UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

...ca nu se mai poate
andreea_alecs
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 16, 2010 5:40 pm

UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby andreea_alecs » Mon Apr 12, 2010 12:55 am

Buna ziua tuturor,

Una dintre etapele prin care medicii romani trebuie sa treaca pentru a profesa in UK este testul de limba. Medicii trebuie să aibă în vedere faptul că angajatorii le pot cere susţinerea unui test de limbă engleză. Mai mult, testul de limba UBELT va poate ajuta sa demonstrati ca aveti cunostinte avansate de limba engleza atunci cand doriti sa aplicati pentru un post medical in UK.

Momentan, puteti da un test de limba recunoscut de catre sistemul de sanatate in UK (NHS) si de catre majoritatea marilor companii chiar la Universitatea De Vest Vasile Goldis, in Arad. Lucrez la centrul UBELT (University of Bath English Language Testing) si va pot spune mai multe detalii in romana sau engleza despre acest examen (natura jobului meu este de a oferi informatii despre acest test sau datele de contact ale persoanelor care se ocupa cu organizarea acestui test in Romania). Testul este valabil un an si cunostintele de limba va vor fi recunoscute. Spre deosebire de alte teste de limba engleza, UBELT este un test specializat, care se concentreaza pe domeniul medical (medicina generala, medicina dentara, farmacie etc). Urmatorul test va fi organizat in luna iunie 2010 si exista documente online sau carti ce pot fi cumparate de pe site-ul UBELT cu scopul de a va pregati pentru acest examen.

Pentru mai multe informatii, va rog accesati site-ul http://www.bath.ac.uk/ubelt/index.html.

Pentru intrebari, nu ezitati sa raspundeti la acest mesaj.

Toate cele bune

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby gaurav_singh_md » Mon Apr 12, 2010 3:17 pm

Better pass IELTS (academic). Recognized by EVERYONE in UK, Australia, Canada and NZ.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby Chingachgook » Mon Apr 12, 2010 5:06 pm

frate in ce foame sunt astia

ubelt dat la arad....


las la o parte ca domnisoara piarista nu le are cu limba romana prea tare

intai ne spune ca una din etape e testul de limba. pe urma aflam (in propozitia imediat consecutivam nu mai departe) ca angajatorii POT cere sustinerea unui test.

imi place aia cu momentan putem da testul ala "chiar la universitatea de vest vasile goldis". chiar in oras, as completa eu.

ce ielts, ce cambridge


ubelt tata
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby 187.92a » Mon Apr 12, 2010 5:35 pm

kooksee wrote:
las la o parte ca domnisoara piarista nu le are cu limba romana prea tare

intai ne spune ca una din etape e testul de limba.


una dintre, nu una din. daca tinem sa fim foarte corecti.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby Chingachgook » Mon Apr 12, 2010 8:11 pm

hai sictir gloria mundi

ne tziganim pe ce vrei tu, mai putin pe chestiuni de gramatica

"una din etapele" e forma corecta. la fel ca si "una dintre etapele"
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby Enemy » Mon Apr 12, 2010 10:13 pm

kooksee wrote:femeile trebuie tinute numai in puf. puf o palma, puf un pumn



:lol: :lol: :lol:

andreea_alecs
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 16, 2010 5:40 pm

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby andreea_alecs » Tue Apr 13, 2010 12:16 am

kooksee wrote:frate in ce foame sunt astia

ubelt dat la arad....


las la o parte ca domnisoara piarista nu le are cu limba romana prea tare

intai ne spune ca una din etape e testul de limba. pe urma aflam (in propozitia imediat consecutivam nu mai departe) ca angajatorii POT cere sustinerea unui test.

imi place aia cu momentan putem da testul ala "chiar la universitatea de vest vasile goldis". chiar in oras, as completa eu.

ce ielts, ce cambridge


ubelt tata


In primul rand, cele doua propozitii de la inceputul textului erau neceseare tocmai pentru a evidentia faptul ca proba de limba engleza este obligatorie (chiar daca este vorba despre un interviu; nicio companie din UK nu va angaja o persoana din domeniul medical fara cunostinte de limba engleza => proba este obligatorie). Mai mult, a doua propozitie evidentiaza faptul ca unii angajatori cer in prealabil sustinerea unui test de limba. Am incercat sa explic tuturor ca acest test este o alternativa foarte buna pentru cei care doresc un test specializat (IELTS si CAE nu ofera acest lucru). Cred ca este mai important sa ofer toate informatiile necesare in legatura cu testul UBELT si sa subliniez ca UBELT este optional (asemenea testelor IELTS si CAE).

In al doilea rand, Arad este primul centru din Romania unde se poate sustine testul, dar se organizeaza, bineinteles, si la Universitatea din Bath in UK. Cu timpul, se va extinde si in alte orase din Romania.

Daca aveti ceva de mentionat referitor la test, va rog sa comentati (testul UBELT este subiectul acestei discutii), dar o analiza a propozitiilor textului fara argumente coerente este inutila.

Va multumesc

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby Chingachgook » Tue Apr 13, 2010 3:48 am

da da da

aproape ca sunt pus la colt


cele 2 propozitii de la inceput au un gradulet (asta e diminutivul de la grad, da trident?multumesc) de contradictie. ori e nevoie de test ori nu e. la interviu daca ala vede ca nu stii crezi ca e impresionat de ubeltul tau?

acest test e ruda mai saraca si mai de la tara a ielts-ului si cae-ului.

eu nu as avea nicio incredere in acest test care se da NUMAI la arad si la nu stiu ce universitate obscura din uk.

personal cred ca este un biznis incercat de niste baieti destepti care au identificat nisa cu plecatul masiv din tara si au inventat acest instrument sa mai jecmaneasca fraierii.

probabil pentru ubelt te califici daca nu stii suficienta engleza pentru testele serioase.

daca mai merit un raspuns as fi interesat cat costa.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby amalia93 » Tue Apr 13, 2010 9:40 am

cum am zis si pe celalalt topic unde a aparut reclama cu ubeltu, cine il accepta, il plateste, adicatelea cateva companii farmaceutice si cred ca si pe la dentisti. adica acolo unde nu moare omu daca nu stii ce a zis.altfel, nu faci nimic cu un ubelt, test de nisa.
cat despre organizatori, se intampla sa stiu first hand cat au cautat astia de la bath pe cineva interesat in romanica sa le promoveze testul, si-i gasira pe astia din arad( sorry, you asked for it!). universitatile mai serioase le-au ris in nas.
let's drop it.
dati fratilor ielts si cambridge, si toefl pentru americani. nimeni nu e tampit sa ceara engleza medicala fara engleza generala.

Daniela Vlad
Posts: 2
Joined: Tue Mar 13, 2012 8:19 pm

Re: UBELT - test de limba engleza pentru domeniul medical

Postby Daniela Vlad » Thu Mar 15, 2012 6:13 pm

mda. nu comentez :)

Insa simt si eu nevoia sa ma introduc in seama - topic related. :)

Daca aveti nevoie de cursuri limba engleza, va pot fi de folos. Deasemeni, daca aveti colegi straini care au nevoie sa isi imbunatateasca cunostintele de limba romana, le stau la dispozitie. Preturile sunt rezonabile. Sunt lector de mai multe institute, cursurile pe care vi le propun sunt in practica privata. Pentru cei care aveti nevoie sa asimilati cunostinte pentru a le folosi ulterior. Daca aveti nevoie de diploma, imi puteti spune asta. Am nevoie sa stiu ce tipuri de diplome sunt recunoscute in domeniul in care profesati sau urmeaza sa profesati pentru a ma interesa si a va informa asupra conditiilor sau costurilor. Preturile, in aces caz, vor fi mai mari.
Sper ca m-am exprimat suficient de corect si ca nu imi iau vreun puf. ;)
english.at.your.desk@gmail.com
http://danielavlad.wordpress.com/limba- ... omunicare/
Salutare si multumesc pentru distractie. :)


Return to “Cum pleci din tara”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests