Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 11:17 am

Cei din Iasi care aveti lista cu semnaturi activati-va si trimiteti-o la toate faxurile si adresele posibile, la toate persoanele si comisiile care pot face ceva! Vad ca Nistorescu scrie super fain, cred ca avem un aliat in el, COLABORATI!

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Postby ProMedicina » Fri Nov 28, 2003 11:19 am

Curentul:
"Inca un rezidentiat fraudat la Bucuresti"


http://www.curentul.ro/curentul.php?num ... &art=41407

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

proteste

Postby ProMedicina » Fri Nov 28, 2003 11:25 am

danut te rog sa nu mai jignesti, altfel voi fi nevoit sa ma adresez organizatorilor acesui forum.
Acest topic este pentru a apara anumite principii si nu pentru polemici si jigniri personale

cititi si:

Un examen de risul curcilor
Rezidentiat de emigrat

http://www.evz.ro

cris77
Posts: 2
Joined: Fri Nov 28, 2003 10:44 am

Postby cris77 » Fri Nov 28, 2003 11:27 am

As vrea si eu sa vad, daca s-ar da examenul inca o data pentru toata lumea, nu numai baraj pentru cei cu maxim,cati din cei care au acum medie putin sub linie ar lua punctaje mai mari ca "alesii"?Sunt convinsa ca foarte multi.Sau tocmai de asta va e teama?

bogdanoti
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 27, 2003 2:20 pm

Postby bogdanoti » Fri Nov 28, 2003 12:13 pm

Draga PLast, si eu am picat rezidentiatul in conditiile in care am invatat mult, dar au existat altii mai buni ca mine. Si atunci au existat grile discutabile si oameni care au luat punctaje mari chiar cu grile la prima vedere.
Te stiu de mult de pe forum asa ca stiu ca ai fost la curent cu toate jocurile. Te plangi degeaba si de materia si de grilele pe care le-am invatat toti. Atat completatul bulinelor cat si grilele discutabile fac parte din examen. O oara si jumatate aproape am plans pana ce am completat bulinele, dar am reusit tocmai cu gandul la ce inseamna sa gresesti un singur raspuns. Super-concurenta prognoza deja de pe Hardnet ca media de intrare va fi extrema. Miza era clara. Iar la un examen sunt o mie de motive ca sa gresesti. E un risc asumat inca de la intrare. Oricare ar fi fost examenul, departajarea se face pe greseli, fie ele cat de penibile.
Grile discutabile pot sa-ti ofer pana si dupa Harrison, care e plin de greseli de traducere, ba chiar si editia in engleza are greseli flagrante la Insuficienta Cardiaca. Ce spui de grila cu resuscitarea in care reusita resuscitarii depinde de timpul scurs de la instituirea resuscitarii si nu de timpul scurs pana la instituirea resuscitarii. In fine, stim toti cum ne-au compus grilele, dar totusi toti le-am avut la fel. Nucred ca e unul atat de cretin sa-si inchipuie ca peste 300 de candidati si-au cumparat grilele. Uitati-va la ei, sunt din toata tara si pe deasupra stiu destui fii de profesori universitari care au picat examenul si acum. Nu spun ca nu exista mici exceptii la orice, dar alea sunt nesemnificative.
Asta nu va motiveaza sa cereti anularea rezultatelor noastre doar ca sa va mai dea o sansa. O alta sansa e anul viitor si va puteti implica chiar si cu proteste intr-o organizare diferita.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Fri Nov 28, 2003 12:16 pm

danut, contul ti-a fost inactivat.

NU mai postati aici daca nu faceti parte din cei cu protestele! :evil: valabil si la topicul de baraj.

User avatar
catalint
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Nov 18, 2003 10:42 pm
Location: bucuresti

Postby catalint » Fri Nov 28, 2003 12:16 pm

Eu nu inteleg de ce Colegiul Medicilor prin membrii sai cam stramba din nas cand aud de rezidentiatul de anul acesta , dar in schimb nu iau nici o masura.Noi suntem totusi medici si nu vad cum acest organism ne vegheaza interesele.Cinteza :"Nu e ilegal, e contra spiritului legii. "ADICA? Care dracu e diferenta?
"Oh well, whatever...nevermind"Kurt Cobain

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 12:18 pm

Care departajare ca din cate stiu eu sunt 260 cu aceasi medie ponderata!

User avatar
buffytza
Posts: 4
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:07 pm

Postby buffytza » Fri Nov 28, 2003 12:27 pm

stiti care e cel mai trist si mai inspaimantator lucru??? sunt unii care au luat punctaj maxim pe merit si cinste lor!!! dar exista si altii care au avut noroc... si astia cu multa bafta o sa experimenteze lipsa de cunostinte reale pe pielea viitorilor lor pacienti. de asta tre sa fim constienti. asta e cel mai grav si e singurul motiv adevarat pt care situatia nu tre sa ramana asa.... :(

ionica
Posts: 2
Joined: Tue Nov 25, 2003 10:04 pm

pentru cei din iasi!

Postby ionica » Fri Nov 28, 2003 12:29 pm

hai sa mai completam lista pe care am inceput-o si sa vedem ce facem cu ea . eu am trimis-o la msf dar cred ca va inchipuiti ce s-a intamplat cu ea .
cei din bucuresti dati o idee ce sa facem cu ea !

User avatar
catalint
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Nov 18, 2003 10:42 pm
Location: bucuresti

Postby catalint » Fri Nov 28, 2003 1:08 pm

Am HALUCINATII!!!! Pe Realitatea TV cei cu 950 de puncte nu mai vor baraj si pretind ca se pot INTELEGE intre ei cum vor alege.Se poate asa ceva , chiar in halul asta am ajuns???
"Oh well, whatever...nevermind"Kurt Cobain

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 1:11 pm

Asta ca sa fie clar cat de viabila este solutia acestui baraj, nici aia cu 950 nu-l vor

User avatar
catalint
junior
junior
Posts: 40
Joined: Tue Nov 18, 2003 10:42 pm
Location: bucuresti

Postby catalint » Fri Nov 28, 2003 1:15 pm

Nu-l vor pt. ca jumatate din ei sunt chiar aia cu prostata slaba care au iesit dupa 30 de minute din sala...
"Oh well, whatever...nevermind"Kurt Cobain

User avatar
grile
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 25, 2003 12:53 pm

Postby grile » Fri Nov 28, 2003 1:20 pm

Pentru cei care vor sa vada repartitiile statistice ale rezultatelor candidatilor la rezi2002 comparativ cu 2003

Multi dintre voi va asteptati la ce veti vedea.
Pe chirurgie ar fi o jignire sa le fac.

Cred ca s-a pierdut un "clopotzel"
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

pop
Posts: 4
Joined: Fri Nov 28, 2003 1:21 pm

Postby pop » Fri Nov 28, 2003 1:30 pm

Nu vi se par cel putin suspecte perechile sot-sotie atat de pe medicale(1) cat mai ales de pe chirurgie cu punctaj maxim?Nu poate fi asta un indiciu de frauda?Ev. zilei spune ca nu se vorbeste de frauda de aia nu se anuleaza.
eu

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 1:30 pm

Fale si pe chirurgie sa se vada exact care este treaba!
Last edited by bogy on Fri Nov 28, 2003 1:34 pm, edited 1 time in total.

User avatar
grile
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 25, 2003 12:53 pm

Postby grile » Fri Nov 28, 2003 1:32 pm

pop wrote:Nu vi se par cel putin suspecte perechile sot-sotie atat de pe medicale(1) cat mai ales de pe chirurgie cu punctaj maxim?Nu poate fi asta un indiciu de frauda?Ev. zilei spune ca nu se vorbeste de frauda de aia nu se anuleaza.


Ar fi un indiciu dar cine dovedeste ca sunt sot-sotie?

pop
Posts: 4
Joined: Fri Nov 28, 2003 1:21 pm

Postby pop » Fri Nov 28, 2003 1:38 pm

Acelasi nume , acelasi judet-nu spune nimic? Plus ca pe unii ii cunosc personal. Iar cei de pe medicala au fost cu mine in sala.
eu

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Fri Nov 28, 2003 1:41 pm

or fi telepati, eu si prietenul meu am invatat impreuna si intre noi este un punct diferenta...nici macar nu am gresit la aceleasi grile

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

am ramas si eu nauca!

Postby ancacj » Fri Nov 28, 2003 1:43 pm

...eu cred ca din ce in ce mai mult ne dam cu firma-n cap..oricum, a fi medic DEJA nu mai reprezinta o meserie nobila pt multi din .."laici"...dar acum.....dupa ce dimineata, la Realitatea TV s-a citit din ziare ca cei care au invatat din carti au ramas pe dinafara..iar cei care au memorat doar grile au luat examenul...dupa ce presa se intreaba pe mana cui se lasa bisturiul..etc....mai rau....EI NU VOR BARAJ!....ma intreb daca nu-si dau seama ce impact va avea asupra opiniei publice..care deja si-a format clar o parere //si orice om de bun simt realizeaza ca ceva nu e in regula la acest examen..chiar daca nu-si dau seama de iportanta examenului... si ca s-a promovat prin acest examen o non-valoare..Eu..ca simplu cetatean m=as intreba..de ce nu vor astia mai, examen de baraj daca sunt atat de buni si de "exceptionali"?
ei l=au tot scos in fata pe colegul nostru Irinel , pt care am toata sttima..atat pentru rezultatele bune cat si pt ca a dat de multe ori dovada de colegialitate....ma intreb daca este printre cei care nu vor baraj..pt ca sunt convinsa ca gustul succesului nu ar fi fost atat de amar daca ar fi avut o concurenta reala!

pop
Posts: 4
Joined: Fri Nov 28, 2003 1:21 pm

Postby pop » Fri Nov 28, 2003 1:45 pm

Telepati netelepati nu au gresit nici o bulina.Voi da. Alta. Unul din cei cu 950 a spus anul trecut ca ar da bani dar nu stia cui. se pare ca intre timp a aflat...
eu

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Nov 28, 2003 1:51 pm

Da, a dat bani la un xerox pentru ca sa-i faca grilele. Inca ceva: astia care vorbesc asa si zic ca au luat 950 i-a verificat careva sa vada ca asa a fost ? Sau e Scoro deghizat ?

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Fri Nov 28, 2003 1:51 pm

postati proteste si pe alte forumuri:
(de exemplu http://www.evz.ro)

pop
Posts: 4
Joined: Fri Nov 28, 2003 1:21 pm

Postby pop » Fri Nov 28, 2003 1:56 pm

Daca nu vor baraj cu atat mai bine! Cu siguranta se vor certa la repartitie chiar daca ei zic, ca se inteleg.Si atunci ce vor face? Iar daca vor , se va dovedi cam cat stiu unii dintre ei si vom putea sustine frauda![/quote]
eu

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 1:56 pm

A mai fost cineva astazi la MSF?

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

pret grile la prima vedere"

Postby ancacj » Fri Nov 28, 2003 2:09 pm

Voi cat credeti ca va fi petul acestor grile "la prima vedere" :lol: Licitati! :shock: Sa vedem care da ami mult...eu zic: inca 5000$ avand in veder ca avansul a fost platit ianinte de 23 nov :wink:

User avatar
Bakardo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Nov 26, 2003 1:45 pm

Postby Bakardo » Fri Nov 28, 2003 2:14 pm

:D
Incearca un 2.500-3.000 inainte de 23 nov si un 3.500-5.000 pina in 7 dec :lol:
Life is a beach ???!!! A sunny one ???

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

inca o nedumerire

Postby ancacj » Fri Nov 28, 2003 2:21 pm

mai am o nedumerire..care ..si cum va explicati DE CE la cj au fost atat de putine note maxime...si atat de putine probleme..si mereu Bucurestiul e cu probleme?..la inatlnirea cu rectorul nostrui de ieri...am aflat ca aici la Cluij hainele se lasau in anticamere si nu a avut voie nimeni ci mobile...eu personal cer ca la anul asa fie reprezentati ai presei in sali.. :wink:

User avatar
Bakardo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Nov 26, 2003 1:45 pm

Postby Bakardo » Fri Nov 28, 2003 2:23 pm

:D :D :D
Cred ca cel mai bine era ca fiecare candidat sa mearga acasa cu caietul cu grile, sa stea vreo 4 ore si sa aduca apoi caietul la corectat...era declarat admis numa ala care facea 960 din 950 posibile... :D :D :D
Life is a beach ???!!! A sunny one ???

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 2:28 pm

Mai oameni am observat acum ceva ce nimeni nu a observat pana acum: exista in cei cu 949 care ajung sigur sa aleaga MULTE cazuri de 3, 4 sau chiar 5 oameni cu media PONDERATA egala!!!!! Astia cum aleg? In ce ordine? Si sunt destul de multi! La astia alta departajare?? Este o DEMENTA!! Nu exista solutie la problema! Atentionati si ministerul ca este o situatie fara iesire!

User avatar
Bakardo
junior
junior
Posts: 61
Joined: Wed Nov 26, 2003 1:45 pm

Postby Bakardo » Fri Nov 28, 2003 2:30 pm

:D
Chiar crezi ca le pasa ??? Daca nu le-ar fi fost perfect perpendicular, ar fi facut totul bine de la inceput (grile orientative, examen din grile la prima vdr, fara posibilitati de frauda...). Ma opresc, am inceput sa spun prostii...
Life is a beach ???!!! A sunny one ???

User avatar
grile
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Aug 25, 2003 12:53 pm

Postby grile » Fri Nov 28, 2003 2:31 pm

bogy wrote:Fale si pe chirurgie sa se vada exact care este treaba!


IA DE VEZI.

No comment.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

MirelaCog
Posts: 1
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:05 pm

Postby MirelaCog » Fri Nov 28, 2003 2:34 pm

Bogy pe ce site ai vazut rezultatele concursului asta stupid ca eu nu le gasesc nicaieri!

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 2:35 pm

Mai oameni am observat acum ceva ce nimeni nu a observat pana acum: exista in cei cu 949 care ajung sigur sa aleaga MULTE cazuri de 3, 4 sau chiar 5 oameni cu media PONDERATA egala!!!!! Astia cum aleg? In ce ordine? Si sunt destul de multi! La astia alta departajare?? Este o DEMENTA!! Nu exista solutie la problema! Atentionati si ministerul ca este o situatie fara iesire!

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Fri Nov 28, 2003 2:37 pm

Cred ca ar fi mai bine sa nu ne hazardam la afirmatii pripite. Cunosc si eu sot si sotie care au luat acelasi punctaj, dar au obtinut acest lucru pe merit. Au avut acelasi ritm de invatat. Un alt caz, unul a dat pe chirurgie si celalalt pe medicala si au obtinut punctaj maxim. Dar sunt foarte sigur ca au invatat.

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Fri Nov 28, 2003 2:43 pm

bogy wrote:Mai oameni am observat acum ceva ce nimeni nu a observat pana acum: exista in cei cu 949 care ajung sigur sa aleaga MULTE cazuri de 3, 4 sau chiar 5 oameni cu media PONDERATA egala!!!!! Astia cum aleg? In ce ordine? Si sunt destul de multi! La astia alta departajare?? Este o DEMENTA!! Nu exista solutie la problema! Atentionati si ministerul ca este o situatie fara iesire!


BOGY ... ai citit regulamentul?! NO SPAM! e cel putin al treilea mesaj IDENTIC pe care il pui aici pe forum ...

Putin respect se poate?!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Fri Nov 28, 2003 2:45 pm

cine poate sa imi spuna ce s-a intamplat la intalnirea de astazi de la 10 din fata M.S.?

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

protest

Postby ProMedicina » Fri Nov 28, 2003 2:47 pm

Cei de pe topicul "BARAJ - info, organizare" au intrat in panica si vor sa ne boicoteze dreptul la a protesta.
Daca au invatat si tot se organizeaza un nou examen (examen ce nu a fost prevazut in metodologie) de ce sa nu se organizeze pentru toti ?
Protestele lor intaresc suspiciunile ca unii au fraudat acest examen,
iar alti au tocit doar grilele.

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Fri Nov 28, 2003 2:48 pm

Toata lumea trebuie sa stie pentru ca asta invalideaza orice! In felul asta dupa departajarea celor cu punctaj maxim urmeaza departajarea pentru locul 260, departajarea pentru locul 261, departajarea pentru locul 262 etc........ La repartitie se blocheaza sistemul! Toata lumea trebuie sa stie sa anunte! Sunt PONDERATE IDENTICE la 949!!!!

doctorlary
junior
junior
Posts: 42
Joined: Thu Nov 27, 2003 6:15 pm
Location: bucuresti

Postby doctorlary » Fri Nov 28, 2003 3:13 pm

bogy wrote: Sunt PONDERATE IDENTICE la 949!!!!

spune-mi si mie daca stii cum de au facut departajarea asta stupida cu media ponderata.mai ales la cei cu 949?


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests