Proteste anti-rez. organizare, idei (doar pentru anti-rezi!)

for future reference; read only..
dumitru
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Nov 23, 2003 7:54 pm

TI-E FRICA, blanculescu?

Postby dumitru » Wed Nov 26, 2003 10:49 am

de ce imi tot scoateti propunerea mea de a-i da in judecata daca nu suplimenteaza locurile?

nu ne pot departaja cu medie ponderata decat pe specialitati, nu ca admis/respins

scrieti asta cei care aveti 949.
ne putem face auziti.

le este frica

User avatar
Vic
junior
junior
Posts: 67
Joined: Sat Jul 26, 2003 12:43 pm
Location: Ubiquitar

Postby Vic » Wed Nov 26, 2003 12:08 pm

Pentru cine este interesat, astazi la 13:30 pe Europa FM, la "Romania in direct" cu Robert Turcescu , se va discuta problema rezidentiatului. Nu stiu exact formatul emisiunii, probabil vor fi si legaturi in direct asa ca...incarcati-va bateriile la telefoane :)
Last edited by Vic on Wed Nov 26, 2003 12:32 pm, edited 1 time in total.

euuuuuuuuuuuuuu
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:36 pm

Postby euuuuuuuuuuuuuu » Wed Nov 26, 2003 12:13 pm

dana2 wrote:pt. euuuuuuu:poate faci rost de MO nr. 543/12 iunie 2003 si nr.896/1octombrie 2003 si vii cu ele la protestul de maine !


Aceste acte normative nu au fost publicate in Monitorul Oficial.

In ce priveste publicarea in Viata Medicala nr.40/3.10.2003 a deciziei comisiei de organizare a examenului prin care se anunta ca grila de examen va fi formata prin tragere la sorti din baza de date publicata pe internet, inlatura posibilitatea folosirii urmatorului argument: au existat informatii contradictorii referitoare la bibliografie, informatii difuzate de presedintele comisiei de examen.

De asemenea, toata lumea (ma refer la cei care nu au tangenta cu domeniul) o sa spuna da poate a fost o gresala aceasta decizie, dar nu a existat nici o diferenta intre candidati, asa ca de ce sa se anuleze examenul.

Totusi pot fi ridicare o serie de intrebari:
1. de ce aceste decizii nu au fost publicate si pe internet.
2. de ce Ministerul Sanatatii nu a publicat in Mon.Of. ordinele emise care se refereau la Metodologia de Examen.

Avand in vedere scandalul creat, este evident care a fost ratiunea legiuitorului de a obliga Min. San. la publicarea metodologiei in Mon. Of. fapt ce nu a fost realizat.

User avatar
ciulipanez
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Sep 27, 2003 9:06 pm

Proteste

Postby ciulipanez » Wed Nov 26, 2003 12:30 pm

Nu e nimeni pe forumul asta din Timisoara? Noi nu putem veni la Bucuresti, dar ne putem organiza totusi pentru un protest pe plan local. La fel ar putea face si cei din Cluj, Iasi, Craiova sau Tg. Mures.

User avatar
Flying_Snow
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Tue Nov 25, 2003 5:52 pm
Location: Iasi

Postby Flying_Snow » Wed Nov 26, 2003 1:16 pm

[Saptamina viitoare, ministrul sanatatii se va intilni cu reprezentantii candidatilor pentru a stabili metodologia examenului de anul viitor. Propunerile sint: cresterea numarului de teste de pregatire de la 5.000 la 20.000; publicarea lor pe Internet doar cu o luna inainte si nu cu sase, cum a fost anul acesta; posibilitatea introducerii unei probe practice. ]
:!: Asa nu se rezolva nimic. La anul pe vremea asta o sa fie exact aceleasi probleme. Sigur o sa fie si la anul suficienti oameni care o sa stie grilele ca pe apa si ajungem tot la situatia de acum, cand nu prea se mai poate face nimic...
Eu cred ca singura solutie logica ar fi grile la prima vedere. Pe asta trebuie sa se insiste, nu pe cresterea numarului de grile sau pe introducerea unei probe practice (nu cred ca o proba practica intra in calcul ca metoda obiectiva de departajare).

ProMedicina
junior
junior
Posts: 26
Joined: Tue Nov 25, 2003 4:15 pm

Protest

Postby ProMedicina » Wed Nov 26, 2003 1:17 pm

Vic wrote:

"Pentru cine este interesat, astazi la 13:30 pe Europa FM, la "Romania in direct" cu Robert Turcescu , se va discuta problema rezidentiatului. Nu stiu exact formatul emisiunii, probabil vor fi si legaturi in direct asa ca...incarcativa bateriile la telefoane"


Cred ca emisiunea incepe la ora 13.00, Asa scrie pe site:
http://www.europafm.ro/emisiuni.php

User avatar
bogy
junior
junior
Posts: 30
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:15 pm

Postby bogy » Wed Nov 26, 2003 1:24 pm

Astazi la Iasi s-au adunat oamenii in Piata Unirii si au facut o lista cu semnaturi pentru anulare, sunt cam 40 de oameni. De asemenea a fost televiziunea, postul local al Antenei1 si radio Hit! Cel mai bine este sa ne organizam si sa facem ceva ca si grup nu ca persoane. Daca si in celelalte centre se strang semnaturi spuneti ca sa trimitem la Bucuresti si din provincie. Am vorbit cu cineva din domeniul juridic si a spus ca strategia cea mai buna este sa se faca ceva de grup nu personal, ca asa sunt mai multe sanse. Oricum la Iasi lucrurile au fost ok si vom aparea in jurnalele de stiri. Mobilizati oamenii si presa. Vedeti ca emisiunea lui Turcescu de pe Europa FM este in direct asa ca trezirea si sa punem mana pe telefoane. Pe BIT TV (asta este locala in Iasi) va fi o emisiune sambata cu mai multe interviuri: rectorul, presedintele colegiului din Iasi si altii. Activati-va!!!!

cpu
junior
junior
Posts: 78
Joined: Mon Nov 03, 2003 5:12 pm

Re: Proteste anti-rezi - organizare, idei (nu postati off-to

Postby cpu » Wed Nov 26, 2003 2:58 pm

Dan wrote:Deschidem acest topic pentru a mentine organizate informatiile din aceasta categorie. Va rugam postati aici doar informatii legate de organizarea unor proteste si NU discutii pe tema rezidentiatului, pe care le puteti duce la alte topicuri din aceeasi categorie. Orice off-topic va fi sters! va rugam limitati-va strict la organizarea protestelor . Abaterile se sanctioneaza cu ban.


Eu zic ca orice protest trebuie acompaniat de propunerea unor alternative constructive.

Altfel, fie nimeni nu ii baga in seama pe protestatari, fie istoria se repeta intr-o usoara alta forma.

Eu personal nu ma introduc in protestele voastre, ca am dat de multa vreme rezidentiatul si nu ma mai afecteaza personal. Stiu ca nu e o consolare dar si generatia mea si multe alte generatii de dinainte si de dupa generatia mea au fost/sint cobaii unor astfel de experimente....

Insa vin cu o idee/propunere organizatorica si astept cu interes parerea voastra.

O postez aici nu de alta, dar peste cativa anisori, chiar din generatia voastra vor exista cativa care vor participa la organizarea rezidentiatului...

N-o s-o scriu din nou, o sa-i dau doar copy&paste.

Daca o considerati off-topic, chiar va rog s-o stergeti


cpu wrote:Din cate am vazut eu ce s-a intimplat anul asta la rezidentiat, as zice ca info medicala mioritica a evoluat intr-un sens negativ.

Adica daca toti ar fi stiut cum este aia cu internetu', probabil ca toti ar fi facut rost de grile in timp uitil si toata lumea ar fi avut punctaj maxim. Atunci sa fi vazut veselie...
Ca atit i-a dus mintea pe organizatorii faimosului rezidentiat...

Oricum, aberatia de a-i trambala pe banii proprii prin toate colturile tarii (adica gasit si platit cazare, masa, etc) in functie de specialitate, plus aberatia de a platii o armata de supraveghetori plus taxe de participare imense (ca sa cumpere ce? carioci si hartie pt grile ?) este greu de imaginat motivul pt toata aberatia care s-a intimplat in conditia in care totul s-ar rezolva extrem de eficient si ieftin folosind intr-un mod eficient internetul si sistemele informatice disponibile deja in facultati.

Uite, de exemplu, se poate scrie foarte usor o mica aplicatie web (in orice, de ex in php ca-i gratuit si merge si pe windows si pe linux, asp, asp.net, jsp doar ca asta-i lent,etc...) care sa aiba 2 module: 1 modul de administrare in care profii pot sa-si bage absolut cate intrebari si raspunsuri doresc, si un modul de examen care sa aleaga aleator si sa-i prezinte candidatului un anumit numar de intrebari, cu raspunsuri pe care candidatul sa le si poate schimba daca s-a razgandit asupra unui raspuns (si omul ar economisi timp pretios de examen pt ca nu ar mai fi nevoit sa umple din nou cu grija sa nu greseasca cele 100 de buline daca a gresit la intrebarea 101 si mai cere o grila...).
Iar procesarea rezultatelor (adica punctajul) se face pe loc.
si nu mai tre sa stai inchis in sala inca 8 ore dupa terminarea examenului ca sa astepti sa scaneze aia hartiile...
In primul rand un asemenea sistem ar avea avantajul ca poate folosii calculatoarele din dotarile facultatilor. orice fel de calculator si oricat de prost! pentru ca tot ce ar avea nevoie ar fi de un browser, iar browser majoritatea au deja si oricum gasesti browsere gratuite pt orice sistem de operare. doar sa fie legate in retea (ceea ce deja sint majoritatea), iar unul din ele sa aiba acces la internet (ceea ce iarasi exista deja), ca sa comunice cu serverul care contine baza de date cu intrebari (care poate fi tinut oriunde... si incuiat cu lacat in pivnita ministerului sanatatii la cat de paranoici sint romanii ...). Un server de baze de date unic pt toata tara.
Adica nu s-ar mai da bani in plus (deoarece calculatoare vechi si obosite pe care ei le caseaza=arunca la gunoi dupa timpul stabilit prin lege, care au un browser pe ele, exista deja); nu s-ar da bani decit o singura data ca sa scrie softul... si si ala e ieftin si se scrie intr-o luna de un singur programator...
In felul asta s-ar economisii bani grei. s-ar economisii banii de carioci, hartie si tiparire a grilelor, s-ar economisii banii dati pe armata de supraveghetori, pentru ca in loc sa pazeasca 10 oameni o sala de 100 oameni, ar putea avea un singur angajat permanent care nu trebuie neaparat sa aiba studii superioare ci doar sa fie operator de calculator - deci platit cu un salariu foarte mic, si sa supravegheze o sala cu 20 calculatoare (programul lui de 8 ore/zi ar ajunge pt 2 examene a cate 4 ore/zi).
Un alt avantaj ar fi ca examenul l-ai putea da in orice zi ti-ai alege si ti l-ai putea programa dinainte cand ai chef.
Si ai putea da examenul in facultatea in care ai studiat, nu ar mai exista nici un motiv sa trambaleze oamenii in alt oras.
Cati bani, timp, energie, stres si nervi nu s-ar economisi din partea ambelor baricade (si organizatori si candidati) ?........

De-aia ziceam eu de informatica in sistemul medical... ca daca toti medicii ar intelege cu ce se maninca si cat de eficienta, ieftina si uitila poate fi... atunci nu s-ar mai fi intimplat ce s-a intimplat acum la rezidentiat si nici n-ar mai trebui studentu sa scoata milionul ca sa se inscrie...

Dar da-i Doamne mintea Romanului cea de pe urma, ca si ce are deja nu stie sa foloseasca............

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Nov 26, 2003 3:03 pm

de acord cu tine dar mai e mult pana acolo cpu...si stii si tu foarte bine lucrul asta. Oricum discutiile legate de transparenta nu ar inceta. Eu unul pe aia cu "calculatorul impartial" nu vreau sa o mai aud..:lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

scrisoare deschisa

Postby bsd » Wed Nov 26, 2003 3:37 pm

Pentru EUGEN, VICTOR: as dori sa fie un topic nou cu posibilitatea de vot pentru urmatoarea scrisoare. Va rog sa ma ajutati, eu ma pricep prea putin.

SCRISOARE DESCHISA

Domnului Prim Ministru al Romaniei Adrian Nastase, Domnului Presedinte al Romaniei Ion Iliescu,Domnului Presedinte al PNL Theodor Stolojan

Cum puteti tolera ceea ce se intampla in sistemul sanitar romanesc? Cum puteti tolera promovarea nonvalorii profesionale printr-un examen de rezidentiat, in care candidatii sunt incurajati sa invete mecanic niste raspunsuri? Nu este suficient ca acest sector al economiei a iesit pe locul I in ceea ce priveste coruptia? Care om va avea incredere intr-un doctor care nu a citit cartile de specialitate si a invatat doar niste grile?

De ce tolerati perpetuarea in fiecare an a situatiei de la admitere si rezidentiat, in ceea ce priveste calitatea cariocilor oferite de organizatori pentru examen? Anul acesta extrem de multe au trebuit schimbate, pe ele fiind inscriptionat "a nu se folosi pe hartie". Ce consolare puteti oferi unui candidat care a platit pentru a beneficia de conditii optime? De ce nu e nimeni sanctionat?

Solicitam rolul de mediator al Presedintelui Romaniei in dialogul cu Ministerul Sanatatii, care decide fara a tine cont de parerile candidatilor, si ne indeamna sa-l dam in judecata daca nu ne convine. Noi nu vrem sa ne judecam, noi vrem sa ajungem la o solutie pe calea intelegerii.

Domnule Stolojan, ati declarat ca oficialii europeni, cu ocazia acordarii Romaniei statutului de economie de piata functionala, au fost atentionati de dumneavoastra, cu privire la lipsa referirilor la problemele din sectorul sanitar. De ce nu starpiti raul de la radacina? De ce tolerati ca viitorii medici sa nu fie alesi dupa criteriul performantei profesionale? De ce nu luati atitudine sa rezolvam problemele cat sunt inca mici?

---------------------------------
pt. EUGEN,VICTOR: as vrea sa stiu, in situatia in care scrisoarea deschisa strange suficienti simpatizanti si varianta imbunatatita va fi trimisa destinatarilor si presei, daca e o idee buna sa semnam ceva de genul "2387 candidati care si-au dat acordul pe forumul dedicat rezidentiatului" sau organizatia studentilor, sau daca se poate introduce o metoda nominala de votare. Mersi.
Energy is the essence of life.

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ancacj » Wed Nov 26, 2003 3:47 pm

"SUNT Radbata Daniel am luat 950 .
1>In nici un caz nu trebuie sa se anuleze ex de rezi! Noi am jucat dupa regulile lor la fel ca si ceilalti iar noi am castigat Ce vina am eu ca altii au luat nota mai mica? Nu cred ca exista vreun temei legal pt anulare nu a fost frauda! Este o situatie ce s-aR PUTEA REPETA (CEL PUTIN TEORETIC) in orice alt moment asa ca este o situatie normala!
2>Barajul ar fi ultima solutie Nu stiu daca am putea cadea deacord la repart locurilor dar eu unu vreau Gine poate sunt dispus sa cedez si pt altceva
3>Eu spun ca cea mai corecta metoda de a ne departaja este media anilor de facultate! sau de licenta!
4>Am "urlat" azi de dim. pe forum la "discutii generale ..... "cu parerile mele in extenso despre ce e si ce nu e corect. daca credeti ca e necesar am sa le repostez si aici.
5>pool-ul cu repetarea ex nu e semnificativ cei picati sunt majoritari! si cel cu 650-700 pc vrea sa se repete e normal.Dar asta pt ca "sunt multi" nu le da dreptate mai degraba se aplica zicala "prosti da multi"
Eu am fost deacord sa ne organizam Nu am cunoscut prea multi cu 950 pe chir dar pe cei ce i-am cunoscut i-am sunat si le-am propus asta inca de la iesirea din sala!Sper ca strigatul meu sa nu fie in zadar!"

mie mi se pare strigator la cer ca un om care la iesirea din examen a declarat :"asta a fost un examen pentru IDIOTI"..acum sa\i faca pe ceilalti "prosti dar multi"...nu stiu de unde atata infatuare..RADBATA cu majuscule..nu ma incadrez printre cei "multi dar prosti"dar nici printre cei care au luat un examen pt idioti..ma intreb cine e om mai putin dotat intelectual..el ca aluat punctaj maxim si acum nu-si mai incape in piele ca a memorat cele 4000 de grile sau ceilalti sunt idioti ca au luat si ei 950 de puncte ...Sick of him!..
si tot pe domnul radbata..cred ca cei "
multi si prosti"care vor sa se repere anul sunt ma degraba cei cu punctaje peste 940..nu cei intre 600-700..si printre care putea fi si Domnia sa printr-o simpla neatentie!

User avatar
dragon
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Nov 07, 2003 7:53 pm

Postby dragon » Wed Nov 26, 2003 4:37 pm

parerea mea si a multora din cei care au luat punctaj max. ( atit cei cu care am vb. eu, cit si cei care posteaza aici) este ca cea mai corecta solutie de a iesi din porcaria asta este de a anula ex. , oricite baraje vor da tot vor fi discutii si se vor obtine punctaje contradictorii. iar atunci se vor revolta cei cu 949 care nu vor intra si care vor fi nemultumiti ca unul care are 950 si care e f. posibil ca la baraj sa obtina 500(!!!) este admis. ar trebui sa ne organizam si sa cerem vehement acest lucru. eu nu mai sint in buc. acum,dar va rog sa scrieti pe forumdaca trebuie sa trimitem semnaturi eventual pe fax la comisia centrala sau la minister, nu stiu... cei care va ocupati concret de chestia asta va rog sa anuntati pe forum.

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Re: scrisoare deschisa

Postby eugen » Wed Nov 26, 2003 4:39 pm

bsd wrote:pt. EUGEN,VICTOR: as vrea sa stiu, in situatia in care scrisoarea deschisa strange suficienti simpatizanti si varianta imbunatatita va fi trimisa destinatarilor si presei, daca e o idee buna sa semnam ceva de genul "2387 candidati care si-au dat acordul pe forumul dedicat rezidentiatului" sau organizatia studentilor, sau daca se poate introduce o metoda nominala de votare. Mersi.


voturile pe forum au mai mult o valoare orientativa, si nu e recomandat sa se foloseasca in situatii care cer precizie statistica; in al doilea rand nu putem verifica in timp real daca nu exista fraude.. multiple voturi de la acelasi ip cu clone-users, etc. sorry, dar nu te putem ajuta in sensul asta.

ancacj
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Nov 25, 2003 6:53 pm
Location: cluj-napoca
Contact:

Postby ancacj » Wed Nov 26, 2003 5:22 pm

"propun si eu o solutie...din cate am vazut pe stiri si in ziare ..presa nu ne ajuta prea mult...am vazut ca s-a propus gasirea unei persoane publice ...nu vreau sa politizez intreaga actiune..dar avand in vedere ca presa a fost cam partinitoare dand doar "concluziile" domnului ministru BLanculescu...iar cand l-am auzit aseara ca pe el il intereseaza doar cei "exceptionali"..mi s-a ridicat parul in cap!...Eu sunt ADERENTA URR (Uniunea Pt Reconstructia Romaniei).,..un partid alcatuit din tineri si PENTRU tineri...si al carui slogan este "FIECARE CONTEAZA"... ..poate ca ar trebui sa le cerem si lor ajutorul...si le oferim o sansa de a iesi in fata si de a oferi solutii..si sa demonstreze ca "fiecare conteaza"..scrisoarea redactata de "bsd"..am trimis-o pt a-si face cat de cat o idee.sincer...din partea mea e o PROVOCARE pt ei...pana sa ma hotarasc sa intru in politica sau sa fug de tara asta cat vad cu ochii
am tirmis deja scrisoarea...dar i-am cerut permisiunea dupa..si imi cer scuzele de rigoare.. incerc sa lupt si eu de aici din provincie asa cum pot..pt ca ar fi absurd ca un concurs as fie castigat de multi care stiu doar alfabetul"..pe mine nu ma tine buzunarul sa vin din nou in Bucuresti sa protestez.,...dar sunt alaturi de voi..si cred ca multi alti colegi de ai mei la fel!...din barfe am auzit ca rectorul nostru din Cj nu e deloc multumit de ceea ce s-a intamplat...dar ma intreb de ce nu iau pozitii oficiale?FRICA?
va dau adresa forumului URR=ului..si acolo gasiti si adresele de contact : http://www.urr.ro...exp.Scoro...daca vrea ajutor putrenic si curajos:))!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Nov 26, 2003 5:27 pm

Maine la 10 ne intanim iar in fata la MSF!! Anuntati cat mai multa lume!!

Desi Victor a postat deja ideile principale, ar fi bine sa povestim fiecare cate ceva ca sa isi poata face o imagine si cei care nu au ajuns, dar care ar trebui sa se mobilizeze sa vina sa ne sustina (de fapt sa isi sustina propria cauza).
Cu ce se incep?

Cu faptul ca prof. Popa este o persoana cat se poate de duplicitara.
Dupa toate discutiile avute cu noi in care mai ca se inmuiase si aproape ca ne promitea ca o sa propuna factorilor de decizie (ministrii sanatatii si educatiei) anularea concursului, apoi la confernita de presa a devenit brusc taios si ferm si a declarat ca a fost un concurs legal, fara probleme si ramane doar sa se gaseasca o solutie pentru cei cu punctaj maxim

As vrea sa il felicit in mod special pe colegul "950-ist" care a avut verticalitatea sa spuna ca nu considera acest concurs unul corect si ca sustine anularea si repetarea lui!
Last edited by Scoro on Wed Nov 26, 2003 5:30 pm, edited 1 time in total.

danut
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Fri Sep 26, 2003 6:41 pm

Re: scrisoare deschisa

Postby danut » Wed Nov 26, 2003 5:50 pm

[quote="bsd"]

Raspuns la

"SCRISOARE DESCHISA"

De ce nu ati facut lucrul acesta INAINTE DE REZIDENTIAT?

Pentru ca sperati sa fiti voi cei care vor cistiga?

Ati putea sa faceti o scrisoare deschisa tot catre autoritati si sa-i intrebati cum se face ca:

In Romania se scolarizeaza in fiacare an un NUMAR de MEDICI de cel putin 4 ori mai mare decit avem NEVOIE.

Dovada concurenta?

In statele civilizate examenul de rezidentiat nu este dat decit pentru a putea alege specializarea ( citez Franta).

Dar toti MEDICII au locuri.

Nu ca la noi!

Dar cica asta ar fi o alta problema????????????????????

Daca vreti sa taiati raul de la radacina incepeti cu asta si la anul o sa aveti si rezidentiatul pe care il doriti.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Wed Nov 26, 2003 8:41 pm

Miine , ne intilnim iar in fata la Min Sanatatii, ora cred ca deja o stiti 10.00. Trebuie sa recunoasca pina la urma ca au gresit. Trebuie sa fim cit mai multi, cu cit mai multi cu atit forta noastra va creste.

Trebuie sa facem scandal ca asa nu se mai poate!!


Miine la 10.00 la M.S.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Nov 26, 2003 11:06 pm

Speram sa veniti cat mai multi. Daca suntem prea putini, presa nu o sa ne mai ia in seama si atunci e grav.

Spre marea mea dezamagire, astazi n-a aparut aproape nimic la tv, deci au filmat multe televizuni. A fost ceva si nu am vazut eu?

Daca ne vom aduna multi vor fi nevoiti sa ne ia in seama!!!

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Wed Nov 26, 2003 11:19 pm

bah kolegutzi furioshi shi ku minte putzina...
dacka vretzi sa demonstratzi...sunt de ackord...vretzi sa urlatzi....urlu shi eu ku voi...

insa...


trebuie urlat impotriva sistemului...acest rezidentziat-loto 250 din 7000 este rezultatul sistemului...
dacka voi il anulatzi pe asta, la anu o sa apara o baza de date tripla, se vor gasi indivizi kare s-o invetze shi pe aia shi totul va intra in traditzie...

datzi in sistem....datzi la temelie...spunetzi kum suntetzi indobitocitzi la fieckare kurs....la fieckare examen....spunetzi de shpaga la licentza... spunetzi kum suntetz tratatzi ku kurul in spitale la stagii...spunetzi ka avetzi o konshtiintza...

altfel...degeaba toata vanzoleala asta...

v-am spus shi inainte de rezidentziat despre acest rezultat...atzi spus ka sunt nebun shi frustrat...
datzi dracku la temelie shi lasatz deoparte amanuntul rezidentziat...
kiar nu intzelegetzi ka acest rezidentziat este doar o metastaza?
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Nov 26, 2003 11:26 pm

Scuza-ma ca te intreb: de ce nu vii si tu alaturi de noi astia furiosi sa dai in sistem?

Sunt de acord cu tine ca asa trebuie procedat si ca nu trebuie sa ne pierdem in detalii.
Atat Blanculescu, cat si Popa au incercat abil sa directioneze discutia catre rezidentatul 2004, cand totul o sa fie perfect bla-bla-bla... acum n-a fost corect dar asta e nu mai putem sa schimbam nimic bla-bla-bla

De altfel nu trebuie sa mai discutam despre baraje, punctaje doar pe chirugie etc. Ideea principala este ca a fost aplicata o metoda proasta (ceea ce a recunoscut si Popa) si de aceea rezultatul este cel pe care il stim. Singura solutie: anularea si repetarea!

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Wed Nov 26, 2003 11:30 pm

BAH!

...io te-am invitat la o disckutzie face á face...
...ai refuzat-o din dracku shtie ce motive...
...Popa citeshte acest forum...
...orice plan de atack expus pe acest forum inseamna un punckt kashtigat de el in aparare...
...din momentul in kare tzi-am sckris pe priv shi te-am invitat la disckutzie...eu in lockul tau ash tzine gura micka...
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Re: scrisoare deschisa

Postby bsd » Wed Nov 26, 2003 11:31 pm

danut wrote:Raspuns la

"SCRISOARE DESCHISA"

De ce nu ati facut lucrul acesta INAINTE DE REZIDENTIAT?

Pentru ca sperati sa fiti voi cei care vor cistiga?

Daca vreti sa taiati raul de la radacina incepeti cu asta si la anul o sa aveti si rezidentiatul pe care il doriti.


Esti f.acid. Eu speram sa nu se ajunga la situatia de imposibilitate a departajarii. Presedintele comisiei de rezidentiat a fost avertizat de candidati in interviu cu privire la problema punctajelor maxime ca urmare a invatatului predominant pe de rost, si cu privire la carioci. Acesta a declarat ca problema cariocilor e rezolvata prin licitatie (rezulta ca a fost o licitatie frauduloasa, caci nu a castigat cea mai buna firma), iar a departajarii e imposibila. Mai mult a sustinut ca cine stie 4000 intrebari "stie destul", subintelegandu-se ca e de acord sa devina rezidenti cei care n-au citit materia si au facut un efort de memorie.

Ma bucur ca esti convins ca vei prinde ce specialitate iti doresti. Eu n-as fi.
Energy is the essence of life.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 11:44 pm

scoro - imi pare rau ca nu am vorbit azi - nu te-am detectat in multime. poate maine :)

parerea mea - dar cam "idealista" cred: ministerul sanatatii se ingrijeste de legalitatea concursului -si cata vreme nu i se da un motiv LEGAL major - poate asta cu metodologia nepublicata in MO - asta nu a fost atinsa azi, sau asta cu bibliografie inaite de 6 luni - nu va face nimic. Dupa cum s-a vauzt - prioritatea MS e sa nu piarda un eventual proces din cauza haosului care a iesit. Metodologia ei zic ca a fost respectata, dar a fost incompleta - deci nu e vina nimanui pentru situatia creata - eu asa am tradus discutiile de azi. Ar trebui studiata mai bine ordonanta aia 899 ca sa vedem daca se paote arunca matza cu contestarea si anularea rezi la mec - de acolo a pornit si recomandarea cu baza de date publica; prof. F.Popa a zis ca tre sa semneze doi ministri - MECT sper sa poate sa dea un vot de blam pe criterii educationale - nu neaparat legale - desi asta nu stiu daca paote permite legal anularea rezidentiatului. tre sa citesc si eu mai bine ordonanta asta sa vadem ce puteri poate sa aiba MECT in certificare/validare. Dar din cate am vb azi cu dna consilier MECT pe probleme de invatamant medical superior (dna Daniela Ion) - se pare ca MECT nu prea poate face multe. Semneaza pentru demaraj, dar nu si pentru incheiere. Ideea pe care personal as incerca sa o speculez ar fi sa zica MS cum nu prea are incotro - adica dpv legal etc - iar MECT sa zica cum ar putea (sper) sa poata zice. adica sa semneze cum vrea balnculescu si sa nu semneze Atanasiu. dar nu stiu - schema asta cu raca intre doua ministere ... e complexa, e legata de PSD - ar insemna sciziune in guvernul unitar Nastase... deci... la studiu la 899! din cate deduc eu - raspunderea cam pica total la MS, si mec are prea putine de zis.




(de la http://www.corvus.org)

Emitent: Guvernul
Hotarire nr. 899 din 08/22/2002
organizarea invatamantului postuniversitar medical si farmaceutic uman
Monitorul Oficial nr. 660 din 09/05/2002


In temeiul prevederilor art. 107 din Constitutia Romaniei si ale art. 69, 79, 135 si 136 din Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. 1.
Invatamantul postuniversitar medical si farmaceutic uman asigura specializarea si perfectionarea personalului cu studii superioare in domeniu.

Art. 2.
Formele de invatamant postuniversitar medical si farmaceutic uman sunt:
a) rezidentiatul;
b) specializarea pentru dobandirea unei alte specialitati;
c) doctoratul;
d) programele pentru obtinerea de competente si supraspecializari;
e) masteratul;
f) educatia medicala continua;
g) cursurile postuniversitare de perfectionare si alte forme prevazute de lege.

Art. 3.
Invatamantul postuniversitar medical si farmaceutic uman este coordonat de catre Ministerul Educatiei si Cercetarii, impreuna cu Ministerul Sanatatii si Familiei, in conditiile legii, pe baza cerintelor de perfectionare determinate de strategiile programelor nationale de sanatate.

Art. 4.
(1) Invatamantul postuniversitar medical si farmaceutic uman se desfasoara in institutii de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman acreditate, in unitati sanitare acreditate si in alte institutii prevazute de lege.
(2) Unitatile sanitare sunt acreditate in acest scop de catre Ministerul Educatiei si Cercetarii, la propunerea Ministerului Sanatatii si Familiei, pe baza criteriilor de competenta profesionala si a nivelului de dotare tehnico-materiala. Procedura si criteriile de acreditare a unitatilor sanitare in care se desfasoara rezidentiatul se stabilesc prin ordin comun al ministrului sanatatii si familiei si al ministrului educatiei si cercetarii, la propunerea institutiilor de invatamant superior medical.
(3) Invatamantul postuniversitar medical si farmaceutic uman se desfasoara conform programelor de invatamant elaborate de institutiile de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman acreditate, cu avizele Ministerului Educatiei si Cercetarii si Ministerului Sanatatii si Familiei.

Art. 5.
(1) Rezidentiatul este forma de invatamant postuniversitar specifica in medicina, stomatologie si farmacie, prin care se asigura pregatirea ce permite obtinerea specializarii medicale si farmaceutice, cu o durata cuprinsa intre 3 si 7 ani, in functie de specialitate.
(2) Medicii, medicii stomatologi si farmacistii care sunt admisi in rezidentiat si desfasoara activitatile specifice acestei forme de pregatire sunt numiti rezidenti.
(3) Continutul si durata rezidentiatului se propun de catre institutiile de invatamant superior cu profil medicofarmaceutic uman acreditate, in acord cu Directivele sectoriale ale Uniunii Europene, si se aproba prin ordin comun al ministrului educatiei si cercetarii si al ministrului sanatatii si familiei.
(4) In vederea stabilirii numarului de locuri institutiile de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman acreditate vor comunica in prealabil Ministerului Sanatatii si Familiei si Ministerului Educatiei si Cercetarii, cu minimum un an inainte de data inceperii fiecarui an de pregatire in rezidentiat, numarul de rezidenti care pot fi pregatiti in institutia respectiva, pe fiecare specialitate, pentru anul de rezidentiat respectiv.
(5) Numarul de locuri pentru pregatirea in rezidentiat este stabilit in fiecare an de rezidentiat, pe baza propunerilor formulate de Ministerul Sanatatii si Familiei, cu consultarea ministerelor cu retele sanitare proprii, prin ordin comun al ministrului educatiei si cercetarii si al ministrului sanatatii si familiei. Numarul de locuri din teritoriu se stabileste pe baza numarului de posturi din teritoriu, tinandu-se seama de numarul specialistilor existent in reteaua de asistenta medicala de specialitate, dinamica acestuia, evolutia demografica, mobilitatea globala si regionala si de strategia de dezvoltare a sistemului de sanatate.
(6) Rezidentul participa la activitati specifice in clinicile sau sectiile unde isi desfasoara pregatirea de specialitate, sub indrumarea si supravegherea directa a coordonatorilor sai din institutiile si unitatile acreditate conform art. 4.

Art. 6.
(1) Admiterea la rezidentiat se face prin concurs national organizat in ultimul trimestru al fiecarui an de catre Ministerul Sanatatii si Familiei, pe baza metodologiei de concurs aprobate prin ordin al ministrului sanatatii si familiei.
(2) Conditiile de inscriere la concursul national pentru rezidentiat sunt:
- candidatul are diploma de licenta in profil medicofarmaceutic uman sau o diploma echivalenta cu aceasta;
- candidatul este apt din punct de vedere medical (fizic si neuropsihic) pentru exercitarea activitatii in grupa de specialitate pentru care candideaza.
(3) Rezultatele concursului national pentru rezidentiat sunt confirmate prin ordin al ministrului sanatatii si familiei.

Art. 7.
(1) Ministerul Sanatatii si Familiei si Ministerul Educatiei si Cercetarii infiinteaza o comisie comuna de organizare a concursului pentru rezidentiat, sub autoritatea si responsabilitatea Ministerului Sanatatii si Familiei, abilitata sa asigure organizarea concursului.
(2) Comisia comuna de organizare a concursului pentru rezidentiat este formata din reprezentanti ai Ministerului Sanatatii si Familiei si reprezentanti ai Ministerului Educatiei si Cercetarii.
(3) Componenta si numarul membrilor comisiei comune se aproba anual prin ordin comun al ministrului educatiei si cercetarii si al ministrului sanatatii si familiei.

Art. 8.
(1) Admiterea in rezidentiat a personalului didactic incadrat pe functii de preparator la disciplinele clinice si preclinice cu sau fara corespondent in Nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua de asistenta medicala se face in situatia indeplinirii conditiilor de admitere la grupa sau subgrupa de specialitati respectiva.
(2) Doctoranzii cu frecventa pot fi admisi in rezidentiat numai daca indeplinesc conditiile prevazute la alin. (1).

Art. 9.
Pregatirea in rezidentiat se organizeaza in doua etape:
a) etapa I, de pregatire teoretica, ce are loc numai in clinici universitare, fiind normata ca activitate de invatamant;
b) etapa a II-a, de pregatire practica, ce are loc atat in clinici universitare, cat si in unitati sanitare si farmaceutice de stat sau particulare acreditate.

Art. 10.
(1) Candidatii admisi la concursul national de rezidentiat sunt repartizati de catre Ministerul Sanatatii si Familiei, pe baza propriilor optiuni, in ordinea descrescatoare a punctajului obtinut la concurs, pentru efectuarea stagiilor de pregatire in centre universitare sau in unitati sanitare acreditate, in conformitate cu art. 4, in functie de propunerile institutiilor de invatamant superior de stat cu profil medico-farmaceutic uman acreditate si de capacitatile de pregatire ale unitatilor sanitare.
(2) Schimbarea specialitatii in care a fost admis rezidentul este posibila printr-un nou concurs de rezidentiat. In cazuri justificate schimbarea se poate face numai prin ordin al ministrului sanatatii si familiei, daca solicitantul indeplineste conditiile minime la specializarea ceruta.
(3) Lista candidatilor repartizati in universitati, pe specialitati, se comunica Ministerului Educatiei si Cercetarii de catre Ministerul Sanatatii si Familiei la finalizarea concursului.

Art. 11.
(1) Numarul de rezidenti pentru normarea activitatii de predare este de cel putin 5 pe specializare. In mod exceptional, el poate cobori sub aceasta cifra la propunerea senatului universitatii si cu aprobarea Ministerului Educatiei si Cercetarii.
(2) Finantarea activitatii de pregatire teoretica a rezidentilor admisi pe numarul de locuri stabilit potrivit art. 5 alin. (4), organizata de institutiile de invatamant superior de stat cu profil medico-farmaceutic uman, se face din sume alocate de la bugetul Ministerului Educatiei si Cercetarii, pe baza de contract, in conditiile prevazute la art. 171 din Legea 84/1995, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(3) Activitatea de predare aferenta invatamantului de rezidentiat se cuprinde distinct in statele de functiuni ale catedrelor.
(4) Institutiile de invatamant superior de stat cu profil medico-farmaceutic uman acreditate, care deruleaza programe de pregatire prin rezidentiat, au obligatia sa organizeze un departament specializat sau o structura care sa raspunda de organizarea si calitatea activitatilor didactice pentru aceste programe.

Art. 12.
(1) Rezidentiatul se finalizeaza printr-un examen care cuprinde probe teoretice si practice, sustinute in fata unei comisii de specialisti propuse de catre institutiile de invatamant superior, societatile profesionale, Colegiul Medicilor din Romania si Colegiul Farmacistilor din Romania si numite prin ordin comun al ministrului sanatatii si familiei si al ministrului educatiei si cercetarii.
(2) Absolventii stagiilor de rezidentiat se pot prezenta la examenul de finalizare in primii 2 ani de la absolvire.
(3) Stagiul de rezidentiat poate fi intrerupt la solicitarea rezidentului si cu aprobarea Ministerului Sanatatii si Familiei, in conditiile respectarii contractului individual de munca.
(4) Dupa promovarea examenului prevazut la alin. (1) rezidentilor li se elibereaza certificatul de medic specialist, medic stomatolog specialist si, respectiv, de farmacist specialist, de catre Ministerul Sanatatii si Familiei.
(5) Calitatea de medic specialist sau de farmacist specialist este dovedita de certificatul eliberat conform alin. (4).

Art. 13.
(1) Diplomele, certificatele si alte documente emise de autoritatile si organismele competente ale unui stat membru al Uniunii Europene sau din tarile din Spatiul Economic European (S.E.E.), care atesta specializarea medicilor si stomatologilor cetateni ai statelor membre ale Uniunii Europene si ai Spatiului Economic European (S.E.E.) in una dintre specialitatile recunoscute de catre statele membre ale Uniunii Europene, specialitate existenta in Nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua de asistenta medicala, sunt recunoscute de Ministerul Sanatatii si Familiei ca certificat de medic specialist, respectiv de stomatolog specialist.
(2) Farmacistii cetateni ai unui stat membru al Uniunii Europene sau ai Spatiului Economic European (S.E.E.) isi pot desfasura activitatea in Romania pe baza diplomei de farmacist eliberate de autoritatile si organismele competente ale unui stat membru al Uniunii Europene sau din tarile din Spatiul Economic European (S.E.E.), echivalata de Ministerul Educatiei si Cercetarii si recunoscuta de Ministerul Sanatatii si Familiei din Romania, conform legii.
(3) Stagiile de specializare efectuate in afara Romaniei, cu exceptia statelor membre ale Uniunii Europene si ale Spatiului Economic European (S.E.E.), se echivaleaza de catre Ministerul Sanatatii si Familiei cu stagiul de rezidentiat prevazut de legislatia din Romania, daca pentru specializarea respectiva durata si programele de studiu sunt echivalente. Certificatele de medic, de stomatolog si, respectiv, de farmacist specialist se obtin in acest caz dupa promovarea examenului de specialitate in Romania.

Art. 14.
(1) Pregatirea prin rezidentiat se poate face si cu taxa, atat de catre cetatenii romani, cat si de catre cetatenii straini, in afara locurilor care se sustin de la bugetul de stat, stabilite conform art. 5 alin. (4).
(2) Numarul locurilor cu taxa se stabileste anual, pe specialitati, la propunerea senatelor universitare, si se aproba prin ordin comun al ministrului sanatatii si familiei si al ministrului educatiei si cercetarii.

Art. 15.
Masteratul si doctoratul se desfasoara conform legii.

Art. 16.
(1) A doua specialitate se poate obtine, numai in regim cu taxa:
a) prin sustinerea unui nou concurs national pentru rezidentiat si cu parcurgerea programei de pregatire, daca specialitatea nu este inrudita cu prima specialitate pentru care solicitantul are certificat;
b) fara sustinerea concursului national pentru rezidentiat, dar cu parcurgerea integrala a stagiului de pregatire, daca specialitatea este inrudita cu cea pentru care solicitantul are certificat, cu aprobarea Ministerului Sanatatii si Familiei si a Ministerului Educatiei si Cercetarii.
(2) Lista specialitatilor inrudite se stabileste de catre Ministerul Sanatatii si Familiei si Ministerul Educatiei si Cercetarii, prin ordin comun, pe baza Nomenclatorului specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua de asistenta medicala.

Art. 17.
(1) Competenta reprezinta o forma de pregatire postuniversitara in domenii tehnice, diagnostice sau terapeutice, complementare unor specialitati medico-farmaceutice.
(2) Supraspecializarea reprezinta o forma de instruire postuniversitara suplimentara, aprofundata, in domenii conexe specialitatii de baza, si se obtine numai de catre medicii specialisti sau primari dupa efectuarea unui program de pregatire aprobat de Ministerul Sanatatii si Familiei si dupa promovarea examenului final.
(3) Competentele sau supraspecializarile aferente fiecarei specialitati medico-farmaceutice sunt stabilite de Ministerul Sanatatii si Familiei si sunt cuprinse in Nomenclatorul specialitatilor medicale si farmaceutice, competente si supraspecializari pentru reteaua de asistenta medicala. Durata si continutul programelor de pregatire pentru obtinerea de competente sau supraspecializari sunt aprobate de catre Ministerul Sanatatii si Familiei la propunerea institutiilor de invatamant superior de stat cu profil medico-farmaceutic uman acreditate.

Art. 18.
Programele de pregatire in vederea dobandirii de competente si supraspecializari se organizeaza de catre Ministerul Sanatatii si Familiei, prin institutiile de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman acreditate, care organizeaza si examenele de obtinere a competentelor sau supraspecializarilor si elibereaza certificatele de absolvire.

Art. 19.
Competentele si supraspecializarile obtinute in strainatate pot fi recunoscute de Ministerul Sanatatii si Familiei.

Art. 20.
(1) Educatia medicala continua cuprinde totalitatea activitatilor de pregatire teoretica si/sau practica destinate personalului care lucreaza in domeniul medical si farmaceutic uman, in vederea dobandirii/imbunatatirii nivelului de cunostinte, abilitati si aptitudini necesare cresterii calitatii asistentei medicale si nivelului de performanta in domeniul respectiv.
(2) Educatia medicala continua este organizata de catre Colegiul Medicilor din Romania, Colegiul Farmacistilor din Romania, Academia de Stiinte Medicale in colaborare cu institutii de invatamant superior acreditate si este coordonata de Ministerul Sanatatii si Familiei.
(3) Programele nationale de educatie medicala continua sunt avizate de Ministerul Sanatatii si Familiei.

Art. 21.
(1) Invatamantul superior universitar si postuniversitar medico-farmaceutic uman se desfasoara in spitale, institute, centre de diagnostic si tratament, in sectii cu paturi, in laboratoare si in cabinete. Clinicile universitare sunt sectii clinice de spital in care sunt organizate catedre sau discipline universitare.
(2) Invatamantul farmaceutic se desfasoara in clinici, laboratoare, farmacii publice sau de spital si in unitati de cercetare si/sau productie de medicamente, agreate de institutiile de invatamant superior.
(3) Unitatile clinice universitare se infiinteaza, la propunerea institutiei de invatamant superior, prin ordin comun al ministrului educatiei si cercetarii si al ministrului sanatatii si familiei. Intr-o unitate clinica universitara activitatea de invatamant este sustinuta de o singura institutie de invatamant superior sau, dupa caz, de o singura facultate cu profil medico-farmaceutic uman.
(4) Desfiintarea unei unitati clinice universitare se poate face numai prin ordin comun al ministrului sanatatii si familiei si al ministrului educatiei si cercetarii, la propunerea institutiei de invatamant superior.
(5) Intr-o unitate clinica universitara intreaga activitate de invatamant, asistenta medicala si cercetare stiintifica este condusa de seful clinicii.
(6) Pozitia de sef de clinica se ocupa de cadrele didactice universitare cu cel mai inalt grad universitar, pe baza hotararii senatului universitatii. Seful de clinica poate fi numit sef de sectie/sef de laborator, la propunerea senatului universitatii, prin ordin al ministrului sanatatii si familiei.

Art. 22.
Medicii si farmacistii cu functie didactica din unitatile clinice universitare, salariati ai institutiei de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman, pot primi din partea unitatii sanitare in care isi desfasoara activitatea integrata clinic o indemnizatie de activitate clinica reprezentand cel putin echivalentul unei jumatati de norma corespunzatoare gradului profesional in care sunt confirmati prin ordin al ministrului sanatatii si familiei, pentru activitatea de asistenta medicala, respectiv farmaceutica, cu exceptia rezidentilor.

Art. 23.
Institutiile de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman vor dimensiona formatiile de studiu astfel incat numarul de studenti si rezidenti care activeaza concomitent intr-o unitate clinica universitara sa fie corelat cu capacitatea de acordare a asistentei medicale.

Art. 24.
(1) Spatiile din spitale vor fi folosite pentru invatamant universitar si postuniversitar acreditat de stat, fara plata. Institutiile de invatamant superior particular care au specializari cu profil medico-farmaceutic uman pot incheia contracte de inchiriere, cu aprobarea ministrului sanatatii si familiei, conform legislatiei in vigoare.
(2) Dotarile din spitale, indiferent de provenienta, sunt folosite fara plata si pentru procesul de invatamant de stat acreditat, cu profil medico-farmaceutic uman.

Art. 25.
(1) Cursurile postuniversitare de perfectionare sunt organizate de institutiile de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman acreditate, cu consultarea Ministerului Sanatatii si Familiei, a Colegiului Medicilor din Romania, respectiv a Colegiului Farmacistilor din Romania.
(2) Pregatirea, durata si continutul programelor se stabilesc de catre institutiile de invatamant superior cu profil medico-farmaceutic uman acreditate, in cadrul unui program national coordonat de Ministerul Sanatatii si Familiei, cu avizul Colegiului Medicilor din Romania, respectiv al Colegiului Farmacistilor din Romania.

Art. 26.
(1) Taxele de instruire pentru formele de pregatire profesionala - rezidentiat cu taxa, competente, supraspecializari, cursuri postuniversitare, educatie medicala continua - sunt suportate de catre beneficiari sau angajatorii acestora.
(2) Taxele de instruire prevazute la alin. (1) se constituie ca venituri proprii extrabugetare, se propun si se aproba de catre institutiile organizatoare.
(3) Coordonarea activitatii de pregatire postuniversitara se face de catre Centrul National de Perfectionare Postuniversitara a Medicilor, Farmacistilor, Altui Personal cu Studii Superioare si Asistentilor Medicali, infiintat prin H.G. 537/2002 pentru modificarea si completarea H.G. 22/2001 privind organizarea si functionarea Ministerului Sanatatii si Familiei si pentru infiintarea Centrului National de Perfectionare Postuniversitara a Medicilor, Farmacistilor, Altui Personal cu Studii Superioare si Asistentilor Medicali.

Art. 27.
In termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei hotarari Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Sanatatii si Familiei vor elabora si vor aproba prin ordin comun metodologia de aplicare a prezentei hotarari.

Art. 28.
Prevederile prezentei hotarari se aplica tuturor unitatilor medico-sanitare cu activitate structurata de invatamant universitar si postuniversitar medical si farmaceutic uman.
-

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

PENTRU VICTOR

Postby kULA » Wed Nov 26, 2003 11:52 pm

NU GASESC CHESTIA CU 6 LUNI. AM NEVOIE NEAPARAT DE EA!
ESTE UNDEVA - NU SE SPERIA DEGEABA POPA CAND L-AM INTREBAT

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Wed Nov 26, 2003 11:57 pm

Greu sa te legi de vreun amanunt.
Cred ca singurul articol de care ne putem lega este articolul 10, paragraful 1.
Prin faptul ca nu se poate face o departajare in ordinea descrescatoare a mediilor se ajunge in impas. Solutia nu este precizata in lege.
Importanta este analiza impasului. De ce s-a ajuns aici? Ce demonstreaza asta? Demonstreaza un viciu major in organizarea concursului.
Solutia adoptata de ei este neconforma cu metodologia, unde se precizeaza clar ca exista o sesiune unica de concurs.
Poate ca un avocat ar putea sa prezinte ideile astea intr-o forma care l-ar putea convinge pe un judecator.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Nov 26, 2003 11:58 pm

vedeti legi - faceti-va cont - la http://www.corpvs.org/

ma uit si eu acu de chestia cu 6 luni si cu 10 luni - parca era in legea invatamantului(?)

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Thu Nov 27, 2003 12:05 am

Kula, tu ai citit acum doar legea 899. Dar Metodologia de aplicare ai citit-o?
Exista oare?
In VM din mai scria lucrul asta. el e trecut doar in metodologie.

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Thu Nov 27, 2003 12:13 am

am gasit un singur loc unde scrie de 6 luni
http://domino2.kappa.ro/mj/lex2001.nsf/ ... enDocument
e vb de rezidentiat 2001 dar s-ar putea prin alt act sa fie reactualizata hotararea respectiva

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Postby bsd » Thu Nov 27, 2003 12:16 am

victor wrote:scoro - imi pare rau ca nu am vorbit azi - nu te-am detectat in multime. poate maine :)

parerea mea - dar cam "idealista" cred: ministerul sanatatii se ingrijeste de legalitatea concursului -si cata vreme nu i se da un motiv LEGAL major ... nu va face nimic ... MECT sper sa poate sa dea un vot de blam pe criterii educationale - nu neaparat legale ...



Parerea mea, tot idealista: "multi" candidati au fost impiedicati sa atinga punctaj maxim, datorita cariocilor de calitate proasta (cei mai multi au luat peste 940). La mine in sala intre 1/3-1/2 din candidati au cerut sa le fie schimbate, pentru ca se uscau.In plus pe ele scria "not suitable for paper" sau asa ceva. Cred ca putem sustine ca licitatia de alegere a firmei furnizoare de carioci nu a fost facuta pe criteriul calitate-cost, ci a fost FRAUDULOASA. Cineva cu siguranta a luat o spaga pt a ne baga pe gat cariocile astea. Se va replica probabil ca e normal sa fie mult mai multi nemultumiti decat admisi, dar eu cred ca cel putin cei cu punctaj peste 940 ar trebui sa fie luati in calcul, nu doar cei cu 950. Precizez ca eu nu am luat peste 940.

Sunt de acord ca MECT poate sa dea un vot de blam pe criterii educationale - nu neaparat legale. Problema ilegalitatii nu cred ca ne va duce prea departe. E vorba de etica profesionala. Ar fi utila o sustinere/semnatura din partea Colegiului Medicilor, cu toata situatia tulbure in care e.
Energy is the essence of life.

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 12:17 am

Daca nu recurgem la metode radicale nu facem nimic

Ati auzit ce a zis Popa reporterilor? "sunt nemultumiti ca nu au invatat", "pe unii ii cunosc...."- cu subanteles,
Ne-a facut prosti
el, care a facut pe el la ideea ca-l voi intreba raspunsurile la o grila

Am vazut cum au protestat surorile medicale din Peru.(si-au aruncat putin sange pe oficiali si televiziunile din toata lumea au transmis stirea) Cred ca este o idee buna. Cum ar apare o stire internationala :"medicii din Romania cer dreptatea cu sange" Care ar fi imaginea guvernului acum in prag de aderare?

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 12:24 am

O sa ne legam si de departajare dar inca nu au incalcat legea. Ii lasam sa o faca si apoi mergem in justitie. Nu se asteptau sa fie si din cei cu 950 care sa tina cu noi(s-a negrit Popa astazi!).Dar acum cautam ceva care sa puna in inegalitate tot examenul.De aceea am nevoie de cele "6 luni".

Scoro wrote:Greu sa te legi de vreun amanunt.
Cred ca singurul articol de care ne putem lega este articolul 10, paragraful 1.
Prin faptul ca nu se poate face o departajare in ordinea descrescatoare a mediilor se ajunge in impas. Solutia nu este precizata in lege.
Importanta este analiza impasului. De ce s-a ajuns aici? Ce demonstreaza asta? Demonstreaza un viciu major in organizarea concursului.
Solutia adoptata de ei este neconforma cu metodologia, unde se precizeaza clar ca exista o sesiune unica de concurs.
Poate ca un avocat ar putea sa prezinte ideile astea intr-o forma care l-ar putea convinge pe un judecator.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 27, 2003 12:30 am

Aici e un "mister" pe care nu stiu cum sa il privesc: formal nu s-a incalcat legea, dar s-a ajuns intr-un punct in care legea actuala nu mai e suficienta.
Suntem cumva in afara legii.
Daca legea spune "departajarea se face in ordinea descrescatoare a mediilor" si asta nu e posibil, ajungem intr-un punct mort.
Asa cum ei se folosesc de asta pentru a propune testul de baraj, trebuie sa ne folosim si noi cumva...
Ei merg inainte, noi trebuie sa demonstram ca acesta e un efect care demonstreaza o cauza "defecta"... Nu am termeni juridici la indemana la ora asta...

dana2
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Nov 25, 2003 11:22 pm
Contact:

Postby dana2 » Thu Nov 27, 2003 12:34 am

voi vorbiti serios cum ca nu a fost publicata metodologia in MO?
pe http://www.monitoruloficial.ro si pe http://www.corpvs.org nu am gasit nimic legat de cele doua ordine citate in vm nr.40/3octombrie (nr. 543/12iunie 2003 si nr 896/1octombrie2003). Ei considera ca acestea fac referire la metodologie. sa inteleg ca au fost emise fara a fi publicate in MO, ci doar in vm (unde e baza legala si de ce au nr de ordine)
trebuie sa citim neaparat aceste ordine;
daca le gasiti dati un semn!

r121
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Nov 26, 2003 2:19 am

parere

Postby r121 » Thu Nov 27, 2003 12:45 am

cred ca s-ar gasi ceva nereguli serioase daca se cauta bine.

am dat pe chir in amfitreatul dongoroz la drept. de la noi au iesit la toaleta cate 4-5 candidati odata, insotiti de un singur supraveghetor, si nu 2 supraveghetori la un candidat, cum e prevazut in metodologie. din pacate nu pot da nume, dar se pot gasi martori.

comisia din sala a impartit gresit foile cu buline (C-D in loc de D-C). cand s-au prins, le-au strans pe toate de la un intreg rand. din pacate, unii deja trecusera datele personale, astfel incat le-au fost anulate din start. in timpul concursului, unii au solicitat o noua grila, dar li s-a refuzat pe motiv ca deja li s-a anulat una!

unui candidat i s-a refuzat schimbarea grilei cu 45' inainte de final, cu toate ca metodologia prevede 30'. individul s-ar putea gasi.

dupa sfarsitul examenului, la numararea grilelor predate, comisia s-a trezit ca lipsea una! de-abia atunci au realizat ca cineva lipseste din examen! metologia prevede locul celui lipsa liber si scanarea grilei corespunzatoare lui goala. dar ei impartisera deja grilele! ce varianta au scanat?

unora li s-a refuzat schimbarea cariocilor, pe motiv ca nu mai erau.

telefoanele mobile nu au fost depuse separat in sala, ci au ramas la candidati, cu rugamintea de a fi inchise?!

din pacate nu pot sa dau nume concrete, dar era destula lume acolo, asa ca se poate confirma absolut tot ce-am zis.

nu sunt fraude explicite, dar daca se aduna destule, poate ajuta.

kULA
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:34 am

Postby kULA » Thu Nov 27, 2003 12:48 am

M-a intrebat o tipa de la BBC daca Popa a "cules" ceva din vanzarea cartilor. A spus ca incearca sa depisteze (cica o editura nu prea justifica banii...)
Daca gaseste ceva gata cu functia de ministru si poate cu toata cariera - este caz penal.
Acest lucru ne poate ajuta si pe noi.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 27, 2003 12:48 am

Am gasit asta deocamdata:

546. – Ordin al ministrului sănătăţii şi familiei privind stabilirea cuantumului taxei pentru participarea la concursul de rezidenţiat în medicină, stomatologie şi farmacie, sesiunea 23 noiembrie 2003

M Of 402/2003

Textul ordinului nu este.

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Thu Nov 27, 2003 12:49 am

Aceste lucruri spuse de tine sunt adevarate, dar reprezinta niste "fleacuri".II vezi tu pe cei "mari" sa se plece in fata lor?

In ce priv. metodologia de punere in aplicare a legii 899 ea nu exista; a spus-o ferm si Dan Lazarescu de la Viata Medicala

User avatar
bsd
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sun Nov 16, 2003 1:20 am

Protest pe motive si legale si morale

Postby bsd » Thu Nov 27, 2003 12:54 am

Organizatorii examenului de rezidentiat au incalcat dupa opinia mea Articolul 26 din "DECLARAŢIA UNIVERSALĂ A DREPTURILOR OMULUI", departajarea nefacandu-se pe baza de merit profesional:

Orice persoana are dreptul la învăţătură. Invăţămîntul trebuie să fie gratuit, cel puţin în ceea ce priveşte invăţămîntul elementar şi general. Invăţămîntul elementar trebuie să fie obligatoriu. Invăţămîntul tehnic şi profesional trebuie să fie la îndemîna tuturor, iar învăţămîntul superior trebuie să fie de asemenea egal, accesibil tuturora, pe bază de merit.
ÃŽnvăţămîntul trebuie să urmărească dezvoltarea deplină a personalităţii umane şi întărirea respectului faţă de drepturile omului şi libertăţile fundamentale. El trebuie să promoveze înţelegerea, toleranţa, prietenia între toate popoarele şi toate grupurile rasiale sau religioase, precum şi dezvoltarea activităţii Organizaţiei Naţiunilor Unite pentru menţirenea păcii.
Părinţii au dreptul de prioritate în alegerea felului de învăţămînt pentru copiii lor minori.
Energy is the essence of life.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 27, 2003 12:57 am

Art. 6.
(1) Admiterea la rezidentiat se face prin concurs national organizat in ultimul trimestru al fiecarui an de catre Ministerul Sanatatii si Familiei, pe baza metodologiei de concurs aprobate prin ordin al ministrului sanatatii si familiei.

Chiar nu ma pricep la legislatie, dar banuiesc ca metodologia de concurs nu mai trebuia publicata in Monitorul oficial, banuiesc eu fiindca exista deja legea 899 care dupa cum vedeti spune ca metodologia e aprobata prin ordin ministerial.
D-asta ar fi bun un avocat, sa ne scoata din impasuri de genul asta si eventual sa speculeze inadvertente pe care noi poate nu le remarcam.

User avatar
Scoro
senior
senior
Posts: 238
Joined: Fri Jul 11, 2003 10:59 pm
Location: Bucuresti

Postby Scoro » Thu Nov 27, 2003 1:04 am

Tot la 10 la MSF.

Ce parere aveti de nesimtitii astia de la presa? N-au dat nimic din ce au filmat acolo. Chiar asa de neinteresanti suntem?
Vorba lui yula, chiar ca ar trebui sa facem ca asistentele peruance...
Atunci cred ca ne-ar da la prima stire.


Return to “rezidentiat 2003”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests