jan 21, 2011 4:30 pm

De data asta nu ma pot abtine si trebuie sa raportez!
Ultima garda: doamna de 70 si de ani, trimisa de medicul de familie cu suspiciune de Reapoplex. Sunt sunata sa vin in urgenta. Pana ajung eu, Rettungsdienst a plecat, fara sa lase vreun Bericht in urma. Pacienta dementa, anamneza imposibila, Fremdanamnese imposibila (nici un apartinator venit cu ea, nici un numar de telefon, nu locuieste in Heim ca sa pot suna acolo) tot ce am e trimiterea de la medicul de familie, pe care eu nu o pot descifra si atunci o traduce o asistenta: AZ-Verschlechterung, Demenz, si o insiruire de boli din antecedente. Nu ma lamuresc de ce a venit la mine, o consult, nu are nici un deficit neurologic focal, e doar dezorientata temporal si nu stie sa imi povesteasca de ce a venit la spital - a trimis-o medicul de familie, are dureri si atat, nimic care sa sustina diagnosticul de Reapoplex.
Sun la cabinetul medicului de familie, imi spune secretara ca medicul vine la 5, mai aveam de asteptat. Ca sa curga lucrurile, o trimit la radiologie - avea dureri de umeri bilateral si de sold dreapta. La orice incercare de mobilizare a bratului drept incepea sa tipe.
Dupa ce anmelduiesc in computer investigatiile radiologice, plec pe sectie, analizele de laborator nu erau gata. Ajung sus si ma suna de la radiologie: pacienta nu poate sa isi tina mana ridicata pentru axiale Aufnahme si sa vin sa i-o tin eu. Poftim, zic eu. Ce sa fac? Sa tin mana pacientei. Si de ce tre sa vin eu? Nu mai e nici o asistenta in urgenta, care sa faca asta? Ei nu, ca trebuie medic. Pe naiba. Ei nu, ca trebuie medic. Sun medicul de garda de pe UCH - expertul - daca nu se poate renunta la incidenta aia cu mana ridicata (eram convinsa ca cineva voia sa se amuze pe seama mea) si ala se duce sa vb cu MTA de pe radio. Ma suna inapoi si imi spune ca tre sa vin sa tin mana pacientei. Imi sare tandara - convinsa ca acum era si el parte din complot - si il intreb de cand e nevoie de studii superioare ca sa tii o mana ridicata si el incepe sa vorbeasca (calm). Din tot dicursul inteleg doar ca nu se poate sa imi abandonez pacienta asa.... Ma apuca toti dracii si cobor in urgenta. Colegul de pe UCH imbracase sortul de protectie si tinea mana pacientei. Am ramas trasnita. Ala chiar tinea mana pacientei ridicata..... nu era o gluma proasta ...
Ma rog, se face ora 5, sun HA, si ala imi zice ca pacienta nu mai putea sa mearga de cateva zile - pana atunci mobila am Rollator - si familia il chemase. Iar daca tot avea un Schlaganfall in antecedente, s-a gandit sa o trimita cu V.a. Reapoplex. Saraca pacienta era dementa, avea o infectie probabil urinara si dureri in toate articulatiile, motiv pentru care nu mai avea chef sa mearga.
Iar eu, dupa ce m-am agitat degeaba pentru o pacienta care nici nu era neurologica, ar fi trebuit sa ii mai si tin mana ridicata, pentru o radiografie. E cea mai idioata chestie pe care am trait-o in Germania. E mult mai rau decat sa iei sange si sa pui branule. Explicatia MTA/ului de pe radio si a asistentelor a fost ca ei nu au experienta in asa ceva... :shock:

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Fri Jan 21, 2011 5:18 pm

Wow ! Ce bine ca nu sunt neurolog in Germania ! O sa incep si eu garzile in februarie, ca de mult ma uit cu jind la topicul asta doar doar oi avea si eu ceva de povestit.

atlantiana
senior
senior
Posts: 391
Joined: Fri Mar 11, 2005 12:09 pm
Location: constanta

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby atlantiana » Fri Jan 21, 2011 6:14 pm

Nu tine de neurologie. Asa a stabilit clinica de radio. Sunt curioasa daca mai e pe undeva o asemenea prostie.

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Fri Jan 21, 2011 6:44 pm

atlantiana wrote:Nu tine de neurologie. Asa a stabilit clinica de radio. Sunt curioasa daca mai e pe undeva o asemenea prostie.

cred ca nu vroiau sa se riste sa agraveze o fractura sau luxatie, daca era cazul. mai e posibil sa nici nu te cunoasca si atunci sa nu simta ca ar trebui sa faca nimic in plus fata de linia stricta a fisei postului.

garda miercuri spre joia asta. vine pe seara o tanti la vreo 70 de ani, cazuta in baie, dar fara pierdere de cunostiinta. mai zice tipa de pe ambulanta ca avea glicemia 560. incepea sa sune "bine". femeia locuia singura, era complet oarba de 2 ani de zile, nu mai fusese la doctor de vreo 30 de ani, nici doctorul de familie pe la ea, nu stia de cand are diabet, nu lua absolut nici o pastila. dar ce avea erau asa: ciuperci submamar bilateral si perivulvar, atat de inflamat incat nu puteai pune cateter urinar, viermi (da, viermi) intre degetele de la picioare bilateral, ce mancau din inceputul de cangrena, ca avea clar polineuropatie si arteriopatie diabetica. cel putin nu mai simtea nimic femeia. nu mai spun ca ne-am chinuit 2 rezidenti si un primar sa gasim o vena sa luam sange si sa avem abord venos. maini, picioare nimic. avea puls arterial inca ok la pedioasa, dar venos distrus.

in timp ce incercam sa documentam foto treaba cu viermii, incepe sa vomeze in zat de cafea. punem sonda gastrica, facem spalatura, plin de sange digerat si mici trombi. spune intr-un tarziu ca de 5 saptamani are greturi si nu mai poate retine nimic din ce mananca.

pe langa toata tristetea cazului, cand e intrebata pe cine sa contactam sa spunem ca va fi dusa pe intensiv, spune ca pe nimeni. are un fiu care, culmea, e ingrijit de Caritas, dar care trece pe la ea poate o data la 2 luni. ea nu primeste ingrijire de la Caritas, probabil ptr ca nu s-a preocupat nimeni sa faca formele.

ce sa mai zic...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby maria_m » Fri Jan 21, 2011 6:52 pm

Cand eram pe neuro aveam o vorba legat de AZ-Verschlechterung- ii ziceam politrauma internistica. Cu cat va trece timpul vei constata ca pe neuro si pe interne sunt cele mai naspa garzi. te cheama pt orice *****. iti trimit pacienti cu V.a Apoplex doar ca sa scape de ei din heimuri, sau ca se duc familile in concediu, sau pt ca medicul de familie este un om mai putin dotat intelectual si orice tuse, frisoane sau febra le ia drept apoplex. cel mai misto e cand iti vin pacienti la 3-4 dimineata cu V.a apoplex pt ca nu mai aud bine de 3-4 saptamani (pacienti trimisi cu asemenea dg de catre medicul de familie)

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby maria_m » Fri Jan 21, 2011 7:00 pm

legat de garzile de neuro...imi aduc aminte de o faza din a doua sau a treia mea garda. pe la 4 dimineata vine o tipa de 18-19 ani singura (fara ambulanta, fara apartinatori..) ca ea de 3 zile are o ...beule la ceafa si ca nu poate sa doarma...na fain..habar nu aveam ce naiba e aia beule. o rog pe asta sa astepte putin, fug repede la o asistenta si o rog sa-mi explice ce e aia beule. ma prind ca e cucui dar m-am gandit ca totusi am inteles prost. cine naiba vine la 4 dimineata la urgenta ca de 3 zile are un cucui la ceafa??? ma mai duc o data la pacienta, ma chiorasc sa vad si eu minunea...nimic. nu cazuse, nu se lovise, nimic. nu vedeam nimic, palpator nimic..o iau de la capat cu anamneza...tot nimic..dupa vreo cateva minute imi spune tipa ca de fapt a iesit sa faca o plimbare ca nu putea sa doarma si avea chef sa vb cu cineva..

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Fri Jan 21, 2011 7:01 pm

drcraciun wrote:Wow ! Ce bine ca nu sunt neurolog in Germania ! O sa incep si eu garzile in februarie, ca de mult ma uit cu jind la topicul asta doar doar oi avea si eu ceva de povestit.


Rectific: Ce bine ca nu sunt in Germania ! (Desi poate in Germania o fi mai usor sa-ti faci rost de o "date" pentru week-end decat ce am constat/patit eu in Norvegia pana acum !)

Azi, sefa administrativa a sectiei mi-a spus mandra: "la noi in Norvegia nu e ca in alte tari unde traiesti ca sa muncesti, ci noi muncim ca sa traim !"

Eu de 2 luni aici nici nu prea muncesc, dar nici nu prea traiesc ! Poate in februarie, cand o sa incep garzile, mi se va schimba si norocul social in bine in acelasi timp ! Abia astept sa devin atat de ocupat incat sa nu mai am timp nici sa postez pe "diverse".

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Sat Jan 22, 2011 8:09 pm

Astazi am fost la Strahlenschutzkurs (pentru cunoscatori: nu vomati!). Pana acum m-am fofilat eu elegant, insa aici la spital mi-au zis clar: trebuie facut! M-au avertizat colegii, m-am dus pregatita, haine de camuflaj (azi-noapte am fost e garda si ma gandeam ca adorm lejer), doua reviste de femei, una de foto, telefonul cu 100% baterie, deci nu se putea intampla nimic 8 ore. A venit surpriza, un profesor din Greifswald (Prof. Dr. med. W.Hoffmann), a fost cel mai misto curs de cand sunt in Germania, plin de umor, a stat sala incremenita cand ne explica despre catoade si anoade, despre radiatii si clasificari. Incredibil. Va recomand sa mergeti la cursurile lui (cei care mai trebuie sa faca porcaria asta).

Intre timp au fost si alti lectori, asa ca am avut timp sa citesc imedu, iar cand am vazut postul atlantiadei mi-am adus si eu aminte de o intamplare din garzile mele.

Noapte cu luna plina, undeva inainte de campionatul mondial de fotbal, deja faceam antrenament ca banuiam ce urmeaza. Pe la vreo 3 ma suna sa vin in ambulanta. Cobor si vad un tanar intins pe patul din ambulanta. Mirosea undeva intre vodka de 40° si dulcele miros de tei al lui Creanga. Doi paramedici, (pe unul il stiam cam la vreo 50 de ani), cel tanar tara salteaua pneumatica, celalat imi preda cazul

-tanar 22 de ani, fara acte, a fost gasit constient cu semnele vitale x, la intersectia bla bla, politia este anuntata. nu are sensibilitate la membreme inferioare si ...

intervin eu si intreb bolnavul:
-poti misca picioarele?
-nu
-cat ai baut?
-mult
-ai cazut?
-da, de pe casa


revine paramedicul mai in varsta:
-acum pot sa zic?
-zi
-l-am adus cu suspiciune de fractura de coloana lombara


fratele meu, ma fac verde la fata si la inima. spitalul de neurochirurgie si tot departamentul de neurologie era la 4 km si el s-a gasit sa-l aduca la chirurgie viscerala.

-si, daca are suspiciune de coloana, de ce naiba ai luat salteaua si nu l-ai lasat imobilizat
-mie imi trebuie salteaua, ce vrei? sa vin dupa ea dimineata?
-mensch, iar eu ce sa-i fac aici
(ma refeream la sectia de chirurgie viscerala)?

la care el casca niste ochi mari, atotstiutori si atotputernici si tipa:

"RÖNTGEN!"
nicht wahr?

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Sat Jan 22, 2011 9:51 pm

vmc wrote:Astazi am fost la Strahlenschutzkurs (pentru cunoscatori: nu vomati!). Pana acum m-am fofilat eu elegant, insa aici la spital mi-au zis clar: trebuie facut! M-au avertizat colegii, m-am dus pregatita, haine de camuflaj (azi-noapte am fost e garda si ma gandeam ca adorm lejer), doua reviste de femei, una de foto, telefonul cu 100% baterie, deci nu se putea intampla nimic 8 ore. A venit surpriza, un profesor din Greifswald (Prof. Dr. med. W.Hoffmann), a fost cel mai misto curs de cand sunt in Germania, plin de umor, a stat sala incremenita cand ne explica despre catoade si anoade, despre radiatii si clasificari. Incredibil. Va recomand sa mergeti la cursurile lui (cei care mai trebuie sa faca porcaria asta).

Intre timp au fost si alti lectori, asa ca am avut timp sa citesc imedu, iar cand am vazut postul atlantiadei mi-am adus si eu aminte de o intamplare din garzile mele.

Noapte cu luna plina, undeva inainte de campionatul mondial de fotbal, deja faceam antrenament ca banuiam ce urmeaza. Pe la vreo 3 ma suna sa vin in ambulanta. Cobor si vad un tanar intins pe patul din ambulanta. Mirosea undeva intre vodka de 40° si dulcele miros de tei al lui Creanga. Doi paramedici, (pe unul il stiam cam la vreo 50 de ani), cel tanar tara salteaua pneumatica, celalat imi preda cazul

-tanar 22 de ani, fara acte, a fost gasit constient cu semnele vitale x, la intersectia bla bla, politia este anuntata. nu are sensibilitate la membreme inferioare si ...

intervin eu si intreb bolnavul:
-poti misca picioarele?
-nu
-cat ai baut?
-mult
-ai cazut?
-da, de pe casa


revine paramedicul mai in varsta:
-acum pot sa zic?
-zi
-l-am adus cu suspiciune de fractura de coloana lombara


fratele meu, ma fac verde la fata si la inima. spitalul de neurochirurgie si tot departamentul de neurologie era la 4 km si el s-a gasit sa-l aduca la chirurgie viscerala.

-si, daca are suspiciune de coloana, de ce naiba ai luat salteaua si nu l-ai lasat imobilizat
-mie imi trebuie salteaua, ce vrei? sa vin dupa ea dimineata?
-mensch, iar eu ce sa-i fac aici
(ma refeream la sectia de chirurgie viscerala)?

la care el casca niste ochi mari, atotstiutori si atotputernici si tipa:

"RÖNTGEN!"

foarte logic! unde mai pui si ca ambele spitale vor castiga de pe urma lui.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ciresar1988 » Sun Jan 23, 2011 2:31 am

Nope, numai unul. Neurochirurgia si viscerala apartin de Kreisklinikum Siegen, dar sunt in cladiri diferite, la cativa km distanta.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Sun Jan 23, 2011 3:45 am

poate il trimitea la Jung Stilling. noi acolo trimitem. cei de la Siegen n-au niciodata pat liber sau timp.
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei

Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.

Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,

Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby dr_dick » Mon Jan 31, 2011 7:47 pm

garda pe unfallchirurgie......pe la 3.30 noaptea sunt chemat in urgenta(domnisoara care voia ceva), la telefon nu inteleg exact ce imi transmite pflegeru de garda si o oau repede spre notfallambulanz. Acolo surpriza totala...o domnisoara 18 ani care nu voia sa spuie nimanuie ce cauta la spital decit medicului(recte eu in cazu de fata). O iau in cabinet sa imi explice ce cauta la spital, ce doreste ea la ora aia de la mine dupa ce toata noaptea am alergat intre diversi drogati batuti si intensiv station.............cind am aflat ce dorea am crezut fie ca cineva is bate joc de mine , fie ca m-am timpit cu totu si nu mai inteleg nimic in germana , fie ca visez urit.........domnisoara voia PILLEDANACH.....de la Unfallchirurgie.
Ca sa ma conving ca nu visez am intrebat cam de cind s-a intimplat si am primit si raspunsu promt:'de un sfert de ora'
Cum a ajuns ea la Unfallchirurgie cu problema asta e in continuare un mister, de asemenea nu sunt inca foarte sigur daca chiar era panicata sau voia sa afle lumea de aventura ei.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42392
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Calico » Mon Jan 31, 2011 8:05 pm

Sincer, faceti scurta la mana daca scrieti "pilula de a doua zi"? Ca e vorba de poanta povestirii, nu de alta.

Ca mi se pare mie ridicol nu cred ca va intereseaza, dar o sa ajungeti sa vorbiti asa tot timpul si o sa rada altii si cu c... de voi, cum rad eu de "taranii" aia plecati la capsuni care baga spaniolisme la fiecare 3 cuvinte.

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby dr_dick » Tue Feb 01, 2011 1:54 pm

.....ideea cu pilledanach tine de faptul ca pe moment nu am stiut ce vrea aia de la mine, deci oarecum are legatura cu poanta povestirii. In rest cred ca ai 100% dreptate..e si un motiv de ris sa vezi cum rominii vorbesc intre ei nemteste sau macar mimeaza asta.
Imi asum sutu in fund

drcraciun
elite
elite
Posts: 2969
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:24 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby drcraciun » Tue Feb 01, 2011 2:10 pm

Hai ca incep si eu garzile maine. Urati-mi succes.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests