Contestatii

for future reference; read only..
mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

contestatii

Postby mihnea27 » Sat Nov 29, 2003 12:51 am

eu unul am depus 9 contestatii de grile, si acum lucrez la un fisier unde o sa introduc grila + scan din carte pagina in care demonstrez ca grila e tembela. v-as sugera sa faceti si voi acelasi lucru si cand strangem un fisier mare il trimitem la toate ziarele centrale.

ce ziceti?
Have A Nice Day!

mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

completare

Postby mihnea27 » Sat Nov 29, 2003 12:52 am

am uitat sa precizez : toate contestatiile centrului din Cluj au fost respinse !!!!!

Inclusiv una in care in loc de hipotensiune era hipertensiune, probabil pt ei nu e o greseala prea mare !!!!
Have A Nice Day!

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

contestari de grile

Postby bsd » Sat Nov 29, 2003 12:48 pm

Vrea cineva sa faca o lista cu grilele la care a fost refuzata contestarea si sa se ceara in mod public colegiului medicilor o opinie? (grila+citat din bibl.) :?:

Sa cerem comisiei sa precizeze care grile au fost contestate si de cate ori, pt fiecare de ce, si sa precizeze explicit motivele pt care nu s-a considerat valabila contestatia.Si sa fie pe internet ce am cerut. :!:
Energy is the essence of life.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Sun Nov 30, 2003 3:15 am

am split-uit posturile referitoare la contestatii si am facut acest thread nou.
Aici se posteaza numai referitor la situatia contestatiilor.
Nu confundati threadul cu protestele anti-rezidentiat, pentru care exista thread separat.
Off topic se sterge fara anunt prealabil.

mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

Iata grilele contestate de mine

Postby mihnea27 » Sun Nov 30, 2003 10:04 am

Iata grilele contestate de mine si care au fost TOATE respinse
Va astept cu fisiere similare, sa facem unul mare si sa-l trimitem peste tot pe unde putem.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by mihnea27 on Sun Nov 30, 2003 11:13 pm, edited 1 time in total.
Have A Nice Day!

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 30, 2003 10:55 am

Ce parere aveti despre grila asta care a fost la chirurgie si a fost contestata:
Organul herniat cel mai frecvent este:
A. vezica urinara
B. colon
C. epiplon
D. stomac
E. uter

Raspunsul corect dat de ei este C. Problema e ca enuntul e incomplet, pentru ca in rupturile de diafragm cel mai frecvent herniaza stomacul, iar in hernii abdominale cel mai frecvent herniaza epiploonul. Pe deasupra epiploonul nu este un organ!!!
In interesul cui nu a fost anulata aceasta grila?

cristian
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Nov 27, 2003 9:39 am
Location: cluj-napoca

Postby cristian » Sun Nov 30, 2003 2:28 pm

Herniile inghinale reprezinta 90% din totalitatea herniilor abdominale. Iar epiploonul este de departe cel mai frecvent herniat in herniile inghinale. Dar, herniaza frecvent si in alte hernii abdominale. Deci, epiploonul este cel mai frecvent herniat, indiferent de enunt (totalitatea herniilor sau totalitatea herniilor abdominale). In plus, marele epiploon este evident un organ. Asa ca ar trebui sa cauti alte grile de contestat, caci sunt destule (cea cu statiile ganglionare e clar o tampenie).
cu ochii in monitor

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Nov 30, 2003 4:17 pm

Da, intr-adevar in hernii abdominale herniaza cel mai frecvent epiploonul, dar deschide cartea la traumatismele toracelui, mai exact la rupturi de diafragm si vei vedea ca acolo herniaza cel mai frecvent stomacul!!! Ar fi chiar si de neimaginat ca sa hernieze epiploonul prin diafragm si stomacul sa ramana la locul lui.
Si deschide si Papilianul si spune-mi la ce pagina ai gasit tu epiploonul considerat ca organ. Peste tot se vorbeste de membrana, lama membranoasa...

tudor
junior
junior
Posts: 64
Joined: Mon Sep 29, 2003 3:21 pm

Postby tudor » Sun Nov 30, 2003 5:49 pm

V-ati intrebat cum au fost solutionate contestatiile pe chirurgie? Cum de a ramas grila cu statia ganglionara? Sau cea cu colecisita cronica, avand in vedere ca in bibliografie scrie ca in colecistita cronica nu apare colica, musculara colecistului fiind distrusa? Sau cea cu fibromul: dozarile hormonale sunt enumerate printre investigatiile complementare in fibrom(pg.3063). Ma gandesc sa intreb si despre rezolvarea contestatilor. Ce ziceti? Nu va puteti interesa si voi?

Asta am scris pe 28 noiembrie. Cand voi avea timp( in seara asta sau maine dimineata), voi reedita textul, introducand textul complet al grilei+pg din bibliografie.

User avatar
Alanis
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sat Nov 01, 2003 4:41 pm
Location: Bucuresti

Grile contestate

Postby Alanis » Mon Dec 01, 2003 12:31 am

Toate contestatiile de la Targu Mures au fost de asemenea respinse desi au existat grile incorecte de la o posta si chiar au existat si doua grile identice.
Postez si eu 2 grile pe care le consider incorecte si pe care le-am contestat (in van). Macar sa stiu ca mi-am facut datoria si nu am tacut cand s-a facut o nedreptate. La urma urmei, se va face ceva cu grilele astea contestate care se strang pe topicul asta??


PS...ce se mai aude cu locurile ramase pe MF? Nu ar fi corect sa se imparta proportional intre Medicale, Chirurgicale si Laborator? (in functie de cat de multe locuri au fost initial pe fiecare specialitate). Nu ca m-ar interesa MF (desi am picat) dar stiu colegi care ar fi interesati.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

mihnea27
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jul 15, 2003 12:50 am

Postby mihnea27 » Mon Dec 01, 2003 11:55 am

dupa ce se strang de la mai multe specialitati, speram sa le trimitem in cat mai multe locuri.

eu am modificat putin fisierul de stoma, unde gresisem o litera (din C - B :))

Astept in continuare cat mai multe grile gresite, inclusiv de medicala si chirurgie.
Have A Nice Day!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests