Povesti din garzi prin strainezia :p

...ca nu se mai poate
User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Tue Sep 07, 2010 8:49 pm

Ultima garda, ultimul caz. Si nici macar nu-i de ras. Mi-a venit o femeie foarte in varsta din Azil, cu ambulanta pentru ca a cazut din pat. La un consult extrem de amanuntit am gasit in zona cotului drept o taietura de aproximativ 0,5 cm din care s-au prelins cateva picaturi de sange (cand a ajuns deja hemostaza naturala isi spuse cuvantul).

Acum iau o pauza (pentru cei rautaciosi se stea linistiti ca se numeste Resturlaub) si apoi ma duc pe alt drum, cred ca mai spre nord sau poate...mai spre sud. Si tot pentru cei binevoitori cu barfele ( ca deja am primit emailurile cu barfele ce se vehiculeaza) ii anunt ca nu m-am certat cu nici un OA, ca sefu mi-a scris un Zeugnis cum nu cred ca s-a mai scris in Germania si ca am ales de bunavoie sa parasesc un loc atat de drag mie, cu gandul ca intr-o zi, lista de asteptare a unor copilasi nevinovati nu va mai fi atat de lunga si asta mi se va datora si mie ( da, ma laud :D , macar asta o fac bine). Ne vedem in octombrie! Spor!!!
nicht wahr?

maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby maria_m » Tue Sep 07, 2010 9:06 pm

atunci sa ai un week-end frumos.
poate vi totusi mai spre sud. parca e mai frumos... :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Tue Sep 07, 2010 9:56 pm

da, mai ales la dictat scrisori de iesire... pana le scriu secretarele in forma finala, utilizeaza cam 10-20 de pagini per scrisoare..
daca e sa facem calcule..nu prea-s ecologisti.
desi cum zice si manolo, avem sistem informatizat de evidenta a pacientilor, dar se imprima si pe hartie pentru ca medicul de familie trebuie sa primeasca fax cu ce i-am facut pacientului sau. (pentru ca medicii de familie nu au acces la sistemul nostru informatizat). :hate:

sa nu mai zic de laboratoare... faci o hemograma la 2 zile, o pagina... nu-s economicosi deloc cand vine vorba de hartie.

SVP, pensez à l'environnement avant d'imprimer ce message.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Fri Sep 17, 2010 8:21 pm

mario vacanta frumoasa fah..ptura minunata :P
auzi ca alimori e cu penele de pe aripioara dorsala in sus ca ii oferi Leitlinie :P , ca cica esti de aia gen raducioiu come se dice in rumana ca non mi poso aducere aminte ?? :P
sincer eu invat numai in germana in ultima perioada si chiar imi vine greu sa imi traduc cuvinte in romana pe care nu le-am mai folosit de 5-6-7-8 ani. asa ca le zic in germana.
oile le mulg intre garzi, cand am timp. in tara morilor de vanturi la vacanta e automatizata chestia , la nemti se pune multa baza pe lucru manual. sau pe ce faci tu cu mana ta !!
am vazut multe chestii super intersante in ultimele garzi da nimik comic :P numai tragi-comic :P. ma duc sa mananc un sushi si ma culc ca maine am garda de 6-7 ore si poimaine de 24 de ore :D. pa

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Sat Sep 18, 2010 1:18 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:oile le mulg intre garzi, cand am timp. in tara morilor de vanturi la vacanta e automatizata chestia , la nemti se pune multa baza pe lucru manual. sau pe ce faci tu cu mana ta !!

inteleg, mai bine ti'o faci tu cu mana ta decat sa o faca altul..cu mana ta :)

caz super comic azi, a venit una sa'i prescriu antibiotic pentru fiesa ca are usturimi cand face treaba mica si ei ii e rusine sa vina la consult.
am spus ca nu se poate alea alea, pana la urma, am trimis'o acasa sa o aduca pe fetita. cand colo, un fotomodel de vreo 23 de ani.
sfarsit. (evident cacontinuarea nu o mai pun, ca e cea mai interesanta).
dar fiti siguri ca a fost singura data cand am facut un examen clinic COMPLET. :devil:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Sat Sep 18, 2010 4:04 pm

si a stat? la examenul pelvin?
qpepsi.gif

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Sun Sep 19, 2010 9:15 am

ProfDrMedGigiBecali wrote:auzi ca alimori e cu penele de pe aripioara dorsala in sus ca ii oferi Leitlinie :P , ca cica esti de aia gen raducioiu come se dice in rumana ca non mi poso aducere aminte ??


pe asta n-am vazut-o, bine ca mi-ai spus :D

@alimori: nu e nici un protocol, protocoale aici se numesc directivele fiecarui spital/grup de spitale produse cu mintea lor pentru disciplina interna (de exemplu in vechiul spital facea RX de craniu, desi toate studiile au spus ca nu e relevant intr-un traumatism cranio-cerebral si ca prima investigatie e CT-ul- inclusiv Leitlinie; dar daca seful clinicii decide asa, e treaba lui cum se va descurca la procese). ceea ce eLeitlinie aici, in Romania nu exista: aceastea sunt un gen de protocoale care se aplica intotdeauna si oriunde pe teritoriul Germaniei, daca nu le urmezi mergi direct la plimbare. Cred ca in Ro nimeni nu s-a gandit sa faca asa ceva (cel putin pana in 2007 eu nu am vazut asa ceva-era protocolul de resuscitare urmat de majoritatea si recunoscut ca un gen de Leitlinie, insa nu am auzit de procese ca nu s-a urmat acel protocol sau ca te trimite la plimbare colegiul daca nu-l urmezi).

Probabil s-au mai schimbat lucrurile, nu stiu. Si poate au un nume.
nicht wahr?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Sun Sep 19, 2010 10:02 am

marmotul wrote:si a stat? la examenul pelvin?

ce-i mai bun lasi la sfarsit, nu ?

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Sun Sep 19, 2010 11:34 pm

da daca iti vine una de 23 de ani si se plange ca nu poa sa faca copii ce ii zici ??dezbracativa ,ce doriti fata sau baiat?? :P
draq unii norocosi :P la mine cum sa o pun sa se dezbrace cand ce vreau eu e dezbracat deja !!

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Sep 20, 2010 8:45 am

mda, la tine ar fi cel putin pervers.
sa vina una cu ceva in ochi, si sa'i faci tuseu rectal, si sa'i zici ca esti curios sa vezi ce'a mancat'o in c.. de nu a clipit atunci cand trebuia.

bai pe bune, un pacient d'asta la un an de garzi, iti da aripi.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Phat Skidz » Mon Sep 20, 2010 9:47 am

Foarte deontologic.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Sep 20, 2010 11:38 am

vlad s. wrote:Foarte deontologic.

normal ca e deontologic. ca doar nu am pus poze.
voi va ganditi la prostii, dar asta era si ideea. :devil:

User avatar
manolo
elder
elder
Posts: 828
Joined: Tue Dec 16, 2003 10:06 pm
Location: pe la mare... inaltime
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby manolo » Mon Sep 20, 2010 12:03 pm

holliday wrote:
vlad s. wrote:Foarte deontologic.

normal ca e deontologic. ca doar nu am pus poze.
voi va ganditi la prostii, dar asta era si ideea. :devil:

hmm, nu cred ca aia era ideea, cum nici nu era de laudat faptul ca ti-a dat aripi ca i-ai vazut fofoloanca pacientei, fie ea si fotomodel de 23 de ani...

parerea mea...
Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei.
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Sep 20, 2010 12:40 pm

manolo wrote:hmm, nu cred ca aia era ideea, cum nici nu era de laudat faptul ca ti-a dat aripi ca i-ai vazut fofoloanca pacientei, fie ea si fotomodel de 23 de ani...

parerea mea...

nu ma, mi'a dat aripi ca am salvat o viata frumoasa. :lol:

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby Phat Skidz » Mon Sep 20, 2010 12:42 pm

Da, ne-ai atras în capcană, ca să se vadă ce minți murdare avem. Foarte machiavelic.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Sep 20, 2010 12:49 pm

vlad s. wrote:Da, ne-ai atras în capcană, ca să se vadă ce minți murdare avem. Foarte machiavelic.

sunteti niste inocenti!
:devil: angel8.gif qshatter.gif

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Sep 20, 2010 8:03 pm

vlad s. wrote:Da, ne-ai atras în capcană, ca să se vadă ce minți murdare avem. Foarte machiavelic.



hahahhahahaahhahaha vacanta cu vlad tre sa umbli cu manusi hahahahaha , ca iti carpeste vreo 2 palme morale de rad de 20 de min singur :D ce rau e vacanta asta mei,.... bine zis machiavelic :D hihihihihihihihi
iti da aripi ha?? da cand ii faci tuseu la o pacienta de 90 de ani si ii salvezi viatza asta nu iti da aripi??? save a life prin tuseu rectal ,dr vacanta le face pe toate :D

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Mon Sep 20, 2010 8:08 pm

ProfDrMedGigiBecali wrote:mine cum sa o pun sa se dezbrace cand ce vreau eu e dezbracat deja !!

si eu sint cam in aceeasi situatie :D :D
qpepsi.gif

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Sep 20, 2010 11:42 pm

marmotule ar trebuii sa scrii : marmota fotografiata in poza de la avatarul meu , a emigrat acum 10 ani in america. e cetatean american si se simte bine :D in romania nu mai sunt marmote , cel putin vii, le-a ucis criza si le-a mancat oameni :D
mai exista cateva marmote care arata bine.. impaiate :D le scoatem pe stanci sa faca fraierii aia de turisti poze cu ele cum se relaxeaza la soare :P

dr_dick
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 03, 2005 3:17 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby dr_dick » Fri Sep 24, 2010 4:21 pm

garda...noaptea pe la 1.30 apare un pacient baut si imi spune ca s-a taiat la un deget...si ca sa demonstreze ca nu minte scoate si un cutit destul de lung din buzunr si mi-l baga sub nas si imi spune...UITE CU ASTA M-AM TAIAT...eram in ambulantza eu si mai o asistenta

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Fri Sep 24, 2010 10:03 pm

a revenit pacienta azi la control. dupa 5 zile de antibiotic.
ma enerveaza ca de fiecare data trebuie sa fac examen clinic complet.
dar e ok, a spus ca o sa revina de fiecare data cu placere.

ps: evident ca evolutia bolii trebuie evaluata prin controale regulate.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Mon Oct 04, 2010 9:18 pm

vacanta tu nu faci fotografii pt a vedea evolutia bolii?? iei canonu 50d pui obiectivu pe macro frumos, daca il ai pe unu fix, daca nu dai pe setarea picture si pui fata sa se dezbrace si tii apasat pe butonu de facut poza. cred ca face 6-7 poze pe secunda, un card mare de 8 giga iti ajunge pt 1300 de poze deci calculeaza si tu :D
si faci poze si la tuseu rectal sa vezi sa nu iasa puroi cine stie pe unde si tu sa nu ai documentat sau nu ??
la draq ce minte murdara ai vacanta , esti un pervers !! mda e clar

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Mon Oct 04, 2010 11:45 pm

bai nu toti medicii sunt asa de vrajitori si sexperti ca dumneata,sa priveasca pacienta in ochi si sa-i zica diagnosticul.
mi-ai adus aminte de melodia aiq slagar, ce perversa e lumea si rea...

ps: sa dea deaku sa nu ne povestesti.de fapt nu, sa ne faci tot raportul de de garda de pe 22 pana pe 24 oct!
ca sa stim de ce nu ai venit la intalnire!

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby burlacelul » Tue Oct 05, 2010 4:17 am

Stau in garda si citesc pataniile voastre de prin centrul Evropei. Va povestesc si eu una-doua.
Ilie era un om simplu de la tara. Adica fusese de la tara dar cu multi ani in urma isi gasise adevarata pasiune, ciobanitul. De mai multi ani urca la munte primavara inaintea oilor si cobora toamna in urma lor. Om de 65 de ani, Ilie avea un fizic de invidiat. Atat doar ca o tumora mezencefalica nu ii dadea pace. Nu stiu daca durea. Ilie nu stia ce e durerea. Dar cu siguranta il ametea mai ceva ca palinca. Nu trecea de GCS9.I se face un drenaj ventricular extern in prima instanta. Operatie simpla,reusita. In timpul operatiei am avut timp sa ii admir tastuajele. Adevarat cioban! Un caine pe nume Mures, o oaie, prea comuna ca sa aiba un nume si un urs catarandu-se in copac. Toate tatuate intr-un stil foarte autentic, de o adevarata valoare artistica. Cum va spuneam, prima operatie reusita. GCS 15 post oprator si o pofta nebuna de viata. Intr-una din urmatoarele nopti Ilie se confeseaza neurochirurgului, o tipa pe la 40 de ani. Ilie avea o problema. Vroia sa faca o laba. Nu radeti, nu va oripilati. Ce semn mai bun de reintegrare sociala ati putea astepta de la un pacient neurochirurgical. Dar povestea nu se opreste aici. Cand veni vremea suntului ventriculo-peritoneal, Ilie era apt sa comunice. De la examenul preanestezic imi aduc amine doar ca l-am intrebat daca bea. Senin si intelept Ilie mi-a raspuns: Daca am, beau. Cat si cand nu-si mai aveau rostul. Post operator pacientului si-a recapatat iar pofta de viata. Doar ca acum nu s-a multumit cu Manuela si a sarit pe Lenuta, o vecina de salon. Urat din partea lui avand in vedere ca GCS-ul Lenutei era mult mai mic decat al lui.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Tue Oct 05, 2010 11:30 am

burlacelul wrote:Post operator pacientului si-a recapatat iar pofta de viata. Doar ca acum nu s-a multumit cu Manuela si a sarit pe Lenuta, o vecina de salon. Urat din partea lui avand in vedere ca GCS-ul Lenutei era mult mai mic decat al lui.

misto povestirea.
ce ma oripileaza insa e ca voi internati in acelasi salon si barbati si femei. :shock:

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby cog1983 » Tue Oct 05, 2010 1:06 pm

holliday wrote:
burlacelul wrote:Post operator pacientului si-a recapatat iar pofta de viata. Doar ca acum nu s-a multumit cu Manuela si a sarit pe Lenuta, o vecina de salon. Urat din partea lui avand in vedere ca GCS-ul Lenutei era mult mai mic decat al lui.

misto povestirea.
ce ma oripileaza insa e ca voi internati in acelasi salon si barbati si femei. :shock:

La terapie intensiva, normal!!! :roll:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Tue Oct 05, 2010 10:15 pm

cred ca se referea la vecina de salon a lenutzei nu a lu ilie :D adica a ***** ilie tot salonu de femei ca sa intelegi si tu vacanta cum sta treaba, nu numai una si buna, multe si bune hihihihi :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Oct 06, 2010 8:20 am

pai daca era la terapie intensiva...cum dreac s'a ridicat si a umblat, ca Lazar, cu toate tuburile prin el?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby marmotul » Wed Oct 06, 2010 9:05 am

ba, da nu te duce mintea deloc. nu stii ca ciobanii au 'bita' lunga? nu a fost nevoie sa se ridice, a trimis doar bita in vizita la patul vecin :green:
qpepsi.gif

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Oct 06, 2010 9:32 am

recunosc nici pe mine nu ma d uce capu deloc, vb de o bata detasabila ?? OAUU :P pacientu lu ciomu se va bucura hihihi

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Oct 06, 2010 9:33 am

marmotul wrote:ba, da nu te duce mintea deloc. nu stii ca ciobanii au 'bita' lunga? nu a fost nevoie sa se ridice, a trimis doar bita in vizita la patul vecin :green:

ciomag. bata are oricine.

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby cris3 » Wed Oct 06, 2010 10:15 am

Zecken - Frau, asta am avut azi-noapte in garda, o domnita cu 4 Zecken im Labia - Bereich :mrgreen:
Cum au ajuns ele acolo NU am vrut sa stiu si nici de ce a venit la 2 noaptea la camera de garda.
Am trimis.o la chirurgie, ca eu nu am mai vazut/facut asa ceva pana acum.
Imi pare rau ca nu am vazut ce-i facu chirurgu, ca am fost in sala de nasteri.
In plus de asta a trebuit sa o si prezint la raportul de garda si am incadrat-o la diagnosticul de vaginal Spass :lol:

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Wed Oct 06, 2010 5:05 pm

ma eu m fost cu fata la plimbare prin parc si am avut si eu o capusa pe picior. ce sa faci cu ea? o scoti si ai grija sa ii scoti si mandibulele cu cap cu tot din piele pt altfel alea secreta in continuare un *** care se infecteaza. da 4 e ceva :D erau mari fetitele macar sa stim o treaba le avea de 2 zile ? hihiih

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby holliday » Wed Oct 06, 2010 5:22 pm

sa nu uitati de serologia de Borelioza.
e foarte important.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Wed Oct 06, 2010 7:29 pm

la chirurgie au o penseta speciala de plastic si nu e nici un Spass, e atat de normal sa te trezeasca pe la 4 dimineata (mai ales turcoaicele) pentru astfel de chestii incat nu mai aveam nici o reactie.

mai holli, ar da faliment jermania daca ar face atata serologie, aici e ceva normal si e prima data cand am auzit de borelioza cronica.
nicht wahr?

User avatar
cris3
senior
senior
Posts: 256
Joined: Sun Oct 04, 2009 12:39 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby cris3 » Wed Oct 06, 2010 10:54 pm

Pai si io de unde sa am penseta cu pricina? chiar ma gandeam sa te sun la 2 noaptea sa te intreb ce sa fac :twisted:
Si am incadart-o la Spass, ptr ca povestind la raport, colegii au inceput sa povesteasca si ei alte patanii incadrate in acest diagnostic :) , drept ptr care am incadrat-o si pe Zeckenfrau tot acolo.

Ce ma distreaza astia cu denumirile lor, la placenta nu poti sa zici si tu ca omu Plazenta, ca nu pricepe pacienta, trebe sa zici Muterkuchen, adica "placinta ma'sii". Deci poti "injura" nemteste ceva mai elegant :lol:

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby vmc » Thu Oct 07, 2010 12:09 am

Ei, penseta aia e o chestie foarte chirurgicala, in genul pensetelor cu care se joaca copii de-a chirurgul ( sunt sigura ca am vazut-o prin trusa medicala de jucarie). Eu am avut si cazuri "grave" cand am facut incizii. Ce vremuri...

Sa nu indraznesti sa ma trezesti la 2 noaptea ca mi-am castigat cu greu o luna de pauza si abia acum incep sa nu raspund la zgomotele inconjuratoare cu "ich komme".
nicht wahr?

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby burlacelul » Thu Oct 07, 2010 1:37 am

Tura de noape in Scotland. Mai din est fiind eu, colegii ma intreaba daca stiu estoniana. Aveam pe sectie un BMI de vre-o 50 si tot de vre-o 50 dar ani. A cazut in casa si si-a fracturat cateva coaste. Nu sufla bine, nu tolera medicatia si mai dezvoltase si o pneumonie. Sa fi fost gripa aviara? Nu ca pe numele ei adevarat se intitula Albina. Nu vorbea engleza dar nici estoniana. Rusa era limba ei materna. Cum in epoca de aur am vazut ceva filme rusesti, unele foarte bune, o mai rup cu formule de politete pe rusa. Asa ca in cateva minute eram prieten bun cu Albina. Totul pana cand a dus mana la ureche si a observat ca in loc de cercel avea un pulsoximetru. A devenit f agitata si vroia sa cheme politia. S-a stricat prietenia noastra. Rusoaica fiind, am incercat sa o ademenesc cu alcool. Cand a auzit de votca s-a inseninat la fata. Dar de unde votca? Pe sectie aveam doar scotch. Unul f bun. L-am incercat si eu in speranta ca Albina se va lasa ademenita. Credea ca vrem sa o omoram, sa o otravim. Nu a mers. Mandria de rus si-a spus cuvantul. In cele din urma am reusit sa o adorm medicamentos dar prin niste invetii demne de brevetat. Injectam cam de la 1.5 metri.
P.S. Nu stiu ce or fi simtit scotienii vazand ca un bautor de votca nici nu se uita la mandretea lor de spirit.

ProfDrMedGigiBecali
senior
senior
Posts: 208
Joined: Sun Jun 20, 2010 3:09 pm

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby ProfDrMedGigiBecali » Thu Oct 07, 2010 6:56 am

whisky pe sectie ? asta suna sf la mine hihi sigur nu era sterilium ??? injectie de la 1,5m departare? esti jedi?? levitezi? vreau o poza hehhe

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Povesti din garzi prin strainezia :p

Postby burlacelul » Thu Oct 07, 2010 7:06 am

Cam toate sectiile de TI au alcool pt pacientii alcoolici care intra in sevraj. Si in Romania il foloseam.
In general injectomatele stau cam la 1 m departare de pacient si cam la 2 m departare de abordul venos. In situatia Albinei a fost mai greu sa ne conectam la ultima branula a ei.


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests