Pentru cei cu 949 - cereri de suplimentare a locurilor

for future reference; read only..
georgiana
Posts: 1
Joined: Fri Nov 28, 2003 8:36 pm

Pentru cei cu 949 - cereri de suplimentare a locurilor

Postby georgiana » Sat Nov 29, 2003 9:13 pm

Candidatii care au obtinut 949 pcte.sunt rugati sa efectueze o cerere dupa modelul de mai jos in vederea obtinerii suplimentarii nr.de locuri si sa o trimita prin fax la nr.021-3072601 .Trimiteti un email de confirmare la georgicons@yahoo.com
Pentru sustinerea acestei cereri va rugam sa fiti prezenti MARTI 2-12 -2003 in fata Ministerului Sanatatii ,ORA 10
Domnule Ministru al Sanatatii,
Subsemnatul.....,domiciliat in ...,absolvent al Universitatii.....,promotia....,candidat la examenul de rezidentiat2003 ,sectia Chirurgicale,la care am obtinut punctajul 949,va rog a lua in considerare suplimentarea de locuri pentru cei care au realizat acest punctaj.
Consider ca a departaja 91 de candidati a caror medie este admisa in rezidentiat pe baza mediei ponderate este irelevanta.
Avand in vedere ca :la sectia chirurgicale mediile obtinute au fost foarte mari ,nr.de locuri a fost redus fata de anii precedenti ,a ramas un nr. de locuri bugetate neocupate ,iar in anii anteriori au existat suplimentari de locuri ,consider ca cererea mea este justificata
Va multumesc anticipat in speranta ca veti solutiona pozitiv aceasta problema


Data Semnatura


Pt.alte informatii sunati la Ene Dragos 0740366082sau
021/4112414


NU postati off-topic; vor fi sterse. edited by admin

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Nov 29, 2003 11:14 pm

drd wrote:Am 949 de puncte si ma lupt pentru suplimentarea locurilor astfel incat sa intram toti cu aceasta ultima medie.Cei care mai sunteti in situatia mea va rog sa completati formularul de mai jos si sa-l trimiteti la numarul de fax 0213072601 ca un prim pas in vederea acceptarii cererii noastre de catre Ministrul Sanatatii si apoi sa veniti la Bucuresti in data de 2 decembrie ora 10.00 la Ministerul Sanatatii pentru sustinerea cauzei noastre acolo unde va fi posibil.
Pentru alte detalii suplimentare mai puteti suna la numerele de telefon 021412414,0723551899,0740082338.
Sa avem bafta si Doamne-ajuta!

Domnule Ministru al Sanatatii

Subsemnatul ........ domiciliat in ........ absolvent al Facultatii ........ promotia ...... candidat la examenul de rezidentiat 2003 sectia specialitati chirurgicale , examen la care am obtinut nota de 949 de puncte ( a doua si ultima nota admisa in acest concurs ) , va rog a lua in considerare suplimentarea de locuri pentru toti cei care au obtinut aceasta medie.
Cred ca a departaja 91 de candidati pe baza mediei ponderate nu este relevant pentru cunostintele noastre in medicina.
Avand in vedere ca :
- la sectia specialitati chirurgicale mediile obtinute au fost foarte mari
- numarul de locuri a fost redus fata de anii precedenti
- au ramas locuri deja bugetate si neocupate la acest concurs de rezidentiat la specialitatea medicina de familie
- in anii anteriori au existat suplimentari de locuri
consider cererea mea justificata.
Va multumesc anticipat in speranta ca veti solutiona pozitiv aceasta problema.

Data Semnatura
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Nov 30, 2003 3:54 pm

muky wrote:Io zic sa va interesati shi de numarul preparatorilor shi doctoranzilor pentru ca ei din cate am intzeles nu candideaza pe aceleashi locuri cu noi...shi poate se vor mai elibera ceva locuri shi pentru cei cu 948 avand in vedere ca numarul preparatorilor e destul de mare din ce s-a zvonit...plus pe lista exista 7 oameni de la ministerul apararii care au locuri separate...deci inka 7 locuri pentru cei cu 949 bafta!
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Blu'
Posts: 4
Joined: Sat Nov 29, 2003 5:00 pm
Location: Bucuresti

ce facem cu stagiatura?

Postby Blu' » Mon Dec 01, 2003 12:27 pm

Pe cine trebuie sa intrebam sa ne si raspunda in legatura cu repartizarea stagiarilor din randul celor cu 949, mai ales cei care sunt foarte aproape de ultimul loc...
Cum este posibil sa nu se stie cati dintre cei cu punctaj maxim sunt preparatori sau doctoranzi?!!!
Cand o sa aflam prin martie?
Pe 4 decembrie este prima etapa a repartitiei in stagiatura,eu daca nu stiu daca am luat rezi pana nu se clarifica situatia cu prep ,ce fac ? pierd si stagiatura ?

yyan
junior
junior
Posts: 82
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:47 pm

Postby yyan » Mon Dec 01, 2003 12:48 pm

Pina la repartitia propriu-zisa nu ai de unde sa stii ce si cum. In mod normal ar trebui sa se amane repartitia stagiarilor tocmai din acest motiv.
Ideea e ca te prezinti pe 14 decembrie la repartitie si speri sa se retraga cat mai multi din cei intrati. Se pot retrage din mai multe motive: preparatori, doctoranzi, rezidenti care au obtinut un punctaj ce nu le permite specialitatea dorita asa ca se intorc la ce faceau pana atunci...
Am fost la stoma ieri si din 240 citi erau ei, s-au retras cam 18-20 din varii motive. La medicale sunt deja 14 de la MA, eu banuiesc retragerea a inca 15 persoane sau mai mult, asta e scenariul cel mai pesimist zic eu.
Anul trecut linia a coborit inca minim 50 de locuri, parca asa scria cineva mai devreme.. Deci va tinem pumnii. Sper sa fie cit mai multi preparatori care au luat rezi-ul, asta nu numai pt coborirea liniei, dar si pentru copilasii aia care trebuie sa invete medicina de la ei.
ok. who's next?

Blu'
Posts: 4
Joined: Sat Nov 29, 2003 5:00 pm
Location: Bucuresti

cei cu 949..

Postby Blu' » Mon Dec 01, 2003 4:06 pm

Merci de informatii...
Pana la urma cei cu 949 ce facem maine ,ne mai strangem la MSF la 10 sau n?;ca ati lasat-o in coada de peste..
Ar fi bine sa se suplimenteze macar cu 50 de locuri,dar nu atat de bine ptru ca suntem multi si raman iar descoperiti aproape jumate si nu e corect fata de ei.
Daca tot conteaza cantitatea pentru mai marii din minister sa ne bage pe toti cu 949 si stim o treaba..
Ideea este ca o s-o faca sa fie bine pentru ei si pentru cine trebuie si nu pentru noi care ne ardem creierele invatand...degeaba.

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Dec 01, 2003 10:55 pm

Calmati-va si nu va mai agitati atat. Sunt foarte multi preparatori si doctoranzi care nu aleg.

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Mon Dec 01, 2003 11:06 pm

M-am uitat pe rezultate: sunt 6 cu 950 si 3 cu 949 de la MA (Ministerul Apararii). Si pe acestia puteti sa-i scoateti din calculul pt locurile voastre.

razvancu
Posts: 3
Joined: Sun Nov 23, 2003 9:46 pm

suplimentare

Postby razvancu » Mon Dec 01, 2003 11:46 pm

terminator wrote:M-am uitat pe rezultate: sunt 6 cu 950 si 3 cu 949 de la MA (Ministerul Apararii). Si pe acestia puteti sa-i scoateti din calculul pt locurile voastre.


salutare!
am inteles ca ieri, la repartitie, cei de la DSP craiova s-a anuntat ca se suplimenteaza locurile de la chirurgie cu cele ramase de la medicina de familie (aprox 50).poate sa confirme cineva?

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Re: suplimentare

Postby doctorlary » Tue Dec 02, 2003 10:28 am

razvancu wrote:salutare!
am inteles ca ieri, la repartitie, cei de la DSP craiova s-a anuntat ca se suplimenteaza locurile de la chirurgie cu cele ramase de la medicina de familie (aprox 50).poate sa confirme cineva?

nu e nimic oficial dar zvonurile zboara!trebuie avizul ministrului pt a se oficializa.trebuie sa asteptam si sa speram!DOAMNE AJUTA!

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Tue Dec 02, 2003 5:10 pm

Cine imi poate spune ce s-a intamplat astazi la intalnirea de la 10 de la Ministerul Sanatatii? S-a ajuns la un rezultat :?:

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Tue Dec 09, 2003 10:40 am

se suplimenteaza sau nu la chirurgie?imi poate spune cineva?

terminator
junior
junior
Posts: 49
Joined: Mon Oct 06, 2003 12:57 pm

Postby terminator » Wed Dec 10, 2003 2:46 pm

O sa se suplimenteze daca va va zbateti un pic si cereti acest lucru.
De pe MF au ramas 48 de locuri necompletate. Plus cei 6 de la Ministerul Apararii. Plus preparatorii si doctoranzii ( neoficial am auzit ca sunt cam 20 de preparatori) = 74. Deci ar mai fi nevoie de 12 locuri ca sa intrati toti cu 949p ( sunteti 86+ cei 5 care sunt deja intrati)


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests