Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Dec 04, 2003 12:57 am

Sursa: http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=62841

Absolventii UMF Cluj vor sa dea in judecata Rezidentiatul

Peste 30 de absolventi de la UMF "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca au protestat ieri dimineata in fata Directiei de Sanatate Publica impotriva felului in care a fost organizat in acest an examenul de rezidentiat, cerand anularea si repetarea lui. "Daca reclamatia depusa in contencios administrativ impotriva Ministerelor Sanatatii si Educatiei nu va fi solutionata favorabil, candidatii care nu au reusit la examen le vor da in judecata", a declarat una dintre absolvente, Ana Petcu. Reamintim ca, acum o saptamana, 50 de absolventi ai UMF Cluj i-au inmanat rectorului, Marius Bojita, un memoriu spre stiinta ministrului Sanatatii, in care cer anularea examenului, din cauza incalcarii metodologiei de concurs. Mai mult, tinerii au semnalat posibile fraude in cateva amfiteatre.

Calina BERCEANU"

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Thu Dec 04, 2003 9:38 am

Spuneti unde ne intilnim astazi.
La MSF sau la repartitiile ptr. stagiatura, la facultate?
Ar trebui sa facem si noi ceva, cei din Bucuresti.

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Thu Dec 04, 2003 11:20 am

Azi la ora 17.30. pe B1TV, la" NE PRIVESTE" am inteles ca se va discuta despre rezidentiat.Nu au spus care sunt invitatii.Stiu ca se primesc apeluri in direct si exista si un site al emisiunii neprivesteB1TV@.ro dar nu sunt sigura de adresa.

User avatar
cdarau
senior
senior
Posts: 244
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:49 pm
Location: La un capat de cablu in Viena
Contact:

Postby cdarau » Thu Dec 04, 2003 11:40 am

Tarzanika wrote:Azi la ora 17.30. pe B1TV, la" NE PRIVESTE" am inteles ca se va discuta despre rezidentiat.Nu au spus care sunt invitatii.Stiu ca se primesc apeluri in direct si exista si un site al emisiunii neprivesteB1TV@.ro dar nu sunt sigura de adresa.


Cand va fi emisiunea? La ora 17.30 sau 16.45 pe care o gasesc pe diverse site-uri cu programele TV :?: :idea:

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Thu Dec 04, 2003 1:32 pm

Stiu ca emisiunea incepe la 16.45 dar am inteles 17.30. Mai poti fi sigur de ceva?!?

User avatar
sl0bizz
elder
elder
Posts: 671
Joined: Mon Jul 14, 2003 7:33 pm
Location: Boston
Contact:

Postby sl0bizz » Thu Dec 04, 2003 5:38 pm

Emisiunea e despre infarct. Sper ca n-a murit nimeni de inima de la examen. Pe d-na o cunosc, pe d-nul invitat nu. Oricum amindoi au stiut cit dureaza infarctul si n-au stiut grila aia cu "inferior de ombilic", au zis asa, ca "durerea ar fi numai in partea superioara" - le-as da un 946 de nu se vad!
Daca va prisosesc sau va trebuie obiecte, incercati Freecycle Bucuresti. Daca nu va trebuie nimic, ma supar.

Tarzanika
junior
junior
Posts: 55
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:24 am
Location: Bucuresti

Postby Tarzanika » Thu Dec 04, 2003 6:45 pm

Emisiunea de ieri se referea la cancerul mamar. La final moderatoarea a precizat ca ziua de miercuri e dedicata problemelor de sanatate si ca subiectul de miine va fi despre rezidentiat. Am vazut dimineata reluarea, sigur nu m-am inselat.
Concluzia este ca o fi si ea obsedata de acest balamuc si i-a scapat "o pasarica pe gura" :roll:

User avatar
irinel
junior
junior
Posts: 71
Joined: Fri Aug 01, 2003 3:15 pm
Location: cluj napoca

Postby irinel » Thu Dec 04, 2003 8:04 pm

Ce proteste ati mai facut azi in Bucuresti ? V-ati mai strans in fata la MSF ?

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Fri Dec 05, 2003 12:24 am

La Cluj s-au adunat astazi aproximativ 150 de oameni. I s-a inmanat un protest directorului DSP D-lui Dr. Florian. Acesta ne-a dat dreptate, si a spus ca va trimite memoriul nostru la Bucuresti. Mai mult nici nu putea face. Au fost si mai multi reporteri. De la televiziune au fost doar REALITATEA. Insa eu nu am vazut nici un reportaj la TV.

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Fri Dec 05, 2003 12:56 am

Dupa mult timp revin. Daca nu cu idei noi, cu o opinie legala facuta sper pe intelesul tuturor.
Ramane la latitudinea voastra daca ii veti urma sfatul sau nu. Eu cred ca merita macar sa o cititi deoarece vine din partea unui avocat.


OBIECTUL OPINIEI

Ca urmare a solicitarii dvs. am analizat modul de organizare a concursului de rezidentiat – sesiunea 2003 pentru a identifica potentiale motive de anulare a acestui concurs..

Legislatie avuta in vedere:
- Legea nr.84/1995 “Legea Invatamantului”, astfel cum a fost modificata;
- Hotararea Guvernului nr.899/2002 privind organizarea invatamantului postuniversitar medical si farmaceutic uman;
- Ordonanţa de Urgenţă nr.58/2001 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii şi activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar
- Ordin nr.658/2001 pentru aprobarea Regulamentului privind desfăşurarea concursului de rezidenţiat în medicină şi farmacie în sesiunea din 18 noiembrie 2001
- Legea nr.24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative


PRECIZARI DE NATUTA TEORETICA

Pentru ca analiza pe care urmeaza sa o realizez sa poata fi mai usor inteleasa am sa fac mai intai unele precizari de natura teoretica.

I. Forta juridica a unui act normativ este criteriul dupa care se stabileste ierarhia intre acestea. Astfel o norma juridica va trebui sa respecte toate normele care au o forta juridica mai mare decat a sa, si, la randul ei, va trebui respectata de toate normele care au o forta juridica inferioara.
Dreptul Romanesc a stabilit urmatoarea ierarhie a normelor juridice:
1. Constitutia - legea suprema care trebuie respectata de toate actele normative din Romania.
2. Legi, ordonante (OG) si ordonante de urgenta (OUG) - acestea au forta juridica egala intre ele. In acelasi timp ele trebuie sa respente dispozitiile Constitutiei.
3. Hotarari ale guvernului (HG) - sunt acte normative adoptate in aplicarea legii – intelegand prin aceasta notiune toate actele normative aratate la pct.2. Hotararile Guvernului trebuie sa respecte atat dispozitiile constitutionale, cat si pe cele cuprinse in legile ale caror aplicare o realizeaza.
4. ordinele ministrilor - sunt acte administrative date atat in aplicarea legii, cat si a hotararilor Guvernului. Astfel ordinele ministeriale trebuie sa respecte Constitutia, legile in vigoare si, dupa caz, hotararile Guvernului.

II. O clasificare a normelor juridice le imparte pe acestea in norme generale si in norme speciale.
Astfel, daca ne referim la un grup de relatii sociale, normele generale sunt acele norme care se aplica tuturor relatiilor sociale din acest grup, pe cand normele speciale se aplica numai unor relatii strict determinate din grupul de relatii sociale avut in vedere.
Unul dintre cele mai importante principii de drept este ca intotdeauna normele speciale deroga de la normele generale, adica daca o norma speciala contrazice o norma generala atunci se va aplica numai norma speciala. Per a contrario nici o norma generala nu poate contrazice o norma speciala.

III. Intrarea in vigoare a actelor normative.
Legile, ordonatele si hotararile Guvernului intra in vigoare, conform Constitutiei si Legii nr.24/2000, la data publicarii lor in Monitorul Oficial sau la o data ulterioara prevazuta in cuprinsul actului normativ respectiv.
Intrarea in vigoare a ordinelor ministeriale este reglementata numai de catre art.10 alin.1 din Legea nr.24/2000.
In conformitate cu acest articol, in vederea intrării lor în vigoare ordinele, instrucţiunile şi alte acte normative emise de organele administraţiei publice centrale de specialitate se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

IV. Rezidentiatul este o forma de invatamant postuniversitar.
Aceasa concluzie se desprinde din art.1 din OUG nr.58/2001 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii şi activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar, care stipuleaza ca rezidentiatul este o “forma de pregatire postuniversiatra a medicilor si farmacistilor”.
In consecinta, in ceea ce priveste materia rezidentiatului, normele generale sunt cuprinse in Legea nr.84/1995 “Legea Invatamantului”, iar normele speciale in O.U.G. nr.58/2001.
Din aceasta concluzie rezulta ca normele cuprinse in Legea Invatamantului, sau in alte acte normative adoptate in baza ei, referitoare la invatamantul postuniversitar, sunt aplicabile si in materia rezidentiatului in masura in care nu se deroga de la ele prin norme speciale.


ANALIZA LEGISLATIEI IN VIGOARE

1. Art.79 din Legea Invatamantului dispune ca invatamantul postuniversitar medical se organizeaza in forme specifice stabilite prin hotarare a Guvernului.
In anul 2001 a fost adoptata OUG nr.58 care reglementeaza organizarea rezidentiatului ca o forma a invatamantului postuniversitar medical si farmaceutic. Astfel aceasta ordonanta scoate de sub incidenta art.79 din Legea Invatamantului organizarea rezidentiatului.

Cu toate acestea in baza art.79 a fost adoptata HG nr.899/2002 care reglementeaza si organizarea rezidentiatului, printre mai multe forme de invatamant postuniversitar medical si farmaceutic.
In acelasi timp OUG nr.58/2001 prevede ca metodologia de organizare a rezidentiatului este adoptata prin ordin al ministrului sanatatii si familiei si nu prin hotarare a guvernului.
Astfel s-a ajuns ca o HG nr.899/2002 sa modifice o ordonanta a guvernului, fapt care este contrar tuturor normelor de drept in vigoare. In consecinta HG nr.899/2002 contine norme ilegale.

2. Astfel, cum am mai aratat la punctul precedent, art.1 din OUG nr.58/2001 prevede ca metodologia de organizare a rezidentiatului este adoptata prin ordin al ministrului sanatatii si familiei.
Pentru ca un astfel de ordin sa intre in vigoare, in conformitate cu dispozitiile art.10 din Legea nr.24/2000, el trebuie publicat in Monitorul Oficial Partea I.
Ministerul Sanatatii si Familiei nu a publicat nici un ordin prin care sa adopte metodologia de organizare a rezidentiatului.
Singurul ordin adoptat in baza OUG nr.58/2001 si care a intrat in vigoare prin publicarea lui in Monitorul Oficial este Ordinul nr.658/2001 pentru aprobarea Regulamentului privind desfăşurarea concursului de rezidenţiat în medicină şi farmacie în sesiunea din 18 noiembrie 2001.
In concluzie, metodologia de organizare a rezidentiatului lipseste, singurele norme care incearca sa suplineasca aceasta lipsa gasindu-se in HG nr.899/2002.

3. In vederea organizarii sesiunii 2003 a concursului de rezidentiat, Ministrul Sanatatii si Familiei a emis Ordinul nr.543/2003 prin care a fost adoptata metodologia acestui concurs.
Ordinul in discutie nu a fost publicat in Monitorul Oficial Partea I. Astfel conform art.10 din Legea nr.24/2000 el nu a intrat in vigoare si din punct de vedere juridic el nu exista. Aceasta inseamna ca toate persoanele fizice si juridice de pe teritoriul Romaniei pot si trebuie sa ignore acest act normativ.
Rationamentul enuntat mai sus este valabil si in ceea ce priveste ordinele Ministrului Sanatatii si Familiei care au modificat Ordinul nr.543/2003.


CONCLUZIA OPINIEI

O actiune in justitie in care sa se solicite anularea ordinului de validare a concursului de rezidentiat – sesiunea 2003 are mari sanse de a fi admisa.
Imi intemeiez aceasta afirmatie pe urmatorul rationament:

Ministerul Sanatatii si Familiei trebuia sa organizeze concursul de rezidentiat in baza cadrului normativ in vigoare:
- Ordonanţa de Urgenţă nr.58/2001 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii şi activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar;
- Hotararea Guvernului nr.899/2002 privind organizarea invatamantului postuniversitar medical si farmaceutic uman; (NOTA: aceasta hotarare produce efecte pana la anularea ei de catre o instanta de judecata)
- Ordinul nr. 658/2001 pentru aprobarea Regulamentului privind desfăşurarea concursului de rezidenţiat în medicină şi farmacie în sesiunea din 18 noiembrie 2001;
Asa cum am aratat mai sus Ordinul nr.543/2003 nu exista din punct de vedere legal. In acelasi timp HG nr.899/2002 prevede in art.6 ca organizarea concursului de rezidentiat se face in baza metodologiei adoptate prin ordin al ministrului sanatatii.

In consecinta, raportandu-ne la cadrul normativ aratat mai sus, exista doua variante:
- ori se admite ca rezidentiatul 2003 nu a avut metodologie de organizare conform HG nr.899/2002, caz in care ordinul de validare a acestui concurs este ilegal deoarece el a fost organizat cu incalcarea dispozitiilor HG nr.899/2002, ilegalitate ce nu poate fi acoperita prin ordin ministerial.
- ori se admite ca rezidentiatul 2003 a fost organizat in baza Ordinului nr.658/2001 care se aplica prin analogie;

Daca se adopta ultima varianta expusa, legalitatea ordinului de validare a concursului de rezidentiat trebuie cercetata in raport de dispozitiile Ordinului nr.658/2001.
Daca se face aceasta analiza vor fi identificate cel putin urmatoarele incalcari ale dispozitiilor ordinului in discutie:
- punctul 1 din regulament stabileste ca rezidentiatul se organizeaza in Centrul universitar Bucureşti fapt ce nu a fost respectat in acest an.
- De asemenea punctul 1 din regulament stabileste ca profilul Medicina generala se imparte in: Grupa specialităţilor medicale şi medicină de familie, Grupa specialităţilor chirurgicale si Grupa de laborator. Anul acesta acelasi profil a fost impartit in patru grupe.
- Punctul 6 din regulament stabileste ca tematica si bibliografia concursului va fi publicata cu 6 luni inainte de data la care acesta se organizeaza. Nici aceasta dispozitie nu a fost respectata, tematica si bibliografia concursului fiind modificate cu o luna si jumatate inaintea concursului prin publicarea unor intrebari din care urmau a se extrage subiectele.
In consecinta, avand in vedere cele de mai sus, nici in cazul adoptarii acestei variante concursul nu poate fi validat.

[/quote]


ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

protest cluj

Postby ancacj » Fri Dec 05, 2003 2:14 pm

eu sincer am fost foarte dezamagita de modul in care au abdicat colegii mei de generatie...respectiv cei care au absolvit anul acesta.. au stat o saptamana in camere lor, au bocit..apoi si-au lins ranile..iar cand o parte din noi,,ieri le=am zis de protest au dat rasp[unsuri de genul :"apoi nu se mai poate face nimic.S-a validat...or sa faca cum vor ei"...si ridicari din umeri..cu fete triste si pline de deznadejde...
ok....am inteles ce ne spune avocatul..dar ce ne sfatuiesti tu kula?:)De ieist in strada am iesit...de revoltat m-am revoltat...ce mai avem de facut?

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

succes retroactiv!

Postby ancacj » Fri Dec 05, 2003 4:30 pm

trebuia sa iram succes celor doi colegi de ai nostri care au avut azi o confruntare la CD radio cu Bojita si Florian ..respectiv rectorul si directoirul DSP de la Cluj.Cei doi colegi sutn Vlad si Irinel...si sper ca nu s=-au lasat intimidati de Majesttaile LOr....si nu i-au ametit lar cu balarii de genul ":La Cluj examenula fost e reusita"si PUNCT>!
iewri domnul Florian cu asta si-a inceput pledoaria..cat de bine si corect a fost organizat concursul la Cluj..si ca el nu are cum sa aiba nici o pozitie oficiala in ceea ce priveste ceea ce s-=a intamplat la Bucuresti..dar "sufleteste sunt alaturi de voi.si sunt cu totul de acord cu ce spuneti"....asa spun toti...rectorul..decanul...medicii din spitale...cei din Colegiul Medicilor....eu ma intreb asa..ca bobocelul...de ce nu ia niciunul o pozitie oficiala?chiat toti au ceva de pierdut?....si semnatura mea de acuma va fi:


NU MI-E RUSINE ca SUNT ROMAN...MI-e CIUDAAAAAAA!!!!

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Fri Dec 05, 2003 8:28 pm

dange wrote:Bafta in justitie, o sa va toceasca nervii si o sa va manance banii! La sfarsit, daca se va anula rezi de anul asta, ve-ti fii terminati psihic, si nu ve-ti mai avea sanse la rezi!
vor profita cei ce stau pe margine si care vor trage foloase.O sa-i dati in judecata si pe ei?

Mai bine apucati-va de inv, aveti multe de recuperat!

Scuze colegilor meriuosi care au picat ex .


Daca va strangeti 1000 de persone nemultumite care sa fie dispuse sa dea 500.000 lei faceti si voi socoteala se strang 500.000.000. Cu bani astia poti angaja cel mai bun cabinet de avocatura din Bucuresti.

Problema este sa va organizati, si asta repede, pentru ca in daca trec ma mult de 30 de zile de la data validarii rezidentiatului actiunea nu mai poate fi promovata in justitie.
In acest caza se pierde orice sansa de anulare a Examenului.

sesen
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:39 pm

Postby sesen » Fri Dec 05, 2003 11:31 pm

euuuuuuuuuuuuuu wrote:Daca va strangeti 1000 de persone nemultumite care sa fie dispuse sa dea 500.000 lei faceti si voi socoteala se strang 500.000.000. Cu bani astia poti angaja cel mai bun cabinet de avocatura din Bucuresti.

Problema este sa va organizati, si asta repede, pentru ca in daca trec ma mult de 30 de zile de la data validarii rezidentiatului actiunea nu mai poate fi promovata in justitie.
In acest caza se pierde orice sansa de anulare a Examenului.


Pai sa ne organizam... Ce se mai stie de intalnirile de saptamana asta de la MS? Nu s-a mai scris nimic pe forum...

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Sat Dec 06, 2003 3:58 pm

Sunt multi care sunt de acord, dar pana acum nu am reusit sa facem nimic concret. Consider ca cei dein Bucuresti sa gaseasca un avocat si sa incep si noi din tara sa stim exact cine e de acord cu procesul si sa strangem bani. 500.000 nu este o suma imensa.

dianah
Posts: 2
Joined: Thu Dec 04, 2003 4:44 pm

Demersuri concrete, nu vorbe!

Postby dianah » Sat Dec 06, 2003 5:24 pm

E prima oara cand ma fac auzita pe acest site, pana acum am stat si am citit ce ati scris voi.Vreau sa va intreb de ce nu ati anuntat unde sa ne vedem joi pentru ca eu si mai multi colegi din generatia mea (2001) am vrut sa venim si nu am stiut unde!
Pana la urma eu si o colega am fost in fata la MSF intre orele 1 si 2 pm.
Noi am dat pe medicala dar erau si multi colegi de la chirurgie care vroiau sa vina :( .
Haide-ti sa stabilim un loc de intalnire unde sa ne intalnim cat mai multi sa discutam ce facem avand in vedere faptul ca termenul pentru contestarea examenului de rezi este de 30 de zile de la validare.
Va rog sa-mi spuneti daca s-a depus la minister vreo contestatie, cati semnatari are si daca seamana cat de cat cu ce a scris colegul de mai sus, pentru ca are dreptate. O spun pentru ca sotul meu e avocat si s-a uitat si el.
Dreptate si fratie! [/b]

User avatar
MadManiacMan
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Nov 23, 2003 11:01 pm

Postby MadManiacMan » Sat Dec 06, 2003 5:50 pm

Luni o noua inalnire la MSF!!!

dianah
Posts: 2
Joined: Thu Dec 04, 2003 4:44 pm

Postby dianah » Sat Dec 06, 2003 6:04 pm

Hotarati-va cu privire la data si ora si anuntati cat mai repede pentru a-i putea anunta si pe cei care nu au acces la internet.

vsv
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Jul 18, 2003 9:53 pm
Location: Iasi
Contact:

analiza juridica a unui proces pt anumarea rezidentiatului

Postby vsv » Mon Dec 08, 2003 1:41 pm

Problema este sa va organizati, si asta repede, pentru ca in daca trec ma mult de 30 de zile de la data validarii rezidentiatului actiunea nu mai poate fi promovata in justitie.
In acest caza se pierde orice sansa de anulare a Examenului.

Intrebare pt "euuuuuuuuuuuuuu":
Trebuie sau nu asteptat un raspuns din partea MS privind anularea examenului? Intreb acest lucru deoarece in experienta personala m-am izbit de Legea nr.10/2001 pierzand si un proces nu pe fondul cauzei ci al "prematuritatii actiunii"...

toate bune
Sorin

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Tue Dec 09, 2003 1:29 pm

Cu parere de rau trebuie sa spun ca nu stiu daca se mai poate face ceva. Si asta nu din cauza ca nu se poate ci pentru ca nu are cine ! Joi am fost la repartitia pentru stagiatura la Craiova si cand le-am zis colegilor despre proteste, despre faptul ca sunt oameni care lupta pentru anularea rezidentiatului s-au uitat la mine ca la avioane! Concluzie: ori au invatat grilele pe dinafara, ori nu au facut deloc grile inainte de rezidentiat! In ambele cazuri s-au resemnat! In plus cati oameni au acces la acest forum ? La TV, radio nu s-a zis mai nimic....stiri de cate 10 secunde! Cei care si-au batut joc de acest examen si-au atins scopul de a avea liniste si nu proteste prin declaratiile dure ale lui Blanculescu, prin afisarea tardiva a rezultatelor (tehnologia cred ca permitea afisarea mult mai rapida a rezultatelor! ) si prin debandada totala a organizarii! In plus vad ca s-au cam epuizat si fortele celor de pe acest forum!

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

no!

Postby ancacj » Tue Dec 09, 2003 6:23 pm

pai o parte din lume e dezumflata si cu sperantele pierdute...altii au kizat cum am mai zis pe totul sau nimik si nu au nici o parer de rau ca au picat examenul fiindca au invatat si ei grilele...altii nu stiu de proteste..altii au inceput curatenia de sarbatori...altii asteapta raspunsul la memorii...se pare ca vom lupta doar pt ce va fi la anul...ca anul viitor sa nu se mai intample ceea ce s-a mai intamplat anul acesta..so vor ramne sa lupte pt asta cei care mai au curajul sa mai dea inca o data examenul asta de r......eu una imi introduc actele pt emigrare...si adio dulce Romanie..si ca mine cred ca mai sunt multi altii!
NU MI-E RUSINE ca SUNT ROMAN...MI-E CIUDAAAAAAA!!!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Tue Dec 09, 2003 6:30 pm

am si eu acte da nu stiu pe unde sa le trimit :D

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

catavencu

Postby Scoro » Thu Dec 11, 2003 3:58 pm

Desi nu mai rezolva nimic, poate doar arata ca mai sunt pe lume oameni care gandesc, iata ce a aparut in ultimul Catavencu :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
medicrap
junior
junior
Posts: 25
Joined: Tue Oct 07, 2003 5:30 pm

Postby medicrap » Fri Dec 12, 2003 12:10 pm

Condoleante, fratilor !!

Dupa cum se pare, cei cu 949 pe chirurgie au intrat, si deci ati mai pierdut din sustinatori :( . Is curios acuma, ce o sa faca cei care deja au fugit la tribunal, si au avut 949. :D

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Dec 12, 2003 12:36 pm

De ce naiba se suplimenteaza locurile la chirurgie dupa ce s-a dat barajul? Cei care au avut 949 de puncte nu aveau dreptul sa dea baraj cu cei cu 950? Nu ca m-ar interesa pentru ca am dat pe medicale si am fost departe! Dar un examen la care regulile se stabilesc in timpul concursului nu mi se pare cinstit! Hai sa zic ca nu se mai anuleaza, dar chiar nu il intreaba nimeni de "sanatate" pe d-l Popa? Poate ar trebui sesizat PNA. Ce ar fi daca la un meci de fotbal echipa mai slaba baga gol intamplator in minutul 29 si in minutul 30 se termina meciul pentru ca asa a decis arbitrul! Sau echipa mai buna marcheaza si arbitrul spune ca se schiba regula si gol inseamna sa dai pe langa poarta si nu in ea! Orice om care are un pic de cap vede ca e ilegal!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Fri Dec 12, 2003 1:10 pm

uno wrote:Orice om care are un pic de cap vede ca e ilegal!


... de parca asta ar intresa pe cineva ... Cate chestii n-au fost ilegale anul asta cu reziul si cu licenta? N-are sens sa ma apuc sa le enumar ca sunt prea multe ... dar de ce ne mai miram? E plina presa de reportaje cu dovezi clare despre fraude, luare de mita etc. si totusi nu se intampla nimic spectaculos ... din cand in cand mai e luat un suturi cate un pion marunt ca sa para ca se intampla ceva.

Mie mi s-ar fi parut corect, moral cel putin, ca dupa examen prof. Fl. Popa sa recunoasca public ca s-a gresit la acest rezidentiat cu baza de date care a fost prea mica. Macar atat ar fi putut sa faca, dar nici asta nu s-a intamplat ...

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Dec 12, 2003 4:42 pm

primim email, probabil din greseala (in loc de post pe forum)


bajanescu@msn.com wrote:Domnilor colegi,

Sunt un candidat al acestui minunat concurs de rezidentiat.

Probabil ar trebui sa incep cu faptul ca nu sunt printre cei cu 950 sau 949 puncte. Am traversat oceanul sa vin la acest examen, cu certitudinea ca este imposibil sa se dea numai acele intrebari, care intr-un final au ramas numai 3170, sau cate ati zis voi. Era clar ca daca pe site-ul vostru au fost atat de multi care aveau punctaj maxim, vor fi si la examen, chiar mai multi. Nu e vina noastra ca a iesit asa cum a iesit, e vina celor care au subestimat capacitatea tinerilor medici, dar e vina noastra ca putem lasa sa se intample ce se intampla. Cum e posibil sa se anunte cu 3 zile inainte de repartitii ca vor intra si cei cu 949, ce mai urmeaza sa anunte pt maine un eventual interviu rapid pt departajarea si a celorlalti candidati cu punctaj egal? Nu vreau sa iau in considerare cazul meu si sa zic prin absurd ca as fi fost printre colegii cu 949, dar eu ce ar fi trebuit sa vin din Canada, dar colegii din alte localitati care au servici si nu mai sunt atenti la stiri, nu a! jung la repartitie, pierd postul? Eu stiu clar ca nu as fi facut 950, pt mine este inevitabil sa nu ma grabesc sau sa nu fac vreo prostie din viteza, dar pana anul acesta nu s-a pus problema sa se intre numai cu punctaj maxim. Nu stiam ca un candidat pe chirurgie, care oricum se poate trezi cu o specialitate chirurgicala care nu ii place foarte mult isi poate dori sa faca medicina de familie, doar pt un loc de munca de pana in 3 milioane de lei salariu.

De acum inainte am sa joc si la loterie, ca un antrenament pt examenul de rezidentiat.

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Dec 12, 2003 7:16 pm

bajanescu@msn.com wrote:Nu stiam ca un candidat pe chirurgie, care oricum se poate trezi cu o specialitate chirurgicala care nu ii place foarte mult isi poate dori sa faca medicina de familie, doar pt un loc de munca de pana in 3 milioane de lei salariu.
De acum inainte am sa joc si la loterie, ca un antrenament pt examenul de rezidentiat.
[/quote]
Locurile nu sunt de medicina de familie ci s-au suplimentat pe chirurgie in baza locurilor ramase vacante de la MF. Asa am inteles eu. Sunt si persoane care ar fi acceptat temporar un loc pe medicina de familie chiar daca au dat pe chirurgie. Si asta din lipsa unui venit si a faptului ca Rezidentiatul (spre deosebire de USMLE, GRE, TOEFL, etc.) se organizeaza doar o data pe an.
Daca vrei sa-ti gasesti ceva de lucru, de exemplu la o firma de medicamente, la interviu trebuie sa-i convingi ca nu mai ai de gand sa dai la Rezi pentru ca altfel nu te angajeaza... Si uite asa mai pierzi un an... Si azi-maine te trezesti ca ai 30 de ani si n-ai un loc de munca...
Ziceai ca ai venit din Canada... Sa nu-ti fie cu suparare: De ce te-ai mai intors? :lol: E o intrebare retorica. Stiu de fapt de ce te-ai intors, dar crede-ma ca n-are rost... Mai trebuie sa treaca vreo 50-100 de ani sa se schimbe ceva in Romania si nici atunci nu vom putea fi siguri.

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Fri Dec 12, 2003 7:38 pm

Poate este interesant sa cititi si articolul de azi din VM la "punctul pe i"

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Fri Dec 12, 2003 7:54 pm

dange wrote:Poate este interesant sa cititi si articolul de azi din VM la "punctul pe i"

Nu-l avem inca... La Arad, cel putin, VM apare de abia maine... Poate daca il scanezi pt noi sau ne spui despre ce e vorba.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Fri Dec 12, 2003 8:24 pm

Vezi http://www.vmr.ro la numarul curent, pagina 5 (cred).

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Fri Dec 12, 2003 11:04 pm

La anul macar sa nu ne mai intrebam de ce vor fi atat de putine locuri pe chirurgie. E clar ca locurile celor de anul anul asta cu 949 le-au luat din cele de la anul. Asta e!

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Sat Dec 13, 2003 12:23 am

dange wrote:Poate este interesant sa cititi si articolul de azi din VM la "punctul pe i"


Articol VM 12 dec 2003:
"Tot despre concurs
Sãptãmâna trecutã, la aceastã rubricã, m-am ocupat de hibele manageriale care au generat nu putinã bramburealã si nervozitate la editia 2003 a concursului de rezidentiat. N-ar fi însã corect dacã as trece cu vederea ceea ce s-a întâmplat, totodatã, de partea cealaltã a "baricadei".

Ca dupã fiecare concurs de rezidentiat, si dupã cel din 23 noiembrie a.c. - la care s-au prezentat 7.680 de candidati pentru 2.176 de locuri - au apãrut cohorte de protestatari. Problema realã ce se punea nu era însã numãrul mare de perdanti nemultumiti (firesc, dacã tinem seama cã erau cca 3,5 înscrisi pe un loc), ci modul cum acestia s-au pregãtit pentru asemenea confruntare cu propriul viitor... Oare toti aspirantii la titlul de medic/farmacist specialist au dat atentia cuvenitã "antrenãrii" în vederea "competitiei" pentru intrarea în rezidentiat? Pun mâna în foc cã nu. Si am argumente concrete pentru a sustine asemenea afirmatie. Bunãoarã, desi "Viata medicalã" a publicat, încã din varã, tematica si bibliografia pentru concurs, abia dupã trecerea sezonului estival, nu putini dintre viitorii candidati si-au adus aminte cã "la toamnã cicã ar fi concurs". Asa cã începând de pe la sfârsitul lui septembrie si pânã la începutul lui noiembrie am primit zeci de telefoane, e-mail-uri, xeroxuri prin care cei ce dansaserã toatã vara ne întrebau dacã e adevãrat cã s-au publicat tematica plus bibliografia si de unde le puteau procura. Unii au venit chiar la redactie, intrigati cã nu mai gãsesc numãrul de ziar în care apãruse ceea ce normal ar fi fost sã-i intereseze mai demult. Si nu m-am mirat când, ulterior, printre protestatarii adunati în fata MS pretinzând sã se anuleze concursul, am recunoscut, douã tinere si un tânãr care, doar cu vreo sase sãptãmâni înainte descinseserã în redactie cerând imperativ sã li se dea tematica si bibliografia de a cãror existentã abia aflaserã... S-a fãcut mult caz de faptul cã testele fuseserã difuzate pe Internet si, ca atare, au putut fi memorate doar de cei cu bunã tinere de minte. Desi nu de memorie duce lipsã cel ce a trecut printr-o facultate de medicinã. Si dacã metoda cunoasterii prealabile a testelor nu era convenabilã, de ce nu s-a înregistrat nici mãcar un singur protest înainte de concurs? La redactie am primit tot felul de reclamatii - ba cã un titlu din bibliografie nu corespunde, ba cã nu stiu ce temã nu e bine formulatã etc. Dar nimeni nu a avut ceva de spus despre testele-grilã ce figurau pe Internet. Nici mãcar despre faptul (real!) cã erau prea putine... Sigur cã acum, post factum, s-au trezit multi care afirmã - fãrã temei - cã rezultatele cele mai bune le-au obtinut tocilarii, ce au trecut prin facultate ca pestele prin apã. Iatã însã, am primit de la Cluj-Napoca o scrisoare care, între altele, contine o listã cu cca 20 de fosti medicinisti clujeni aflati acum printre fruntasii de la grupele specialitãtilor chirurgicale si medicale (adicã acelea cu prea multi... "premianti"). Ei bine, mai mult de jumãtate dintre ei beneficiaserã de burse "Erasmus" în Franta, mediile lor la licentã merg de la 9,50 la 9,90, multi au media anilor de studii peste 9,60. De altfel, testul de departajare din 7 decembrie a dovedit cã cei ce obtinuserã punctajul maxim nu l-au datorat unei memorii prodigioase, ci pregãtirii temeinice din timpul studentiei... Cu toate anchetele (mai mult sau mai putin obiective) afisate pe Internet, majoritatea celor implicati considerã cã acest concurs - cu toate neajunsurile lui organizatorice - a fost corect, mai ales cã nu s-au înregistrat fraude, iar cei ce îl contestã fie cã nu s-au pregãtit îndeajuns, fie cã au avut câte un ghinion (de pildã, un lapsus) cum se mai întâmplã în asemenea situatii. Dar zilele n-au intrat în sac si concursuri de rezidentiat vor mai fi.
Dan LÃZÃRESCU"

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Sat Dec 13, 2003 10:59 am

Pe mine nu ma mira articolul acesta. Reputatia dlui Dan Lazarescu pentru articole de "periere" a conducerii ministerului este arhicunoscuta. Acest domn se pare ca nu a luat in calcul si rezultatele obtinute la testul de departajare unde acesti premianti si bursieri, in mod logic ar fi obtinut la niste grile la prima vedere punctaje intre 480-500, avand in vedere ca punctajul de 950 se baza pe bogatul lor "bagaj" de informatii acumulat de-a lungul anilor de studentie...
Sunt convins ca sunt si merituosi care au luat 950... Jos palaria si cinste lor! Dar consider ca in acel test de baraj ar fi fost echitabil sa intre si ghinionistii, adica cei cu 949,948,947,946 si chiar 945.
Cat despre grilele publicate pe internet si necomentate, asa cum afirma dl Dan Lazarescu, ar fi interesant pentru propria sa informare sa citeasca post-urile de dinaintea Rezidentiatului. Grilele au fost vehement contestate si comentate, iar problema celor cu punctaj maxim a fost pusa de multi membrii ai forum-ului. Doar ca nu au fost crezuti... nici macar eu nu credeam ca ar fi posibil asa ceva. Daca la inceput acele grile erau orientative, nimeni nu ar fi avut motiv sa se opuna publicarii lor. Cu aproximativ 2 luni inainte apare acel interviu cu dl prof. Popa, dupa care ii urmeaza articole in presa (inclusiv VM). Chiar si in conditiile astea toti eram convinsi ca anumite schimbari in grile, vor fi totusi... tocmai pentru a elimina pe cei care au tocit grilele. Din pacate nici macar greselile de ortografie nu au fost schimbate si nici o grila contestata nu a fost acceptata...

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Dec 13, 2003 12:52 pm

Ar trebui sa trimitem fiecare mail-uri de protest cand apar astfel de articole. Eu am sa trimit unul chiar acum la vmr@pcnet.ro .

Probabil in momentul initial nu se va obtine nimic, dar in timp, daca perseverezi... intotdeauna trebuie protestat atunci cand se minte (indiferent daca este in cunostinta sau necunostinta de cauza, poate d-nul Lazarescu nu a avut cunostinta acest forum sau de interviul cu d-nul Popa, desi mi-e greu sa cred mai ales ultima parte).
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Dec 13, 2003 1:24 pm

Mail-ul pe care l-am trimis:

"Buna ziua,
As dori sa va informez ca articolul scris la pagina 5 din ultimul numar (50) al revistei "Viata Medicala", autor Dan Lazarescu, este scris in necunostinta de cauza, daca nu chiar cu rea-vointa aducand multe argumente asa-zis "concrete" false.


Exemple:
- d-nul Lazarescu afirma: "Si dacã metoda cunoasterii prealabile a testelor nu era convenabilã, de ce nu s-a înregistrat nici mãcar un singur protest înainte de concurs?" Fals: s-au inregistrat proteste, si nu putine, pentru asta va rog sa vizitati forum-ul studentilor la medicina http://med.pub.ro/forum/viewforum.php?f=16 (vedeti thread-urile mai vechi, aparute inainte de examen) printre care si thread-ul http://med.pub.ro/forum/viewtopic.php?t ... c&start=45 cu interviul cu prof. Florian Popa care afirma ca numarul grilelor sunt "suficiente" si protestele multor candidati.
- afimatia "La redactie am primit tot felul de reclamatii [...] Dar nimeni nu a avut ceva de spus despre testele-grilã ce figurau pe Internet." Evident falsa. S-a informat d-nul Lazarescu la organizatorii rezidentiatului (adica acolo unde au fost trimise) daca au primit reclamatii inainte de desfasurarea examenului? Se pare ca nu.
- afirmatia "Iatã însã, am primit de la Cluj-Napoca o scrisoare care, între altele, contine o listã cu cca 20 de fosti medicinisti clujeni aflati acum printre fruntasii de la grupele specialitãtilor chirurgicale si medicale (adicã acelea cu prea multi... "premianti"). Ei bine, mai mult de jumãtate dintre ei beneficiaserã de burse "Erasmus" în Franta, mediile lor la licentã merg de la 9,50 la 9,90, multi au media anilor de studii peste 9,60". Putem sa vedem si noi aceasta scrisoare si de cine este semnata? 20 de fruntasi la medicala si chirurgie din Cluj (un centru aproape la fel de mare ca si Bucurestiul si la fel de prestigios) vi se pare mult? Mie nu. Daca veti analiza rezultatele si mai ales opiniile celor din Cluj veti remarca ca va inselati.
-"De altfel, testul de departajare din 7 decembrie a dovedit cã cei ce obtinuserã punctajul maxim nu l-au datorat unei memorii prodigioase, ci pregãtirii temeinice din timpul studentiei... ". Din nou fals. Intre acest examen de baraj si examenele de rezi din anii trecuti se poate face o analogie si o comparatie (bineinteles cu o marja corespunzatoare de eroare). Veti remarca ca pregatirile "temeinice" ale multora (e adevarat, nu toti) din cei care au sustinut barajul sunt MULT sub pregatirea celor care au intrat in anii trecuti in rezidentiat (de ordinul a peste 100 puncte). Examenul a fost promovat de cei foarte buni si de cei care au invatat grilele si mai putin cartea.
-"Cu toate anchetele (mai mult sau mai putin obiective) afisate pe Internet, majoritatea celor implicati considerã cã acest concurs - cu toate neajunsurile lui organizatorice - a fost corect [...]" Afirmatie falsa si dezinformanta. Va rog vizitati forum-ul http://med.pub.ro/forum/viewforum.php?f=16
-"iar cei ce îl contestã fie cã nu s-au pregãtit îndeajuns, fie cã au avut câte un ghinion (de pildã, un lapsus) cum se mai întâmplã în asemenea situatii" o afirmatie de acest gen este sub orice critica si chiar nu mai merita comentata.
-"Dar zilele n-au intrat în sac si concursuri de rezidentiat vor mai fi. " O afirmatie adevarata, dar cum s-ar simti d-nul Lazarescu sa piarda un an din cariera pe nedrept dupa ani de munca si pe motivul ca "zilele n-au intrat în sac"???

Doresc sa va precizez ca nu am dat rezidentiat-ul anul acesta, dar am fost foarte atent la tot ce s-a intamplat, spre deosebire de d-nul Dan Lazarescu care se pare ca desi publica articole in revista dvs. nu stie sau nu vrea sa se informeze, ceea ce ma face sa cred, pe mine si pe multi alti colegi de-ai mei (atat studenti cat si medici) de corectitudinea si scopurile pe care d-nul Lazarescu le urmareste."
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
Draso
senior
senior
Posts: 300
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:58 am
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Postby Draso » Sat Dec 13, 2003 1:25 pm

Mie mi-a placut aia cu ...
... mediile lor la licentã merg de la 9,50 la 9,90


:D

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Sat Dec 13, 2003 1:45 pm

VMR este ultimul loc unde ar trebui sa cautam intelegere, obiectivitate sau macar o pozitie neutra. Este publicatia ministerului si e de asteptat sa danseze asa cum li se canta. De altfel, au pupat in posterior pe fiecare nou ministru. VMR este una din relicvele comunismului in privinta publicatiilor si asta in primul rand pentru faptul ca e condusa de acelasi "dinozaur" Mihailide.
Dan Lazarescu parea mai "vertical", dar cu articolul asta a dovedit ca are o cifoza cat toate zilele...

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sat Dec 13, 2003 1:57 pm

Asa este, dar trebuie protestat intotdeauna cand fac afirmatii false, indiferent de cine le face. Daca nu protesteaza nimeni, atunci ei chiar cred ca fac corect si ceea ce se cuvine. In felul asta macar poate isi dau seama (chiar daca sunt aserviti politic si probabil vor continua pe aceeasi linie). Dar intr-o zi...

Insa daca nimeni nu face nimic sau sunt prea putini cei care fac ceva si stam si doar ne plangem unii pe umerii celorlalti atunci chiar ca nu vom obtine nimic niciodata.

Parerea mea este ca intotdeauna trebuie 'bombardati' cei care fac afirmatii false (atat ei cat si institutiile de care apartin).
A man is only as big as the dreams he dares to live!


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests