BARAJ - info, organizare (doar pt cei care sustin baraj!)

for future reference; read only..
User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Thu Dec 04, 2003 10:37 pm

Da, si raspunsul daca doctoranzii trebuie sa se prezinte sau nu la baraj.
COMUNICAT

Comisia Comuna Centrala de Rezidentiat anunta:

Preparatorii UMF si doctoranzii cu frecventa care au participat la Concursul de Rezidentiat din 23 noiembrie 2003, au obtinut punctaj maxim posibil si nu doresc sa aleaga loc de rezident si sa incheie contract de munca pe durata determinata, nu au obligatia de a se prezenta la proba de departajare.
Pentru confirmarea in Rezidentait vor depune cereri la Ministerul Sanatatii, Directia Resurse Umane, Formare Profesionala, Concursuri si Examene, in care se va preciza specialitatea in care se solicita confirmarea. Cererea va fi insotita de act eliberta de conducerea UMF-ului din care sa reiasa catedra si disciplina la care este incadrat, respectiv specialitatea in care se efectueaza doctoratul cu frecventa.
In acest caz pregatirea in rezidentiat se efctueaza in afara normei de baza, fara a fi salariat ca rezident.

PRESEDINTELE COMISIEI COMUNE CENTRALE DE REZIDENTIAT
Prof.Dr. Florian Popa


Ce nu inteleg e daca trebuie sa ma deplasez pana la Bucuresti doar sa depun actele cu pricina, sau pot sa le depun la DSP-ul local. Si inca ceva, stie cineva un nr de telefon de la MSF Departamentul Resurse Umane... ?
Exista vreun doctorand sau preparator care a depus deja actele respective sa ne povesteasca si noua ce si cum ? Thanks.

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Fri Dec 05, 2003 7:15 pm

COMUNICAT

Comisia Comuna Centrala de Rezidentiat anunta:

Preparatorii UMF si doctoranzii cu frecventa care au participat la Concursul de Rezidentiat din 23 noiembrie 2003, au obtinut punctaj maxim posibil si nu doresc sa aleaga loc de rezident si sa incheie contract de munca pe durata determinata, nu au obligatia de a se prezenta la proba de departajare.
Pentru confirmarea in Rezidentait vor depune cereri la Ministerul Sanatatii, Directia Resurse Umane, Formare Profesionala, Concursuri si Examene, in care se va preciza specialitatea in care se solicita confirmarea. Cererea va fi insotita de act eliberta de conducerea UMF-ului din care sa reiasa catedra si disciplina la care este incadrat, respectiv specialitatea in care se efectueaza doctoratul cu frecventa.
In acest caz pregatirea in rezidentiat se efctueaza in afara normei de baza, fara a fi salariat ca rezident.


Am dat azi telefon la MSF si am vorbit cu cineva de la Directia Resurse Umane, care mi-a confirmat informatia din comunicatul de mai sus. Si mi-a spus ca doctoranzii cu frecventa si preparatorii nu trebuie sa se prezinte la baraj duminica, daca nu vor alta specialitate decat cea in care sunt doctoranzi respectiv preparatori.
Iar cei care nu sunt din Bucuresti, pot trimite prin posta adeverinta doveditoare a postului pe care il ocupa, clinica, specialitatea, conducatorul stiintific, eliberata de UMF-ul, unde sunt inmatriculati. Alaturi de adeverinta, e nevoie de cererea, prin care solicita sa fie confirmati in specialitate, ca rezidenti in afara normei de baza.

Adresa MSF este :
Str. Cristian Popişteanu, nr. 1-3, sector 1,
cod 010024, Bucureşti, cu mentiunea pentru DIRECTIA RESURSE UMANE.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Dec 06, 2003 12:35 am

The clock is ticking ... bafta tuturor duminica! 8)

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Dec 06, 2003 12:40 am

Si eu sunt foarte curios ce note se vor lua la acest examen de departajare. Ma gândesc ca n-as vrea sa fiu în pielea lor (lol). :?

De altfel întregul rezidentiat 2003 îmi pare ca un imens experiment pe oameni, e interesant cât nu esti tu în cusca. :evil:

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Sat Dec 06, 2003 1:08 am

bafta tuturor la baraj!!!

drdre
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Mon Nov 24, 2003 6:23 pm
Location: iasi

Postby drdre » Sat Dec 06, 2003 1:16 am

irinel wrote:
COMUNICAT

Comisia Comuna Centrala de Rezidentiat anunta:

Preparatorii UMF si doctoranzii cu frecventa care au participat la Concursul de Rezidentiat din 23 noiembrie 2003, au obtinut punctaj maxim posibil si nu doresc sa aleaga loc de rezident si sa incheie contract de munca pe durata determinata, nu au obligatia de a se prezenta la proba de departajare.
Pentru confirmarea in Rezidentait vor depune cereri la Ministerul Sanatatii, Directia Resurse Umane, Formare Profesionala, Concursuri si Examene, in care se va preciza specialitatea in care se solicita confirmarea. Cererea va fi insotita de act eliberta de conducerea UMF-ului din care sa reiasa catedra si disciplina la care este incadrat, respectiv specialitatea in care se efectueaza doctoratul cu frecventa.
In acest caz pregatirea in rezidentiat se efctueaza in afara normei de baza, fara a fi salariat ca rezident.


Am dat azi telefon la MSF si am vorbit cu cineva de la Directia Resurse Umane, care mi-a confirmat informatia din comunicatul de mai sus. Si mi-a spus ca doctoranzii cu frecventa si preparatorii nu trebuie sa se prezinte la baraj duminica, daca nu vor alta specialitate decat cea in care sunt doctoranzi respectiv preparatori.
Iar cei care nu sunt din Bucuresti, pot trimite prin posta adeverinta doveditoare a postului pe care il ocupa, clinica, specialitatea, conducatorul stiintific, eliberata de UMF-ul, unde sunt inmatriculati. Alaturi de adeverinta, e nevoie de cererea, prin care solicita sa fie confirmati in specialitate, ca rezidenti in afara normei de baza.

Adresa MSF este :
Str. Cristian Popi?teanu, nr. 1-3, sector 1,
cod 010024, Bucure?ti, cu mentiunea pentru DIRECTIA RESURSE UMANE.





ai intrebat cumva la minister si de salarizare dupa ce termini anii de doctorat?eu am intrebat si au inceput sa dea din colt in colt..ca ei nu au cum sa te plateasca fiindca nu ai ales post..ca poate te plateste tot UMF-ul ca pe perioada doctoratului..etc;oricum eu am sa vin la baraj cu toate ca sint doctorand si ce-o fi dupa aia oi vedea;oricum chiar daca vin la baraj nu sint obligat sa-mi aleg post la repartitie(in caz ca nu prind specialitatea pe care sint doctorand)si voi merge pe rezidentiat fara norma pina la terminarea doctoratului;

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sun Dec 07, 2003 9:47 am

Pt cei care sustin astazi barajul le urez BAFTA multa...

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Sun Dec 07, 2003 7:20 pm

A trecut si asta, cum-necum. Pentru cei interesati http://www.rezidentiat2003.ro/ , dar cate unul ca iar se blocheaza :twisted:

User avatar
cnicu
senior
senior
Posts: 130
Joined: Thu Jul 17, 2003 9:48 pm
Contact:

Postby cnicu » Mon Dec 08, 2003 12:11 am

Poate sa posteze cineva din intrebarile de la baraj? Sint curios cit de grele au fost.

Merci.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Dec 08, 2003 8:18 am

cnicu wrote:Poate sa posteze cineva din intrebarile de la baraj? Sint curios cit de grele au fost.

Merci.


Sunt si eu interesat de intrebarile care au fost la baraj.

Multumesc.

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Mon Dec 08, 2003 3:46 pm

O sa incerc eu sa le pun pe cele de pe chirurgie, dar nu pot mai repede de miercuri ca nu am acces la un scanner pana atunci.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Mon Dec 08, 2003 10:25 pm

Draso wrote:O sa incerc eu sa le pun pe cele de pe chirurgie, dar nu pot mai repede de miercuri ca nu am acces la un scanner pana atunci.


Merci mult :idea:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Dec 08, 2003 11:03 pm

Daca avetzi nevoie de un scaner va stau la dispozitie. PM
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

ion
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Thu Oct 30, 2003 2:14 am
Location: in fundu curtii

Postby ion » Tue Dec 09, 2003 12:06 pm

Salut! Are cineva cumva raspunsurile corecte de la baraj-chirurgie??
Pt. cei interesati sa afle cam ce s-a intamplat la baraj o sa incerc sa fac o "poveste" legata de barajul de chirurgie( la care am luat 431,adica bine ca punctaj dar slab ca pozitie):
"La ora 9 se citeste regulamentul.Primul lucru suspect-contestatiile se fac in termen de O ORA de la terminarea examenului.In aceasta ora trebuia sa verifici grila dupa raspunsurile corecte afisate pe usi(este ultimul loc unde le-am zarit!),sa observi grilele pe care le gresisei dar nu bateau cu tratatu' (pe care trebuia sa-l ai in cap) si sa fugi intr-un suflet spre COMISIA CENTRALA facandu-ti in gand planul de atac!!!!!!
La ora 10 se impart caietele de intrebari.Citesc primele grile si sunt linistit!Nu sunt din cele vechi si nu par nici usoare!Imi zic in gand-acum sa-i vad pe cei care au invatat doar grilele!!
M-am apucat de treaba si nu mi-a trebuit mult sa realizez ca timpul de 2ore imi era insuficient.Rezultatul a fost ca ultimele 30 de grile le-am facut cu viteza luminii.In acest moment a aparut al 2lea lucru suspect-foarte multi din jurul meu faceau grilele cu o viteza ce-mi aducea aminte de 23Noiembrie atunci cand "toata lumea" stia intrebarile!Nu vreau sa ma consider mai destept decat sunt dar singura explicatie este ca ori nimerisem in "cercul strampt al GENIILOR " ori oamenii aia stiau ceva ce eu nu stiam(materia la PERFECTIE,capitolele din care s-au dat grilele, grilele, etc)
La ora 12 termin gafaind si ultima grila.Le facusem pe toate nemaiavand timp sa verific ceva.Predau grila si ies afara.Sper sa nu ma fac de ras si sa iau peste 350 de puncte!
INCEPE CORECTAREA! STUPOARE! Din primii 15 candidati nici unul n-a luat sub 400, ba mai mult media era pe la 440!A ajuns randul meu-431-mi s-a parut "suspect" de mult dar "dureros" de putin!
CONCLUZIA:VREAU SI EU RASPUNSURILE CORECTE LA GRILELE DE LA BARAJUL DE CHIRURGIE!(macar asa o sa aflu daca scorul meu a fost "suspect" de mare)
mi-am vandut calul si mi-am luat caruta

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Tue Dec 09, 2003 12:46 pm

Au fost cateva grile facute la mantuiala si care erau perfect contestabile. Si-au pus termenul de o ora ca sa fie siguri ca nu mai merge nimeni sa faca vreo contestatie. Am auzit la televizor ca au fost contestatii chiar in conditiile astea dar s-au respins toate. Era de asteptat, nu? Altfel mai trageam un show cu calcatul in picioare la liste ... si asa am fost penibili :)

Timpul mie mi s-a parut suficient, adica nu mi-a luat mai mult de 45 minute sa fac grila si inca 15 minute sa ma uit inca o data peste intrebarile la care nu eram sigur de raspuns. Pe restul nu le-am mai verificat si am vazut cand am iesit din sala ca gresisem din graba la doua intrebari. Imbulinatul a mers mai repede decat credeam, cred ca aveam antrenament de la prima tura. Am gresit o bulina dar nu m-am mai stresat ca stiam ca un punct nu te mai costa asa mult in conditiile de fata ...

In final am luat 953. Recunosc ca n-am fost foarte motivat pentru barajul asta pentru ca nu-mi trebuia chiar o pozitie fruntasa pentru ce vreau sa aleg. N-am mai mers nici sa ma uit la raspunsurile corecte :)

Maine ajung la Cluj si scanez grila pentru cei care vor sa vada cum a fost. Raspunsurile corecte insa nu le am.

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Wed Dec 10, 2003 12:43 am

Poata careva sa scaneze si grilele pe medicala?

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Fri Dec 12, 2003 8:05 pm

A durat ceva mai mult dar here they are: grilele de chirurgie de la baraj inclusiv cu raspunsurile considerate corecte inegrite de catre subsemnatul :) Am incercat sa fac un OCR dar e imposibil pentru ca scannerul e foarte prost, grila e indoita si mazgalita, asa ca tot ce am putut face e o arhiva cu jpg-uri. Le-am facut ceva mai mici ca sa nu fie prea mare arhiva, sper sa reusiti sa le cititi.

Daca mai exista doritori (nu vreau sa lucrez degeaba) si ma roaga frumos :) cred ca as putea face rost si de cele de pe medicala ... cred doar, nu sunt sigur.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Dec 12, 2003 8:25 pm

Eu te rog foarte frumos sa faci rost si de grilele pe medicala.
Mersi anticipat! :)

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Dec 14, 2003 2:06 am

Maine pun grilele de medicala scanate ...

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sun Dec 14, 2003 2:16 pm

Iata-le! Le-a facut putin mai mari de data asta, cred ca cele de chirurgie erau prea mici.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests