Medici in Elvetia!

...ca nu se mai poate
tassonero81
junior
junior
Posts: 47
Joined: Thu May 20, 2010 8:26 pm

Medici in Elvetia!

Postby tassonero81 » Thu May 20, 2010 9:03 pm

Salutari tuturor!

Sunt nou pe aici (sunt medic rezident MF in primul an insa imi doresc alta specializare) si sunt interesat de informatii concrete despre posibilitatea de a lucra in Elvetia, mai exact de a incepe un alt rezidentiat.

Va rog frumos sa imi explicati si mie toti pasii care ii am de facut. Care ar fi ordinea?

1) Imi traduc CV-ul in franceza sau italiana.... (sunt interesat de cantoanele unde se vorbeste franceza si italiana).
2) Urmaresc specializarea pe care mi-o doresc si trimit CV-ul la diverse spitale.
3) Ma vor invita la un interviu, etc.....

Cand primesti un raspuns daca te invita peste un timp la un interviu sau daca nu sunt interesati de CV-ul tau?

Care sunt alti pasi?

Vor un document (o diploma gen DELF B2) care sa demonstreze ca stii limba franceza si/sau italiana sau se vor convinge in urma interviului.

Vor sa treci cu actele pe la diverse minister? Cum si cand se da permisul de munca?

Care e procedura de urmat si cam cat dureaza totul din momentul in care a fost trimis CV-ul?

s.a.m.d....

Multumesc frumos!

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: Medici in Elvetia!

Postby vmc » Fri May 21, 2010 4:40 pm

Holliday, ai sansa sa intreci topicul de Germania, altfel nu mai avem concurenta :D
nicht wahr?

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Medici in Elvetia!

Postby swiss » Fri May 21, 2010 6:32 pm

eu nu sunt asa bun sa dau sfaturi online despre Elvetia.
insa nu inteleg de ce deschideti o gramada de topicuri despre Elvetia si nu cititi pe cel care exista deja si care inca e valabil.
daca il cititi si nu intelegeti, intrebati acolo si vi se va raspunde.
exact acelasi lucru l'am primit si pe pm si cam acelas lucru l'am propus.
probabil ca e greu sa cauti un topic pe imed, uite ca va ajut :)

viewtopic.php?f=2&t=1218&hilit=elvetia

apoi cititi despre rezidentiatul elvetian aici :

http://fmh.ch/fr/formation-isfm/formati ... tants.html

apoi despre demersurile pentru permis de munca(daca nu vi le face spitalul):

http://www.ch.ch/private/00029/00030/index.html?lang=fr

Nu uitati, ca Elvetia nu face parte din UE, deci e la latitudinea lor daca vor sau nu sa va recunoasca diplomele.
Deocamdata, din cate am auzit eu, au cam saturat piata medicilor pana in 2012 pe anumite specialitati, dar se vor gasi oricand posturi pe psihiatrie si urgente.
Mult succes!

PS: multumesc moderatorului daca da un copy paste move acestor posturi pe topic despre Elvetia.
ps2: vmc, Elvetia nu e asa mare ca Germania, asa ca sa nu ai asa mari pretentii.

stoica_ana
Posts: 1
Joined: Wed May 26, 2010 8:53 am

Re: Medici in Elvetia!

Postby stoica_ana » Wed May 26, 2010 11:09 am

:D ....sunt in aceeasi nestire dar cu referire la franta....am cautat un topic dar nu am gasit....ma poti orienta putin?......multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Medici in Elvetia!

Postby Chingachgook » Thu May 27, 2010 6:53 am

da, nu exista topic de franta
ar trebui sa facem unul

bai voi cititi inainte pe acilea sau scrieti pe primul topic pe care il nimeriti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

loripop2000
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Apr 08, 2005 2:35 pm
Location: cluj
Contact:

Re: Medici in Elvetia!

Postby loripop2000 » Mon Jan 03, 2011 11:47 am

Buna,
Stie cineva cum se preteaza alergo si imunologia in Germania sau Elvetia(e specialitate de sine statatoare, exista pacienti suficienti,etc)?
Multumesc anticipat!
moon


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests